Appendix:Finnish conjugation/tulla

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
KOTUS type 67 (tulla) NSK types 25–29 (tulla, purra, mennä, katsella, arvailla) Common type II

Verbs ending with a double consonant and -a/; inverse consonant gradation possible.

The basic "type II" Finnish verb. The stem is obtained by removing the second consonant and a/ä. Present personal endings are attached by -e-.

Consonant gradation does not occur for words ending in -rvella or -vella.

Basic conjugation without consonant gradation[edit]

ends with -la
Inflection of Finnish conjugation/tulla (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tulen en tuleˣ 1st sing. olen tullut en oleˣ tullut
2nd sing. tulet et tuleˣ 2nd sing. olet tullut et oleˣ tullut
3rd sing. tulee ei tuleˣ 3rd sing. on tullut ei oleˣ tullut
1st plur. tulemme emme tuleˣ 1st plur. olemme tulleet emme oleˣ tulleet
2nd plur. tulette ette tuleˣ 2nd plur. olette tulleet ette oleˣ tulleet
3rd plur. tulevat eivät tuleˣ 3rd plur. ovat tulleet eivät oleˣ tulleet
passive tullaan ei tullaˣ passive on tultu ei oleˣ tultu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tulin en tullut 1st sing. olin tullut en ollut tullut
2nd sing. tulit et tullut 2nd sing. olit tullut et ollut tullut
3rd sing. tuli ei tullut 3rd sing. oli tullut ei ollut tullut
1st plur. tulimme emme tulleet 1st plur. olimme tulleet emme olleet tulleet
2nd plur. tulitte ette tulleet 2nd plur. olitte tulleet ette olleet tulleet
3rd plur. tulivat eivät tulleet 3rd plur. olivat tulleet eivät olleet tulleet
passive tultiin ei tultu passive oli tultu ei ollut tultu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tulisin en tulisi 1st sing. olisin tullut en olisi tullut
2nd sing. tulisit et tulisi 2nd sing. olisit tullut et olisi tullut
3rd sing. tulisi ei tulisi 3rd sing. olisi tullut ei olisi tullut
1st plur. tulisimme emme tulisi 1st plur. olisimme tulleet emme olisi tulleet
2nd plur. tulisitte ette tulisi 2nd plur. olisitte tulleet ette olisi tulleet
3rd plur. tulisivat eivät tulisi 3rd plur. olisivat tulleet eivät olisi tulleet
passive tultaisiin ei tultaisi passive olisi tultu ei olisi tultu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tuleˣ älä tuleˣ 2nd sing. oleˣ tullut älä oleˣ tullut
3rd sing. tulkoon älköön tulkoˣ 3rd sing. olkoon tullut älköön olkoˣ tullut
1st plur. tulkaamme älkäämme tulkoˣ 1st plur. olkaamme tulleet älkäämme olkoˣ tulleet
2nd plur. tulkaa älkää tulkoˣ 2nd plur. olkaa tulleet älkää olkoˣ tulleet
3rd plur. tulkoot älkööt tulkoˣ 3rd plur. olkoot tulleet älkööt olkoˣ tulleet
passive tultakoon älköön tultakoˣ passive olkoon tultu älköön olkoˣ tultu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tullen en tulleˣ 1st sing. lienen tullut en lieneˣ tullut
2nd sing. tullet et tulleˣ 2nd sing. lienet tullut et lieneˣ tullut
3rd sing. tullee ei tulleˣ 3rd sing. lienee tullut ei lieneˣ tullut
1st plur. tullemme emme tulleˣ 1st plur. lienemme tulleet emme lieneˣ tulleet
2nd plur. tullette ette tulleˣ 2nd plur. lienette tulleet ette lieneˣ tulleet
3rd plur. tullevat eivät tulleˣ 3rd plur. lienevät tulleet eivät lieneˣ tulleet
passive tultaneen ei tultaneˣ passive lienee tultu ei lieneˣ tultu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tullaˣ present tuleva tultava
long 1st2 tullakseen past tullut tultu
2nd inessive1 tullessa tultaessa agent1, 3 tulema
instructive tullen negative tulematon
3rd inessive tulemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tulemasta
illative tulemaan
adessive tulemalla
abessive tulematta
instructive tuleman tultaman
4th nominative tuleminen
partitive tulemista
5th2 tulemaisillaan
ends with -lä
Inflection of Finnish conjugation/tulla (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kävelen en käveleˣ 1st sing. olen kävellyt en oleˣ kävellyt
2nd sing. kävelet et käveleˣ 2nd sing. olet kävellyt et oleˣ kävellyt
3rd sing. kävelee ei käveleˣ 3rd sing. on kävellyt ei oleˣ kävellyt
1st plur. kävelemme emme käveleˣ 1st plur. olemme kävelleet emme oleˣ kävelleet
2nd plur. kävelette ette käveleˣ 2nd plur. olette kävelleet ette oleˣ kävelleet
3rd plur. kävelevät eivät käveleˣ 3rd plur. ovat kävelleet eivät oleˣ kävelleet
passive kävellään ei kävelläˣ passive on kävelty ei oleˣ kävelty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kävelin en kävellyt 1st sing. olin kävellyt en ollut kävellyt
2nd sing. kävelit et kävellyt 2nd sing. olit kävellyt et ollut kävellyt
3rd sing. käveli ei kävellyt 3rd sing. oli kävellyt ei ollut kävellyt
1st plur. kävelimme emme kävelleet 1st plur. olimme kävelleet emme olleet kävelleet
2nd plur. kävelitte ette kävelleet 2nd plur. olitte kävelleet ette olleet kävelleet
3rd plur. kävelivät eivät kävelleet 3rd plur. olivat kävelleet eivät olleet kävelleet
passive käveltiin ei kävelty passive oli kävelty ei ollut kävelty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kävelisin en kävelisi 1st sing. olisin kävellyt en olisi kävellyt
2nd sing. kävelisit et kävelisi 2nd sing. olisit kävellyt et olisi kävellyt
3rd sing. kävelisi ei kävelisi 3rd sing. olisi kävellyt ei olisi kävellyt
1st plur. kävelisimme emme kävelisi 1st plur. olisimme kävelleet emme olisi kävelleet
2nd plur. kävelisitte ette kävelisi 2nd plur. olisitte kävelleet ette olisi kävelleet
3rd plur. kävelisivät eivät kävelisi 3rd plur. olisivat kävelleet eivät olisi kävelleet
passive käveltäisiin ei käveltäisi passive olisi kävelty ei olisi kävelty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. käveleˣ älä käveleˣ 2nd sing. oleˣ kävellyt älä oleˣ kävellyt
3rd sing. kävelköön älköön kävelköˣ 3rd sing. olkoon kävellyt älköön olkoˣ kävellyt
1st plur. kävelkäämme älkäämme kävelköˣ 1st plur. olkaamme kävelleet älkäämme olkoˣ kävelleet
2nd plur. kävelkää älkää kävelköˣ 2nd plur. olkaa kävelleet älkää olkoˣ kävelleet
3rd plur. kävelkööt älkööt kävelköˣ 3rd plur. olkoot kävelleet älkööt olkoˣ kävelleet
passive käveltäköön älköön käveltäköˣ passive olkoon kävelty älköön olkoˣ kävelty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kävellen en kävelleˣ 1st sing. lienen kävellyt en lieneˣ kävellyt
2nd sing. kävellet et kävelleˣ 2nd sing. lienet kävellyt et lieneˣ kävellyt
3rd sing. kävellee ei kävelleˣ 3rd sing. lienee kävellyt ei lieneˣ kävellyt
1st plur. kävellemme emme kävelleˣ 1st plur. lienemme kävelleet emme lieneˣ kävelleet
2nd plur. kävellette ette kävelleˣ 2nd plur. lienette kävelleet ette lieneˣ kävelleet
3rd plur. kävellevät eivät kävelleˣ 3rd plur. lienevät kävelleet eivät lieneˣ kävelleet
passive käveltäneen ei käveltäneˣ passive lienee kävelty ei lieneˣ kävelty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kävelläˣ present kävelevä käveltävä
long 1st2 kävelläkseen past kävellyt kävelty
2nd inessive1 kävellessä käveltäessä agent1, 3 kävelemä
instructive kävellen negative kävelemätön
3rd inessive kävelemässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kävelemästä
illative kävelemään
adessive kävelemällä
abessive kävelemättä
instructive kävelemän käveltämän
4th nominative käveleminen
partitive kävelemistä
5th2 kävelemäisillään
ends with -na
Inflection of Finnish conjugation/tulla (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. panen en paneˣ 1st sing. olen pannut en oleˣ pannut
2nd sing. panet et paneˣ 2nd sing. olet pannut et oleˣ pannut
3rd sing. panee ei paneˣ 3rd sing. on pannut ei oleˣ pannut
1st plur. panemme emme paneˣ 1st plur. olemme panneet emme oleˣ panneet
2nd plur. panette ette paneˣ 2nd plur. olette panneet ette oleˣ panneet
3rd plur. panevat eivät paneˣ 3rd plur. ovat panneet eivät oleˣ panneet
passive pannaan ei pannaˣ passive on pantu ei oleˣ pantu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. panin en pannut 1st sing. olin pannut en ollut pannut
2nd sing. panit et pannut 2nd sing. olit pannut et ollut pannut
3rd sing. pani ei pannut 3rd sing. oli pannut ei ollut pannut
1st plur. panimme emme panneet 1st plur. olimme panneet emme olleet panneet
2nd plur. panitte ette panneet 2nd plur. olitte panneet ette olleet panneet
3rd plur. panivat eivät panneet 3rd plur. olivat panneet eivät olleet panneet
passive pantiin ei pantu passive oli pantu ei ollut pantu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. panisin en panisi 1st sing. olisin pannut en olisi pannut
2nd sing. panisit et panisi 2nd sing. olisit pannut et olisi pannut
3rd sing. panisi ei panisi 3rd sing. olisi pannut ei olisi pannut
1st plur. panisimme emme panisi 1st plur. olisimme panneet emme olisi panneet
2nd plur. panisitte ette panisi 2nd plur. olisitte panneet ette olisi panneet
3rd plur. panisivat eivät panisi 3rd plur. olisivat panneet eivät olisi panneet
passive pantaisiin ei pantaisi passive olisi pantu ei olisi pantu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. paneˣ älä paneˣ 2nd sing. oleˣ pannut älä oleˣ pannut
3rd sing. pankoon älköön pankoˣ 3rd sing. olkoon pannut älköön olkoˣ pannut
1st plur. pankaamme älkäämme pankoˣ 1st plur. olkaamme panneet älkäämme olkoˣ panneet
2nd plur. pankaa älkää pankoˣ 2nd plur. olkaa panneet älkää olkoˣ panneet
3rd plur. pankoot älkööt pankoˣ 3rd plur. olkoot panneet älkööt olkoˣ panneet
passive pantakoon älköön pantakoˣ passive olkoon pantu älköön olkoˣ pantu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pannen en panneˣ 1st sing. lienen pannut en lieneˣ pannut
2nd sing. pannet et panneˣ 2nd sing. lienet pannut et lieneˣ pannut
3rd sing. pannee ei panneˣ 3rd sing. lienee pannut ei lieneˣ pannut
1st plur. pannemme emme panneˣ 1st plur. lienemme panneet emme lieneˣ panneet
2nd plur. pannette ette panneˣ 2nd plur. lienette panneet ette lieneˣ panneet
3rd plur. pannevat eivät panneˣ 3rd plur. lienevät panneet eivät lieneˣ panneet
passive pantaneen ei pantaneˣ passive lienee pantu ei lieneˣ pantu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st pannaˣ present paneva pantava
long 1st2 pannakseen past pannut pantu
2nd inessive1 pannessa pantaessa agent1, 3 panema
instructive pannen negative panematon
3rd inessive panemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative panemasta
illative panemaan
adessive panemalla
abessive panematta
instructive paneman pantaman
4th nominative paneminen
partitive panemista
5th2 panemaisillaan
ends with -nä
Inflection of Finnish conjugation/tulla (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menen en meneˣ 1st sing. olen mennyt en oleˣ mennyt
2nd sing. menet et meneˣ 2nd sing. olet mennyt et oleˣ mennyt
3rd sing. menee ei meneˣ 3rd sing. on mennyt ei oleˣ mennyt
1st plur. menemme emme meneˣ 1st plur. olemme menneet emme oleˣ menneet
2nd plur. menette ette meneˣ 2nd plur. olette menneet ette oleˣ menneet
3rd plur. menevät eivät meneˣ 3rd plur. ovat menneet eivät oleˣ menneet
passive mennään ei mennäˣ passive on menty ei oleˣ menty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menin en mennyt 1st sing. olin mennyt en ollut mennyt
2nd sing. menit et mennyt 2nd sing. olit mennyt et ollut mennyt
3rd sing. meni ei mennyt 3rd sing. oli mennyt ei ollut mennyt
1st plur. menimme emme menneet 1st plur. olimme menneet emme olleet menneet
2nd plur. menitte ette menneet 2nd plur. olitte menneet ette olleet menneet
3rd plur. menivät eivät menneet 3rd plur. olivat menneet eivät olleet menneet
passive mentiin ei menty passive oli menty ei ollut menty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menisin en menisi 1st sing. olisin mennyt en olisi mennyt
2nd sing. menisit et menisi 2nd sing. olisit mennyt et olisi mennyt
3rd sing. menisi ei menisi 3rd sing. olisi mennyt ei olisi mennyt
1st plur. menisimme emme menisi 1st plur. olisimme menneet emme olisi menneet
2nd plur. menisitte ette menisi 2nd plur. olisitte menneet ette olisi menneet
3rd plur. menisivät eivät menisi 3rd plur. olisivat menneet eivät olisi menneet
passive mentäisiin ei mentäisi passive olisi menty ei olisi menty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. meneˣ älä meneˣ 2nd sing. oleˣ mennyt älä oleˣ mennyt
3rd sing. menköön älköön menköˣ 3rd sing. olkoon mennyt älköön olkoˣ mennyt
1st plur. menkäämme älkäämme menköˣ 1st plur. olkaamme menneet älkäämme olkoˣ menneet
2nd plur. menkää älkää menköˣ 2nd plur. olkaa menneet älkää olkoˣ menneet
3rd plur. menkööt älkööt menköˣ 3rd plur. olkoot menneet älkööt olkoˣ menneet
passive mentäköön älköön mentäköˣ passive olkoon menty älköön olkoˣ menty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mennen en menneˣ 1st sing. lienen mennyt en lieneˣ mennyt
2nd sing. mennet et menneˣ 2nd sing. lienet mennyt et lieneˣ mennyt
3rd sing. mennee ei menneˣ 3rd sing. lienee mennyt ei lieneˣ mennyt
1st plur. mennemme emme menneˣ 1st plur. lienemme menneet emme lieneˣ menneet
2nd plur. mennette ette menneˣ 2nd plur. lienette menneet ette lieneˣ menneet
3rd plur. mennevät eivät menneˣ 3rd plur. lienevät menneet eivät lieneˣ menneet
passive mentäneen ei mentäneˣ passive lienee menty ei lieneˣ menty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st mennäˣ present menevä mentävä
long 1st2 mennäkseen past mennyt menty
2nd inessive1 mennessä mentäessä agent1, 3 menemä
instructive mennen negative menemätön
3rd inessive menemässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative menemästä
illative menemään
adessive menemällä
abessive menemättä
instructive menemän mentämän
4th nominative meneminen
partitive menemistä
5th2 menemäisillään
ends with -ra
Inflection of Finnish conjugation/tulla (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. puren en pureˣ 1st sing. olen purrut en oleˣ purrut
2nd sing. puret et pureˣ 2nd sing. olet purrut et oleˣ purrut
3rd sing. puree ei pureˣ 3rd sing. on purrut ei oleˣ purrut
1st plur. puremme emme pureˣ 1st plur. olemme purreet emme oleˣ purreet
2nd plur. purette ette pureˣ 2nd plur. olette purreet ette oleˣ purreet
3rd plur. purevat eivät pureˣ 3rd plur. ovat purreet eivät oleˣ purreet
passive purraan ei purraˣ passive on purtu ei oleˣ purtu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. purin en purrut 1st sing. olin purrut en ollut purrut
2nd sing. purit et purrut 2nd sing. olit purrut et ollut purrut
3rd sing. puri ei purrut 3rd sing. oli purrut ei ollut purrut
1st plur. purimme emme purreet 1st plur. olimme purreet emme olleet purreet
2nd plur. puritte ette purreet 2nd plur. olitte purreet ette olleet purreet
3rd plur. purivat eivät purreet 3rd plur. olivat purreet eivät olleet purreet
passive purtiin ei purtu passive oli purtu ei ollut purtu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. purisin en purisi 1st sing. olisin purrut en olisi purrut
2nd sing. purisit et purisi 2nd sing. olisit purrut et olisi purrut
3rd sing. purisi ei purisi 3rd sing. olisi purrut ei olisi purrut
1st plur. purisimme emme purisi 1st plur. olisimme purreet emme olisi purreet
2nd plur. purisitte ette purisi 2nd plur. olisitte purreet ette olisi purreet
3rd plur. purisivat eivät purisi 3rd plur. olisivat purreet eivät olisi purreet
passive purtaisiin ei purtaisi passive olisi purtu ei olisi purtu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pureˣ älä pureˣ 2nd sing. oleˣ purrut älä oleˣ purrut
3rd sing. purkoon älköön purkoˣ 3rd sing. olkoon purrut älköön olkoˣ purrut
1st plur. purkaamme älkäämme purkoˣ 1st plur. olkaamme purreet älkäämme olkoˣ purreet
2nd plur. purkaa älkää purkoˣ 2nd plur. olkaa purreet älkää olkoˣ purreet
3rd plur. purkoot älkööt purkoˣ 3rd plur. olkoot purreet älkööt olkoˣ purreet
passive purtakoon älköön purtakoˣ passive olkoon purtu älköön olkoˣ purtu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. purren en purreˣ 1st sing. lienen purrut en lieneˣ purrut
2nd sing. purret et purreˣ 2nd sing. lienet purrut et lieneˣ purrut
3rd sing. purree ei purreˣ 3rd sing. lienee purrut ei lieneˣ purrut
1st plur. purremme emme purreˣ 1st plur. lienemme purreet emme lieneˣ purreet
2nd plur. purrette ette purreˣ 2nd plur. lienette purreet ette lieneˣ purreet
3rd plur. purrevat eivät purreˣ 3rd plur. lienevät purreet eivät lieneˣ purreet
passive purtaneen ei purtaneˣ passive lienee purtu ei lieneˣ purtu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st purraˣ present pureva purtava
long 1st2 purrakseen past purrut purtu
2nd inessive1 purressa purtaessa agent1, 3 purema
instructive purren negative purematon
3rd inessive puremassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative puremasta
illative puremaan
adessive puremalla
abessive purematta
instructive pureman purtaman
4th nominative pureminen
partitive puremista
5th2 puremaisillaan
ends with -rä
Inflection of Finnish conjugation/tulla (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pieren en piereˣ 1st sing. olen pierryt en oleˣ pierryt
2nd sing. pieret et piereˣ 2nd sing. olet pierryt et oleˣ pierryt
3rd sing. pieree ei piereˣ 3rd sing. on pierryt ei oleˣ pierryt
1st plur. pieremme emme piereˣ 1st plur. olemme pierreet emme oleˣ pierreet
2nd plur. pierette ette piereˣ 2nd plur. olette pierreet ette oleˣ pierreet
3rd plur. pierevät eivät piereˣ 3rd plur. ovat pierreet eivät oleˣ pierreet
passive pierrään ei pierräˣ passive on pierty ei oleˣ pierty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pierin en pierryt 1st sing. olin pierryt en ollut pierryt
2nd sing. pierit et pierryt 2nd sing. olit pierryt et ollut pierryt
3rd sing. pieri ei pierryt 3rd sing. oli pierryt ei ollut pierryt
1st plur. pierimme emme pierreet 1st plur. olimme pierreet emme olleet pierreet
2nd plur. pieritte ette pierreet 2nd plur. olitte pierreet ette olleet pierreet
3rd plur. pierivät eivät pierreet 3rd plur. olivat pierreet eivät olleet pierreet
passive piertiin ei pierty passive oli pierty ei ollut pierty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pierisin en pierisi 1st sing. olisin pierryt en olisi pierryt
2nd sing. pierisit et pierisi 2nd sing. olisit pierryt et olisi pierryt
3rd sing. pierisi ei pierisi 3rd sing. olisi pierryt ei olisi pierryt
1st plur. pierisimme emme pierisi 1st plur. olisimme pierreet emme olisi pierreet
2nd plur. pierisitte ette pierisi 2nd plur. olisitte pierreet ette olisi pierreet
3rd plur. pierisivät eivät pierisi 3rd plur. olisivat pierreet eivät olisi pierreet
passive piertäisiin ei piertäisi passive olisi pierty ei olisi pierty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. piereˣ älä piereˣ 2nd sing. oleˣ pierryt älä oleˣ pierryt
3rd sing. pierköön älköön pierköˣ 3rd sing. olkoon pierryt älköön olkoˣ pierryt
1st plur. pierkäämme älkäämme pierköˣ 1st plur. olkaamme pierreet älkäämme olkoˣ pierreet
2nd plur. pierkää älkää pierköˣ 2nd plur. olkaa pierreet älkää olkoˣ pierreet
3rd plur. pierkööt älkööt pierköˣ 3rd plur. olkoot pierreet älkööt olkoˣ pierreet
passive piertäköön älköön piertäköˣ passive olkoon pierty älköön olkoˣ pierty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pierren en pierreˣ 1st sing. lienen pierryt en lieneˣ pierryt
2nd sing. pierret et pierreˣ 2nd sing. lienet pierryt et lieneˣ pierryt
3rd sing. pierree ei pierreˣ 3rd sing. lienee pierryt ei lieneˣ pierryt
1st plur. pierremme emme pierreˣ 1st plur. lienemme pierreet emme lieneˣ pierreet
2nd plur. pierrette ette pierreˣ 2nd plur. lienette pierreet ette lieneˣ pierreet
3rd plur. pierrevät eivät pierreˣ 3rd plur. lienevät pierreet eivät lieneˣ pierreet
passive piertäneen ei piertäneˣ passive lienee pierty ei lieneˣ pierty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st pierräˣ present pierevä piertävä
long 1st2 pierräkseen past pierryt pierty
2nd inessive1 pierressä piertäessä agent1, 3 pieremä
instructive pierren negative pieremätön
3rd inessive pieremässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative pieremästä
illative pieremään
adessive pieremällä
abessive pieremättä
instructive pieremän piertämän
4th nominative piereminen
partitive pieremistä
5th2 pieremäisillään

Consonant gradation[edit]

Consonant gradation in the previous syllable is common in verbs formed using an -lla frequentative suffix.

Summary[edit]

grade k → kk p → pp t → tt ∅ → k d → t mm → mp ll → lt nn → nt rr → rt
infinitive I weak nakella tapella ajatella jaella suudella ommella puhallella kuunnella imarrella
1.sg present strong nakkelen tappelen ajattelen jakelen suutelen ompelen puhaltelen kuuntelen imartelen
3.sg past strong nakkeli tappeli ajatteli jakeli suuteli ompeli puhalteli kuunteli imarteli
3.sg conditional strong nakkelisi tappelisi ajattelisi jakelisi suutelisi ompelisi puhaltelisi kuuntelisi imartelisi
3.sg potential weak nakellee tapellee ajatellee jaellee suudellee ommellee puhallellee kuunnellee imarrellee
3.sg imperative weak nakelkoon tapelkoon ajatelkoon jaelkoon suudelkoon ommelkoon puhallelkoon kuunnelkoon imarrelkoon
past participle weak nakellut tapellut ajatellut jaellut suudellut ommellut puhallellut kuunnellut imarrellut
passive past weak nakeltiin tapeltiin ajateltiin jaeltiin suudeltiin ommeltiin puhalleltiin kuunneltiin imarreltiin

Complete conjugation example with consonant gradation (d → t)[edit]

Inflection of Finnish conjugation/tulla (Kotus type 67/tulla, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suutelen en suuteleˣ 1st sing. olen suudellut en oleˣ suudellut
2nd sing. suutelet et suuteleˣ 2nd sing. olet suudellut et oleˣ suudellut
3rd sing. suutelee ei suuteleˣ 3rd sing. on suudellut ei oleˣ suudellut
1st plur. suutelemme emme suuteleˣ 1st plur. olemme suudelleet emme oleˣ suudelleet
2nd plur. suutelette ette suuteleˣ 2nd plur. olette suudelleet ette oleˣ suudelleet
3rd plur. suutelevat eivät suuteleˣ 3rd plur. ovat suudelleet eivät oleˣ suudelleet
passive suudellaan ei suudellaˣ passive on suudeltu ei oleˣ suudeltu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suutelin en suudellut 1st sing. olin suudellut en ollut suudellut
2nd sing. suutelit et suudellut 2nd sing. olit suudellut et ollut suudellut
3rd sing. suuteli ei suudellut 3rd sing. oli suudellut ei ollut suudellut
1st plur. suutelimme emme suudelleet 1st plur. olimme suudelleet emme olleet suudelleet
2nd plur. suutelitte ette suudelleet 2nd plur. olitte suudelleet ette olleet suudelleet
3rd plur. suutelivat eivät suudelleet 3rd plur. olivat suudelleet eivät olleet suudelleet
passive suudeltiin ei suudeltu passive oli suudeltu ei ollut suudeltu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suutelisin en suutelisi 1st sing. olisin suudellut en olisi suudellut
2nd sing. suutelisit et suutelisi 2nd sing. olisit suudellut et olisi suudellut
3rd sing. suutelisi ei suutelisi 3rd sing. olisi suudellut ei olisi suudellut
1st plur. suutelisimme emme suutelisi 1st plur. olisimme suudelleet emme olisi suudelleet
2nd plur. suutelisitte ette suutelisi 2nd plur. olisitte suudelleet ette olisi suudelleet
3rd plur. suutelisivat eivät suutelisi 3rd plur. olisivat suudelleet eivät olisi suudelleet
passive suudeltaisiin ei suudeltaisi passive olisi suudeltu ei olisi suudeltu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. suuteleˣ älä suuteleˣ 2nd sing. oleˣ suudellut älä oleˣ suudellut
3rd sing. suudelkoon älköön suudelkoˣ 3rd sing. olkoon suudellut älköön olkoˣ suudellut
1st plur. suudelkaamme älkäämme suudelkoˣ 1st plur. olkaamme suudelleet älkäämme olkoˣ suudelleet
2nd plur. suudelkaa älkää suudelkoˣ 2nd plur. olkaa suudelleet älkää olkoˣ suudelleet
3rd plur. suudelkoot älkööt suudelkoˣ 3rd plur. olkoot suudelleet älkööt olkoˣ suudelleet
passive suudeltakoon älköön suudeltakoˣ passive olkoon suudeltu älköön olkoˣ suudeltu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suudellen en suudelleˣ 1st sing. lienen suudellut en lieneˣ suudellut
2nd sing. suudellet et suudelleˣ 2nd sing. lienet suudellut et lieneˣ suudellut
3rd sing. suudellee ei suudelleˣ 3rd sing. lienee suudellut ei lieneˣ suudellut
1st plur. suudellemme emme suudelleˣ 1st plur. lienemme suudelleet emme lieneˣ suudelleet
2nd plur. suudellette ette suudelleˣ 2nd plur. lienette suudelleet ette lieneˣ suudelleet
3rd plur. suudellevat eivät suudelleˣ 3rd plur. lienevät suudelleet eivät lieneˣ suudelleet
passive suudeltaneen ei suudeltaneˣ passive lienee suudeltu ei lieneˣ suudeltu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st suudellaˣ present suuteleva suudeltava
long 1st2 suudellakseen past suudellut suudeltu
2nd inessive1 suudellessa suudeltaessa agent1, 3 suutelema
instructive suudellen negative suutelematon
3rd inessive suutelemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative suutelemasta
illative suutelemaan
adessive suutelemalla
abessive suutelematta
instructive suuteleman suudeltaman
4th nominative suuteleminen
partitive suutelemista
5th2 suutelemaisillaan