oturacaq

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Azerbaijani[edit]

Other scripts
Cyrillic отураҹаг
Perso-Arabic اوتوراجاق

Etymology[edit]

From otur- (to sit) +‎ -acaq.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [oturɑˈd͡ʒɑχ], [oturɑˈd͡zɑχ]
  • (file)
  • Hyphenation: ot‧ur‧ac‧aq

Participle[edit]

oturacaq

  1. subject future definite participle of oturmaq

Noun[edit]

oturacaq (definite accusative oturacağı, plural oturacaqlar)

  1. chair
    Synonyms: stul, kürsü
  2. seat

Declension[edit]

    Declension of oturacaq
singular plural
nominative oturacaq
oturacaqlar
definite accusative oturacağı
oturacaqları
dative oturacağa
oturacaqlara
locative oturacaqda
oturacaqlarda
ablative oturacaqdan
oturacaqlardan
definite genitive oturacağın
oturacaqların
    Possessive forms of oturacaq
nominative
singular plural
mənim (my) oturacağım oturacaqlarım
sənin (your) oturacağın oturacaqların
onun (his/her/its) oturacağı oturacaqları
bizim (our) oturacağımız oturacaqlarımız
sizin (your) oturacağınız oturacaqlarınız
onların (their) oturacağı or oturacaqları oturacaqları
accusative
singular plural
mənim (my) oturacağımı oturacaqlarımı
sənin (your) oturacağını oturacaqlarını
onun (his/her/its) oturacağını oturacaqlarını
bizim (our) oturacağımızı oturacaqlarımızı
sizin (your) oturacağınızı oturacaqlarınızı
onların (their) oturacağını or oturacaqlarını oturacaqlarını
dative
singular plural
mənim (my) oturacağıma oturacaqlarıma
sənin (your) oturacağına oturacaqlarına
onun (his/her/its) oturacağına oturacaqlarına
bizim (our) oturacağımıza oturacaqlarımıza
sizin (your) oturacağınıza oturacaqlarınıza
onların (their) oturacağına or oturacaqlarına oturacaqlarına
locative
singular plural
mənim (my) oturacağımda oturacaqlarımda
sənin (your) oturacağında oturacaqlarında
onun (his/her/its) oturacağında oturacaqlarında
bizim (our) oturacağımızda oturacaqlarımızda
sizin (your) oturacağınızda oturacaqlarınızda
onların (their) oturacağında or oturacaqlarında oturacaqlarında
ablative
singular plural
mənim (my) oturacağımdan oturacaqlarımdan
sənin (your) oturacağından oturacaqlarından
onun (his/her/its) oturacağından oturacaqlarından
bizim (our) oturacağımızdan oturacaqlarımızdan
sizin (your) oturacağınızdan oturacaqlarınızdan
onların (their) oturacağından or oturacaqlarından oturacaqlarından
genitive
singular plural
mənim (my) oturacağımın oturacaqlarımın
sənin (your) oturacağının oturacaqlarının
onun (his/her/its) oturacağının oturacaqlarının
bizim (our) oturacağımızın oturacaqlarımızın
sizin (your) oturacağınızın oturacaqlarınızın
onların (their) oturacağının or oturacaqlarının oturacaqlarının