Appendix:Finnish conjugation/laskea

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
KOTUS type 58 (laskea) NSK types 13 (laskea) and 15 (potea) Common type I

Verbs ending with -ea/-eä; consonant gradation possible.

Conjugation is largely as per sanoa, except that the -e- is dropped before the -i- of the personal past and conditional tenses.

Basic conjugation without consonant gradation[edit]

ends with -ea
Inflection of Finnish conjugation/laskea (Kotus type 58/laskea, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lasken en laskeˣ 1st sing. olen laskenut en oleˣ laskenut
2nd sing. lasket et laskeˣ 2nd sing. olet laskenut et oleˣ laskenut
3rd sing. laskee ei laskeˣ 3rd sing. on laskenut ei oleˣ laskenut
1st plur. laskemme emme laskeˣ 1st plur. olemme laskeneet emme oleˣ laskeneet
2nd plur. laskette ette laskeˣ 2nd plur. olette laskeneet ette oleˣ laskeneet
3rd plur. laskevat eivät laskeˣ 3rd plur. ovat laskeneet eivät oleˣ laskeneet
passive lasketaan ei lasketaˣ passive on laskettu ei oleˣ laskettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laskin en laskenut 1st sing. olin laskenut en ollut laskenut
2nd sing. laskit et laskenut 2nd sing. olit laskenut et ollut laskenut
3rd sing. laski ei laskenut 3rd sing. oli laskenut ei ollut laskenut
1st plur. laskimme emme laskeneet 1st plur. olimme laskeneet emme olleet laskeneet
2nd plur. laskitte ette laskeneet 2nd plur. olitte laskeneet ette olleet laskeneet
3rd plur. laskivat eivät laskeneet 3rd plur. olivat laskeneet eivät olleet laskeneet
passive laskettiin ei laskettu passive oli laskettu ei ollut laskettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laskisin en laskisi 1st sing. olisin laskenut en olisi laskenut
2nd sing. laskisit et laskisi 2nd sing. olisit laskenut et olisi laskenut
3rd sing. laskisi ei laskisi 3rd sing. olisi laskenut ei olisi laskenut
1st plur. laskisimme emme laskisi 1st plur. olisimme laskeneet emme olisi laskeneet
2nd plur. laskisitte ette laskisi 2nd plur. olisitte laskeneet ette olisi laskeneet
3rd plur. laskisivat eivät laskisi 3rd plur. olisivat laskeneet eivät olisi laskeneet
passive laskettaisiin ei laskettaisi passive olisi laskettu ei olisi laskettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. laskeˣ älä laskeˣ 2nd sing. oleˣ laskenut älä oleˣ laskenut
3rd sing. laskekoon älköön laskekoˣ 3rd sing. olkoon laskenut älköön olkoˣ laskenut
1st plur. laskekaamme älkäämme laskekoˣ 1st plur. olkaamme laskeneet älkäämme olkoˣ laskeneet
2nd plur. laskekaa älkää laskekoˣ 2nd plur. olkaa laskeneet älkää olkoˣ laskeneet
3rd plur. laskekoot älkööt laskekoˣ 3rd plur. olkoot laskeneet älkööt olkoˣ laskeneet
passive laskettakoon älköön laskettakoˣ passive olkoon laskettu älköön olkoˣ laskettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laskenen en laskeneˣ 1st sing. lienen laskenut en lieneˣ laskenut
2nd sing. laskenet et laskeneˣ 2nd sing. lienet laskenut et lieneˣ laskenut
3rd sing. laskenee ei laskeneˣ 3rd sing. lienee laskenut ei lieneˣ laskenut
1st plur. laskenemme emme laskeneˣ 1st plur. lienemme laskeneet emme lieneˣ laskeneet
2nd plur. laskenette ette laskeneˣ 2nd plur. lienette laskeneet ette lieneˣ laskeneet
3rd plur. laskenevat eivät laskeneˣ 3rd plur. lienevät laskeneet eivät lieneˣ laskeneet
passive laskettaneen ei laskettaneˣ passive lienee laskettu ei lieneˣ laskettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st laskeaˣ present laskeva laskettava
long 1st2 laskeakseen past laskenut laskettu
2nd inessive1 laskiessa laskettaessa agent1, 3 laskema
instructive laskien negative laskematon
3rd inessive laskemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative laskemasta
illative laskemaan
adessive laskemalla
abessive laskematta
instructive laskeman laskettaman
4th nominative laskeminen
partitive laskemista
5th2 laskemaisillaan
ends with -eä
Inflection of Finnish conjugation/laskea (Kotus type 58/laskea, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. isken en iskeˣ 1st sing. olen iskenyt en oleˣ iskenyt
2nd sing. isket et iskeˣ 2nd sing. olet iskenyt et oleˣ iskenyt
3rd sing. iskee ei iskeˣ 3rd sing. on iskenyt ei oleˣ iskenyt
1st plur. iskemme emme iskeˣ 1st plur. olemme iskeneet emme oleˣ iskeneet
2nd plur. iskette ette iskeˣ 2nd plur. olette iskeneet ette oleˣ iskeneet
3rd plur. iskevät eivät iskeˣ 3rd plur. ovat iskeneet eivät oleˣ iskeneet
passive isketään ei isketäˣ passive on isketty ei oleˣ isketty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. iskin en iskenyt 1st sing. olin iskenyt en ollut iskenyt
2nd sing. iskit et iskenyt 2nd sing. olit iskenyt et ollut iskenyt
3rd sing. iski ei iskenyt 3rd sing. oli iskenyt ei ollut iskenyt
1st plur. iskimme emme iskeneet 1st plur. olimme iskeneet emme olleet iskeneet
2nd plur. iskitte ette iskeneet 2nd plur. olitte iskeneet ette olleet iskeneet
3rd plur. iskivät eivät iskeneet 3rd plur. olivat iskeneet eivät olleet iskeneet
passive iskettiin ei isketty passive oli isketty ei ollut isketty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. iskisin en iskisi 1st sing. olisin iskenyt en olisi iskenyt
2nd sing. iskisit et iskisi 2nd sing. olisit iskenyt et olisi iskenyt
3rd sing. iskisi ei iskisi 3rd sing. olisi iskenyt ei olisi iskenyt
1st plur. iskisimme emme iskisi 1st plur. olisimme iskeneet emme olisi iskeneet
2nd plur. iskisitte ette iskisi 2nd plur. olisitte iskeneet ette olisi iskeneet
3rd plur. iskisivät eivät iskisi 3rd plur. olisivat iskeneet eivät olisi iskeneet
passive iskettäisiin ei iskettäisi passive olisi isketty ei olisi isketty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. iskeˣ älä iskeˣ 2nd sing. oleˣ iskenyt älä oleˣ iskenyt
3rd sing. iskeköön älköön iskeköˣ 3rd sing. olkoon iskenyt älköön olkoˣ iskenyt
1st plur. iskekäämme älkäämme iskeköˣ 1st plur. olkaamme iskeneet älkäämme olkoˣ iskeneet
2nd plur. iskekää älkää iskeköˣ 2nd plur. olkaa iskeneet älkää olkoˣ iskeneet
3rd plur. iskekööt älkööt iskeköˣ 3rd plur. olkoot iskeneet älkööt olkoˣ iskeneet
passive iskettäköön älköön iskettäköˣ passive olkoon isketty älköön olkoˣ isketty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. iskenen en iskeneˣ 1st sing. lienen iskenyt en lieneˣ iskenyt
2nd sing. iskenet et iskeneˣ 2nd sing. lienet iskenyt et lieneˣ iskenyt
3rd sing. iskenee ei iskeneˣ 3rd sing. lienee iskenyt ei lieneˣ iskenyt
1st plur. iskenemme emme iskeneˣ 1st plur. lienemme iskeneet emme lieneˣ iskeneet
2nd plur. iskenette ette iskeneˣ 2nd plur. lienette iskeneet ette lieneˣ iskeneet
3rd plur. iskenevät eivät iskeneˣ 3rd plur. lienevät iskeneet eivät lieneˣ iskeneet
passive iskettäneen ei iskettäneˣ passive lienee isketty ei lieneˣ isketty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st iskeäˣ present iskevä iskettävä
long 1st2 iskeäkseen past iskenyt isketty
2nd inessive1 iskiessä iskettäessä agent1, 3 iskemä
instructive iskien negative iskemätön
3rd inessive iskemässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative iskemästä
illative iskemään
adessive iskemällä
abessive iskemättä
instructive iskemän iskettämän
4th nominative iskeminen
partitive iskemistä
5th2 iskemäisillään

Consonant gradation[edit]

Summary[edit]

grade k → ∅ p → v t → d nk → ng k → j
infinitive I strong lukea kylp potea tunkea kulkea
1.sg present weak luen kylven poden tungen kuljen
3.sg past strong luki kylpi poti tunki kulki
3.sg conditional strong lukisi kylpisi potisi tunkisi kulkisi
3.sg potential strong lukenee kylpenee potenee tunkenee kulkenee
3.sg imperative strong lukekoon kylpeköön potekoon tunkekoon kulkekoon
past participle strong lukenut kylpenyt potenut tunkenut kulkenut
passive past weak luettiin kylvettiin podettiin tungettiin kuljettiin

Complete conjugation example with consonant gradation (t → d)[edit]

Inflection of Finnish conjugation/laskea (Kotus type 58/laskea, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. poden en podeˣ 1st sing. olen potenut en oleˣ potenut
2nd sing. podet et podeˣ 2nd sing. olet potenut et oleˣ potenut
3rd sing. potee ei podeˣ 3rd sing. on potenut ei oleˣ potenut
1st plur. podemme emme podeˣ 1st plur. olemme poteneet emme oleˣ poteneet
2nd plur. podette ette podeˣ 2nd plur. olette poteneet ette oleˣ poteneet
3rd plur. potevat eivät podeˣ 3rd plur. ovat poteneet eivät oleˣ poteneet
passive podetaan ei podetaˣ passive on podettu ei oleˣ podettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. podin en potenut 1st sing. olin potenut en ollut potenut
2nd sing. podit et potenut 2nd sing. olit potenut et ollut potenut
3rd sing. poti ei potenut 3rd sing. oli potenut ei ollut potenut
1st plur. podimme emme poteneet 1st plur. olimme poteneet emme olleet poteneet
2nd plur. poditte ette poteneet 2nd plur. olitte poteneet ette olleet poteneet
3rd plur. potivat eivät poteneet 3rd plur. olivat poteneet eivät olleet poteneet
passive podettiin ei podettu passive oli podettu ei ollut podettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. potisin en potisi 1st sing. olisin potenut en olisi potenut
2nd sing. potisit et potisi 2nd sing. olisit potenut et olisi potenut
3rd sing. potisi ei potisi 3rd sing. olisi potenut ei olisi potenut
1st plur. potisimme emme potisi 1st plur. olisimme poteneet emme olisi poteneet
2nd plur. potisitte ette potisi 2nd plur. olisitte poteneet ette olisi poteneet
3rd plur. potisivat eivät potisi 3rd plur. olisivat poteneet eivät olisi poteneet
passive podettaisiin ei podettaisi passive olisi podettu ei olisi podettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. podeˣ älä podeˣ 2nd sing. oleˣ potenut älä oleˣ potenut
3rd sing. potekoon älköön potekoˣ 3rd sing. olkoon potenut älköön olkoˣ potenut
1st plur. potekaamme älkäämme potekoˣ 1st plur. olkaamme poteneet älkäämme olkoˣ poteneet
2nd plur. potekaa älkää potekoˣ 2nd plur. olkaa poteneet älkää olkoˣ poteneet
3rd plur. potekoot älkööt potekoˣ 3rd plur. olkoot poteneet älkööt olkoˣ poteneet
passive podettakoon älköön podettakoˣ passive olkoon podettu älköön olkoˣ podettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. potenen en poteneˣ 1st sing. lienen potenut en lieneˣ potenut
2nd sing. potenet et poteneˣ 2nd sing. lienet potenut et lieneˣ potenut
3rd sing. potenee ei poteneˣ 3rd sing. lienee potenut ei lieneˣ potenut
1st plur. potenemme emme poteneˣ 1st plur. lienemme poteneet emme lieneˣ poteneet
2nd plur. potenette ette poteneˣ 2nd plur. lienette poteneet ette lieneˣ poteneet
3rd plur. potenevat eivät poteneˣ 3rd plur. lienevät poteneet eivät lieneˣ poteneet
passive podettaneen ei podettaneˣ passive lienee podettu ei lieneˣ podettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st poteaˣ present poteva podettava
long 1st2 poteakseen past potenut podettu
2nd inessive1 potiessa podettaessa agent1, 3 potema
instructive potien negative potematon
3rd inessive potemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative potemasta
illative potemaan
adessive potemalla
abessive potematta
instructive poteman podettaman
4th nominative poteminen
partitive potemista
5th2 potemaisillaan