saada vihiä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



saada ‎(to get) + vihiä ‎(scent, whiff)


saada vihiä

  1. to get wind, get inkling, get scent
    Sain vihiä heidän suunnitelmastaan.
    I got wind of their plan.


Inflection of saada vihiä (Kotus type 63/saada, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. saan vihiä en saa vihiä 1st sing. olen saanut vihiä en ole saanut vihiä
2nd sing. saat vihiä et saa vihiä 2nd sing. olet saanut vihiä et ole saanut vihiä
3rd sing. saa vihiä ei saa vihiä 3rd sing. on saanut vihiä ei ole saanut vihiä
1st plur. saamme vihiä emme saa vihiä 1st plur. olemme saaneet vihiä emme ole saaneet vihiä
2nd plur. saatte vihiä ette saa vihiä 2nd plur. olette saaneet vihiä ette ole saaneet vihiä
3rd plur. saavat vihiä eivät saa vihiä 3rd plur. ovat saaneet vihiä eivät ole saaneet vihiä
passive saadaan vihiä ei saada vihiä passive on saatu vihiä ei ole saatu vihiä
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sain vihiä en saanut vihiä 1st sing. olin saanut vihiä en ollut saanut vihiä
2nd sing. sait vihiä et saanut vihiä 2nd sing. olit saanut vihiä et ollut saanut vihiä
3rd sing. sai vihiä ei saanut vihiä 3rd sing. oli saanut vihiä ei ollut saanut vihiä
1st plur. saimme vihiä emme saaneet vihiä 1st plur. olimme saaneet vihiä emme olleet saaneet vihiä
2nd plur. saitte vihiä ette saaneet vihiä 2nd plur. olitte saaneet vihiä ette olleet saaneet vihiä
3rd plur. saivat vihiä eivät saaneet vihiä 3rd plur. olivat saaneet vihiä eivät olleet saaneet vihiä
passive saatiin vihiä ei saatu vihiä passive oli saatu vihiä ei ollut saatu vihiä
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. saisin vihiä en saisi vihiä 1st sing. olisin saanut vihiä en olisi saanut vihiä
2nd sing. saisit vihiä et saisi vihiä 2nd sing. olisit saanut vihiä et olisi saanut vihiä
3rd sing. saisi vihiä ei saisi vihiä 3rd sing. olisi saanut vihiä ei olisi saanut vihiä
1st plur. saisimme vihiä emme saisi vihiä 1st plur. olisimme saaneet vihiä emme olisi saaneet vihiä
2nd plur. saisitte vihiä ette saisi vihiä 2nd plur. olisitte saaneet vihiä ette olisi saaneet vihiä
3rd plur. saisivat vihiä eivät saisi vihiä 3rd plur. olisivat saaneet vihiä eivät olisi saaneet vihiä
passive saataisiin vihiä ei saataisi vihiä passive olisi saatu vihiä ei olisi saatu vihiä
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. saa vihiä älä saa vihiä 2nd sing. ole saanut vihiä älä ole saanut vihiä
3rd sing. saakoon vihiä älköön saako vihiä 3rd sing. olkoon saanut vihiä älköön olko saanut vihiä
1st plur. saakaamme vihiä älkäämme saako vihiä 1st plur. olkaamme saaneet vihiä älkäämme olko saaneet vihiä
2nd plur. saakaa vihiä älkää saako vihiä 2nd plur. olkaa saaneet vihiä älkää olko saaneet vihiä
3rd plur. saakoot vihiä älkööt saako vihiä 3rd plur. olkoot saaneet vihiä älkööt olko saaneet vihiä
passive saatakoon vihiä älköön saatako vihiä passive olkoon saatu vihiä älköön olko saatu vihiä
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. saanen vihiä en saane vihiä 1st sing. lienen saanut vihiä en liene saanut vihiä
2nd sing. saanet vihiä et saane vihiä 2nd sing. lienet saanut vihiä et liene saanut vihiä
3rd sing. saanee vihiä ei saane vihiä 3rd sing. lienee saanut vihiä ei liene saanut vihiä
1st plur. saanemme vihiä emme saane vihiä 1st plur. lienemme saaneet vihiä emme liene saaneet vihiä
2nd plur. saanette vihiä ette saane vihiä 2nd plur. lienette saaneet vihiä ette liene saaneet vihiä
3rd plur. saanevat vihiä eivät saane vihiä 3rd plur. lienevät saaneet vihiä eivät liene saaneet vihiä
passive saataneen vihiä ei saatane vihiä passive lienee saatu vihiä ei liene saatu vihiä
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st saada vihiä present saava vihiä saatava vihiä
long 1st2 saadakseen vihiä past saanut vihiä saatu vihiä
2nd inessive1 saadessa vihiä saataessa vihiä agent1, 3 saama vihiä
instructive saaden vihiä negative saamaton vihiä
3rd inessive saamassa vihiä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative saamasta vihiä
illative saamaan vihiä
adessive saamalla vihiä
abessive saamatta vihiä
instructive saaman vihiä saataman vihiä
4th nominative saaminen vihiä
partitive saamista vihiä
5th2 saamaisillaan vihiä