Appendix:Finnish conjugation/selvitä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
KOTUS type 75 (selvitä) NSK types 37 (selvitä) and 39 (haluta) Common type IV

Verbs ending with -ta/-tä; inverse consonant gradation possible.

The inflectional stem is obtained by removing the final -a/, and changing the previous consonant to its strong form. The remaining final -t- mutates to -a-/-ä-, -s-, -n- or nothing in various conjugations, leading to somewhat erratic consonant gradation.

Similar to the salata type, except that an a/ä is inserted before the conditional suffix.

Basic conjugation without consonant gradation[edit]

ends with -ta
Inflection of Finnish conjugation/selvitä (Kotus type 75/selvitä, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haluan en halua 1st sing. olen halunnut en ole halunnut
2nd sing. haluat et halua 2nd sing. olet halunnut et ole halunnut
3rd sing. haluaa ei halua 3rd sing. on halunnut ei ole halunnut
1st plur. haluamme emme halua 1st plur. olemme halunneet emme ole halunneet
2nd plur. haluatte ette halua 2nd plur. olette halunneet ette ole halunneet
3rd plur. haluavat eivät halua 3rd plur. ovat halunneet eivät ole halunneet
passive halutaan ei haluta passive on haluttu ei ole haluttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. halusin en halunnut 1st sing. olin halunnut en ollut halunnut
2nd sing. halusit et halunnut 2nd sing. olit halunnut et ollut halunnut
3rd sing. halusi ei halunnut 3rd sing. oli halunnut ei ollut halunnut
1st plur. halusimme emme halunneet 1st plur. olimme halunneet emme olleet halunneet
2nd plur. halusitte ette halunneet 2nd plur. olitte halunneet ette olleet halunneet
3rd plur. halusivat eivät halunneet 3rd plur. olivat halunneet eivät olleet halunneet
passive haluttiin ei haluttu passive oli haluttu ei ollut haluttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haluaisin en haluaisi 1st sing. olisin halunnut en olisi halunnut
2nd sing. haluaisit et haluaisi 2nd sing. olisit halunnut et olisi halunnut
3rd sing. haluaisi ei haluaisi 3rd sing. olisi halunnut ei olisi halunnut
1st plur. haluaisimme emme haluaisi 1st plur. olisimme halunneet emme olisi halunneet
2nd plur. haluaisitte ette haluaisi 2nd plur. olisitte halunneet ette olisi halunneet
3rd plur. haluaisivat eivät haluaisi 3rd plur. olisivat halunneet eivät olisi halunneet
passive haluttaisiin ei haluttaisi passive olisi haluttu ei olisi haluttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. halua älä halua 2nd sing. ole halunnut älä ole halunnut
3rd sing. halutkoon älköön halutko 3rd sing. olkoon halunnut älköön olko halunnut
1st plur. halutkaamme älkäämme halutko 1st plur. olkaamme halunneet älkäämme olko halunneet
2nd plur. halutkaa älkää halutko 2nd plur. olkaa halunneet älkää olko halunneet
3rd plur. halutkoot älkööt halutko 3rd plur. olkoot halunneet älkööt olko halunneet
passive haluttakoon älköön haluttako passive olkoon haluttu älköön olko haluttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. halunnen en halunne 1st sing. lienen halunnut en liene halunnut
2nd sing. halunnet et halunne 2nd sing. lienet halunnut et liene halunnut
3rd sing. halunnee ei halunne 3rd sing. lienee halunnut ei liene halunnut
1st plur. halunnemme emme halunne 1st plur. lienemme halunneet emme liene halunneet
2nd plur. halunnette ette halunne 2nd plur. lienette halunneet ette liene halunneet
3rd plur. halunnevat eivät halunne 3rd plur. lienevät halunneet eivät liene halunneet
passive haluttaneen ei haluttane passive lienee haluttu ei liene haluttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st haluta present haluava haluttava
long 1st2 halutakseen past halunnut haluttu
2nd inessive1 halutessa haluttaessa agent1, 3 haluama
instructive haluten negative haluamaton
3rd inessive haluamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative haluamasta
illative haluamaan
adessive haluamalla
abessive haluamatta
instructive haluaman haluttaman
4th nominative haluaminen
partitive haluamista
5th2 haluamaisillaan
ends with -tä
Inflection of Finnish conjugation/selvitä (Kotus type 75/selvitä, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. selviän en selviä 1st sing. olen selvinnyt en ole selvinnyt
2nd sing. selviät et selviä 2nd sing. olet selvinnyt et ole selvinnyt
3rd sing. selviää ei selviä 3rd sing. on selvinnyt ei ole selvinnyt
1st plur. selviämme emme selviä 1st plur. olemme selvinneet emme ole selvinneet
2nd plur. selviätte ette selviä 2nd plur. olette selvinneet ette ole selvinneet
3rd plur. selviävät eivät selviä 3rd plur. ovat selvinneet eivät ole selvinneet
passive selvitään ei selvitä passive on selvitty ei ole selvitty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. selvisin en selvinnyt 1st sing. olin selvinnyt en ollut selvinnyt
2nd sing. selvisit et selvinnyt 2nd sing. olit selvinnyt et ollut selvinnyt
3rd sing. selvisi ei selvinnyt 3rd sing. oli selvinnyt ei ollut selvinnyt
1st plur. selvisimme emme selvinneet 1st plur. olimme selvinneet emme olleet selvinneet
2nd plur. selvisitte ette selvinneet 2nd plur. olitte selvinneet ette olleet selvinneet
3rd plur. selvisivät eivät selvinneet 3rd plur. olivat selvinneet eivät olleet selvinneet
passive selvittiin ei selvitty passive oli selvitty ei ollut selvitty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. selviäisin en selviäisi 1st sing. olisin selvinnyt en olisi selvinnyt
2nd sing. selviäisit et selviäisi 2nd sing. olisit selvinnyt et olisi selvinnyt
3rd sing. selviäisi ei selviäisi 3rd sing. olisi selvinnyt ei olisi selvinnyt
1st plur. selviäisimme emme selviäisi 1st plur. olisimme selvinneet emme olisi selvinneet
2nd plur. selviäisitte ette selviäisi 2nd plur. olisitte selvinneet ette olisi selvinneet
3rd plur. selviäisivät eivät selviäisi 3rd plur. olisivat selvinneet eivät olisi selvinneet
passive selvittäisiin ei selvittäisi passive olisi selvitty ei olisi selvitty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. selviä älä selviä 2nd sing. ole selvinnyt älä ole selvinnyt
3rd sing. selvitköön älköön selvitkö 3rd sing. olkoon selvinnyt älköön olko selvinnyt
1st plur. selvitkäämme älkäämme selvitkö 1st plur. olkaamme selvinneet älkäämme olko selvinneet
2nd plur. selvitkää älkää selvitkö 2nd plur. olkaa selvinneet älkää olko selvinneet
3rd plur. selvitkööt älkööt selvitkö 3rd plur. olkoot selvinneet älkööt olko selvinneet
passive selvittäköön älköön selvittäkö passive olkoon selvitty älköön olko selvitty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. selvinnen en selvinne 1st sing. lienen selvinnyt en liene selvinnyt
2nd sing. selvinnet et selvinne 2nd sing. lienet selvinnyt et liene selvinnyt
3rd sing. selvinnee ei selvinne 3rd sing. lienee selvinnyt ei liene selvinnyt
1st plur. selvinnemme emme selvinne 1st plur. lienemme selvinneet emme liene selvinneet
2nd plur. selvinnette ette selvinne 2nd plur. lienette selvinneet ette liene selvinneet
3rd plur. selvinnevät eivät selvinne 3rd plur. lienevät selvinneet eivät liene selvinneet
passive selvittäneen ei selvittäne passive lienee selvitty ei liene selvitty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st selvitä present selviävä selvittävä
long 1st2 selvitäkseen past selvinnyt selvitty
2nd inessive1 selvitessä selvittäessä agent1, 3 selviämä
instructive selviten negative selviämätön
3rd inessive selviämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative selviämästä
illative selviämään
adessive selviämällä
abessive selviämättä
instructive selviämän selvittämän
4th nominative selviäminen
partitive selviämistä
5th2 selviämäisillään

Consonant gradation[edit]

Summary[edit]

grade p → pp t → tt ∅ → k d → t mm → mp ll → lt
infinitive I weak pulputa peitota keritä muodota mmitä aallota
1.sg present strong pulppuan peittoan kerkiän muotoan mpiän aaltoan
3.sg past strong pulppusi peittosi kerkisi muotosi mpisi aaltosi
3.sg conditional strong pulppuaisi peittoaisi kerkiäisi muotoaisi mpiäisi aaltoaisi
3.sg potential weak pulpunnee peitonnee kerinnee muodonnee mminnee aallonnee
3.sg imperative weak pulputkoon peitotkoon keritköön muodotkoon mmitköön aallotkoon
past participle weak pulpunnut peitonnut kerinnyt muodonnut mminnyt aallonnut
passive past weak pulputtiin peitottiin kerittiin muodottiin mmittiin aallottiin

Complete conjugation example with consonant gradation (d → t)[edit]

Inflection of Finnish conjugation/selvitä (Kotus type 75/selvitä, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muotoan en muotoa 1st sing. olen muodonnut en ole muodonnut
2nd sing. muotoat et muotoa 2nd sing. olet muodonnut et ole muodonnut
3rd sing. muotoaa ei muotoa 3rd sing. on muodonnut ei ole muodonnut
1st plur. muotoamme emme muotoa 1st plur. olemme muodonneet emme ole muodonneet
2nd plur. muotoatte ette muotoa 2nd plur. olette muodonneet ette ole muodonneet
3rd plur. muotoavat eivät muotoa 3rd plur. ovat muodonneet eivät ole muodonneet
passive muodotaan ei muodota passive on muodottu ei ole muodottu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muotosin en muodonnut 1st sing. olin muodonnut en ollut muodonnut
2nd sing. muotosit et muodonnut 2nd sing. olit muodonnut et ollut muodonnut
3rd sing. muotosi ei muodonnut 3rd sing. oli muodonnut ei ollut muodonnut
1st plur. muotosimme emme muodonneet 1st plur. olimme muodonneet emme olleet muodonneet
2nd plur. muotositte ette muodonneet 2nd plur. olitte muodonneet ette olleet muodonneet
3rd plur. muotosivat eivät muodonneet 3rd plur. olivat muodonneet eivät olleet muodonneet
passive muodottiin ei muodottu passive oli muodottu ei ollut muodottu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muotoaisin en muotoaisi 1st sing. olisin muodonnut en olisi muodonnut
2nd sing. muotoaisit et muotoaisi 2nd sing. olisit muodonnut et olisi muodonnut
3rd sing. muotoaisi ei muotoaisi 3rd sing. olisi muodonnut ei olisi muodonnut
1st plur. muotoaisimme emme muotoaisi 1st plur. olisimme muodonneet emme olisi muodonneet
2nd plur. muotoaisitte ette muotoaisi 2nd plur. olisitte muodonneet ette olisi muodonneet
3rd plur. muotoaisivat eivät muotoaisi 3rd plur. olisivat muodonneet eivät olisi muodonneet
passive muodottaisiin ei muodottaisi passive olisi muodottu ei olisi muodottu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. muotoa älä muotoa 2nd sing. ole muodonnut älä ole muodonnut
3rd sing. muodotkoon älköön muodotko 3rd sing. olkoon muodonnut älköön olko muodonnut
1st plur. muodotkaamme älkäämme muodotko 1st plur. olkaamme muodonneet älkäämme olko muodonneet
2nd plur. muodotkaa älkää muodotko 2nd plur. olkaa muodonneet älkää olko muodonneet
3rd plur. muodotkoot älkööt muodotko 3rd plur. olkoot muodonneet älkööt olko muodonneet
passive muodottakoon älköön muodottako passive olkoon muodottu älköön olko muodottu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muodonnen en muodonne 1st sing. lienen muodonnut en liene muodonnut
2nd sing. muodonnet et muodonne 2nd sing. lienet muodonnut et liene muodonnut
3rd sing. muodonnee ei muodonne 3rd sing. lienee muodonnut ei liene muodonnut
1st plur. muodonnemme emme muodonne 1st plur. lienemme muodonneet emme liene muodonneet
2nd plur. muodonnette ette muodonne 2nd plur. lienette muodonneet ette liene muodonneet
3rd plur. muodonnevat eivät muodonne 3rd plur. lienevät muodonneet eivät liene muodonneet
passive muodottaneen ei muodottane passive lienee muodottu ei liene muodottu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st muodota present muotoava muodottava
long 1st2 muodotakseen past muodonnut muodottu
2nd inessive1 muodotessa muodottaessa agent1, 3 muotoama
instructive muodoten negative muotoamaton
3rd inessive muotoamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative muotoamasta
illative muotoamaan
adessive muotoamalla
abessive muotoamatta
instructive muotoaman muodottaman
4th nominative muotoaminen
partitive muotoamista
5th2 muotoamaisillaan