Appendix:Finnish conjugation/laskea

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
KOTUS type 58 (laskea) NSK types 13 (laskea) and 15 (potea) Common type I

Verbs ending with -ea/-eä; consonant gradation possible.

Conjugation is largely as per sanoa, except that the -e- is dropped before the -i- of the personal past and conditional tenses.

Basic conjugation without consonant gradation[edit]

ends with -ea
Inflection of Finnish conjugation/laskea (Kotus type 58/laskea, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lasken en laske 1st sing. olen laskenut en ole laskenut
2nd sing. lasket et laske 2nd sing. olet laskenut et ole laskenut
3rd sing. laskee ei laske 3rd sing. on laskenut ei ole laskenut
1st plur. laskemme emme laske 1st plur. olemme laskeneet emme ole laskeneet
2nd plur. laskette ette laske 2nd plur. olette laskeneet ette ole laskeneet
3rd plur. laskevat eivät laske 3rd plur. ovat laskeneet eivät ole laskeneet
passive lasketaan ei lasketa passive on laskettu ei ole laskettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laskin en laskenut 1st sing. olin laskenut en ollut laskenut
2nd sing. laskit et laskenut 2nd sing. olit laskenut et ollut laskenut
3rd sing. laski ei laskenut 3rd sing. oli laskenut ei ollut laskenut
1st plur. laskimme emme laskeneet 1st plur. olimme laskeneet emme olleet laskeneet
2nd plur. laskitte ette laskeneet 2nd plur. olitte laskeneet ette olleet laskeneet
3rd plur. laskivat eivät laskeneet 3rd plur. olivat laskeneet eivät olleet laskeneet
passive laskettiin ei laskettu passive oli laskettu ei ollut laskettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laskisin en laskisi 1st sing. olisin laskenut en olisi laskenut
2nd sing. laskisit et laskisi 2nd sing. olisit laskenut et olisi laskenut
3rd sing. laskisi ei laskisi 3rd sing. olisi laskenut ei olisi laskenut
1st plur. laskisimme emme laskisi 1st plur. olisimme laskeneet emme olisi laskeneet
2nd plur. laskisitte ette laskisi 2nd plur. olisitte laskeneet ette olisi laskeneet
3rd plur. laskisivat eivät laskisi 3rd plur. olisivat laskeneet eivät olisi laskeneet
passive laskettaisiin ei laskettaisi passive olisi laskettu ei olisi laskettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. laske älä laske 2nd sing. ole laskenut älä ole laskenut
3rd sing. laskekoon älköön laskeko 3rd sing. olkoon laskenut älköön olko laskenut
1st plur. laskekaamme älkäämme laskeko 1st plur. olkaamme laskeneet älkäämme olko laskeneet
2nd plur. laskekaa älkää laskeko 2nd plur. olkaa laskeneet älkää olko laskeneet
3rd plur. laskekoot älkööt laskeko 3rd plur. olkoot laskeneet älkööt olko laskeneet
passive laskettakoon älköön laskettako passive olkoon laskettu älköön olko laskettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laskenen en laskene 1st sing. lienen laskenut en liene laskenut
2nd sing. laskenet et laskene 2nd sing. lienet laskenut et liene laskenut
3rd sing. laskenee ei laskene 3rd sing. lienee laskenut ei liene laskenut
1st plur. laskenemme emme laskene 1st plur. lienemme laskeneet emme liene laskeneet
2nd plur. laskenette ette laskene 2nd plur. lienette laskeneet ette liene laskeneet
3rd plur. laskenevat eivät laskene 3rd plur. lienevät laskeneet eivät liene laskeneet
passive laskettaneen ei laskettane passive lienee laskettu ei liene laskettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st laskea present laskeva laskettava
long 1st2 laskeakseen past laskenut laskettu
2nd inessive1 laskiessa laskettaessa agent1, 3 laskema
instructive laskien negative laskematon
3rd inessive laskemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative laskemasta
illative laskemaan
adessive laskemalla
abessive laskematta
instructive laskeman laskettaman
4th nominative laskeminen
partitive laskemista
5th2 laskemaisillaan
ends with -eä
Inflection of Finnish conjugation/laskea (Kotus type 58/laskea, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. isken en iske 1st sing. olen iskenyt en ole iskenyt
2nd sing. isket et iske 2nd sing. olet iskenyt et ole iskenyt
3rd sing. iskee ei iske 3rd sing. on iskenyt ei ole iskenyt
1st plur. iskemme emme iske 1st plur. olemme iskeneet emme ole iskeneet
2nd plur. iskette ette iske 2nd plur. olette iskeneet ette ole iskeneet
3rd plur. iskevät eivät iske 3rd plur. ovat iskeneet eivät ole iskeneet
passive isketään ei isketä passive on isketty ei ole isketty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. iskin en iskenyt 1st sing. olin iskenyt en ollut iskenyt
2nd sing. iskit et iskenyt 2nd sing. olit iskenyt et ollut iskenyt
3rd sing. iski ei iskenyt 3rd sing. oli iskenyt ei ollut iskenyt
1st plur. iskimme emme iskeneet 1st plur. olimme iskeneet emme olleet iskeneet
2nd plur. iskitte ette iskeneet 2nd plur. olitte iskeneet ette olleet iskeneet
3rd plur. iskivät eivät iskeneet 3rd plur. olivat iskeneet eivät olleet iskeneet
passive iskettiin ei isketty passive oli isketty ei ollut isketty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. iskisin en iskisi 1st sing. olisin iskenyt en olisi iskenyt
2nd sing. iskisit et iskisi 2nd sing. olisit iskenyt et olisi iskenyt
3rd sing. iskisi ei iskisi 3rd sing. olisi iskenyt ei olisi iskenyt
1st plur. iskisimme emme iskisi 1st plur. olisimme iskeneet emme olisi iskeneet
2nd plur. iskisitte ette iskisi 2nd plur. olisitte iskeneet ette olisi iskeneet
3rd plur. iskisivät eivät iskisi 3rd plur. olisivat iskeneet eivät olisi iskeneet
passive iskettäisiin ei iskettäisi passive olisi isketty ei olisi isketty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. iske älä iske 2nd sing. ole iskenyt älä ole iskenyt
3rd sing. iskeköön älköön iskekö 3rd sing. olkoon iskenyt älköön olko iskenyt
1st plur. iskekäämme älkäämme iskekö 1st plur. olkaamme iskeneet älkäämme olko iskeneet
2nd plur. iskekää älkää iskekö 2nd plur. olkaa iskeneet älkää olko iskeneet
3rd plur. iskekööt älkööt iskekö 3rd plur. olkoot iskeneet älkööt olko iskeneet
passive iskettäköön älköön iskettäkö passive olkoon isketty älköön olko isketty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. iskenen en iskene 1st sing. lienen iskenyt en liene iskenyt
2nd sing. iskenet et iskene 2nd sing. lienet iskenyt et liene iskenyt
3rd sing. iskenee ei iskene 3rd sing. lienee iskenyt ei liene iskenyt
1st plur. iskenemme emme iskene 1st plur. lienemme iskeneet emme liene iskeneet
2nd plur. iskenette ette iskene 2nd plur. lienette iskeneet ette liene iskeneet
3rd plur. iskenevät eivät iskene 3rd plur. lienevät iskeneet eivät liene iskeneet
passive iskettäneen ei iskettäne passive lienee isketty ei liene isketty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st iskeä present iskevä iskettävä
long 1st2 iskeäkseen past iskenyt isketty
2nd inessive1 iskiessä iskettäessä agent1, 3 iskemä
instructive iskien negative iskemätön
3rd inessive iskemässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative iskemästä
illative iskemään
adessive iskemällä
abessive iskemättä
instructive iskemän iskettämän
4th nominative iskeminen
partitive iskemistä
5th2 iskemäisillään

Consonant gradation[edit]

Summary[edit]

grade k → ∅ p → v t → d nk → ng k → j
infinitive I strong lukea kylp potea tunkea kulkea
1.sg present weak luen kylven poden tungen kuljen
3.sg past strong luki kylpi poti tunki kulki
3.sg conditional strong lukisi kylpisi potisi tunkisi kulkisi
3.sg potential strong lukenee kylpenee potenee tunkenee kulkenee
3.sg imperative strong lukekoon kylpeköön potekoon tunkekoon kulkekoon
past participle strong lukenut kylpenyt potenut tunkenut kulkenut
passive past weak luettiin kylvettiin podettiin tungettiin kuljettiin

Complete conjugation example with consonant gradation (t → d)[edit]

Inflection of Finnish conjugation/laskea (Kotus type 58/laskea, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. poden en pode 1st sing. olen potenut en ole potenut
2nd sing. podet et pode 2nd sing. olet potenut et ole potenut
3rd sing. potee ei pode 3rd sing. on potenut ei ole potenut
1st plur. podemme emme pode 1st plur. olemme poteneet emme ole poteneet
2nd plur. podette ette pode 2nd plur. olette poteneet ette ole poteneet
3rd plur. potevat eivät pode 3rd plur. ovat poteneet eivät ole poteneet
passive podetaan ei podeta passive on podettu ei ole podettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. podin en potenut 1st sing. olin potenut en ollut potenut
2nd sing. podit et potenut 2nd sing. olit potenut et ollut potenut
3rd sing. poti ei potenut 3rd sing. oli potenut ei ollut potenut
1st plur. podimme emme poteneet 1st plur. olimme poteneet emme olleet poteneet
2nd plur. poditte ette poteneet 2nd plur. olitte poteneet ette olleet poteneet
3rd plur. potivat eivät poteneet 3rd plur. olivat poteneet eivät olleet poteneet
passive podettiin ei podettu passive oli podettu ei ollut podettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. potisin en potisi 1st sing. olisin potenut en olisi potenut
2nd sing. potisit et potisi 2nd sing. olisit potenut et olisi potenut
3rd sing. potisi ei potisi 3rd sing. olisi potenut ei olisi potenut
1st plur. potisimme emme potisi 1st plur. olisimme poteneet emme olisi poteneet
2nd plur. potisitte ette potisi 2nd plur. olisitte poteneet ette olisi poteneet
3rd plur. potisivat eivät potisi 3rd plur. olisivat poteneet eivät olisi poteneet
passive podettaisiin ei podettaisi passive olisi podettu ei olisi podettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pode älä pode 2nd sing. ole potenut älä ole potenut
3rd sing. potekoon älköön poteko 3rd sing. olkoon potenut älköön olko potenut
1st plur. potekaamme älkäämme poteko 1st plur. olkaamme poteneet älkäämme olko poteneet
2nd plur. potekaa älkää poteko 2nd plur. olkaa poteneet älkää olko poteneet
3rd plur. potekoot älkööt poteko 3rd plur. olkoot poteneet älkööt olko poteneet
passive podettakoon älköön podettako passive olkoon podettu älköön olko podettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. potenen en potene 1st sing. lienen potenut en liene potenut
2nd sing. potenet et potene 2nd sing. lienet potenut et liene potenut
3rd sing. potenee ei potene 3rd sing. lienee potenut ei liene potenut
1st plur. potenemme emme potene 1st plur. lienemme poteneet emme liene poteneet
2nd plur. potenette ette potene 2nd plur. lienette poteneet ette liene poteneet
3rd plur. potenevat eivät potene 3rd plur. lienevät poteneet eivät liene poteneet
passive podettaneen ei podettane passive lienee podettu ei liene podettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st potea present poteva podettava
long 1st2 poteakseen past potenut podettu
2nd inessive1 potiessa podettaessa agent1, 3 potema
instructive potien negative potematon
3rd inessive potemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative potemasta
illative potemaan
adessive potemalla
abessive potematta
instructive poteman podettaman
4th nominative poteminen
partitive potemista
5th2 potemaisillaan