wikt

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
For an introduction to the Wiktionary project, see Wiktionary:Welcome, newcomers. For how to link between projects, see Wiktionary:Links

Polish[edit]

Etymology[edit]

EB1911 - Volume 01 - Page 001 - 1.svg This entry lacks etymological information. If you are familiar with the origin of this term, please add it to the page per etymology instructions. You can also discuss it at the Etymology scriptorium.

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

wikt m inan (archaic, literary)

 1. food
  • 1893, Aleksander Wybranowski, Dawne dzieje
   Jedzenie składało się codziennie z obiadu i bochenka chleba, a później wpuszczany był rano przy odmienianiu wody i naczynia preclarz z wódką i kielbaskami, by, jeśli u kogo znalazł się jeszcze jaki grosz, mógł mieć za niego śniadanie. [] lub kluski na przemianę — lecz nie wszędzie jednaki; w drugiej izbie, gdzie byli chłopi, szewcy, kowale i tym podobni rzemieślnicy, wikt z kryminału, o 6-ej wieczór, ziemniaki w mundurach i kasza z łojem; w trzeciej zaś ten sam obiad co u nas — a mozna bylo miec i swój wikt.
  • 2011, Włodzimierz Dajcz, Odłamki czasu, Warszawska Firma Wydawnicza (ISBN 9788378050445), page 141
   Koń poddawał się woli opiekuna parskając wesoło i przydeptując nogami. Zanim w żłobie ukazało się dno gospodarz zdążył przygotować wóz do drogi. Na wozie stał żłobek z zapasową porcja końskiego wiktu, leżało radło i lekkie brony.
 2. support (financial help)
  • 1955, Ignacy Maciejowski, Dziela wybrane: Matka. Bajecznie Kolorowa
   Starszy dobrze się uczy — rzekł przeor — jeśli będzie pierwszy, klasztor weźmie go na swój wikt i da stancję w klasztorze.

Declension[edit]

Further reading[edit]

 • wikt in Polish dictionaries at PWN