Appendix:Finnish conjugation/tulla

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
KOTUS type 67 (tulla) NSK types 25–29 (tulla, purra, mennä, katsella, arvailla) Common type II

Verbs ending with a double consonant and -a/; inverse consonant gradation possible.

The basic "type II" Finnish verb. The stem is obtained by removing the second consonant and a/ä. Present personal endings are attached by -e-.

Consonant gradation does not occur for words ending in -rvella or -vella.

Basic conjugation without consonant gradation[edit]

ends with -la
Inflection of Finnish conjugation/tulla (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tulen en tule 1st sing. olen tullut en ole tullut
2nd sing. tulet et tule 2nd sing. olet tullut et ole tullut
3rd sing. tulee ei tule 3rd sing. on tullut ei ole tullut
1st plur. tulemme emme tule 1st plur. olemme tulleet emme ole tulleet
2nd plur. tulette ette tule 2nd plur. olette tulleet ette ole tulleet
3rd plur. tulevat eivät tule 3rd plur. ovat tulleet eivät ole tulleet
passive tullaan ei tulla passive on tultu ei ole tultu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tulin en tullut 1st sing. olin tullut en ollut tullut
2nd sing. tulit et tullut 2nd sing. olit tullut et ollut tullut
3rd sing. tuli ei tullut 3rd sing. oli tullut ei ollut tullut
1st plur. tulimme emme tulleet 1st plur. olimme tulleet emme olleet tulleet
2nd plur. tulitte ette tulleet 2nd plur. olitte tulleet ette olleet tulleet
3rd plur. tulivat eivät tulleet 3rd plur. olivat tulleet eivät olleet tulleet
passive tultiin ei tultu passive oli tultu ei ollut tultu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tulisin en tulisi 1st sing. olisin tullut en olisi tullut
2nd sing. tulisit et tulisi 2nd sing. olisit tullut et olisi tullut
3rd sing. tulisi ei tulisi 3rd sing. olisi tullut ei olisi tullut
1st plur. tulisimme emme tulisi 1st plur. olisimme tulleet emme olisi tulleet
2nd plur. tulisitte ette tulisi 2nd plur. olisitte tulleet ette olisi tulleet
3rd plur. tulisivat eivät tulisi 3rd plur. olisivat tulleet eivät olisi tulleet
passive tultaisiin ei tultaisi passive olisi tultu ei olisi tultu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tule älä tule 2nd sing. ole tullut älä ole tullut
3rd sing. tulkoon älköön tulko 3rd sing. olkoon tullut älköön olko tullut
1st plur. tulkaamme älkäämme tulko 1st plur. olkaamme tulleet älkäämme olko tulleet
2nd plur. tulkaa älkää tulko 2nd plur. olkaa tulleet älkää olko tulleet
3rd plur. tulkoot älkööt tulko 3rd plur. olkoot tulleet älkööt olko tulleet
passive tultakoon älköön tultako passive olkoon tultu älköön olko tultu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tullen en tulle 1st sing. lienen tullut en liene tullut
2nd sing. tullet et tulle 2nd sing. lienet tullut et liene tullut
3rd sing. tullee ei tulle 3rd sing. lienee tullut ei liene tullut
1st plur. tullemme emme tulle 1st plur. lienemme tulleet emme liene tulleet
2nd plur. tullette ette tulle 2nd plur. lienette tulleet ette liene tulleet
3rd plur. tullevat eivät tulle 3rd plur. lienevät tulleet eivät liene tulleet
passive tultaneen ei tultane passive lienee tultu ei liene tultu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tulla present tuleva tultava
long 1st2 tullakseen past tullut tultu
2nd inessive1 tullessa tultaessa agent1, 3 tulema
instructive tullen negative tulematon
3rd inessive tulemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tulemasta
illative tulemaan
adessive tulemalla
abessive tulematta
instructive tuleman tultaman
4th nominative tuleminen
partitive tulemista
5th2 tulemaisillaan
ends with -lä
Inflection of Finnish conjugation/tulla (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kävelen en kävele 1st sing. olen kävellyt en ole kävellyt
2nd sing. kävelet et kävele 2nd sing. olet kävellyt et ole kävellyt
3rd sing. kävelee ei kävele 3rd sing. on kävellyt ei ole kävellyt
1st plur. kävelemme emme kävele 1st plur. olemme kävelleet emme ole kävelleet
2nd plur. kävelette ette kävele 2nd plur. olette kävelleet ette ole kävelleet
3rd plur. kävelevät eivät kävele 3rd plur. ovat kävelleet eivät ole kävelleet
passive kävellään ei kävellä passive on kävelty ei ole kävelty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kävelin en kävellyt 1st sing. olin kävellyt en ollut kävellyt
2nd sing. kävelit et kävellyt 2nd sing. olit kävellyt et ollut kävellyt
3rd sing. käveli ei kävellyt 3rd sing. oli kävellyt ei ollut kävellyt
1st plur. kävelimme emme kävelleet 1st plur. olimme kävelleet emme olleet kävelleet
2nd plur. kävelitte ette kävelleet 2nd plur. olitte kävelleet ette olleet kävelleet
3rd plur. kävelivät eivät kävelleet 3rd plur. olivat kävelleet eivät olleet kävelleet
passive käveltiin ei kävelty passive oli kävelty ei ollut kävelty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kävelisin en kävelisi 1st sing. olisin kävellyt en olisi kävellyt
2nd sing. kävelisit et kävelisi 2nd sing. olisit kävellyt et olisi kävellyt
3rd sing. kävelisi ei kävelisi 3rd sing. olisi kävellyt ei olisi kävellyt
1st plur. kävelisimme emme kävelisi 1st plur. olisimme kävelleet emme olisi kävelleet
2nd plur. kävelisitte ette kävelisi 2nd plur. olisitte kävelleet ette olisi kävelleet
3rd plur. kävelisivät eivät kävelisi 3rd plur. olisivat kävelleet eivät olisi kävelleet
passive käveltäisiin ei käveltäisi passive olisi kävelty ei olisi kävelty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kävele älä kävele 2nd sing. ole kävellyt älä ole kävellyt
3rd sing. kävelköön älköön kävelkö 3rd sing. olkoon kävellyt älköön olko kävellyt
1st plur. kävelkäämme älkäämme kävelkö 1st plur. olkaamme kävelleet älkäämme olko kävelleet
2nd plur. kävelkää älkää kävelkö 2nd plur. olkaa kävelleet älkää olko kävelleet
3rd plur. kävelkööt älkööt kävelkö 3rd plur. olkoot kävelleet älkööt olko kävelleet
passive käveltäköön älköön käveltäkö passive olkoon kävelty älköön olko kävelty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kävellen en kävelle 1st sing. lienen kävellyt en liene kävellyt
2nd sing. kävellet et kävelle 2nd sing. lienet kävellyt et liene kävellyt
3rd sing. kävellee ei kävelle 3rd sing. lienee kävellyt ei liene kävellyt
1st plur. kävellemme emme kävelle 1st plur. lienemme kävelleet emme liene kävelleet
2nd plur. kävellette ette kävelle 2nd plur. lienette kävelleet ette liene kävelleet
3rd plur. kävellevät eivät kävelle 3rd plur. lienevät kävelleet eivät liene kävelleet
passive käveltäneen ei käveltäne passive lienee kävelty ei liene kävelty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kävellä present kävelevä käveltävä
long 1st2 kävelläkseen past kävellyt kävelty
2nd inessive1 kävellessä käveltäessä agent1, 3 kävelemä
instructive kävellen negative kävelemätön
3rd inessive kävelemässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kävelemästä
illative kävelemään
adessive kävelemällä
abessive kävelemättä
instructive kävelemän käveltämän
4th nominative käveleminen
partitive kävelemistä
5th2 kävelemäisillään
ends with -na
Inflection of Finnish conjugation/tulla (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. panen en pane 1st sing. olen pannut en ole pannut
2nd sing. panet et pane 2nd sing. olet pannut et ole pannut
3rd sing. panee ei pane 3rd sing. on pannut ei ole pannut
1st plur. panemme emme pane 1st plur. olemme panneet emme ole panneet
2nd plur. panette ette pane 2nd plur. olette panneet ette ole panneet
3rd plur. panevat eivät pane 3rd plur. ovat panneet eivät ole panneet
passive pannaan ei panna passive on pantu ei ole pantu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. panin en pannut 1st sing. olin pannut en ollut pannut
2nd sing. panit et pannut 2nd sing. olit pannut et ollut pannut
3rd sing. pani ei pannut 3rd sing. oli pannut ei ollut pannut
1st plur. panimme emme panneet 1st plur. olimme panneet emme olleet panneet
2nd plur. panitte ette panneet 2nd plur. olitte panneet ette olleet panneet
3rd plur. panivat eivät panneet 3rd plur. olivat panneet eivät olleet panneet
passive pantiin ei pantu passive oli pantu ei ollut pantu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. panisin en panisi 1st sing. olisin pannut en olisi pannut
2nd sing. panisit et panisi 2nd sing. olisit pannut et olisi pannut
3rd sing. panisi ei panisi 3rd sing. olisi pannut ei olisi pannut
1st plur. panisimme emme panisi 1st plur. olisimme panneet emme olisi panneet
2nd plur. panisitte ette panisi 2nd plur. olisitte panneet ette olisi panneet
3rd plur. panisivat eivät panisi 3rd plur. olisivat panneet eivät olisi panneet
passive pantaisiin ei pantaisi passive olisi pantu ei olisi pantu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pane älä pane 2nd sing. ole pannut älä ole pannut
3rd sing. pankoon älköön panko 3rd sing. olkoon pannut älköön olko pannut
1st plur. pankaamme älkäämme panko 1st plur. olkaamme panneet älkäämme olko panneet
2nd plur. pankaa älkää panko 2nd plur. olkaa panneet älkää olko panneet
3rd plur. pankoot älkööt panko 3rd plur. olkoot panneet älkööt olko panneet
passive pantakoon älköön pantako passive olkoon pantu älköön olko pantu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pannen en panne 1st sing. lienen pannut en liene pannut
2nd sing. pannet et panne 2nd sing. lienet pannut et liene pannut
3rd sing. pannee ei panne 3rd sing. lienee pannut ei liene pannut
1st plur. pannemme emme panne 1st plur. lienemme panneet emme liene panneet
2nd plur. pannette ette panne 2nd plur. lienette panneet ette liene panneet
3rd plur. pannevat eivät panne 3rd plur. lienevät panneet eivät liene panneet
passive pantaneen ei pantane passive lienee pantu ei liene pantu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st panna present paneva pantava
long 1st2 pannakseen past pannut pantu
2nd inessive1 pannessa pantaessa agent1, 3 panema
instructive pannen negative panematon
3rd inessive panemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative panemasta
illative panemaan
adessive panemalla
abessive panematta
instructive paneman pantaman
4th nominative paneminen
partitive panemista
5th2 panemaisillaan
ends with -nä
Inflection of Finnish conjugation/tulla (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menen en mene 1st sing. olen mennyt en ole mennyt
2nd sing. menet et mene 2nd sing. olet mennyt et ole mennyt
3rd sing. menee ei mene 3rd sing. on mennyt ei ole mennyt
1st plur. menemme emme mene 1st plur. olemme menneet emme ole menneet
2nd plur. menette ette mene 2nd plur. olette menneet ette ole menneet
3rd plur. menevät eivät mene 3rd plur. ovat menneet eivät ole menneet
passive mennään ei mennä passive on menty ei ole menty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menin en mennyt 1st sing. olin mennyt en ollut mennyt
2nd sing. menit et mennyt 2nd sing. olit mennyt et ollut mennyt
3rd sing. meni ei mennyt 3rd sing. oli mennyt ei ollut mennyt
1st plur. menimme emme menneet 1st plur. olimme menneet emme olleet menneet
2nd plur. menitte ette menneet 2nd plur. olitte menneet ette olleet menneet
3rd plur. menivät eivät menneet 3rd plur. olivat menneet eivät olleet menneet
passive mentiin ei menty passive oli menty ei ollut menty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menisin en menisi 1st sing. olisin mennyt en olisi mennyt
2nd sing. menisit et menisi 2nd sing. olisit mennyt et olisi mennyt
3rd sing. menisi ei menisi 3rd sing. olisi mennyt ei olisi mennyt
1st plur. menisimme emme menisi 1st plur. olisimme menneet emme olisi menneet
2nd plur. menisitte ette menisi 2nd plur. olisitte menneet ette olisi menneet
3rd plur. menisivät eivät menisi 3rd plur. olisivat menneet eivät olisi menneet
passive mentäisiin ei mentäisi passive olisi menty ei olisi menty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. mene älä mene 2nd sing. ole mennyt älä ole mennyt
3rd sing. menköön älköön menkö 3rd sing. olkoon mennyt älköön olko mennyt
1st plur. menkäämme älkäämme menkö 1st plur. olkaamme menneet älkäämme olko menneet
2nd plur. menkää älkää menkö 2nd plur. olkaa menneet älkää olko menneet
3rd plur. menkööt älkööt menkö 3rd plur. olkoot menneet älkööt olko menneet
passive mentäköön älköön mentäkö passive olkoon menty älköön olko menty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mennen en menne 1st sing. lienen mennyt en liene mennyt
2nd sing. mennet et menne 2nd sing. lienet mennyt et liene mennyt
3rd sing. mennee ei menne 3rd sing. lienee mennyt ei liene mennyt
1st plur. mennemme emme menne 1st plur. lienemme menneet emme liene menneet
2nd plur. mennette ette menne 2nd plur. lienette menneet ette liene menneet
3rd plur. mennevät eivät menne 3rd plur. lienevät menneet eivät liene menneet
passive mentäneen ei mentäne passive lienee menty ei liene menty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st mennä present menevä mentävä
long 1st2 mennäkseen past mennyt menty
2nd inessive1 mennessä mentäessä agent1, 3 menemä
instructive mennen negative menemätön
3rd inessive menemässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative menemästä
illative menemään
adessive menemällä
abessive menemättä
instructive menemän mentämän
4th nominative meneminen
partitive menemistä
5th2 menemäisillään
ends with -ra
Inflection of Finnish conjugation/tulla (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. puren en pure 1st sing. olen purrut en ole purrut
2nd sing. puret et pure 2nd sing. olet purrut et ole purrut
3rd sing. puree ei pure 3rd sing. on purrut ei ole purrut
1st plur. puremme emme pure 1st plur. olemme purreet emme ole purreet
2nd plur. purette ette pure 2nd plur. olette purreet ette ole purreet
3rd plur. purevat eivät pure 3rd plur. ovat purreet eivät ole purreet
passive purraan ei purra passive on purtu ei ole purtu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. purin en purrut 1st sing. olin purrut en ollut purrut
2nd sing. purit et purrut 2nd sing. olit purrut et ollut purrut
3rd sing. puri ei purrut 3rd sing. oli purrut ei ollut purrut
1st plur. purimme emme purreet 1st plur. olimme purreet emme olleet purreet
2nd plur. puritte ette purreet 2nd plur. olitte purreet ette olleet purreet
3rd plur. purivat eivät purreet 3rd plur. olivat purreet eivät olleet purreet
passive purtiin ei purtu passive oli purtu ei ollut purtu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. purisin en purisi 1st sing. olisin purrut en olisi purrut
2nd sing. purisit et purisi 2nd sing. olisit purrut et olisi purrut
3rd sing. purisi ei purisi 3rd sing. olisi purrut ei olisi purrut
1st plur. purisimme emme purisi 1st plur. olisimme purreet emme olisi purreet
2nd plur. purisitte ette purisi 2nd plur. olisitte purreet ette olisi purreet
3rd plur. purisivat eivät purisi 3rd plur. olisivat purreet eivät olisi purreet
passive purtaisiin ei purtaisi passive olisi purtu ei olisi purtu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pure älä pure 2nd sing. ole purrut älä ole purrut
3rd sing. purkoon älköön purko 3rd sing. olkoon purrut älköön olko purrut
1st plur. purkaamme älkäämme purko 1st plur. olkaamme purreet älkäämme olko purreet
2nd plur. purkaa älkää purko 2nd plur. olkaa purreet älkää olko purreet
3rd plur. purkoot älkööt purko 3rd plur. olkoot purreet älkööt olko purreet
passive purtakoon älköön purtako passive olkoon purtu älköön olko purtu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. purren en purre 1st sing. lienen purrut en liene purrut
2nd sing. purret et purre 2nd sing. lienet purrut et liene purrut
3rd sing. purree ei purre 3rd sing. lienee purrut ei liene purrut
1st plur. purremme emme purre 1st plur. lienemme purreet emme liene purreet
2nd plur. purrette ette purre 2nd plur. lienette purreet ette liene purreet
3rd plur. purrevat eivät purre 3rd plur. lienevät purreet eivät liene purreet
passive purtaneen ei purtane passive lienee purtu ei liene purtu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st purra present pureva purtava
long 1st2 purrakseen past purrut purtu
2nd inessive1 purressa purtaessa agent1, 3 purema
instructive purren negative purematon
3rd inessive puremassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative puremasta
illative puremaan
adessive puremalla
abessive purematta
instructive pureman purtaman
4th nominative pureminen
partitive puremista
5th2 puremaisillaan
ends with -rä
Inflection of Finnish conjugation/tulla (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pieren en piere 1st sing. olen pierryt en ole pierryt
2nd sing. pieret et piere 2nd sing. olet pierryt et ole pierryt
3rd sing. pieree ei piere 3rd sing. on pierryt ei ole pierryt
1st plur. pieremme emme piere 1st plur. olemme pierreet emme ole pierreet
2nd plur. pierette ette piere 2nd plur. olette pierreet ette ole pierreet
3rd plur. pierevät eivät piere 3rd plur. ovat pierreet eivät ole pierreet
passive pierrään ei pierrä passive on pierty ei ole pierty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pierin en pierryt 1st sing. olin pierryt en ollut pierryt
2nd sing. pierit et pierryt 2nd sing. olit pierryt et ollut pierryt
3rd sing. pieri ei pierryt 3rd sing. oli pierryt ei ollut pierryt
1st plur. pierimme emme pierreet 1st plur. olimme pierreet emme olleet pierreet
2nd plur. pieritte ette pierreet 2nd plur. olitte pierreet ette olleet pierreet
3rd plur. pierivät eivät pierreet 3rd plur. olivat pierreet eivät olleet pierreet
passive piertiin ei pierty passive oli pierty ei ollut pierty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pierisin en pierisi 1st sing. olisin pierryt en olisi pierryt
2nd sing. pierisit et pierisi 2nd sing. olisit pierryt et olisi pierryt
3rd sing. pierisi ei pierisi 3rd sing. olisi pierryt ei olisi pierryt
1st plur. pierisimme emme pierisi 1st plur. olisimme pierreet emme olisi pierreet
2nd plur. pierisitte ette pierisi 2nd plur. olisitte pierreet ette olisi pierreet
3rd plur. pierisivät eivät pierisi 3rd plur. olisivat pierreet eivät olisi pierreet
passive piertäisiin ei piertäisi passive olisi pierty ei olisi pierty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. piere älä piere 2nd sing. ole pierryt älä ole pierryt
3rd sing. pierköön älköön pierkö 3rd sing. olkoon pierryt älköön olko pierryt
1st plur. pierkäämme älkäämme pierkö 1st plur. olkaamme pierreet älkäämme olko pierreet
2nd plur. pierkää älkää pierkö 2nd plur. olkaa pierreet älkää olko pierreet
3rd plur. pierkööt älkööt pierkö 3rd plur. olkoot pierreet älkööt olko pierreet
passive piertäköön älköön piertäkö passive olkoon pierty älköön olko pierty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pierren en pierre 1st sing. lienen pierryt en liene pierryt
2nd sing. pierret et pierre 2nd sing. lienet pierryt et liene pierryt
3rd sing. pierree ei pierre 3rd sing. lienee pierryt ei liene pierryt
1st plur. pierremme emme pierre 1st plur. lienemme pierreet emme liene pierreet
2nd plur. pierrette ette pierre 2nd plur. lienette pierreet ette liene pierreet
3rd plur. pierrevät eivät pierre 3rd plur. lienevät pierreet eivät liene pierreet
passive piertäneen ei piertäne passive lienee pierty ei liene pierty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st pierrä present pierevä piertävä
long 1st2 pierräkseen past pierryt pierty
2nd inessive1 pierressä piertäessä agent1, 3 pieremä
instructive pierren negative pieremätön
3rd inessive pieremässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative pieremästä
illative pieremään
adessive pieremällä
abessive pieremättä
instructive pieremän piertämän
4th nominative piereminen
partitive pieremistä
5th2 pieremäisillään

Consonant gradation[edit]

Consonant gradation in the previous syllable is common in verbs formed using an -lla frequentative suffix.

Summary[edit]

grade k → kk p → pp t → tt ∅ → k d → t mm → mp ll → lt nn → nt rr → rt
infinitive I weak nakella tapella ajatella jaella suudella ommella puhallella kuunnella imarrella
1.sg present strong nakkelen tappelen ajattelen jakelen suutelen ompelen puhaltelen kuuntelen imartelen
3.sg past strong nakkeli tappeli ajatteli jakeli suuteli ompeli puhalteli kuunteli imarteli
3.sg conditional strong nakkelisi tappelisi ajattelisi jakelisi suutelisi ompelisi puhaltelisi kuuntelisi imartelisi
3.sg potential weak nakellee tapellee ajatellee jaellee suudellee ommellee puhallellee kuunnellee imarrellee
3.sg imperative weak nakelkoon tapelkoon ajatelkoon jaelkoon suudelkoon ommelkoon puhallelkoon kuunnelkoon imarrelkoon
past participle weak nakellut tapellut ajatellut jaellut suudellut ommellut puhallellut kuunnellut imarrellut
passive past weak nakeltiin tapeltiin ajateltiin jaeltiin suudeltiin ommeltiin puhalleltiin kuunneltiin imarreltiin

Complete conjugation example with consonant gradation (d → t)[edit]

Inflection of Finnish conjugation/tulla (Kotus type 67/tulla, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suutelen en suutele 1st sing. olen suudellut en ole suudellut
2nd sing. suutelet et suutele 2nd sing. olet suudellut et ole suudellut
3rd sing. suutelee ei suutele 3rd sing. on suudellut ei ole suudellut
1st plur. suutelemme emme suutele 1st plur. olemme suudelleet emme ole suudelleet
2nd plur. suutelette ette suutele 2nd plur. olette suudelleet ette ole suudelleet
3rd plur. suutelevat eivät suutele 3rd plur. ovat suudelleet eivät ole suudelleet
passive suudellaan ei suudella passive on suudeltu ei ole suudeltu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suutelin en suudellut 1st sing. olin suudellut en ollut suudellut
2nd sing. suutelit et suudellut 2nd sing. olit suudellut et ollut suudellut
3rd sing. suuteli ei suudellut 3rd sing. oli suudellut ei ollut suudellut
1st plur. suutelimme emme suudelleet 1st plur. olimme suudelleet emme olleet suudelleet
2nd plur. suutelitte ette suudelleet 2nd plur. olitte suudelleet ette olleet suudelleet
3rd plur. suutelivat eivät suudelleet 3rd plur. olivat suudelleet eivät olleet suudelleet
passive suudeltiin ei suudeltu passive oli suudeltu ei ollut suudeltu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suutelisin en suutelisi 1st sing. olisin suudellut en olisi suudellut
2nd sing. suutelisit et suutelisi 2nd sing. olisit suudellut et olisi suudellut
3rd sing. suutelisi ei suutelisi 3rd sing. olisi suudellut ei olisi suudellut
1st plur. suutelisimme emme suutelisi 1st plur. olisimme suudelleet emme olisi suudelleet
2nd plur. suutelisitte ette suutelisi 2nd plur. olisitte suudelleet ette olisi suudelleet
3rd plur. suutelisivat eivät suutelisi 3rd plur. olisivat suudelleet eivät olisi suudelleet
passive suudeltaisiin ei suudeltaisi passive olisi suudeltu ei olisi suudeltu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. suutele älä suutele 2nd sing. ole suudellut älä ole suudellut
3rd sing. suudelkoon älköön suudelko 3rd sing. olkoon suudellut älköön olko suudellut
1st plur. suudelkaamme älkäämme suudelko 1st plur. olkaamme suudelleet älkäämme olko suudelleet
2nd plur. suudelkaa älkää suudelko 2nd plur. olkaa suudelleet älkää olko suudelleet
3rd plur. suudelkoot älkööt suudelko 3rd plur. olkoot suudelleet älkööt olko suudelleet
passive suudeltakoon älköön suudeltako passive olkoon suudeltu älköön olko suudeltu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suudellen en suudelle 1st sing. lienen suudellut en liene suudellut
2nd sing. suudellet et suudelle 2nd sing. lienet suudellut et liene suudellut
3rd sing. suudellee ei suudelle 3rd sing. lienee suudellut ei liene suudellut
1st plur. suudellemme emme suudelle 1st plur. lienemme suudelleet emme liene suudelleet
2nd plur. suudellette ette suudelle 2nd plur. lienette suudelleet ette liene suudelleet
3rd plur. suudellevat eivät suudelle 3rd plur. lienevät suudelleet eivät liene suudelleet
passive suudeltaneen ei suudeltane passive lienee suudeltu ei liene suudeltu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st suudella present suuteleva suudeltava
long 1st2 suudellakseen past suudellut suudeltu
2nd inessive1 suudellessa suudeltaessa agent1, 3 suutelema
instructive suudellen negative suutelematon
3rd inessive suutelemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative suutelemasta
illative suutelemaan
adessive suutelemalla
abessive suutelematta
instructive suuteleman suudeltaman
4th nominative suuteleminen
partitive suutelemista
5th2 suutelemaisillaan