Appendix:Finnish conjugation

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

This page is intended to give an overview of the nominal inflection types in Finnish, and to help editors find the right nominal inflection table template.

The numbering system is based on the KOTUS numbering.

KOTUS numbering[edit]

Kotimaisten kielten tutkimuskeskus (KOTUS, officially translated as Research Institute for the Languages of Finland) lists 27 conjugation types for Finnish verbs, as listed below.

Some types are far more common than others, as indicated by the Wiktionary entry counts.

KOTUS 1st infin. present
1sg.
present
3sg.
past
1sg.
past
3sg.
conditional
3sg.
potential
3sg.
imperative
3sg.
present
passive
past
passive
Wiktionary
entries
Stem types
52 sanoa sanon sanoo sanoin sanoi sanoisi sanonee sanokoon sanotaan sanottiin 1,902 Ending in -o-, -u-, -ö-, -y-. Final-syllable gradation possible.
53 muistaa muistan muistaa muistin muisti muistaisi muistanee muistakoon muistetaan muistettiin 2,051 Ending in -ä- or -a-, 2+ syllables. If ending in -a and 2 syllables, rounded vowel (o, u) in first syllable. Final-syllable gradation possible.
54 huutaa huudan huutaa huusin huusi huutaisi huutanee huutakoon huudetaan huudettiin 350 Ending in -ta- or -tä-. Final-syllable gradation possible.
55 soutaa soudan soutaa soudin
sousin
souti
sousi
soutaisi soutanee soutakoon soudetaan soudettiin 14 Either as muistaa or as huutaa.
56 kaivaa kaivan kaivaa kaivoin kaivoi kaivaisi kaivanee kaivakoon kaivetaan kaivettiin 71 Ending in -a-, 2 syllables. Non-rounded vowel (a, e, i) in first syllable. Final-syllable gradation possible.
57 saartaa saarran saartaa saarsin
saarroin
saarsi
saartoi
saartaisi saartanee saartakoon saarretaan saarrettiin 5 Either as huutaa or as kaivaa.
58 laskea lasken laskee laskin laski laskisi laskenee laskekoon lasketaan laskettiin 38 Ending in -e-. Final-syllable gradation possible.
59 tuntea tunnen tuntee tunsin tunsi tuntisi tuntenee tuntekoon tunnetaan tunnettiin 2 Ending in -lte-, -nte-, -rte-. Final-syllable gradation possible.
60 lähteä lähden lähtee lähdin
läksin
lähti
läksi
lähtisi lähtenee lähteköön lähdetään lähdettiin 5 Ending in -hte-. Final-syllable gradation possible.
61 sallia sallin sallii sallin salli sallisi sallinee sallikoon sallitaan sallittiin 379 Ending in -i-. Final-syllable gradation possible.
62 voida voin voi voin voi voisi voinee voikoon voidaan voitiin 781 Ending in i-diphthong. No gradation.
63 saada saan saa sain sai saisi saanee saakoon saadaan saatiin 16 Ending in long vowel. No gradation.
64 juoda juon juo join joi joisi juonee juokoon juodaan juotiin 15 Ending in -ie-, -uo-, -yö-. No gradation.
65 käydä käyn käy kävin kävi kävisi käynee käyköön käydään käytiin 6 Ending in u-diphthong. No gradation.
66 rohkaista rohkaisen rohkaisee rohkaisin rohkaisi rohkaisisi rohkaissee rohkaiskoon rohkaistaan rohkaistiin 285 Ending in -s-. Penultimate-syllable gradation possible.
67 tulla tulen tulee tulin tuli tulisi tullee tulkoon tullaan tultiin 813 Ending in -l-, -n-, -r-. Penultimate-syllable gradation possible.
68 tupakoida tupakoin
(tupakoitsen)
tupakoi
(tupakoitsee)
tupakoin
(tupakoitsin)
tupakoi
(tupakoitsi)
tupakoisi
(tupakoitsisi)
tupakoinee tupakoikoon tupakoidaan tupakoitiin 52 Ending in -oi(tse)-, -öi(tse)-. No gradation.
69 valita valitsen valitsee valitsin valitsi valitsisi valinnee valitkoon valitaan valittiin 53 Ending in -ts/t-. No gradation.
70 juosta juoksen juoksee juoksin juoksi juoksisi juossee juoskoon juostaan juostiin 4 Ending in -ks-. No gradation.
71 nähdä näen näkee näin näki näkisi nähnee nähköön nähdään nähtiin 8 Ending in -k-. Final-syllable gradation possible.
72 vanheta vanhenen vanhenee vanhenin vanheni vanhenisi vanhennee vanhetkoon vanhetaan vanhettiin 150 Ending in -n/t-. Penultimate-syllable gradation possible.
73 salata salaan salaa salasin salasi salaisi salannee salatkoon salataan salattiin 832 Ending in -at-, -ät-. Penultimate-syllable gradation possible.
74 katketa katkean katkeaa katkesin katkesi katkeaisi
(katkeisi)
katkennee katketkoon katketaan katkettiin 183 Ending in vowel + -t- (except -at-, -ät-). Penultimate-syllable gradation possible.
75 selvitä selviän selviää selvisin selvisi selviäisi selvinnee selvitköön selvitään selvittiin 53 Ending in vowel + -t- (except -at-, -ät-). Penultimate-syllable gradation possible.
76 taitaa taidan taitaa taisin taisi taitaisi taitanee
tainnee
taitakoon taidetaan taidettiin 3 The words taitaa and tietää only.
77 kumajaa kumajaa kumaji kumajaisi 5 A pseudo-type for verbs that inflect only in the third person.
78 kaikaa kaikaa kaikaisi 31 A pseudo-type for verbs that inflect only in the third person.