Appendix:Finnish conjugation/muistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
KOTUS type 53 (muistaa) NSK types 2 (muistaa) Common type I

Verbs ending with -aa/-ää; consonant gradation possible.

This conjugation is used for most two-or-more syllable -aa/-ää words not covered by kaivaa: those ending with -ää, or of three-or-more syllables, or with first vowel o/u.

Conjugation is largely as per sanoa. In this type -a-/-ä- changes to -e- before the passive ending, and is dropped in the personal past tense.

Basic conjugation without consonant gradation[edit]

ends with -aa
Inflection of Finnish conjugation/muistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muistan en muista 1st sing. olen muistanut en ole muistanut
2nd sing. muistat et muista 2nd sing. olet muistanut et ole muistanut
3rd sing. muistaa ei muista 3rd sing. on muistanut ei ole muistanut
1st plur. muistamme emme muista 1st plur. olemme muistaneet emme ole muistaneet
2nd plur. muistatte ette muista 2nd plur. olette muistaneet ette ole muistaneet
3rd plur. muistavat eivät muista 3rd plur. ovat muistaneet eivät ole muistaneet
passive muistetaan ei muisteta passive on muistettu ei ole muistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muistin en muistanut 1st sing. olin muistanut en ollut muistanut
2nd sing. muistit et muistanut 2nd sing. olit muistanut et ollut muistanut
3rd sing. muisti ei muistanut 3rd sing. oli muistanut ei ollut muistanut
1st plur. muistimme emme muistaneet 1st plur. olimme muistaneet emme olleet muistaneet
2nd plur. muistitte ette muistaneet 2nd plur. olitte muistaneet ette olleet muistaneet
3rd plur. muistivat eivät muistaneet 3rd plur. olivat muistaneet eivät olleet muistaneet
passive muistettiin ei muistettu passive oli muistettu ei ollut muistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muistaisin en muistaisi 1st sing. olisin muistanut en olisi muistanut
2nd sing. muistaisit et muistaisi 2nd sing. olisit muistanut et olisi muistanut
3rd sing. muistaisi ei muistaisi 3rd sing. olisi muistanut ei olisi muistanut
1st plur. muistaisimme emme muistaisi 1st plur. olisimme muistaneet emme olisi muistaneet
2nd plur. muistaisitte ette muistaisi 2nd plur. olisitte muistaneet ette olisi muistaneet
3rd plur. muistaisivat eivät muistaisi 3rd plur. olisivat muistaneet eivät olisi muistaneet
passive muistettaisiin ei muistettaisi passive olisi muistettu ei olisi muistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. muista älä muista 2nd sing. ole muistanut älä ole muistanut
3rd sing. muistakoon älköön muistako 3rd sing. olkoon muistanut älköön olko muistanut
1st plur. muistakaamme älkäämme muistako 1st plur. olkaamme muistaneet älkäämme olko muistaneet
2nd plur. muistakaa älkää muistako 2nd plur. olkaa muistaneet älkää olko muistaneet
3rd plur. muistakoot älkööt muistako 3rd plur. olkoot muistaneet älkööt olko muistaneet
passive muistettakoon älköön muistettako passive olkoon muistettu älköön olko muistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muistanen en muistane 1st sing. lienen muistanut en liene muistanut
2nd sing. muistanet et muistane 2nd sing. lienet muistanut et liene muistanut
3rd sing. muistanee ei muistane 3rd sing. lienee muistanut ei liene muistanut
1st plur. muistanemme emme muistane 1st plur. lienemme muistaneet emme liene muistaneet
2nd plur. muistanette ette muistane 2nd plur. lienette muistaneet ette liene muistaneet
3rd plur. muistanevat eivät muistane 3rd plur. lienevät muistaneet eivät liene muistaneet
passive muistettaneen ei muistettane passive lienee muistettu ei liene muistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st muistaa present muistava muistettava
long 1st2 muistaakseen past muistanut muistettu
2nd inessive1 muistaessa muistettaessa agent1, 3 muistama
instructive muistaen negative muistamaton
3rd inessive muistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative muistamasta
illative muistamaan
adessive muistamalla
abessive muistamatta
instructive muistaman muistettaman
4th nominative muistaminen
partitive muistamista
5th2 muistamaisillaan
ends with -ää
Inflection of Finnish conjugation/muistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pistän en pistä 1st sing. olen pistänyt en ole pistänyt
2nd sing. pistät et pistä 2nd sing. olet pistänyt et ole pistänyt
3rd sing. pistää ei pistä 3rd sing. on pistänyt ei ole pistänyt
1st plur. pistämme emme pistä 1st plur. olemme pistäneet emme ole pistäneet
2nd plur. pistätte ette pistä 2nd plur. olette pistäneet ette ole pistäneet
3rd plur. pistävät eivät pistä 3rd plur. ovat pistäneet eivät ole pistäneet
passive pistetään ei pistetä passive on pistetty ei ole pistetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pistin en pistänyt 1st sing. olin pistänyt en ollut pistänyt
2nd sing. pistit et pistänyt 2nd sing. olit pistänyt et ollut pistänyt
3rd sing. pisti ei pistänyt 3rd sing. oli pistänyt ei ollut pistänyt
1st plur. pistimme emme pistäneet 1st plur. olimme pistäneet emme olleet pistäneet
2nd plur. pistitte ette pistäneet 2nd plur. olitte pistäneet ette olleet pistäneet
3rd plur. pistivät eivät pistäneet 3rd plur. olivat pistäneet eivät olleet pistäneet
passive pistettiin ei pistetty passive oli pistetty ei ollut pistetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pistäisin en pistäisi 1st sing. olisin pistänyt en olisi pistänyt
2nd sing. pistäisit et pistäisi 2nd sing. olisit pistänyt et olisi pistänyt
3rd sing. pistäisi ei pistäisi 3rd sing. olisi pistänyt ei olisi pistänyt
1st plur. pistäisimme emme pistäisi 1st plur. olisimme pistäneet emme olisi pistäneet
2nd plur. pistäisitte ette pistäisi 2nd plur. olisitte pistäneet ette olisi pistäneet
3rd plur. pistäisivät eivät pistäisi 3rd plur. olisivat pistäneet eivät olisi pistäneet
passive pistettäisiin ei pistettäisi passive olisi pistetty ei olisi pistetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pistä älä pistä 2nd sing. ole pistänyt älä ole pistänyt
3rd sing. pistäköön älköön pistäkö 3rd sing. olkoon pistänyt älköön olko pistänyt
1st plur. pistäkäämme älkäämme pistäkö 1st plur. olkaamme pistäneet älkäämme olko pistäneet
2nd plur. pistäkää älkää pistäkö 2nd plur. olkaa pistäneet älkää olko pistäneet
3rd plur. pistäkööt älkööt pistäkö 3rd plur. olkoot pistäneet älkööt olko pistäneet
passive pistettäköön älköön pistettäkö passive olkoon pistetty älköön olko pistetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pistänen en pistäne 1st sing. lienen pistänyt en liene pistänyt
2nd sing. pistänet et pistäne 2nd sing. lienet pistänyt et liene pistänyt
3rd sing. pistänee ei pistäne 3rd sing. lienee pistänyt ei liene pistänyt
1st plur. pistänemme emme pistäne 1st plur. lienemme pistäneet emme liene pistäneet
2nd plur. pistänette ette pistäne 2nd plur. lienette pistäneet ette liene pistäneet
3rd plur. pistänevät eivät pistäne 3rd plur. lienevät pistäneet eivät liene pistäneet
passive pistettäneen ei pistettäne passive lienee pistetty ei liene pistetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st pistää present pistävä pistettävä
long 1st2 pistääkseen past pistänyt pistetty
2nd inessive1 pistäessä pistettäessä agent1, 3 pistämä
instructive pistäen negative pistämätön
3rd inessive pistämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative pistämästä
illative pistämään
adessive pistämällä
abessive pistämättä
instructive pistämän pistettämän
4th nominative pistäminen
partitive pistämistä
5th2 pistämäisillään

Consonant gradation[edit]

Summary[edit]

grade kk → k tt → t k → ∅ t → d nt → nn rt → rr
infinitive I strong helkkää ottaa purkaa pitää kyntää sortaa
1.sg present weak helkän otan puran pidän kynnän sorran
3.sg past strong helkki otti purki piti kynti sorti
3.sg conditional strong helkkäisi ottaisi purkaisi pitäisi kyntäisi sortaisi
3.sg potential strong helkkänee ottanee purkanee pitänee kyntänee sortanee
3.sg imperative strong helkkäköön ottakoon purkakoon pitäköön kyntäköön sortakoon
past participle strong helkkänyt ottanut purkanut pitänyt kyntänyt sortanut
passive past weak helkettiin otettiin purettiin pidettiin kynnettiin sorrettiin

Complete conjugation example with consonant gradation (t → d)[edit]

Inflection of Finnish conjugation/muistaa (Kotus type 53/muistaa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pidän en pidä 1st sing. olen pitänyt en ole pitänyt
2nd sing. pidät et pidä 2nd sing. olet pitänyt et ole pitänyt
3rd sing. pitää ei pidä 3rd sing. on pitänyt ei ole pitänyt
1st plur. pidämme emme pidä 1st plur. olemme pitäneet emme ole pitäneet
2nd plur. pidätte ette pidä 2nd plur. olette pitäneet ette ole pitäneet
3rd plur. pitävät eivät pidä 3rd plur. ovat pitäneet eivät ole pitäneet
passive pidetään ei pidetä passive on pidetty ei ole pidetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pidin en pitänyt 1st sing. olin pitänyt en ollut pitänyt
2nd sing. pidit et pitänyt 2nd sing. olit pitänyt et ollut pitänyt
3rd sing. piti ei pitänyt 3rd sing. oli pitänyt ei ollut pitänyt
1st plur. pidimme emme pitäneet 1st plur. olimme pitäneet emme olleet pitäneet
2nd plur. piditte ette pitäneet 2nd plur. olitte pitäneet ette olleet pitäneet
3rd plur. pitivät eivät pitäneet 3rd plur. olivat pitäneet eivät olleet pitäneet
passive pidettiin ei pidetty passive oli pidetty ei ollut pidetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pitäisin en pitäisi 1st sing. olisin pitänyt en olisi pitänyt
2nd sing. pitäisit et pitäisi 2nd sing. olisit pitänyt et olisi pitänyt
3rd sing. pitäisi ei pitäisi 3rd sing. olisi pitänyt ei olisi pitänyt
1st plur. pitäisimme emme pitäisi 1st plur. olisimme pitäneet emme olisi pitäneet
2nd plur. pitäisitte ette pitäisi 2nd plur. olisitte pitäneet ette olisi pitäneet
3rd plur. pitäisivät eivät pitäisi 3rd plur. olisivat pitäneet eivät olisi pitäneet
passive pidettäisiin ei pidettäisi passive olisi pidetty ei olisi pidetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pidä älä pidä 2nd sing. ole pitänyt älä ole pitänyt
3rd sing. pitäköön älköön pitäkö 3rd sing. olkoon pitänyt älköön olko pitänyt
1st plur. pitäkäämme älkäämme pitäkö 1st plur. olkaamme pitäneet älkäämme olko pitäneet
2nd plur. pitäkää älkää pitäkö 2nd plur. olkaa pitäneet älkää olko pitäneet
3rd plur. pitäkööt älkööt pitäkö 3rd plur. olkoot pitäneet älkööt olko pitäneet
passive pidettäköön älköön pidettäkö passive olkoon pidetty älköön olko pidetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pitänen en pitäne 1st sing. lienen pitänyt en liene pitänyt
2nd sing. pitänet et pitäne 2nd sing. lienet pitänyt et liene pitänyt
3rd sing. pitänee ei pitäne 3rd sing. lienee pitänyt ei liene pitänyt
1st plur. pitänemme emme pitäne 1st plur. lienemme pitäneet emme liene pitäneet
2nd plur. pitänette ette pitäne 2nd plur. lienette pitäneet ette liene pitäneet
3rd plur. pitänevät eivät pitäne 3rd plur. lienevät pitäneet eivät liene pitäneet
passive pidettäneen ei pidettäne passive lienee pidetty ei liene pidetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st pitää present pitävä pidettävä
long 1st2 pitääkseen past pitänyt pidetty
2nd inessive1 pitäessä pidettäessä agent1, 3 pitämä
instructive pitäen negative pitämätön
3rd inessive pitämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative pitämästä
illative pitämään
adessive pitämällä
abessive pitämättä
instructive pitämän pidettämän
4th nominative pitäminen
partitive pitämistä
5th2 pitämäisillään