Appendix:Finnish conjugation/soutaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
KOTUS type 55 (soutaa) NSK type 4 (soutaa) and 7 (sortaa) Common type I

A small number of two-syllable verbs ending with -taa/-tää (usually -VVt-, -lt-, -rt- or -nt-); qualitative consonant gradation.

This is a pseudo-type for verbs that can be conjugated either as muistaa or huutaa. This means that they have two possible forms for the personal past tense.

Occasionally, the choice of conjugation form will be determined by the meaning; for example the word pyytää.

Conjugation[edit]

ends with -taa
Inflection of Finnish conjugation/soutaa (Kotus type 55/soutaa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. soudan en souda 1st sing. olen soutanut en ole soutanut
2nd sing. soudat et souda 2nd sing. olet soutanut et ole soutanut
3rd sing. soutaa ei souda 3rd sing. on soutanut ei ole soutanut
1st plur. soudamme emme souda 1st plur. olemme soutaneet emme ole soutaneet
2nd plur. soudatte ette souda 2nd plur. olette soutaneet ette ole soutaneet
3rd plur. soutavat eivät souda 3rd plur. ovat soutaneet eivät ole soutaneet
passive soudetaan ei soudeta passive on soudettu ei ole soudettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. soudin
sousin
en soutanut 1st sing. olin soutanut en ollut soutanut
2nd sing. soudit
sousit
et soutanut 2nd sing. olit soutanut et ollut soutanut
3rd sing. souti
sousi
ei soutanut 3rd sing. oli soutanut ei ollut soutanut
1st plur. soudimme
sousimme
emme soutaneet 1st plur. olimme soutaneet emme olleet soutaneet
2nd plur. souditte
sousitte
ette soutaneet 2nd plur. olitte soutaneet ette olleet soutaneet
3rd plur. soutivat
sousivat
eivät soutaneet 3rd plur. olivat soutaneet eivät olleet soutaneet
passive soudettiin ei soudettu passive oli soudettu ei ollut soudettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. soutaisin en soutaisi 1st sing. olisin soutanut en olisi soutanut
2nd sing. soutaisit et soutaisi 2nd sing. olisit soutanut et olisi soutanut
3rd sing. soutaisi ei soutaisi 3rd sing. olisi soutanut ei olisi soutanut
1st plur. soutaisimme emme soutaisi 1st plur. olisimme soutaneet emme olisi soutaneet
2nd plur. soutaisitte ette soutaisi 2nd plur. olisitte soutaneet ette olisi soutaneet
3rd plur. soutaisivat eivät soutaisi 3rd plur. olisivat soutaneet eivät olisi soutaneet
passive soudettaisiin ei soudettaisi passive olisi soudettu ei olisi soudettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. souda älä souda 2nd sing. ole soutanut älä ole soutanut
3rd sing. soutakoon älköön soutako 3rd sing. olkoon soutanut älköön olko soutanut
1st plur. soutakaamme älkäämme soutako 1st plur. olkaamme soutaneet älkäämme olko soutaneet
2nd plur. soutakaa älkää soutako 2nd plur. olkaa soutaneet älkää olko soutaneet
3rd plur. soutakoot älkööt soutako 3rd plur. olkoot soutaneet älkööt olko soutaneet
passive soudettakoon älköön soudettako passive olkoon soudettu älköön olko soudettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. soutanen en soutane 1st sing. lienen soutanut en liene soutanut
2nd sing. soutanet et soutane 2nd sing. lienet soutanut et liene soutanut
3rd sing. soutanee ei soutane 3rd sing. lienee soutanut ei liene soutanut
1st plur. soutanemme emme soutane 1st plur. lienemme soutaneet emme liene soutaneet
2nd plur. soutanette ette soutane 2nd plur. lienette soutaneet ette liene soutaneet
3rd plur. soutanevat eivät soutane 3rd plur. lienevät soutaneet eivät liene soutaneet
passive soudettaneen ei soudettane passive lienee soudettu ei liene soudettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st soutaa present soutava soudettava
long 1st2 soutaakseen past soutanut soudettu
2nd inessive1 soutaessa soudettaessa agent1, 3 soutama
instructive soutaen negative soutamaton
3rd inessive soutamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative soutamasta
illative soutamaan
adessive soutamalla
abessive soutamatta
instructive soutaman soudettaman
4th nominative soutaminen
partitive soutamista
5th2 soutamaisillaan
ends with -tää
Inflection of Finnish conjugation/soutaa (Kotus type 55/soutaa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. liidän en liidä 1st sing. olen liitänyt en ole liitänyt
2nd sing. liidät et liidä 2nd sing. olet liitänyt et ole liitänyt
3rd sing. liitää ei liidä 3rd sing. on liitänyt ei ole liitänyt
1st plur. liidämme emme liidä 1st plur. olemme liitäneet emme ole liitäneet
2nd plur. liidätte ette liidä 2nd plur. olette liitäneet ette ole liitäneet
3rd plur. liitävät eivät liidä 3rd plur. ovat liitäneet eivät ole liitäneet
passive liidetään ei liidetä passive on liidetty ei ole liidetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. liidin
liisin
en liitänyt 1st sing. olin liitänyt en ollut liitänyt
2nd sing. liidit
liisit
et liitänyt 2nd sing. olit liitänyt et ollut liitänyt
3rd sing. liiti
liisi
ei liitänyt 3rd sing. oli liitänyt ei ollut liitänyt
1st plur. liidimme
liisimme
emme liitäneet 1st plur. olimme liitäneet emme olleet liitäneet
2nd plur. liiditte
liisitte
ette liitäneet 2nd plur. olitte liitäneet ette olleet liitäneet
3rd plur. liitivät
liisivät
eivät liitäneet 3rd plur. olivat liitäneet eivät olleet liitäneet
passive liidettiin ei liidetty passive oli liidetty ei ollut liidetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. liitäisin en liitäisi 1st sing. olisin liitänyt en olisi liitänyt
2nd sing. liitäisit et liitäisi 2nd sing. olisit liitänyt et olisi liitänyt
3rd sing. liitäisi ei liitäisi 3rd sing. olisi liitänyt ei olisi liitänyt
1st plur. liitäisimme emme liitäisi 1st plur. olisimme liitäneet emme olisi liitäneet
2nd plur. liitäisitte ette liitäisi 2nd plur. olisitte liitäneet ette olisi liitäneet
3rd plur. liitäisivät eivät liitäisi 3rd plur. olisivat liitäneet eivät olisi liitäneet
passive liidettäisiin ei liidettäisi passive olisi liidetty ei olisi liidetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. liidä älä liidä 2nd sing. ole liitänyt älä ole liitänyt
3rd sing. liitäköön älköön liitäkö 3rd sing. olkoon liitänyt älköön olko liitänyt
1st plur. liitäkäämme älkäämme liitäkö 1st plur. olkaamme liitäneet älkäämme olko liitäneet
2nd plur. liitäkää älkää liitäkö 2nd plur. olkaa liitäneet älkää olko liitäneet
3rd plur. liitäkööt älkööt liitäkö 3rd plur. olkoot liitäneet älkööt olko liitäneet
passive liidettäköön älköön liidettäkö passive olkoon liidetty älköön olko liidetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. liitänen en liitäne 1st sing. lienen liitänyt en liene liitänyt
2nd sing. liitänet et liitäne 2nd sing. lienet liitänyt et liene liitänyt
3rd sing. liitänee ei liitäne 3rd sing. lienee liitänyt ei liene liitänyt
1st plur. liitänemme emme liitäne 1st plur. lienemme liitäneet emme liene liitäneet
2nd plur. liitänette ette liitäne 2nd plur. lienette liitäneet ette liene liitäneet
3rd plur. liitänevät eivät liitäne 3rd plur. lienevät liitäneet eivät liene liitäneet
passive liidettäneen ei liidettäne passive lienee liidetty ei liene liidetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st liitää present liitävä liidettävä
long 1st2 liitääkseen past liitänyt liidetty
2nd inessive1 liitäessä liidettäessä agent1, 3 liitämä
instructive liitäen negative liitämätön
3rd inessive liitämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative liitämästä
illative liitämään
adessive liitämällä
abessive liitämättä
instructive liitämän liidettämän
4th nominative liitäminen
partitive liitämistä
5th2 liitämäisillään

Consonant gradation detail[edit]

Summary[edit]

grade t → d lt → ll nt → nn rt → rr
infinitive I strong soutaa yltää entää sortaa
1.sg present weak soudan yllän ennän sorran
3.sg past (a) strong souti ylti enti sorti
3.sg past (b) mutated sousi ylsi ensi sorsi
3.sg conditional strong soutaisin yltäisin entäisin sortaisin
3.sg potential strong soutanee yltänee entänee sortanee
3.sg imperative strong soutakoon yltäköön entäköön sortakoon
past participle strong soutanut yltänyt entänyt sortanut
passive past weak soudettiin yllettiin ennettiin sorrettiin

Complete conjugation example highlighting consonant gradation (nt → nn)[edit]

Inflection of Finnish conjugation/soutaa (Kotus type 55/soutaa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ennän en ennä 1st sing. olen entänyt en ole entänyt
2nd sing. ennät et ennä 2nd sing. olet entänyt et ole entänyt
3rd sing. entää ei ennä 3rd sing. on entänyt ei ole entänyt
1st plur. ennämme emme ennä 1st plur. olemme entäneet emme ole entäneet
2nd plur. ennätte ette ennä 2nd plur. olette entäneet ette ole entäneet
3rd plur. entävät eivät ennä 3rd plur. ovat entäneet eivät ole entäneet
passive ennetään ei ennetä passive on ennetty ei ole ennetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ennin
ensin
en entänyt 1st sing. olin entänyt en ollut entänyt
2nd sing. ennit
ensit
et entänyt 2nd sing. olit entänyt et ollut entänyt
3rd sing. enti
ensi
ei entänyt 3rd sing. oli entänyt ei ollut entänyt
1st plur. ennimme
ensimme
emme entäneet 1st plur. olimme entäneet emme olleet entäneet
2nd plur. ennitte
ensitte
ette entäneet 2nd plur. olitte entäneet ette olleet entäneet
3rd plur. entivät
ensivät
eivät entäneet 3rd plur. olivat entäneet eivät olleet entäneet
passive ennettiin ei ennetty passive oli ennetty ei ollut ennetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. entäisin en entäisi 1st sing. olisin entänyt en olisi entänyt
2nd sing. entäisit et entäisi 2nd sing. olisit entänyt et olisi entänyt
3rd sing. entäisi ei entäisi 3rd sing. olisi entänyt ei olisi entänyt
1st plur. entäisimme emme entäisi 1st plur. olisimme entäneet emme olisi entäneet
2nd plur. entäisitte ette entäisi 2nd plur. olisitte entäneet ette olisi entäneet
3rd plur. entäisivät eivät entäisi 3rd plur. olisivat entäneet eivät olisi entäneet
passive ennettäisiin ei ennettäisi passive olisi ennetty ei olisi ennetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ennä älä ennä 2nd sing. ole entänyt älä ole entänyt
3rd sing. entäköön älköön entäkö 3rd sing. olkoon entänyt älköön olko entänyt
1st plur. entäkäämme älkäämme entäkö 1st plur. olkaamme entäneet älkäämme olko entäneet
2nd plur. entäkää älkää entäkö 2nd plur. olkaa entäneet älkää olko entäneet
3rd plur. entäkööt älkööt entäkö 3rd plur. olkoot entäneet älkööt olko entäneet
passive ennettäköön älköön ennettäkö passive olkoon ennetty älköön olko ennetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. entänen en entäne 1st sing. lienen entänyt en liene entänyt
2nd sing. entänet et entäne 2nd sing. lienet entänyt et liene entänyt
3rd sing. entänee ei entäne 3rd sing. lienee entänyt ei liene entänyt
1st plur. entänemme emme entäne 1st plur. lienemme entäneet emme liene entäneet
2nd plur. entänette ette entäne 2nd plur. lienette entäneet ette liene entäneet
3rd plur. entänevät eivät entäne 3rd plur. lienevät entäneet eivät liene entäneet
passive ennettäneen ei ennettäne passive lienee ennetty ei liene ennetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st entää present entävä ennettävä
long 1st2 entääkseen past entänyt ennetty
2nd inessive1 entäessä ennettäessä agent1, 3 entämä
instructive entäen negative entämätön
3rd inessive entämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative entämästä
illative entämään
adessive entämällä
abessive entämättä
instructive entämän ennettämän
4th nominative entäminen
partitive entämistä
5th2 entämäisillään