Appendix:Finnish conjugation/vanheta

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
KOTUS type 72 (vanheta) NSK type 34 (aleta) Common type VI

Usually verbs ending with -eta/-etä, but also a few with -ata/-ätä and -ota; inverse consonant gradation possible. Most verbs of this type are derived from adjectives with the suffix -ta/-tä.

The inflectional stem is obtained by replacing the final -ta/-tä with -n- and changing the previous consonant to its strong form. Various other mutations occur during conjugation.

Basic conjugation without consonant gradation[edit]

ends with -ta
Inflection of Finnish conjugation/vanheta (Kotus type 72/vanheta, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vanhenen en vanhene 1st sing. olen vanhennut en ole vanhennut
2nd sing. vanhenet et vanhene 2nd sing. olet vanhennut et ole vanhennut
3rd sing. vanhenee ei vanhene 3rd sing. on vanhennut ei ole vanhennut
1st plur. vanhenemme emme vanhene 1st plur. olemme vanhenneet emme ole vanhenneet
2nd plur. vanhenette ette vanhene 2nd plur. olette vanhenneet ette ole vanhenneet
3rd plur. vanhenevat eivät vanhene 3rd plur. ovat vanhenneet eivät ole vanhenneet
passive vanhetaan ei vanheta passive on vanhettu ei ole vanhettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vanhenin en vanhennut 1st sing. olin vanhennut en ollut vanhennut
2nd sing. vanhenit et vanhennut 2nd sing. olit vanhennut et ollut vanhennut
3rd sing. vanheni ei vanhennut 3rd sing. oli vanhennut ei ollut vanhennut
1st plur. vanhenimme emme vanhenneet 1st plur. olimme vanhenneet emme olleet vanhenneet
2nd plur. vanhenitte ette vanhenneet 2nd plur. olitte vanhenneet ette olleet vanhenneet
3rd plur. vanhenivat eivät vanhenneet 3rd plur. olivat vanhenneet eivät olleet vanhenneet
passive vanhettiin ei vanhettu passive oli vanhettu ei ollut vanhettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vanhenisin en vanhenisi 1st sing. olisin vanhennut en olisi vanhennut
2nd sing. vanhenisit et vanhenisi 2nd sing. olisit vanhennut et olisi vanhennut
3rd sing. vanhenisi ei vanhenisi 3rd sing. olisi vanhennut ei olisi vanhennut
1st plur. vanhenisimme emme vanhenisi 1st plur. olisimme vanhenneet emme olisi vanhenneet
2nd plur. vanhenisitte ette vanhenisi 2nd plur. olisitte vanhenneet ette olisi vanhenneet
3rd plur. vanhenisivat eivät vanhenisi 3rd plur. olisivat vanhenneet eivät olisi vanhenneet
passive vanhettaisiin ei vanhettaisi passive olisi vanhettu ei olisi vanhettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vanhene älä vanhene 2nd sing. ole vanhennut älä ole vanhennut
3rd sing. vanhetkoon älköön vanhetko 3rd sing. olkoon vanhennut älköön olko vanhennut
1st plur. vanhetkaamme älkäämme vanhetko 1st plur. olkaamme vanhenneet älkäämme olko vanhenneet
2nd plur. vanhetkaa älkää vanhetko 2nd plur. olkaa vanhenneet älkää olko vanhenneet
3rd plur. vanhetkoot älkööt vanhetko 3rd plur. olkoot vanhenneet älkööt olko vanhenneet
passive vanhettakoon älköön vanhettako passive olkoon vanhettu älköön olko vanhettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vanhennen en vanhenne 1st sing. lienen vanhennut en liene vanhennut
2nd sing. vanhennet et vanhenne 2nd sing. lienet vanhennut et liene vanhennut
3rd sing. vanhennee ei vanhenne 3rd sing. lienee vanhennut ei liene vanhennut
1st plur. vanhennemme emme vanhenne 1st plur. lienemme vanhenneet emme liene vanhenneet
2nd plur. vanhennette ette vanhenne 2nd plur. lienette vanhenneet ette liene vanhenneet
3rd plur. vanhennevat eivät vanhenne 3rd plur. lienevät vanhenneet eivät liene vanhenneet
passive vanhettaneen ei vanhettane passive lienee vanhettu ei liene vanhettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vanheta present vanheneva vanhettava
long 1st2 vanhetakseen past vanhennut vanhettu
2nd inessive1 vanhetessa vanhettaessa agent1, 3 vanhenema
instructive vanheten negative vanhenematon
3rd inessive vanhenemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative vanhenemasta
illative vanhenemaan
adessive vanhenemalla
abessive vanhenematta
instructive vanheneman vanhettaman
4th nominative vanheneminen
partitive vanhenemista
5th2 vanhenemaisillaan
ends with -tä
Inflection of Finnish conjugation/vanheta (Kotus type 72/vanheta, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vähenen en vähene 1st sing. olen vähennyt en ole vähennyt
2nd sing. vähenet et vähene 2nd sing. olet vähennyt et ole vähennyt
3rd sing. vähenee ei vähene 3rd sing. on vähennyt ei ole vähennyt
1st plur. vähenemme emme vähene 1st plur. olemme vähenneet emme ole vähenneet
2nd plur. vähenette ette vähene 2nd plur. olette vähenneet ette ole vähenneet
3rd plur. vähenevät eivät vähene 3rd plur. ovat vähenneet eivät ole vähenneet
passive vähetään ei vähetä passive on vähetty ei ole vähetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vähenin en vähennyt 1st sing. olin vähennyt en ollut vähennyt
2nd sing. vähenit et vähennyt 2nd sing. olit vähennyt et ollut vähennyt
3rd sing. väheni ei vähennyt 3rd sing. oli vähennyt ei ollut vähennyt
1st plur. vähenimme emme vähenneet 1st plur. olimme vähenneet emme olleet vähenneet
2nd plur. vähenitte ette vähenneet 2nd plur. olitte vähenneet ette olleet vähenneet
3rd plur. vähenivät eivät vähenneet 3rd plur. olivat vähenneet eivät olleet vähenneet
passive vähettiin ei vähetty passive oli vähetty ei ollut vähetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vähenisin en vähenisi 1st sing. olisin vähennyt en olisi vähennyt
2nd sing. vähenisit et vähenisi 2nd sing. olisit vähennyt et olisi vähennyt
3rd sing. vähenisi ei vähenisi 3rd sing. olisi vähennyt ei olisi vähennyt
1st plur. vähenisimme emme vähenisi 1st plur. olisimme vähenneet emme olisi vähenneet
2nd plur. vähenisitte ette vähenisi 2nd plur. olisitte vähenneet ette olisi vähenneet
3rd plur. vähenisivät eivät vähenisi 3rd plur. olisivat vähenneet eivät olisi vähenneet
passive vähettäisiin ei vähettäisi passive olisi vähetty ei olisi vähetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vähene älä vähene 2nd sing. ole vähennyt älä ole vähennyt
3rd sing. vähetköön älköön vähetkö 3rd sing. olkoon vähennyt älköön olko vähennyt
1st plur. vähetkäämme älkäämme vähetkö 1st plur. olkaamme vähenneet älkäämme olko vähenneet
2nd plur. vähetkää älkää vähetkö 2nd plur. olkaa vähenneet älkää olko vähenneet
3rd plur. vähetkööt älkööt vähetkö 3rd plur. olkoot vähenneet älkööt olko vähenneet
passive vähettäköön älköön vähettäkö passive olkoon vähetty älköön olko vähetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vähennen en vähenne 1st sing. lienen vähennyt en liene vähennyt
2nd sing. vähennet et vähenne 2nd sing. lienet vähennyt et liene vähennyt
3rd sing. vähennee ei vähenne 3rd sing. lienee vähennyt ei liene vähennyt
1st plur. vähennemme emme vähenne 1st plur. lienemme vähenneet emme liene vähenneet
2nd plur. vähennette ette vähenne 2nd plur. lienette vähenneet ette liene vähenneet
3rd plur. vähennevät eivät vähenne 3rd plur. lienevät vähenneet eivät liene vähenneet
passive vähettäneen ei vähettäne passive lienee vähetty ei liene vähetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vähetä present vähenevä vähettävä
long 1st2 vähetäkseen past vähennyt vähetty
2nd inessive1 vähetessä vähettäessä agent1, 3 vähenemä
instructive väheten negative vähenemätön
3rd inessive vähenemässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative vähenemästä
illative vähenemään
adessive vähenemällä
abessive vähenemättä
instructive vähenemän vähettämän
4th nominative väheneminen
partitive vähenemistä
5th2 vähenemäisillään

Consonant gradation[edit]

Summary[edit]

grade k → kk p → pp t → tt ∅ → k v → p d → t mm → mp nn → nt rr → rt j → k
infinitive I weak tarketa hapeta loitota paeta halveta edetä mmetä kiinnetä turreta valjeta
1.sg present strong tarkkenen happenen loittonen pakenen halpenen etenen mpenen kiintenen turtenen valkenen
3.sg past strong tarkkeni happeni loittoni pakeni halpeni eteni mpeni kiinteni turteni valkeni
3.sg conditional strong tarkkenisi happenisi loittonisi pakenisi halpenisi etenisi mpenisi kiintenisi turtenisi valkenisi
3.sg potential weak tarkennee hapennee loitonnee paennee halvennee edennee mmennee kiinnennee turrennee valjennee
3.sg imperative weak tarketkoon hapetkoon loitotkoon paetkoon halvetkoon edetköön mmetköön kiinnetköön turretkoon valjetkoon
past participle weak tarkennut hapennut loitonnut paennut halvennut edennyt mmennyt kiinnennyt turrennut valjennut
passive past weak tarkettiin hapettiin loitottiin paettiin halvettiin edettiin mmettiin kiinnettiin turrettiin valjettiin

Complete conjugation example with consonant gradation (d → t)[edit]

Inflection of Finnish conjugation/vanheta (Kotus type 72/vanheta, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etenen en etene 1st sing. olen edennyt en ole edennyt
2nd sing. etenet et etene 2nd sing. olet edennyt et ole edennyt
3rd sing. etenee ei etene 3rd sing. on edennyt ei ole edennyt
1st plur. etenemme emme etene 1st plur. olemme edenneet emme ole edenneet
2nd plur. etenette ette etene 2nd plur. olette edenneet ette ole edenneet
3rd plur. etenevät eivät etene 3rd plur. ovat edenneet eivät ole edenneet
passive edetään ei edetä passive on edetty ei ole edetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etenin en edennyt 1st sing. olin edennyt en ollut edennyt
2nd sing. etenit et edennyt 2nd sing. olit edennyt et ollut edennyt
3rd sing. eteni ei edennyt 3rd sing. oli edennyt ei ollut edennyt
1st plur. etenimme emme edenneet 1st plur. olimme edenneet emme olleet edenneet
2nd plur. etenitte ette edenneet 2nd plur. olitte edenneet ette olleet edenneet
3rd plur. etenivät eivät edenneet 3rd plur. olivat edenneet eivät olleet edenneet
passive edettiin ei edetty passive oli edetty ei ollut edetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etenisin en etenisi 1st sing. olisin edennyt en olisi edennyt
2nd sing. etenisit et etenisi 2nd sing. olisit edennyt et olisi edennyt
3rd sing. etenisi ei etenisi 3rd sing. olisi edennyt ei olisi edennyt
1st plur. etenisimme emme etenisi 1st plur. olisimme edenneet emme olisi edenneet
2nd plur. etenisitte ette etenisi 2nd plur. olisitte edenneet ette olisi edenneet
3rd plur. etenisivät eivät etenisi 3rd plur. olisivat edenneet eivät olisi edenneet
passive edettäisiin ei edettäisi passive olisi edetty ei olisi edetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. etene älä etene 2nd sing. ole edennyt älä ole edennyt
3rd sing. edetköön älköön edetkö 3rd sing. olkoon edennyt älköön olko edennyt
1st plur. edetkäämme älkäämme edetkö 1st plur. olkaamme edenneet älkäämme olko edenneet
2nd plur. edetkää älkää edetkö 2nd plur. olkaa edenneet älkää olko edenneet
3rd plur. edetkööt älkööt edetkö 3rd plur. olkoot edenneet älkööt olko edenneet
passive edettäköön älköön edettäkö passive olkoon edetty älköön olko edetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. edennen en edenne 1st sing. lienen edennyt en liene edennyt
2nd sing. edennet et edenne 2nd sing. lienet edennyt et liene edennyt
3rd sing. edennee ei edenne 3rd sing. lienee edennyt ei liene edennyt
1st plur. edennemme emme edenne 1st plur. lienemme edenneet emme liene edenneet
2nd plur. edennette ette edenne 2nd plur. lienette edenneet ette liene edenneet
3rd plur. edennevät eivät edenne 3rd plur. lienevät edenneet eivät liene edenneet
passive edettäneen ei edettäne passive lienee edetty ei liene edetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st edetä present etenevä edettävä
long 1st2 edetäkseen past edennyt edetty
2nd inessive1 edetessä edettäessä agent1, 3 etenemä
instructive edeten negative etenemätön
3rd inessive etenemässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative etenemästä
illative etenemään
adessive etenemällä
abessive etenemättä
instructive etenemän edettämän
4th nominative eteneminen
partitive etenemistä
5th2 etenemäisillään