Appendix:Finnish conjugation/taitaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
KOTUS type 76 (taitaa) NSK type 43 (taitaa) Common type I

The verbs taitaa and tietää only. Conjugation is the same as huutaa, except for alternative irregular forms of the active past participles and third-person present potential, where -tan-/-tän- contracts to -nn-.

See the usage notes in the words' entries for more detail on the alternate forms.

Conjugation[edit]

ends with -taa
Inflection of Finnish conjugation/taitaa (Kotus type 76/taitaa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. taidan en taida 1st sing. olen taitanut
olen tainnut
en ole taitanut
en ole tainnut
2nd sing. taidat et taida 2nd sing. olet taitanut
olet tainnut
et ole taitanut
et ole tainnut
3rd sing. taitaa ei taida 3rd sing. on taitanut
on tainnut
ei ole taitanut
ei ole tainnut
1st plur. taidamme emme taida 1st plur. olemme taitaneet
olemme tainneet
emme ole taitaneet
emme ole tainneet
2nd plur. taidatte ette taida 2nd plur. olette taitaneet
olette tainneet
ette ole taitaneet
ette ole tainneet
3rd plur. taitavat eivät taida 3rd plur. ovat taitaneet
ovat tainneet
eivät ole taitaneet
eivät ole tainneet
passive taidetaan ei taideta passive on taidettu ei ole taidettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. taisin en taitanut
en tainnut
1st sing. olin taitanut
olin tainnut
en ollut taitanut
en ollut tainnut
2nd sing. taisit et taitanut
et tainnut
2nd sing. olit taitanut
olit tainnut
et ollut taitanut
et ollut tainnut
3rd sing. taisi ei taitanut
ei tainnut
3rd sing. oli taitanut
oli tainnut
ei ollut taitanut
ei ollut tainnut
1st plur. taisimme emme taitaneet
emme tainneet
1st plur. olimme taitaneet
olimme tainneet
emme olleet taitaneet
emme olleet tainneet
2nd plur. taisitte ette taitaneet
ette tainneet
2nd plur. olitte taitaneet
olitte tainneet
ette olleet taitaneet
ette olleet tainneet
3rd plur. taisivat eivät taitaneet
eivät tainneet
3rd plur. olivat taitaneet
olivat tainneet
eivät olleet taitaneet
eivät olleet tainneet
passive taidettiin ei taidettu passive oli taidettu ei ollut taidettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. taitaisin en taitaisi 1st sing. olisin taitanut
olisin tainnut
en olisi taitanut
en olisi tainnut
2nd sing. taitaisit et taitaisi 2nd sing. olisit taitanut
olisit tainnut
et olisi taitanut
et olisi tainnut
3rd sing. taitaisi ei taitaisi 3rd sing. olisi taitanut
olisi tainnut
ei olisi taitanut
ei olisi tainnut
1st plur. taitaisimme emme taitaisi 1st plur. olisimme taitaneet
olisimme tainneet
emme olisi taitaneet
emme olisi tainneet
2nd plur. taitaisitte ette taitaisi 2nd plur. olisitte taitaneet
olisitte tainneet
ette olisi taitaneet
ette olisi tainneet
3rd plur. taitaisivat eivät taitaisi 3rd plur. olisivat taitaneet
olisivat tainneet
eivät olisi taitaneet
eivät olisi tainneet
passive taidettaisiin ei taidettaisi passive olisi taidettu ei olisi taidettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. taida älä taida 2nd sing. ole taitanut
ole tainnut
älä ole taitanut
älä ole tainnut
3rd sing. taitakoon älköön taitako 3rd sing. olkoon taitanut
olkoon tainnut
älköön olko taitanut
älköön olko tainnut
1st plur. taitakaamme älkäämme taitako 1st plur. olkaamme taitaneet
olkaamme tainneet
älkäämme olko taitaneet
älkäämme olko tainneet
2nd plur. taitakaa älkää taitako 2nd plur. olkaa taitaneet
olkaa tainneet
älkää olko taitaneet
älkää olko tainneet
3rd plur. taitakoot älkööt taitako 3rd plur. olkoot taitaneet
olkoot tainneet
älkööt olko taitaneet
älkööt olko tainneet
passive taidettakoon älköön taidettako passive olkoon taidettu älköön olko taidettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. taitanen
tainnen
en taitane
en tainne
1st sing. lienen taitanut
lienen tainnut
en liene taitanut
en liene tainnut
2nd sing. taitanet
tainnet
et taitane
et tainne
2nd sing. lienet taitanut
lienet tainnut
et liene taitanut
et liene tainnut
3rd sing. taitanee
tainnee
ei taitane
ei tainne
3rd sing. lienee taitanut
lienee tainnut
ei liene taitanut
ei liene tainnut
1st plur. taitanemme
tainnemme
emme taitane
emme tainne
1st plur. lienemme taitaneet
lienemme tainneet
emme liene taitaneet
emme liene tainneet
2nd plur. taitanette
tainnette
ette taitane
ette tainne
2nd plur. lienette taitaneet
lienette tainneet
ette liene taitaneet
ette liene tainneet
3rd plur. taitanevat
tainnevat
eivät taitane
eivät tainne
3rd plur. lienevät taitaneet
lienevät tainneet
eivät liene taitaneet
eivät liene tainneet
passive taidettaneen ei taidettane passive lienee taidettu ei liene taidettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st taitaa present taitava taidettava
long 1st2 taitaakseen past taitanut
tainnut
taidettu
2nd inessive1 taitaessa taidettaessa agent1, 3 taitama
instructive taitaen negative taitamaton
3rd inessive taitamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative taitamasta
illative taitamaan
adessive taitamalla
abessive taitamatta
instructive taitaman taidettaman
4th nominative taitaminen
partitive taitamista
5th2 taitamaisillaan
ends with -tää
Inflection of Finnish conjugation/taitaa (Kotus type 76/taitaa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tiedän en tiedä 1st sing. olen tietänyt
olen tiennyt
en ole tietänyt
en ole tiennyt
2nd sing. tiedät et tiedä 2nd sing. olet tietänyt
olet tiennyt
et ole tietänyt
et ole tiennyt
3rd sing. tietää ei tiedä 3rd sing. on tietänyt
on tiennyt
ei ole tietänyt
ei ole tiennyt
1st plur. tiedämme emme tiedä 1st plur. olemme tietäneet
olemme tienneet
emme ole tietäneet
emme ole tienneet
2nd plur. tiedätte ette tiedä 2nd plur. olette tietäneet
olette tienneet
ette ole tietäneet
ette ole tienneet
3rd plur. tietävät eivät tiedä 3rd plur. ovat tietäneet
ovat tienneet
eivät ole tietäneet
eivät ole tienneet
passive tiedetään ei tiedetä passive on tiedetty ei ole tiedetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tiesin en tietänyt
en tiennyt
1st sing. olin tietänyt
olin tiennyt
en ollut tietänyt
en ollut tiennyt
2nd sing. tiesit et tietänyt
et tiennyt
2nd sing. olit tietänyt
olit tiennyt
et ollut tietänyt
et ollut tiennyt
3rd sing. tiesi ei tietänyt
ei tiennyt
3rd sing. oli tietänyt
oli tiennyt
ei ollut tietänyt
ei ollut tiennyt
1st plur. tiesimme emme tietäneet
emme tienneet
1st plur. olimme tietäneet
olimme tienneet
emme olleet tietäneet
emme olleet tienneet
2nd plur. tiesitte ette tietäneet
ette tienneet
2nd plur. olitte tietäneet
olitte tienneet
ette olleet tietäneet
ette olleet tienneet
3rd plur. tiesivät eivät tietäneet
eivät tienneet
3rd plur. olivat tietäneet
olivat tienneet
eivät olleet tietäneet
eivät olleet tienneet
passive tiedettiin ei tiedetty passive oli tiedetty ei ollut tiedetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tietäisin en tietäisi 1st sing. olisin tietänyt
olisin tiennyt
en olisi tietänyt
en olisi tiennyt
2nd sing. tietäisit et tietäisi 2nd sing. olisit tietänyt
olisit tiennyt
et olisi tietänyt
et olisi tiennyt
3rd sing. tietäisi ei tietäisi 3rd sing. olisi tietänyt
olisi tiennyt
ei olisi tietänyt
ei olisi tiennyt
1st plur. tietäisimme emme tietäisi 1st plur. olisimme tietäneet
olisimme tienneet
emme olisi tietäneet
emme olisi tienneet
2nd plur. tietäisitte ette tietäisi 2nd plur. olisitte tietäneet
olisitte tienneet
ette olisi tietäneet
ette olisi tienneet
3rd plur. tietäisivät eivät tietäisi 3rd plur. olisivat tietäneet
olisivat tienneet
eivät olisi tietäneet
eivät olisi tienneet
passive tiedettäisiin ei tiedettäisi passive olisi tiedetty ei olisi tiedetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tiedä älä tiedä 2nd sing. ole tietänyt
ole tiennyt
älä ole tietänyt
älä ole tiennyt
3rd sing. tietäköön älköön tietäkö 3rd sing. olkoon tietänyt
olkoon tiennyt
älköön olko tietänyt
älköön olko tiennyt
1st plur. tietäkäämme älkäämme tietäkö 1st plur. olkaamme tietäneet
olkaamme tienneet
älkäämme olko tietäneet
älkäämme olko tienneet
2nd plur. tietäkää älkää tietäkö 2nd plur. olkaa tietäneet
olkaa tienneet
älkää olko tietäneet
älkää olko tienneet
3rd plur. tietäkööt älkööt tietäkö 3rd plur. olkoot tietäneet
olkoot tienneet
älkööt olko tietäneet
älkööt olko tienneet
passive tiedettäköön älköön tiedettäkö passive olkoon tiedetty älköön olko tiedetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tietänen
tiennen
en tietäne
en tienne
1st sing. lienen tietänyt
lienen tiennyt
en liene tietänyt
en liene tiennyt
2nd sing. tietänet
tiennet
et tietäne
et tienne
2nd sing. lienet tietänyt
lienet tiennyt
et liene tietänyt
et liene tiennyt
3rd sing. tietänee
tiennee
ei tietäne
ei tienne
3rd sing. lienee tietänyt
lienee tiennyt
ei liene tietänyt
ei liene tiennyt
1st plur. tietänemme
tiennemme
emme tietäne
emme tienne
1st plur. lienemme tietäneet
lienemme tienneet
emme liene tietäneet
emme liene tienneet
2nd plur. tietänette
tiennette
ette tietäne
ette tienne
2nd plur. lienette tietäneet
lienette tienneet
ette liene tietäneet
ette liene tienneet
3rd plur. tietänevät
tiennevät
eivät tietäne
eivät tienne
3rd plur. lienevät tietäneet
lienevät tienneet
eivät liene tietäneet
eivät liene tienneet
passive tiedettäneen ei tiedettäne passive lienee tiedetty ei liene tiedetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tietää present tietävä tiedettävä
long 1st2 tietääkseen past tietänyt
tiennyt
tiedetty
2nd inessive1 tietäessä tiedettäessä agent1, 3 tietämä
instructive tietäen negative tietämätön
3rd inessive tietämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tietämästä
illative tietämään
adessive tietämällä
abessive tietämättä
instructive tietämän tiedettämän
4th nominative tietäminen
partitive tietämistä
5th2 tietämäisillään

Consonant gradation detail[edit]

Summary[edit]

grade t → d
infinitive I strong taitaa
1.sg present weak taidan
3.sg past mutated taisi
3.sg conditional strong taitaisin
3.sg potential (regular) strong taitanee
3.sg imperative strong taitettakoon
past participle (regular) strong taitanut
passive past weak taidettiin

Complete conjugation example highlighting consonant gradation (t → d)[edit]

Inflection of Finnish conjugation/taitaa (Kotus type 76/taitaa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tiedän en tiedä 1st sing. olen tietänyt
olen tiennyt
en ole tietänyt
en ole tiennyt
2nd sing. tiedät et tiedä 2nd sing. olet tietänyt
olet tiennyt
et ole tietänyt
et ole tiennyt
3rd sing. tietää ei tiedä 3rd sing. on tietänyt
on tiennyt
ei ole tietänyt
ei ole tiennyt
1st plur. tiedämme emme tiedä 1st plur. olemme tietäneet
olemme tienneet
emme ole tietäneet
emme ole tienneet
2nd plur. tiedätte ette tiedä 2nd plur. olette tietäneet
olette tienneet
ette ole tietäneet
ette ole tienneet
3rd plur. tietävät eivät tiedä 3rd plur. ovat tietäneet
ovat tienneet
eivät ole tietäneet
eivät ole tienneet
passive tiedetään ei tiedetä passive on tiedetty ei ole tiedetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tiesin en tietänyt
en tiennyt
1st sing. olin tietänyt
olin tiennyt
en ollut tietänyt
en ollut tiennyt
2nd sing. tiesit et tietänyt
et tiennyt
2nd sing. olit tietänyt
olit tiennyt
et ollut tietänyt
et ollut tiennyt
3rd sing. tiesi ei tietänyt
ei tiennyt
3rd sing. oli tietänyt
oli tiennyt
ei ollut tietänyt
ei ollut tiennyt
1st plur. tiesimme emme tietäneet
emme tienneet
1st plur. olimme tietäneet
olimme tienneet
emme olleet tietäneet
emme olleet tienneet
2nd plur. tiesitte ette tietäneet
ette tienneet
2nd plur. olitte tietäneet
olitte tienneet
ette olleet tietäneet
ette olleet tienneet
3rd plur. tiesivät eivät tietäneet
eivät tienneet
3rd plur. olivat tietäneet
olivat tienneet
eivät olleet tietäneet
eivät olleet tienneet
passive tiedettiin ei tiedetty passive oli tiedetty ei ollut tiedetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tietäisin en tietäisi 1st sing. olisin tietänyt
olisin tiennyt
en olisi tietänyt
en olisi tiennyt
2nd sing. tietäisit et tietäisi 2nd sing. olisit tietänyt
olisit tiennyt
et olisi tietänyt
et olisi tiennyt
3rd sing. tietäisi ei tietäisi 3rd sing. olisi tietänyt
olisi tiennyt
ei olisi tietänyt
ei olisi tiennyt
1st plur. tietäisimme emme tietäisi 1st plur. olisimme tietäneet
olisimme tienneet
emme olisi tietäneet
emme olisi tienneet
2nd plur. tietäisitte ette tietäisi 2nd plur. olisitte tietäneet
olisitte tienneet
ette olisi tietäneet
ette olisi tienneet
3rd plur. tietäisivät eivät tietäisi 3rd plur. olisivat tietäneet
olisivat tienneet
eivät olisi tietäneet
eivät olisi tienneet
passive tiedettäisiin ei tiedettäisi passive olisi tiedetty ei olisi tiedetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tiedä älä tiedä 2nd sing. ole tietänyt
ole tiennyt
älä ole tietänyt
älä ole tiennyt
3rd sing. tietäköön älköön tietäkö 3rd sing. olkoon tietänyt
olkoon tiennyt
älköön olko tietänyt
älköön olko tiennyt
1st plur. tietäkäämme älkäämme tietäkö 1st plur. olkaamme tietäneet
olkaamme tienneet
älkäämme olko tietäneet
älkäämme olko tienneet
2nd plur. tietäkää älkää tietäkö 2nd plur. olkaa tietäneet
olkaa tienneet
älkää olko tietäneet
älkää olko tienneet
3rd plur. tietäkööt älkööt tietäkö 3rd plur. olkoot tietäneet
olkoot tienneet
älkööt olko tietäneet
älkööt olko tienneet
passive tiedettäköön älköön tiedettäkö passive olkoon tiedetty älköön olko tiedetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tietänen
tiennen
en tietäne
en tienne
1st sing. lienen tietänyt
lienen tiennyt
en liene tietänyt
en liene tiennyt
2nd sing. tietänet
tiennet
et tietäne
et tienne
2nd sing. lienet tietänyt
lienet tiennyt
et liene tietänyt
et liene tiennyt
3rd sing. tietänee
tiennee
ei tietäne
ei tienne
3rd sing. lienee tietänyt
lienee tiennyt
ei liene tietänyt
ei liene tiennyt
1st plur. tietänemme
tiennemme
emme tietäne
emme tienne
1st plur. lienemme tietäneet
lienemme tienneet
emme liene tietäneet
emme liene tienneet
2nd plur. tietänette
tiennette
ette tietäne
ette tienne
2nd plur. lienette tietäneet
lienette tienneet
ette liene tietäneet
ette liene tienneet
3rd plur. tietänevät
tiennevät
eivät tietäne
eivät tienne
3rd plur. lienevät tietäneet
lienevät tienneet
eivät liene tietäneet
eivät liene tienneet
passive tiedettäneen ei tiedettäne passive lienee tiedetty ei liene tiedetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tietää present tietävä tiedettävä
long 1st2 tietääkseen past tietänyt
tiennyt
tiedetty
2nd inessive1 tietäessä tiedettäessä agent1, 3 tietämä
instructive tietäen negative tietämätön
3rd inessive tietämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tietämästä
illative tietämään
adessive tietämällä
abessive tietämättä
instructive tietämän tiedettämän
4th nominative tietäminen
partitive tietämistä
5th2 tietämäisillään