Appendix:Finnish conjugation/katketa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
KOTUS type 74 (katketa) NSK types 36 (katketa) and 38 (kohota) Common type IV

Verbs ending with -ta/-tä; inverse consonant gradation possible.

The inflectional stem is obtained by removing the final -a/, and changing the previous consonant to its strong form. The remaining final -t- mutates to -a-/-ä-, -s-, -n- or nothing in various conjugations, leading to somewhat erratic consonant gradation.

Similar to the salata type, except that an a/ä is usually inserted before the conditional suffix.

Basic conjugation without consonant gradation[edit]

ends with -ta
Inflection of Finnish conjugation/katketa (Kotus type 74/katketa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. katkean en katkea 1st sing. olen katkennut en ole katkennut
2nd sing. katkeat et katkea 2nd sing. olet katkennut et ole katkennut
3rd sing. katkeaa ei katkea 3rd sing. on katkennut ei ole katkennut
1st plur. katkeamme emme katkea 1st plur. olemme katkenneet emme ole katkenneet
2nd plur. katkeatte ette katkea 2nd plur. olette katkenneet ette ole katkenneet
3rd plur. katkeavat eivät katkea 3rd plur. ovat katkenneet eivät ole katkenneet
passive katketaan ei katketa passive on katkettu ei ole katkettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. katkesin en katkennut 1st sing. olin katkennut en ollut katkennut
2nd sing. katkesit et katkennut 2nd sing. olit katkennut et ollut katkennut
3rd sing. katkesi ei katkennut 3rd sing. oli katkennut ei ollut katkennut
1st plur. katkesimme emme katkenneet 1st plur. olimme katkenneet emme olleet katkenneet
2nd plur. katkesitte ette katkenneet 2nd plur. olitte katkenneet ette olleet katkenneet
3rd plur. katkesivat eivät katkenneet 3rd plur. olivat katkenneet eivät olleet katkenneet
passive katkettiin ei katkettu passive oli katkettu ei ollut katkettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. katkeaisin
katkeisin
en katkeaisi
en katkeisi
1st sing. olisin katkennut en olisi katkennut
2nd sing. katkeaisit
katkeisit
et katkeaisi
et katkeisi
2nd sing. olisit katkennut et olisi katkennut
3rd sing. katkeaisi
katkeisi
ei katkeaisi
ei katkeisi
3rd sing. olisi katkennut ei olisi katkennut
1st plur. katkeaisimme
katkeisimme
emme katkeaisi
emme katkeisi
1st plur. olisimme katkenneet emme olisi katkenneet
2nd plur. katkeaisitte
katkeisitte
ette katkeaisi
ette katkeisi
2nd plur. olisitte katkenneet ette olisi katkenneet
3rd plur. katkeaisivat
katkeisivat
eivät katkeaisi
eivät katkeisi
3rd plur. olisivat katkenneet eivät olisi katkenneet
passive katkettaisiin ei katkettaisi passive olisi katkettu ei olisi katkettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. katkea älä katkea 2nd sing. ole katkennut älä ole katkennut
3rd sing. katketkoon älköön katketko 3rd sing. olkoon katkennut älköön olko katkennut
1st plur. katketkaamme älkäämme katketko 1st plur. olkaamme katkenneet älkäämme olko katkenneet
2nd plur. katketkaa älkää katketko 2nd plur. olkaa katkenneet älkää olko katkenneet
3rd plur. katketkoot älkööt katketko 3rd plur. olkoot katkenneet älkööt olko katkenneet
passive katkettakoon älköön katkettako passive olkoon katkettu älköön olko katkettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. katkennen en katkenne 1st sing. lienen katkennut en liene katkennut
2nd sing. katkennet et katkenne 2nd sing. lienet katkennut et liene katkennut
3rd sing. katkennee ei katkenne 3rd sing. lienee katkennut ei liene katkennut
1st plur. katkennemme emme katkenne 1st plur. lienemme katkenneet emme liene katkenneet
2nd plur. katkennette ette katkenne 2nd plur. lienette katkenneet ette liene katkenneet
3rd plur. katkennevat eivät katkenne 3rd plur. lienevät katkenneet eivät liene katkenneet
passive katkettaneen ei katkettane passive lienee katkettu ei liene katkettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st katketa present katkeava katkettava
long 1st2 katketakseen past katkennut katkettu
2nd inessive1 katketessa katkettaessa agent1, 3 katkeama
instructive katketen negative katkeamaton
3rd inessive katkeamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative katkeamasta
illative katkeamaan
adessive katkeamalla
abessive katkeamatta
instructive katkeaman katkettaman
4th nominative katkeaminen
partitive katkeamista
5th2 katkeamaisillaan
ends with -tä
Inflection of Finnish conjugation/katketa (Kotus type 74/katketa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yrjöän en yrjöä 1st sing. olen yrjönnyt en ole yrjönnyt
2nd sing. yrjöät et yrjöä 2nd sing. olet yrjönnyt et ole yrjönnyt
3rd sing. yrjöää ei yrjöä 3rd sing. on yrjönnyt ei ole yrjönnyt
1st plur. yrjöämme emme yrjöä 1st plur. olemme yrjönneet emme ole yrjönneet
2nd plur. yrjöätte ette yrjöä 2nd plur. olette yrjönneet ette ole yrjönneet
3rd plur. yrjöävät eivät yrjöä 3rd plur. ovat yrjönneet eivät ole yrjönneet
passive yrjötään ei yrjötä passive on yrjötty ei ole yrjötty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yrjösin en yrjönnyt 1st sing. olin yrjönnyt en ollut yrjönnyt
2nd sing. yrjösit et yrjönnyt 2nd sing. olit yrjönnyt et ollut yrjönnyt
3rd sing. yrjösi ei yrjönnyt 3rd sing. oli yrjönnyt ei ollut yrjönnyt
1st plur. yrjösimme emme yrjönneet 1st plur. olimme yrjönneet emme olleet yrjönneet
2nd plur. yrjösitte ette yrjönneet 2nd plur. olitte yrjönneet ette olleet yrjönneet
3rd plur. yrjösivät eivät yrjönneet 3rd plur. olivat yrjönneet eivät olleet yrjönneet
passive yrjöttiin ei yrjötty passive oli yrjötty ei ollut yrjötty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yrjöäisin
yrjöisin
en yrjöäisi
en yrjöisi
1st sing. olisin yrjönnyt en olisi yrjönnyt
2nd sing. yrjöäisit
yrjöisit
et yrjöäisi
et yrjöisi
2nd sing. olisit yrjönnyt et olisi yrjönnyt
3rd sing. yrjöäisi
yrjöisi
ei yrjöäisi
ei yrjöisi
3rd sing. olisi yrjönnyt ei olisi yrjönnyt
1st plur. yrjöäisimme
yrjöisimme
emme yrjöäisi
emme yrjöisi
1st plur. olisimme yrjönneet emme olisi yrjönneet
2nd plur. yrjöäisitte
yrjöisitte
ette yrjöäisi
ette yrjöisi
2nd plur. olisitte yrjönneet ette olisi yrjönneet
3rd plur. yrjöäisivät
yrjöisivät
eivät yrjöäisi
eivät yrjöisi
3rd plur. olisivat yrjönneet eivät olisi yrjönneet
passive yrjöttäisiin ei yrjöttäisi passive olisi yrjötty ei olisi yrjötty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. yrjöä älä yrjöä 2nd sing. ole yrjönnyt älä ole yrjönnyt
3rd sing. yrjötköön älköön yrjötkö 3rd sing. olkoon yrjönnyt älköön olko yrjönnyt
1st plur. yrjötkäämme älkäämme yrjötkö 1st plur. olkaamme yrjönneet älkäämme olko yrjönneet
2nd plur. yrjötkää älkää yrjötkö 2nd plur. olkaa yrjönneet älkää olko yrjönneet
3rd plur. yrjötkööt älkööt yrjötkö 3rd plur. olkoot yrjönneet älkööt olko yrjönneet
passive yrjöttäköön älköön yrjöttäkö passive olkoon yrjötty älköön olko yrjötty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yrjönnen en yrjönne 1st sing. lienen yrjönnyt en liene yrjönnyt
2nd sing. yrjönnet et yrjönne 2nd sing. lienet yrjönnyt et liene yrjönnyt
3rd sing. yrjönnee ei yrjönne 3rd sing. lienee yrjönnyt ei liene yrjönnyt
1st plur. yrjönnemme emme yrjönne 1st plur. lienemme yrjönneet emme liene yrjönneet
2nd plur. yrjönnette ette yrjönne 2nd plur. lienette yrjönneet ette liene yrjönneet
3rd plur. yrjönnevät eivät yrjönne 3rd plur. lienevät yrjönneet eivät liene yrjönneet
passive yrjöttäneen ei yrjöttäne passive lienee yrjötty ei liene yrjötty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st yrjötä present yrjöävä yrjöttävä
long 1st2 yrjötäkseen past yrjönnyt yrjötty
2nd inessive1 yrjötessä yrjöttäessä agent1, 3 yrjöämä
instructive yrjöten negative yrjöämätön
3rd inessive yrjöämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative yrjöämästä
illative yrjöämään
adessive yrjöämällä
abessive yrjöämättä
instructive yrjöämän yrjöttämän
4th nominative yrjöäminen
partitive yrjöämistä
5th2 yrjöämäisillään

Consonant gradation[edit]

Summary[edit]

grade k → kk p → pp t → tt ∅ → k v → p d → t ng → nk mm → mp nn → nt rr → rt j → k
infinitive I weak poiketa upota lotota virota ruveta todeta langeta kammeta innota irrota haljeta
1.sg present strong poikkean uppoan lottoan virkoan rupean totean lankean kampean intoan irtoan halkean
3.sg past strong poikkesi upposi lottosi virkosi rupesi totesi lankesi kampesi intosi irtosi halkesi
3.sg conditional strong poikkeaisi uppoaisi lottoaisi virkoaisi rupeaisi toteaisi lankeaisi kampeaisi intoaisi irtoaisi halkeaisi
3.sg potential weak poikennee uponnee lotonnee vironnee ruvennee todennee langennee kammennee innonnee irronnee haljennee
3.sg imperative weak poiketkoon upotkoon lototkoon virotkoon ruvetkoon todetkoon langetkoon kammetkoon innotkoon irrotkoon haljetkoon
past participle weak poikennut uponnut lotonnut vironnut ruvennut todennut langennut kammennut innonnut irronnut haljennut
passive past weak poikettiin upottiin lotottiin virottiin ruvettiin todettiin langettiin kammettiin innottiin irrottiin haljettiin

Complete conjugation example with consonant gradation (d → t)[edit]

Inflection of Finnish conjugation/katketa (Kotus type 74/katketa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. totean en totea 1st sing. olen todennut en ole todennut
2nd sing. toteat et totea 2nd sing. olet todennut et ole todennut
3rd sing. toteaa ei totea 3rd sing. on todennut ei ole todennut
1st plur. toteamme emme totea 1st plur. olemme todenneet emme ole todenneet
2nd plur. toteatte ette totea 2nd plur. olette todenneet ette ole todenneet
3rd plur. toteavat eivät totea 3rd plur. ovat todenneet eivät ole todenneet
passive todetaan ei todeta passive on todettu ei ole todettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. totesin en todennut 1st sing. olin todennut en ollut todennut
2nd sing. totesit et todennut 2nd sing. olit todennut et ollut todennut
3rd sing. totesi ei todennut 3rd sing. oli todennut ei ollut todennut
1st plur. totesimme emme todenneet 1st plur. olimme todenneet emme olleet todenneet
2nd plur. totesitte ette todenneet 2nd plur. olitte todenneet ette olleet todenneet
3rd plur. totesivat eivät todenneet 3rd plur. olivat todenneet eivät olleet todenneet
passive todettiin ei todettu passive oli todettu ei ollut todettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. toteaisin
toteisin
en toteaisi
en toteisi
1st sing. olisin todennut en olisi todennut
2nd sing. toteaisit
toteisit
et toteaisi
et toteisi
2nd sing. olisit todennut et olisi todennut
3rd sing. toteaisi
toteisi
ei toteaisi
ei toteisi
3rd sing. olisi todennut ei olisi todennut
1st plur. toteaisimme
toteisimme
emme toteaisi
emme toteisi
1st plur. olisimme todenneet emme olisi todenneet
2nd plur. toteaisitte
toteisitte
ette toteaisi
ette toteisi
2nd plur. olisitte todenneet ette olisi todenneet
3rd plur. toteaisivat
toteisivat
eivät toteaisi
eivät toteisi
3rd plur. olisivat todenneet eivät olisi todenneet
passive todettaisiin ei todettaisi passive olisi todettu ei olisi todettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. totea älä totea 2nd sing. ole todennut älä ole todennut
3rd sing. todetkoon älköön todetko 3rd sing. olkoon todennut älköön olko todennut
1st plur. todetkaamme älkäämme todetko 1st plur. olkaamme todenneet älkäämme olko todenneet
2nd plur. todetkaa älkää todetko 2nd plur. olkaa todenneet älkää olko todenneet
3rd plur. todetkoot älkööt todetko 3rd plur. olkoot todenneet älkööt olko todenneet
passive todettakoon älköön todettako passive olkoon todettu älköön olko todettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. todennen en todenne 1st sing. lienen todennut en liene todennut
2nd sing. todennet et todenne 2nd sing. lienet todennut et liene todennut
3rd sing. todennee ei todenne 3rd sing. lienee todennut ei liene todennut
1st plur. todennemme emme todenne 1st plur. lienemme todenneet emme liene todenneet
2nd plur. todennette ette todenne 2nd plur. lienette todenneet ette liene todenneet
3rd plur. todennevat eivät todenne 3rd plur. lienevät todenneet eivät liene todenneet
passive todettaneen ei todettane passive lienee todettu ei liene todettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st todeta present toteava todettava
long 1st2 todetakseen past todennut todettu
2nd inessive1 todetessa todettaessa agent1, 3 toteama
instructive todeten negative toteamaton
3rd inessive toteamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative toteamasta
illative toteamaan
adessive toteamalla
abessive toteamatta
instructive toteaman todettaman
4th nominative toteaminen
partitive toteamista
5th2 toteamaisillaan