aleta

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Asturian[edit]

Noun[edit]

aleta f (plural aletes)

  1. fin

Catalan[edit]

Etymology[edit]

ala +‎ -eta

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

aleta f (plural aletes)

  1. fin
  2. (castells) Hand signal given by the enxaneta upon reaching the top of the castell, signifying its completion.

Derived terms[edit]

Further reading[edit]


Estonian[edit]

Noun[edit]

aleta

  1. abessive singular of ale

Finnish[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈɑletɑˣ/, [ˈɑle̞t̪ɑ(ʔ)]
  • Rhymes: -ɑletɑ
  • Syllabification(key): a‧le‧ta

Etymology 1[edit]

From ala- +‎ -eta.

Verb[edit]

aleta

  1. (intransitive) To descend, come/go down, move downwards.
Conjugation[edit]
Inflection of aleta (Kotus type 72/vanheta, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. alenen en alene 1st sing. olen alennut en ole alennut
2nd sing. alenet et alene 2nd sing. olet alennut et ole alennut
3rd sing. alenee ei alene 3rd sing. on alennut ei ole alennut
1st plur. alenemme emme alene 1st plur. olemme alenneet emme ole alenneet
2nd plur. alenette ette alene 2nd plur. olette alenneet ette ole alenneet
3rd plur. alenevat eivät alene 3rd plur. ovat alenneet eivät ole alenneet
passive aletaan ei aleta passive on alettu ei ole alettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. alenin en alennut 1st sing. olin alennut en ollut alennut
2nd sing. alenit et alennut 2nd sing. olit alennut et ollut alennut
3rd sing. aleni ei alennut 3rd sing. oli alennut ei ollut alennut
1st plur. alenimme emme alenneet 1st plur. olimme alenneet emme olleet alenneet
2nd plur. alenitte ette alenneet 2nd plur. olitte alenneet ette olleet alenneet
3rd plur. alenivat eivät alenneet 3rd plur. olivat alenneet eivät olleet alenneet
passive alettiin ei alettu passive oli alettu ei ollut alettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. alenisin en alenisi 1st sing. olisin alennut en olisi alennut
2nd sing. alenisit et alenisi 2nd sing. olisit alennut et olisi alennut
3rd sing. alenisi ei alenisi 3rd sing. olisi alennut ei olisi alennut
1st plur. alenisimme emme alenisi 1st plur. olisimme alenneet emme olisi alenneet
2nd plur. alenisitte ette alenisi 2nd plur. olisitte alenneet ette olisi alenneet
3rd plur. alenisivat eivät alenisi 3rd plur. olisivat alenneet eivät olisi alenneet
passive alettaisiin ei alettaisi passive olisi alettu ei olisi alettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. alene älä alene 2nd sing. ole alennut älä ole alennut
3rd sing. aletkoon älköön aletko 3rd sing. olkoon alennut älköön olko alennut
1st plur. aletkaamme älkäämme aletko 1st plur. olkaamme alenneet älkäämme olko alenneet
2nd plur. aletkaa älkää aletko 2nd plur. olkaa alenneet älkää olko alenneet
3rd plur. aletkoot älkööt aletko 3rd plur. olkoot alenneet älkööt olko alenneet
passive alettakoon älköön alettako passive olkoon alettu älköön olko alettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. alennen en alenne 1st sing. lienen alennut en liene alennut
2nd sing. alennet et alenne 2nd sing. lienet alennut et liene alennut
3rd sing. alennee ei alenne 3rd sing. lienee alennut ei liene alennut
1st plur. alennemme emme alenne 1st plur. lienemme alenneet emme liene alenneet
2nd plur. alennette ette alenne 2nd plur. lienette alenneet ette liene alenneet
3rd plur. alennevat eivät alenne 3rd plur. lienevät alenneet eivät liene alenneet
passive alettaneen ei alettane passive lienee alettu ei liene alettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st aleta present aleneva alettava
long 1st2 aletakseen past alennut alettu
2nd inessive1 aletessa alettaessa agent1, 3 alenema
instructive aleten negative alenematon
3rd inessive alenemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix or the 3rd infinitives.

elative alenemasta
illative alenemaan
adessive alenemalla
abessive alenematta
instructive aleneman alettaman
4th nominative aleneminen
partitive alenemista
5th2 alenemaisillaan
Synonyms[edit]
  • (to descend, come/go down, move downwards): viettää

Etymology 2[edit]

Verb[edit]

aleta

  1. Impersonal indicative present connegative form of alkaa.

Anagrams[edit]


Galician[edit]

Noun[edit]

aleta f (plural aletas)

  1. fin

Ingrian[edit]

Etymology 1[edit]

From Proto-Finnic [Term?]. Cognate with Finnish aleta.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

aleta

  1. (intransitive) to descend
  2. (intransitive, of a voice) to be lowered
    • 1936, V. I. Junus; P. L. Maksimov, Inkeroisin keelen oppikirja alkuşkouluja vart (ensimäine osa), Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 4:
      Kuunnelkaa kuin alenoo ääni niis sanois kummat ollaa kirjutettu paksummiil bukviil.
      Listen how the voice is lowered in these words that are written in bold letters.
Conjugation[edit]
Conjugation of aleta (type 15/valeta, no gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular alenen en alene 1st singular oon alent, oon alennut en oo alent, en oo alennut
2nd singular alenet et alene 2nd singular oot alent, oot alennut et oo alent, et oo alennut
3rd singular alenoo ei alene 3rd singular ono alent, ono alennut ei oo alent, ei oo alennut
1st plural alenemma emmä alene 1st plural oomma alenneet emmä oo alenneet
2nd plural alenetta että alene 2nd plural ootta alenneet että oo alenneet
3rd plural alenoot1), alenevat2), aletaa evät alene 3rd plural ovat alenneet evät oo alenneet
impersonal aletaa ei aleta impersonal ono alettu ei oo alettu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular alenin en alent, en alennut 1st singular olin alent, olin alennut en olt alent, en olt alennut
2nd singular alenit et alent, et alennut 2nd singular olit alent, olit alennut et olt alent, et olt alennut
3rd singular aleni ei alent, ei alennut 3rd singular oli alent, oli alennut ei olt alent, ei olt alennut
1st plural alenimma emmä alenneet 1st plural olimma alenneet emmä olleet alenneet
2nd plural alenitta että alenneet 2nd plural olitta alenneet että olleet alenneet
3rd plural aleniit1), alenivat2), alettii evät alenneet 3rd plural olivat alenneet evät olleet alenneet
impersonal alettii ei alettu impersonal oli alettu ei olt alettu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular alenisin en alenis 1st singular olisin alent, olisin alennut en olis alent, en olis alennut
2nd singular alenisit, aleniist1) et alenis 2nd singular olisit alent, olisit alennut et olis alent, et olis alennut
3rd singular alenis ei alenis 3rd singular olis alent, olis alennut ei olis alent, ei olis alennut
1st plural alenisimma emmä alenis 1st plural olisimma alenneet emmä olis alenneet
2nd plural alenisitta että alenis 2nd plural olisitta alenneet että olis alenneet
3rd plural alenisiit1), alenisivat2), alettais evät alenis 3rd plural olisivat alenneet evät olis alenneet
impersonal alettais ei alettais impersonal olis alettu ei olis alettu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular alene elä alene 2nd singular oo alent, oo alennut elä oo alent, elä oo alennut
3rd singular aletkoo elköö aletko 3rd singular olkoo alent, olkoo alennut elköö olko alent, elköö olko alennut
1st plural 1st plural
2nd plural aletkaa elkää aletko 2nd plural olkaa alenneet elkää olko alenneet
3rd plural aletkoot elkööt aletko 3rd plural olkoot alenneet elkööt olko alenneet
impersonal alettakkoo elköö alettako impersonal olkoo alettu elköö olko alettu
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular alenen en alene
2nd singular alenet et alene
3rd singular alenoo ei alene
1st plural alenemma emmä alene
2nd plural alenetta että alene
3rd plural alenoot evät alene
impersonal alettannoo ei alettane
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st aleta present aleneva alettava
2nd inessive aletees past alent, alennut alettu
instructive aleten 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (aletkaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative, or -kse to the potential.
3rd illative alenommaa
inessive alenomas
elative alenomast
abessive alenomata
4th nominative alenommiin
partitive alenomista, alenomist
Derived terms[edit]

Etymology 2[edit]

See the etymology of the corresponding lemma form.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

aleta

  1. impersonal present connegative of alkaa

References[edit]

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 11

Occitan[edit]

Pronunciation[edit]

  • (file)

Noun[edit]

aleta f (plural aletas)

  1. fin

Portuguese[edit]

Noun[edit]

aleta f (plural aletas)

  1. Diminutive of ala
  2. vane (a surface radially mounted along an axis)
  3. a small wing or wing-like structure, such as tailplanes, missile fins and fletchings
  4. (anatomy) alar wall (cartilage on either side of the nose)

Spanish[edit]

Etymology[edit]

ala (wing) +‎ -eta (diminutive suffix)

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /aˈleta/, [aˈle.t̪a]
  • (file)

Noun[edit]

aleta f (plural aletas)

  1. fin
  2. flipper
  3. the leaf of a hinge
  4. blade of a propeller

Derived terms[edit]

Further reading[edit]


Veps[edit]

Etymology[edit]

From ala- +‎ -eta.

Verb[edit]

aleta

  1. to go down, to drop
  2. to decrease, to decline

Inflection[edit]

Inflection
1st infinitive aleta
present indic. aleneb
past indic. aleni
present
indicative
past
indicative
imperative
1st singular alenen alenin
2nd singular alened alenid alene
3rd singular aleneb aleni ?
1st plural alenem alenim alekam
2nd plural alenet alenit alekat
3rd plural aletas
aleneba
aleniba ?
sing. conneg.1 alene alenend alene
plur. conneg. alekoi alenugoi alekoi
present
conditional
past
conditional
potential
1st singular alenižin alenuižin alenenen
2nd singular alenižid alenuižid alenened
3rd singular aleniži alenuiži aleneneb
1st plural alenižim alenuižim alenenem
2nd plural alenižit alenuižit alenenet
3rd plural alenižiba alenuižiba aleneneba
connegative aleniži alenuiži alenene
non-finite forms
1st infinitive aleta
2nd infinitive 3rd infinitive
inessive aletes inessive alenemas
instructive aleten illative ?
participles elative alenemaspäi
present active alenii adessive alenemal
past active alenu abessive alenemat
past passive aletud

References[edit]

  • Zajceva, N. G.; Mullonen, M. I. (2007), “понижаться, снижаться”, in Uz’ venä-vepsläine vajehnik / Novyj russko-vepsskij slovarʹ [New Russian–Veps Dictionary], Petrozavodsk: Periodika