Appendix:Finnish conjugation/selvitä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
KOTUS type 75 (selvitä) NSK types 37 (selvitä) and 39 (haluta) Common type IV

Verbs ending with -ta/-tä; inverse consonant gradation possible.

The inflectional stem is obtained by removing the final -a/, and changing the previous consonant to its strong form. The remaining final -t- mutates to -a-/-ä-, -s-, -n- or nothing in various conjugations, leading to somewhat erratic consonant gradation.

Similar to the salata type, except that an a/ä is inserted before the conditional suffix.

Basic conjugation without consonant gradation[edit]

ends with -ta
Inflection of Finnish conjugation/selvitä (Kotus type 75/selvitä, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haluan en haluaˣ 1st sing. olen halunnut en oleˣ halunnut
2nd sing. haluat et haluaˣ 2nd sing. olet halunnut et oleˣ halunnut
3rd sing. haluaa ei haluaˣ 3rd sing. on halunnut ei oleˣ halunnut
1st plur. haluamme emme haluaˣ 1st plur. olemme halunneet emme oleˣ halunneet
2nd plur. haluatte ette haluaˣ 2nd plur. olette halunneet ette oleˣ halunneet
3rd plur. haluavat eivät haluaˣ 3rd plur. ovat halunneet eivät oleˣ halunneet
passive halutaan ei halutaˣ passive on haluttu ei oleˣ haluttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. halusin en halunnut 1st sing. olin halunnut en ollut halunnut
2nd sing. halusit et halunnut 2nd sing. olit halunnut et ollut halunnut
3rd sing. halusi ei halunnut 3rd sing. oli halunnut ei ollut halunnut
1st plur. halusimme emme halunneet 1st plur. olimme halunneet emme olleet halunneet
2nd plur. halusitte ette halunneet 2nd plur. olitte halunneet ette olleet halunneet
3rd plur. halusivat eivät halunneet 3rd plur. olivat halunneet eivät olleet halunneet
passive haluttiin ei haluttu passive oli haluttu ei ollut haluttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haluaisin en haluaisi 1st sing. olisin halunnut en olisi halunnut
2nd sing. haluaisit et haluaisi 2nd sing. olisit halunnut et olisi halunnut
3rd sing. haluaisi ei haluaisi 3rd sing. olisi halunnut ei olisi halunnut
1st plur. haluaisimme emme haluaisi 1st plur. olisimme halunneet emme olisi halunneet
2nd plur. haluaisitte ette haluaisi 2nd plur. olisitte halunneet ette olisi halunneet
3rd plur. haluaisivat eivät haluaisi 3rd plur. olisivat halunneet eivät olisi halunneet
passive haluttaisiin ei haluttaisi passive olisi haluttu ei olisi haluttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. haluaˣ älä haluaˣ 2nd sing. oleˣ halunnut älä oleˣ halunnut
3rd sing. halutkoon älköön halutkoˣ 3rd sing. olkoon halunnut älköön olkoˣ halunnut
1st plur. halutkaamme älkäämme halutkoˣ 1st plur. olkaamme halunneet älkäämme olkoˣ halunneet
2nd plur. halutkaa älkää halutkoˣ 2nd plur. olkaa halunneet älkää olkoˣ halunneet
3rd plur. halutkoot älkööt halutkoˣ 3rd plur. olkoot halunneet älkööt olkoˣ halunneet
passive haluttakoon älköön haluttakoˣ passive olkoon haluttu älköön olkoˣ haluttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. halunnen en halunneˣ 1st sing. lienen halunnut en lieneˣ halunnut
2nd sing. halunnet et halunneˣ 2nd sing. lienet halunnut et lieneˣ halunnut
3rd sing. halunnee ei halunneˣ 3rd sing. lienee halunnut ei lieneˣ halunnut
1st plur. halunnemme emme halunneˣ 1st plur. lienemme halunneet emme lieneˣ halunneet
2nd plur. halunnette ette halunneˣ 2nd plur. lienette halunneet ette lieneˣ halunneet
3rd plur. halunnevat eivät halunneˣ 3rd plur. lienevät halunneet eivät lieneˣ halunneet
passive haluttaneen ei haluttaneˣ passive lienee haluttu ei lieneˣ haluttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st halutaˣ present haluava haluttava
long 1st2 halutakseen past halunnut haluttu
2nd inessive1 halutessa haluttaessa agent1, 3 haluama
instructive haluten negative haluamaton
3rd inessive haluamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative haluamasta
illative haluamaan
adessive haluamalla
abessive haluamatta
instructive haluaman haluttaman
4th nominative haluaminen
partitive haluamista
5th2 haluamaisillaan
ends with -tä
Inflection of Finnish conjugation/selvitä (Kotus type 75/selvitä, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. selviän en selviäˣ 1st sing. olen selvinnyt en oleˣ selvinnyt
2nd sing. selviät et selviäˣ 2nd sing. olet selvinnyt et oleˣ selvinnyt
3rd sing. selviää ei selviäˣ 3rd sing. on selvinnyt ei oleˣ selvinnyt
1st plur. selviämme emme selviäˣ 1st plur. olemme selvinneet emme oleˣ selvinneet
2nd plur. selviätte ette selviäˣ 2nd plur. olette selvinneet ette oleˣ selvinneet
3rd plur. selviävät eivät selviäˣ 3rd plur. ovat selvinneet eivät oleˣ selvinneet
passive selvitään ei selvitäˣ passive on selvitty ei oleˣ selvitty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. selvisin en selvinnyt 1st sing. olin selvinnyt en ollut selvinnyt
2nd sing. selvisit et selvinnyt 2nd sing. olit selvinnyt et ollut selvinnyt
3rd sing. selvisi ei selvinnyt 3rd sing. oli selvinnyt ei ollut selvinnyt
1st plur. selvisimme emme selvinneet 1st plur. olimme selvinneet emme olleet selvinneet
2nd plur. selvisitte ette selvinneet 2nd plur. olitte selvinneet ette olleet selvinneet
3rd plur. selvisivät eivät selvinneet 3rd plur. olivat selvinneet eivät olleet selvinneet
passive selvittiin ei selvitty passive oli selvitty ei ollut selvitty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. selviäisin en selviäisi 1st sing. olisin selvinnyt en olisi selvinnyt
2nd sing. selviäisit et selviäisi 2nd sing. olisit selvinnyt et olisi selvinnyt
3rd sing. selviäisi ei selviäisi 3rd sing. olisi selvinnyt ei olisi selvinnyt
1st plur. selviäisimme emme selviäisi 1st plur. olisimme selvinneet emme olisi selvinneet
2nd plur. selviäisitte ette selviäisi 2nd plur. olisitte selvinneet ette olisi selvinneet
3rd plur. selviäisivät eivät selviäisi 3rd plur. olisivat selvinneet eivät olisi selvinneet
passive selvittäisiin ei selvittäisi passive olisi selvitty ei olisi selvitty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. selviäˣ älä selviäˣ 2nd sing. oleˣ selvinnyt älä oleˣ selvinnyt
3rd sing. selvitköön älköön selvitköˣ 3rd sing. olkoon selvinnyt älköön olkoˣ selvinnyt
1st plur. selvitkäämme älkäämme selvitköˣ 1st plur. olkaamme selvinneet älkäämme olkoˣ selvinneet
2nd plur. selvitkää älkää selvitköˣ 2nd plur. olkaa selvinneet älkää olkoˣ selvinneet
3rd plur. selvitkööt älkööt selvitköˣ 3rd plur. olkoot selvinneet älkööt olkoˣ selvinneet
passive selvittäköön älköön selvittäköˣ passive olkoon selvitty älköön olkoˣ selvitty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. selvinnen en selvinneˣ 1st sing. lienen selvinnyt en lieneˣ selvinnyt
2nd sing. selvinnet et selvinneˣ 2nd sing. lienet selvinnyt et lieneˣ selvinnyt
3rd sing. selvinnee ei selvinneˣ 3rd sing. lienee selvinnyt ei lieneˣ selvinnyt
1st plur. selvinnemme emme selvinneˣ 1st plur. lienemme selvinneet emme lieneˣ selvinneet
2nd plur. selvinnette ette selvinneˣ 2nd plur. lienette selvinneet ette lieneˣ selvinneet
3rd plur. selvinnevät eivät selvinneˣ 3rd plur. lienevät selvinneet eivät lieneˣ selvinneet
passive selvittäneen ei selvittäneˣ passive lienee selvitty ei lieneˣ selvitty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st selvitäˣ present selviävä selvittävä
long 1st2 selvitäkseen past selvinnyt selvitty
2nd inessive1 selvitessä selvittäessä agent1, 3 selviämä
instructive selviten negative selviämätön
3rd inessive selviämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative selviämästä
illative selviämään
adessive selviämällä
abessive selviämättä
instructive selviämän selvittämän
4th nominative selviäminen
partitive selviämistä
5th2 selviämäisillään

Consonant gradation[edit]

Summary[edit]

grade p → pp t → tt ∅ → k d → t mm → mp ll → lt
infinitive I weak pulputa peitota keritä muodota mmitä aallota
1.sg present strong pulppuan peittoan kerkiän muotoan mpiän aaltoan
3.sg past strong pulppusi peittosi kerkisi muotosi mpisi aaltosi
3.sg conditional strong pulppuaisi peittoaisi kerkiäisi muotoaisi mpiäisi aaltoaisi
3.sg potential weak pulpunnee peitonnee kerinnee muodonnee mminnee aallonnee
3.sg imperative weak pulputkoon peitotkoon keritköön muodotkoon mmitköön aallotkoon
past participle weak pulpunnut peitonnut kerinnyt muodonnut mminnyt aallonnut
passive past weak pulputtiin peitottiin kerittiin muodottiin mmittiin aallottiin

Complete conjugation example with consonant gradation (d → t)[edit]

Inflection of Finnish conjugation/selvitä (Kotus type 75/selvitä, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muotoan en muotoaˣ 1st sing. olen muodonnut en oleˣ muodonnut
2nd sing. muotoat et muotoaˣ 2nd sing. olet muodonnut et oleˣ muodonnut
3rd sing. muotoaa ei muotoaˣ 3rd sing. on muodonnut ei oleˣ muodonnut
1st plur. muotoamme emme muotoaˣ 1st plur. olemme muodonneet emme oleˣ muodonneet
2nd plur. muotoatte ette muotoaˣ 2nd plur. olette muodonneet ette oleˣ muodonneet
3rd plur. muotoavat eivät muotoaˣ 3rd plur. ovat muodonneet eivät oleˣ muodonneet
passive muodotaan ei muodotaˣ passive on muodottu ei oleˣ muodottu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muotosin en muodonnut 1st sing. olin muodonnut en ollut muodonnut
2nd sing. muotosit et muodonnut 2nd sing. olit muodonnut et ollut muodonnut
3rd sing. muotosi ei muodonnut 3rd sing. oli muodonnut ei ollut muodonnut
1st plur. muotosimme emme muodonneet 1st plur. olimme muodonneet emme olleet muodonneet
2nd plur. muotositte ette muodonneet 2nd plur. olitte muodonneet ette olleet muodonneet
3rd plur. muotosivat eivät muodonneet 3rd plur. olivat muodonneet eivät olleet muodonneet
passive muodottiin ei muodottu passive oli muodottu ei ollut muodottu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muotoaisin en muotoaisi 1st sing. olisin muodonnut en olisi muodonnut
2nd sing. muotoaisit et muotoaisi 2nd sing. olisit muodonnut et olisi muodonnut
3rd sing. muotoaisi ei muotoaisi 3rd sing. olisi muodonnut ei olisi muodonnut
1st plur. muotoaisimme emme muotoaisi 1st plur. olisimme muodonneet emme olisi muodonneet
2nd plur. muotoaisitte ette muotoaisi 2nd plur. olisitte muodonneet ette olisi muodonneet
3rd plur. muotoaisivat eivät muotoaisi 3rd plur. olisivat muodonneet eivät olisi muodonneet
passive muodottaisiin ei muodottaisi passive olisi muodottu ei olisi muodottu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. muotoaˣ älä muotoaˣ 2nd sing. oleˣ muodonnut älä oleˣ muodonnut
3rd sing. muodotkoon älköön muodotkoˣ 3rd sing. olkoon muodonnut älköön olkoˣ muodonnut
1st plur. muodotkaamme älkäämme muodotkoˣ 1st plur. olkaamme muodonneet älkäämme olkoˣ muodonneet
2nd plur. muodotkaa älkää muodotkoˣ 2nd plur. olkaa muodonneet älkää olkoˣ muodonneet
3rd plur. muodotkoot älkööt muodotkoˣ 3rd plur. olkoot muodonneet älkööt olkoˣ muodonneet
passive muodottakoon älköön muodottakoˣ passive olkoon muodottu älköön olkoˣ muodottu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. muodonnen en muodonneˣ 1st sing. lienen muodonnut en lieneˣ muodonnut
2nd sing. muodonnet et muodonneˣ 2nd sing. lienet muodonnut et lieneˣ muodonnut
3rd sing. muodonnee ei muodonneˣ 3rd sing. lienee muodonnut ei lieneˣ muodonnut
1st plur. muodonnemme emme muodonneˣ 1st plur. lienemme muodonneet emme lieneˣ muodonneet
2nd plur. muodonnette ette muodonneˣ 2nd plur. lienette muodonneet ette lieneˣ muodonneet
3rd plur. muodonnevat eivät muodonneˣ 3rd plur. lienevät muodonneet eivät lieneˣ muodonneet
passive muodottaneen ei muodottaneˣ passive lienee muodottu ei lieneˣ muodottu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st muodotaˣ present muotoava muodottava
long 1st2 muodotakseen past muodonnut muodottu
2nd inessive1 muodotessa muodottaessa agent1, 3 muotoama
instructive muodoten negative muotoamaton
3rd inessive muotoamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative muotoamasta
illative muotoamaan
adessive muotoamalla
abessive muotoamatta
instructive muotoaman muodottaman
4th nominative muotoaminen
partitive muotoamista
5th2 muotoamaisillaan