äkääntyä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

äkääntyä

  1. (intransitive) to get cranky

Conjugation[edit]

Inflection of äkääntyä (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. äkäännyn en äkäänny 1st sing. olen äkääntynyt en ole äkääntynyt
2nd sing. äkäännyt et äkäänny 2nd sing. olet äkääntynyt et ole äkääntynyt
3rd sing. äkääntyy ei äkäänny 3rd sing. on äkääntynyt ei ole äkääntynyt
1st plur. äkäännymme emme äkäänny 1st plur. olemme äkääntyneet emme ole äkääntyneet
2nd plur. äkäännytte ette äkäänny 2nd plur. olette äkääntyneet ette ole äkääntyneet
3rd plur. äkääntyvät eivät äkäänny 3rd plur. ovat äkääntyneet eivät ole äkääntyneet
passive äkäännytään ei äkäännytä passive on äkäännytty ei ole äkäännytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. äkäännyin en äkääntynyt 1st sing. olin äkääntynyt en ollut äkääntynyt
2nd sing. äkäännyit et äkääntynyt 2nd sing. olit äkääntynyt et ollut äkääntynyt
3rd sing. äkääntyi ei äkääntynyt 3rd sing. oli äkääntynyt ei ollut äkääntynyt
1st plur. äkäännyimme emme äkääntyneet 1st plur. olimme äkääntyneet emme olleet äkääntyneet
2nd plur. äkäännyitte ette äkääntyneet 2nd plur. olitte äkääntyneet ette olleet äkääntyneet
3rd plur. äkääntyivät eivät äkääntyneet 3rd plur. olivat äkääntyneet eivät olleet äkääntyneet
passive äkäännyttiin ei äkäännytty passive oli äkäännytty ei ollut äkäännytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. äkääntyisin en äkääntyisi 1st sing. olisin äkääntynyt en olisi äkääntynyt
2nd sing. äkääntyisit et äkääntyisi 2nd sing. olisit äkääntynyt et olisi äkääntynyt
3rd sing. äkääntyisi ei äkääntyisi 3rd sing. olisi äkääntynyt ei olisi äkääntynyt
1st plur. äkääntyisimme emme äkääntyisi 1st plur. olisimme äkääntyneet emme olisi äkääntyneet
2nd plur. äkääntyisitte ette äkääntyisi 2nd plur. olisitte äkääntyneet ette olisi äkääntyneet
3rd plur. äkääntyisivät eivät äkääntyisi 3rd plur. olisivat äkääntyneet eivät olisi äkääntyneet
passive äkäännyttäisiin ei äkäännyttäisi passive olisi äkäännytty ei olisi äkäännytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. äkäänny älä äkäänny 2nd sing. ole äkääntynyt älä ole äkääntynyt
3rd sing. äkääntyköön älköön äkääntykö 3rd sing. olkoon äkääntynyt älköön olko äkääntynyt
1st plur. äkääntykäämme älkäämme äkääntykö 1st plur. olkaamme äkääntyneet älkäämme olko äkääntyneet
2nd plur. äkääntykää älkää äkääntykö 2nd plur. olkaa äkääntyneet älkää olko äkääntyneet
3rd plur. äkääntykööt älkööt äkääntykö 3rd plur. olkoot äkääntyneet älkööt olko äkääntyneet
passive äkäännyttäköön älköön äkäännyttäkö passive olkoon äkäännytty älköön olko äkäännytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. äkääntynen en äkääntyne 1st sing. lienen äkääntynyt en liene äkääntynyt
2nd sing. äkääntynet et äkääntyne 2nd sing. lienet äkääntynyt et liene äkääntynyt
3rd sing. äkääntynee ei äkääntyne 3rd sing. lienee äkääntynyt ei liene äkääntynyt
1st plur. äkääntynemme emme äkääntyne 1st plur. lienemme äkääntyneet emme liene äkääntyneet
2nd plur. äkääntynette ette äkääntyne 2nd plur. lienette äkääntyneet ette liene äkääntyneet
3rd plur. äkääntynevät eivät äkääntyne 3rd plur. lienevät äkääntyneet eivät liene äkääntyneet
passive äkäännyttäneen ei äkäännyttäne passive lienee äkäännytty ei liene äkäännytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st äkääntyä present äkääntyvä äkäännyttävä
long 1st2 äkääntyäkseen past äkääntynyt äkäännytty
2nd inessive1 äkääntyessä äkäännyttäessä agent1, 3 äkääntymä
instructive äkääntyen negative äkääntymätön
3rd inessive äkääntymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative äkääntymästä
illative äkääntymään
adessive äkääntymällä
abessive äkääntymättä
instructive äkääntymän äkäännyttämän
4th nominative äkääntyminen
partitive äkääntymistä
5th2 äkääntymäisillään

Synonyms[edit]