Appendix:Finnish conjugation/sanoa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
KOTUS type 52 (sanoa) NSK types 1 (punoa) and 44 (antautua) Common type I

Verbs ending with -oa/-ua/-öä/-yä; consonant gradation possible.

The simplest variant of the "type I" Finnish verb. Conjugation endings are attached regularly to the inflectional stem found by removing the -a/.

Basic conjugation without consonant gradation[edit]

ends with -oa
Inflection of Finnish conjugation/sanoa (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sanon en sano 1st sing. olen sanonut en ole sanonut
2nd sing. sanot et sano 2nd sing. olet sanonut et ole sanonut
3rd sing. sanoo ei sano 3rd sing. on sanonut ei ole sanonut
1st plur. sanomme emme sano 1st plur. olemme sanoneet emme ole sanoneet
2nd plur. sanotte ette sano 2nd plur. olette sanoneet ette ole sanoneet
3rd plur. sanovat eivät sano 3rd plur. ovat sanoneet eivät ole sanoneet
passive sanotaan ei sanota passive on sanottu ei ole sanottu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sanoin en sanonut 1st sing. olin sanonut en ollut sanonut
2nd sing. sanoit et sanonut 2nd sing. olit sanonut et ollut sanonut
3rd sing. sanoi ei sanonut 3rd sing. oli sanonut ei ollut sanonut
1st plur. sanoimme emme sanoneet 1st plur. olimme sanoneet emme olleet sanoneet
2nd plur. sanoitte ette sanoneet 2nd plur. olitte sanoneet ette olleet sanoneet
3rd plur. sanoivat eivät sanoneet 3rd plur. olivat sanoneet eivät olleet sanoneet
passive sanottiin ei sanottu passive oli sanottu ei ollut sanottu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sanoisin en sanoisi 1st sing. olisin sanonut en olisi sanonut
2nd sing. sanoisit et sanoisi 2nd sing. olisit sanonut et olisi sanonut
3rd sing. sanoisi ei sanoisi 3rd sing. olisi sanonut ei olisi sanonut
1st plur. sanoisimme emme sanoisi 1st plur. olisimme sanoneet emme olisi sanoneet
2nd plur. sanoisitte ette sanoisi 2nd plur. olisitte sanoneet ette olisi sanoneet
3rd plur. sanoisivat eivät sanoisi 3rd plur. olisivat sanoneet eivät olisi sanoneet
passive sanottaisiin ei sanottaisi passive olisi sanottu ei olisi sanottu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. sano älä sano 2nd sing. ole sanonut älä ole sanonut
3rd sing. sanokoon älköön sanoko 3rd sing. olkoon sanonut älköön olko sanonut
1st plur. sanokaamme älkäämme sanoko 1st plur. olkaamme sanoneet älkäämme olko sanoneet
2nd plur. sanokaa älkää sanoko 2nd plur. olkaa sanoneet älkää olko sanoneet
3rd plur. sanokoot älkööt sanoko 3rd plur. olkoot sanoneet älkööt olko sanoneet
passive sanottakoon älköön sanottako passive olkoon sanottu älköön olko sanottu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sanonen en sanone 1st sing. lienen sanonut en liene sanonut
2nd sing. sanonet et sanone 2nd sing. lienet sanonut et liene sanonut
3rd sing. sanonee ei sanone 3rd sing. lienee sanonut ei liene sanonut
1st plur. sanonemme emme sanone 1st plur. lienemme sanoneet emme liene sanoneet
2nd plur. sanonette ette sanone 2nd plur. lienette sanoneet ette liene sanoneet
3rd plur. sanonevat eivät sanone 3rd plur. lienevät sanoneet eivät liene sanoneet
passive sanottaneen ei sanottane passive lienee sanottu ei liene sanottu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st sanoa present sanova sanottava
long 1st2 sanoakseen past sanonut sanottu
2nd inessive1 sanoessa sanottaessa agent1, 3 sanoma
instructive sanoen negative sanomaton
3rd inessive sanomassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative sanomasta
illative sanomaan
adessive sanomalla
abessive sanomatta
instructive sanoman sanottaman
4th nominative sanominen
partitive sanomista
5th2 sanomaisillaan
ends with -öä
Inflection of Finnish conjugation/sanoa (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. säilön en säilö 1st sing. olen säilönyt en ole säilönyt
2nd sing. säilöt et säilö 2nd sing. olet säilönyt et ole säilönyt
3rd sing. säilöö ei säilö 3rd sing. on säilönyt ei ole säilönyt
1st plur. säilömme emme säilö 1st plur. olemme säilöneet emme ole säilöneet
2nd plur. säilötte ette säilö 2nd plur. olette säilöneet ette ole säilöneet
3rd plur. säilövät eivät säilö 3rd plur. ovat säilöneet eivät ole säilöneet
passive säilötään ei säilötä passive on säilötty ei ole säilötty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. säilöin en säilönyt 1st sing. olin säilönyt en ollut säilönyt
2nd sing. säilöit et säilönyt 2nd sing. olit säilönyt et ollut säilönyt
3rd sing. säilöi ei säilönyt 3rd sing. oli säilönyt ei ollut säilönyt
1st plur. säilöimme emme säilöneet 1st plur. olimme säilöneet emme olleet säilöneet
2nd plur. säilöitte ette säilöneet 2nd plur. olitte säilöneet ette olleet säilöneet
3rd plur. säilöivät eivät säilöneet 3rd plur. olivat säilöneet eivät olleet säilöneet
passive säilöttiin ei säilötty passive oli säilötty ei ollut säilötty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. säilöisin en säilöisi 1st sing. olisin säilönyt en olisi säilönyt
2nd sing. säilöisit et säilöisi 2nd sing. olisit säilönyt et olisi säilönyt
3rd sing. säilöisi ei säilöisi 3rd sing. olisi säilönyt ei olisi säilönyt
1st plur. säilöisimme emme säilöisi 1st plur. olisimme säilöneet emme olisi säilöneet
2nd plur. säilöisitte ette säilöisi 2nd plur. olisitte säilöneet ette olisi säilöneet
3rd plur. säilöisivät eivät säilöisi 3rd plur. olisivat säilöneet eivät olisi säilöneet
passive säilöttäisiin ei säilöttäisi passive olisi säilötty ei olisi säilötty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. säilö älä säilö 2nd sing. ole säilönyt älä ole säilönyt
3rd sing. säilököön älköön säilökö 3rd sing. olkoon säilönyt älköön olko säilönyt
1st plur. säilökäämme älkäämme säilökö 1st plur. olkaamme säilöneet älkäämme olko säilöneet
2nd plur. säilökää älkää säilökö 2nd plur. olkaa säilöneet älkää olko säilöneet
3rd plur. säilökööt älkööt säilökö 3rd plur. olkoot säilöneet älkööt olko säilöneet
passive säilöttäköön älköön säilöttäkö passive olkoon säilötty älköön olko säilötty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. säilönen en säilöne 1st sing. lienen säilönyt en liene säilönyt
2nd sing. säilönet et säilöne 2nd sing. lienet säilönyt et liene säilönyt
3rd sing. säilönee ei säilöne 3rd sing. lienee säilönyt ei liene säilönyt
1st plur. säilönemme emme säilöne 1st plur. lienemme säilöneet emme liene säilöneet
2nd plur. säilönette ette säilöne 2nd plur. lienette säilöneet ette liene säilöneet
3rd plur. säilönevät eivät säilöne 3rd plur. lienevät säilöneet eivät liene säilöneet
passive säilöttäneen ei säilöttäne passive lienee säilötty ei liene säilötty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st säilöä present säilövä säilöttävä
long 1st2 säilöäkseen past säilönyt säilötty
2nd inessive1 säilöessä säilöttäessä agent1, 3 säilömä
instructive säilöen negative säilömätön
3rd inessive säilömässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative säilömästä
illative säilömään
adessive säilömällä
abessive säilömättä
instructive säilömän säilöttämän
4th nominative säilöminen
partitive säilömistä
5th2 säilömäisillään
ends with -ua
Inflection of Finnish conjugation/sanoa (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. asun en asu 1st sing. olen asunut en ole asunut
2nd sing. asut et asu 2nd sing. olet asunut et ole asunut
3rd sing. asuu ei asu 3rd sing. on asunut ei ole asunut
1st plur. asumme emme asu 1st plur. olemme asuneet emme ole asuneet
2nd plur. asutte ette asu 2nd plur. olette asuneet ette ole asuneet
3rd plur. asuvat eivät asu 3rd plur. ovat asuneet eivät ole asuneet
passive asutaan ei asuta passive on asuttu ei ole asuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. asuin en asunut 1st sing. olin asunut en ollut asunut
2nd sing. asuit et asunut 2nd sing. olit asunut et ollut asunut
3rd sing. asui ei asunut 3rd sing. oli asunut ei ollut asunut
1st plur. asuimme emme asuneet 1st plur. olimme asuneet emme olleet asuneet
2nd plur. asuitte ette asuneet 2nd plur. olitte asuneet ette olleet asuneet
3rd plur. asuivat eivät asuneet 3rd plur. olivat asuneet eivät olleet asuneet
passive asuttiin ei asuttu passive oli asuttu ei ollut asuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. asuisin en asuisi 1st sing. olisin asunut en olisi asunut
2nd sing. asuisit et asuisi 2nd sing. olisit asunut et olisi asunut
3rd sing. asuisi ei asuisi 3rd sing. olisi asunut ei olisi asunut
1st plur. asuisimme emme asuisi 1st plur. olisimme asuneet emme olisi asuneet
2nd plur. asuisitte ette asuisi 2nd plur. olisitte asuneet ette olisi asuneet
3rd plur. asuisivat eivät asuisi 3rd plur. olisivat asuneet eivät olisi asuneet
passive asuttaisiin ei asuttaisi passive olisi asuttu ei olisi asuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. asu älä asu 2nd sing. ole asunut älä ole asunut
3rd sing. asukoon älköön asuko 3rd sing. olkoon asunut älköön olko asunut
1st plur. asukaamme älkäämme asuko 1st plur. olkaamme asuneet älkäämme olko asuneet
2nd plur. asukaa älkää asuko 2nd plur. olkaa asuneet älkää olko asuneet
3rd plur. asukoot älkööt asuko 3rd plur. olkoot asuneet älkööt olko asuneet
passive asuttakoon älköön asuttako passive olkoon asuttu älköön olko asuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. asunen en asune 1st sing. lienen asunut en liene asunut
2nd sing. asunet et asune 2nd sing. lienet asunut et liene asunut
3rd sing. asunee ei asune 3rd sing. lienee asunut ei liene asunut
1st plur. asunemme emme asune 1st plur. lienemme asuneet emme liene asuneet
2nd plur. asunette ette asune 2nd plur. lienette asuneet ette liene asuneet
3rd plur. asunevat eivät asune 3rd plur. lienevät asuneet eivät liene asuneet
passive asuttaneen ei asuttane passive lienee asuttu ei liene asuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st asua present asuva asuttava
long 1st2 asuakseen past asunut asuttu
2nd inessive1 asuessa asuttaessa agent1, 3 asuma
instructive asuen negative asumaton
3rd inessive asumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative asumasta
illative asumaan
adessive asumalla
abessive asumatta
instructive asuman asuttaman
4th nominative asuminen
partitive asumista
5th2 asumaisillaan
ends with -yä
Inflection of Finnish conjugation/sanoa (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kysyn en kysy 1st sing. olen kysynyt en ole kysynyt
2nd sing. kysyt et kysy 2nd sing. olet kysynyt et ole kysynyt
3rd sing. kysyy ei kysy 3rd sing. on kysynyt ei ole kysynyt
1st plur. kysymme emme kysy 1st plur. olemme kysyneet emme ole kysyneet
2nd plur. kysytte ette kysy 2nd plur. olette kysyneet ette ole kysyneet
3rd plur. kysyvät eivät kysy 3rd plur. ovat kysyneet eivät ole kysyneet
passive kysytään ei kysytä passive on kysytty ei ole kysytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kysyin en kysynyt 1st sing. olin kysynyt en ollut kysynyt
2nd sing. kysyit et kysynyt 2nd sing. olit kysynyt et ollut kysynyt
3rd sing. kysyi ei kysynyt 3rd sing. oli kysynyt ei ollut kysynyt
1st plur. kysyimme emme kysyneet 1st plur. olimme kysyneet emme olleet kysyneet
2nd plur. kysyitte ette kysyneet 2nd plur. olitte kysyneet ette olleet kysyneet
3rd plur. kysyivät eivät kysyneet 3rd plur. olivat kysyneet eivät olleet kysyneet
passive kysyttiin ei kysytty passive oli kysytty ei ollut kysytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kysyisin en kysyisi 1st sing. olisin kysynyt en olisi kysynyt
2nd sing. kysyisit et kysyisi 2nd sing. olisit kysynyt et olisi kysynyt
3rd sing. kysyisi ei kysyisi 3rd sing. olisi kysynyt ei olisi kysynyt
1st plur. kysyisimme emme kysyisi 1st plur. olisimme kysyneet emme olisi kysyneet
2nd plur. kysyisitte ette kysyisi 2nd plur. olisitte kysyneet ette olisi kysyneet
3rd plur. kysyisivät eivät kysyisi 3rd plur. olisivat kysyneet eivät olisi kysyneet
passive kysyttäisiin ei kysyttäisi passive olisi kysytty ei olisi kysytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kysy älä kysy 2nd sing. ole kysynyt älä ole kysynyt
3rd sing. kysyköön älköön kysykö 3rd sing. olkoon kysynyt älköön olko kysynyt
1st plur. kysykäämme älkäämme kysykö 1st plur. olkaamme kysyneet älkäämme olko kysyneet
2nd plur. kysykää älkää kysykö 2nd plur. olkaa kysyneet älkää olko kysyneet
3rd plur. kysykööt älkööt kysykö 3rd plur. olkoot kysyneet älkööt olko kysyneet
passive kysyttäköön älköön kysyttäkö passive olkoon kysytty älköön olko kysytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kysynen en kysyne 1st sing. lienen kysynyt en liene kysynyt
2nd sing. kysynet et kysyne 2nd sing. lienet kysynyt et liene kysynyt
3rd sing. kysynee ei kysyne 3rd sing. lienee kysynyt ei liene kysynyt
1st plur. kysynemme emme kysyne 1st plur. lienemme kysyneet emme liene kysyneet
2nd plur. kysynette ette kysyne 2nd plur. lienette kysyneet ette liene kysyneet
3rd plur. kysynevät eivät kysyne 3rd plur. lienevät kysyneet eivät liene kysyneet
passive kysyttäneen ei kysyttäne passive lienee kysytty ei liene kysytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kysyä present kysyvä kysyttävä
long 1st2 kysyäkseen past kysynyt kysytty
2nd inessive1 kysyessä kysyttäessä agent1, 3 kysymä
instructive kysyen negative kysymätön
3rd inessive kysymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kysymästä
illative kysymään
adessive kysymällä
abessive kysymättä
instructive kysymän kysyttämän
4th nominative kysyminen
partitive kysymistä
5th2 kysymäisillään

Consonant gradation[edit]

Summary[edit]

grade kk → k pp → p tt → t k → ∅ p → v t → d nk → ng mp → mm lt → ll nt → nn rt → rr
infinitive I strong rikkoa harppoa viittoa k taipua huuhtoa penkoa tempoa sisält tuntua kertoa
1.sg present weak rikon harpon viiton näyn taivun huuhdon pengon temmon sisällyn tunnun kerron
3.sg past strong rikkoi harppoi viittoi kyi taipui huuhtoi penkoi tempoi sisältyi tuntui kertoi
3.sg conditional strong rikkoisi harppoisi viittoisi kyisi taipuisi huuhtoisi penkoisi tempoisi sisältyisi tuntuisi kertoisi
3.sg potential strong rikkonee harpponee viittonee kynee taipunee huuhtonee penkonee temponee sisältynee tuntunee kertonee
3.sg imperative strong rikkokoon harppokoon viittokoon kyköön taipukoon huuhtokoon penkokoon tempokoon sisältyköön tuntukoon kertokoon
past participle strong rikkonut harpponut viittonut kynyt taipunut huuhtonut penkonut temponut sisältynyt tuntunut kertonut
passive past weak rikottiin harpottiin viitottiin näyttiin taivuttiin huuhdottiin pengottiin temmottiin sisällyttiin tunnuttiin kerrottiin

Complete conjugation example with consonant gradation (t → d)[edit]

Inflection of Finnish conjugation/sanoa (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huuhdon en huuhdo 1st sing. olen huuhtonut en ole huuhtonut
2nd sing. huuhdot et huuhdo 2nd sing. olet huuhtonut et ole huuhtonut
3rd sing. huuhtoo ei huuhdo 3rd sing. on huuhtonut ei ole huuhtonut
1st plur. huuhdomme emme huuhdo 1st plur. olemme huuhtoneet emme ole huuhtoneet
2nd plur. huuhdotte ette huuhdo 2nd plur. olette huuhtoneet ette ole huuhtoneet
3rd plur. huuhtovat eivät huuhdo 3rd plur. ovat huuhtoneet eivät ole huuhtoneet
passive huuhdotaan ei huuhdota passive on huuhdottu ei ole huuhdottu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huuhdoin en huuhtonut 1st sing. olin huuhtonut en ollut huuhtonut
2nd sing. huuhdoit et huuhtonut 2nd sing. olit huuhtonut et ollut huuhtonut
3rd sing. huuhtoi ei huuhtonut 3rd sing. oli huuhtonut ei ollut huuhtonut
1st plur. huuhdoimme emme huuhtoneet 1st plur. olimme huuhtoneet emme olleet huuhtoneet
2nd plur. huuhdoitte ette huuhtoneet 2nd plur. olitte huuhtoneet ette olleet huuhtoneet
3rd plur. huuhtoivat eivät huuhtoneet 3rd plur. olivat huuhtoneet eivät olleet huuhtoneet
passive huuhdottiin ei huuhdottu passive oli huuhdottu ei ollut huuhdottu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huuhtoisin en huuhtoisi 1st sing. olisin huuhtonut en olisi huuhtonut
2nd sing. huuhtoisit et huuhtoisi 2nd sing. olisit huuhtonut et olisi huuhtonut
3rd sing. huuhtoisi ei huuhtoisi 3rd sing. olisi huuhtonut ei olisi huuhtonut
1st plur. huuhtoisimme emme huuhtoisi 1st plur. olisimme huuhtoneet emme olisi huuhtoneet
2nd plur. huuhtoisitte ette huuhtoisi 2nd plur. olisitte huuhtoneet ette olisi huuhtoneet
3rd plur. huuhtoisivat eivät huuhtoisi 3rd plur. olisivat huuhtoneet eivät olisi huuhtoneet
passive huuhdottaisiin ei huuhdottaisi passive olisi huuhdottu ei olisi huuhdottu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. huuhdo älä huuhdo 2nd sing. ole huuhtonut älä ole huuhtonut
3rd sing. huuhtokoon älköön huuhtoko 3rd sing. olkoon huuhtonut älköön olko huuhtonut
1st plur. huuhtokaamme älkäämme huuhtoko 1st plur. olkaamme huuhtoneet älkäämme olko huuhtoneet
2nd plur. huuhtokaa älkää huuhtoko 2nd plur. olkaa huuhtoneet älkää olko huuhtoneet
3rd plur. huuhtokoot älkööt huuhtoko 3rd plur. olkoot huuhtoneet älkööt olko huuhtoneet
passive huuhdottakoon älköön huuhdottako passive olkoon huuhdottu älköön olko huuhdottu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huuhtonen en huuhtone 1st sing. lienen huuhtonut en liene huuhtonut
2nd sing. huuhtonet et huuhtone 2nd sing. lienet huuhtonut et liene huuhtonut
3rd sing. huuhtonee ei huuhtone 3rd sing. lienee huuhtonut ei liene huuhtonut
1st plur. huuhtonemme emme huuhtone 1st plur. lienemme huuhtoneet emme liene huuhtoneet
2nd plur. huuhtonette ette huuhtone 2nd plur. lienette huuhtoneet ette liene huuhtoneet
3rd plur. huuhtonevat eivät huuhtone 3rd plur. lienevät huuhtoneet eivät liene huuhtoneet
passive huuhdottaneen ei huuhdottane passive lienee huuhdottu ei liene huuhdottu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st huuhtoa present huuhtova huuhdottava
long 1st2 huuhtoakseen past huuhtonut huuhdottu
2nd inessive1 huuhtoessa huuhdottaessa agent1, 3 huuhtoma
instructive huuhtoen negative huuhtomaton
3rd inessive huuhtomassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative huuhtomasta
illative huuhtomaan
adessive huuhtomalla
abessive huuhtomatta
instructive huuhtoman huuhdottaman
4th nominative huuhtominen
partitive huuhtomista
5th2 huuhtomaisillaan