potea

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index po)

Pronunciation[edit]

  • Hyphenation: po‧te‧a
  • IPA(key): /ˈpoteɑ(ʔ)/

Etymology[edit]

EB1911 - Volume 01 - Page 001 - 1.svg This entry lacks etymological information. If you are familiar with the origin of this term, please add it to the page per etymology instructions. You can also discuss it at the Etymology scriptorium.

Related to Karelian potie.

Verb[edit]

potea

  1. (transitive, + partitive) To be sick with, have, suffer from (a disease or, figuratively, a mental state).
    ~ flunssaa = to have the flu.
    ~ syyllisyyttä = to be sick with guilt.
Conjugation[edit]
Inflection of potea (Kotus type 58/laskea, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. poden en pode 1st sing. olen potenut en ole potenut
2nd sing. podet et pode 2nd sing. olet potenut et ole potenut
3rd sing. potee ei pode 3rd sing. on potenut ei ole potenut
1st plur. podemme emme pode 1st plur. olemme poteneet emme ole poteneet
2nd plur. podette ette pode 2nd plur. olette poteneet ette ole poteneet
3rd plur. potevat eivät pode 3rd plur. ovat poteneet eivät ole poteneet
passive podetaan ei podeta passive on podettu ei ole podettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. podin en potenut 1st sing. olin potenut en ollut potenut
2nd sing. podit et potenut 2nd sing. olit potenut et ollut potenut
3rd sing. poti ei potenut 3rd sing. oli potenut ei ollut potenut
1st plur. podimme emme poteneet 1st plur. olimme poteneet emme olleet poteneet
2nd plur. poditte ette poteneet 2nd plur. olitte poteneet ette olleet poteneet
3rd plur. potivat eivät poteneet 3rd plur. olivat poteneet eivät olleet poteneet
passive podettiin ei podettu passive oli podettu ei ollut podettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. potisin en potisi 1st sing. olisin potenut en olisi potenut
2nd sing. potisit et potisi 2nd sing. olisit potenut et olisi potenut
3rd sing. potisi ei potisi 3rd sing. olisi potenut ei olisi potenut
1st plur. potisimme emme potisi 1st plur. olisimme poteneet emme olisi poteneet
2nd plur. potisitte ette potisi 2nd plur. olisitte poteneet ette olisi poteneet
3rd plur. potisivat eivät potisi 3rd plur. olisivat poteneet eivät olisi poteneet
passive podettaisiin ei podettaisi passive olisi podettu ei olisi podettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pode älä pode 2nd sing. ole potenut älä ole potenut
3rd sing. potekoon älköön poteko 3rd sing. olkoon potenut älköön olko potenut
1st plur. potekaamme älkäämme poteko 1st plur. olkaamme poteneet älkäämme olko poteneet
2nd plur. potekaa älkää poteko 2nd plur. olkaa poteneet älkää olko poteneet
3rd plur. potekoot älkööt poteko 3rd plur. olkoot poteneet älkööt olko poteneet
passive podettakoon älköön podettako passive olkoon podettu älköön olko podettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. potenen en potene 1st sing. lienen potenut en liene potenut
2nd sing. potenet et potene 2nd sing. lienet potenut et liene potenut
3rd sing. potenee ei potene 3rd sing. lienee potenut ei liene potenut
1st plur. potenemme emme potene 1st plur. lienemme poteneet emme liene poteneet
2nd plur. potenette ette potene 2nd plur. lienette poteneet ette liene poteneet
3rd plur. potenevat eivät potene 3rd plur. lienevät poteneet eivät liene poteneet
passive podettaneen ei podettane passive lienee podettu ei liene podettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st potea present poteva podettava
long 1st2 poteakseen past potenut podettu
2nd inessive1 potiessa podettaessa agent1, 3 potema
instructive potien negative potematon
3rd inessive potemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative potemasta
illative potemaan
adessive potemalla
abessive potematta
instructive poteman podettaman
4th nominative poteminen
partitive potemista
5th2 potemaisillaan

Derived terms[edit]

Anagrams[edit]


Swahili[edit]

Verb[edit]

-potea (infinitive kupotea)

  1. Applicative form of -pota

Conjugation[edit]

Conjugation of -potea
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive kupotea kutopotea
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative potea poteeni
Habitual hupotea
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive nilipotea
nalipotea
tulipotea
twalipotea
ulipotea
walipotea
mlipotea
mwalipotea
alipotea walipotea ulipotea ilipotea lilipotea yalipotea kilipotea vilipotea ilipotea zilipotea ulipotea kulipotea palipotea mulipotea
Relative niliopotea
naliopotea
tuliopotea
twaliopotea
uliopotea
waliopotea
mliopotea
mwaliopotea
aliopotea waliopotea uliopotea iliopotea liliopotea yaliopotea kiliopotea viliopotea iliopotea ziliopotea uliopotea kuliopotea paliopotea muliopotea
Negative sikupotea hatukupotea hukupotea hamkupotea hakupotea hawakupotea haukupotea haikupotea halikupotea hayakupotea hakikupotea havikupotea haikupotea hazikupotea haukupotea hakukupotea hapakupotea hamukupotea
Present
Positive ninapotea
napotea
tunapotea unapotea mnapotea anapotea wanapotea unapotea inapotea linapotea yanapotea kinapotea vinapotea inapotea zinapotea unapotea kunapotea panapotea munapotea
Relative ninaopotea
naopotea
tunaopotea unaopotea mnaopotea anaopotea wanaopotea unaopotea inaopotea linaopotea yanaopotea kinaopotea vinaopotea inaopotea zinaopotea unaopotea kunaopotea panaopotea munaopotea
Negative sipotei hatupotei hupotei hampotei hapotei hawapotei haupotei haipotei halipotei hayapotei hakipotei havipotei haipotei hazipotei haupotei hakupotei hapapotei hamupotei
Future
Positive nitapotea tutapotea utapotea mtapotea atapotea watapotea utapotea itapotea litapotea yatapotea kitapotea vitapotea itapotea zitapotea utapotea kutapotea patapotea mutapotea
Relative nitakaopotea tutakaopotea utakaopotea mtakaopotea atakaopotea watakaopotea utakaopotea itakaopotea litakaopotea yatakaopotea kitakaopotea vitakaopotea itakaopotea zitakaopotea utakaopotea kutakaopotea patakaopotea mutakaopotea
Negative sitapotea hatutapotea hutapotea hamtapotea hatapotea hawatapotea hautapotea haitapotea halitapotea hayatapotea hakitapotea havitapotea haitapotea hazitapotea hautapotea hakutapotea hapatapotea hamutapotea
Subjunctive
Positive nipotee tupotee upotee mpotee apotee wapotee upotee ipotee lipotee yapotee kipotee vipotee ipotee zipotee upotee kupotee papotee mupotee
Negative nisipotee tusipotee usipotee msipotee asipotee wasipotee usipotee isipotee lisipotee yasipotee kisipotee visipotee isipotee zisipotee usipotee kusipotee pasipotee musipotee
Present Conditional
Positive ningepotea tungepotea ungepotea mngepotea angepotea wangepotea ungepotea ingepotea lingepotea yangepotea kingepotea vingepotea ingepotea zingepotea ungepotea kungepotea pangepotea mungepotea
Negative nisingepotea
singepotea
tusingepotea
hatungepotea
usingepotea
hungepotea
msingepotea
hamngepotea
asingepotea
hangepotea
wasingepotea
hawangepotea
usingepotea
haungepotea
isingepotea
haingepotea
lisingepotea
halingepotea
yasingepotea
hayangepotea
kisingepotea
hakingepotea
visingepotea
havingepotea
isingepotea
haingepotea
zisingepotea
hazingepotea
usingepotea
haungepotea
kusingepotea
hakungepotea
pasingepotea
hapangepotea
musingepotea
hamungepotea
Past Conditional
Positive ningalipotea tungalipotea ungalipotea mngalipotea angalipotea wangalipotea ungalipotea ingalipotea lingalipotea yangalipotea kingalipotea vingalipotea ingalipotea zingalipotea ungalipotea kungalipotea pangalipotea mungalipotea
Negative nisingalipotea
singalipotea
tusingalipotea
hatungalipotea
usingalipotea
hungalipotea
msingalipotea
hamngalipotea
asingalipotea
hangalipotea
wasingalipotea
hawangalipotea
usingalipotea
haungalipotea
isingalipotea
haingalipotea
lisingalipotea
halingalipotea
yasingalipotea
hayangalipotea
kisingalipotea
hakingalipotea
visingalipotea
havingalipotea
isingalipotea
haingalipotea
zisingalipotea
hazingalipotea
usingalipotea
haungalipotea
kusingalipotea
hakungalipotea
pasingalipotea
hapangalipotea
musingalipotea
hamungalipotea
Conditional Contrary to Fact
Positive ningelipotea tungelipotea ungelipotea mngelipotea angelipotea wangelipotea ungelipotea ingelipotea lingelipotea yangelipotea kingelipotea vingelipotea ingelipotea zingelipotea ungelipotea kungelipotea pangelipotea mungelipotea
General Relative
Positive nipoteao tupoteao upoteao mpoteao apoteao wapoteao upoteao ipoteao lipoteao yapoteao kipoteao vipoteao ipoteao zipoteao upoteao kupoteao papoteao mupoteao
Negative nisiopotea tusiopotea usiopotea msiopotea asiopotea wasiopotea usiopotea isiopotea lisiopotea yasiopotea kisiopotea visiopotea isiopotea zisiopotea usiopotea kusiopotea pasiopotea musiopotea
Gnomic
Positive napotea twapotea wapotea mwapotea apotea wapotea wapotea yapotea lapotea yapotea chapotea vyapotea yapotea zapotea wapotea kwapotea papotea mwapotea
Perfect
Positive nimepotea tumepotea umepotea mmepotea amepotea wamepotea umepotea imepotea limepotea yamepotea kimepotea vimepotea imepotea zimepotea umepotea kumepotea pamepotea mumepotea
"Already"
Positive nimeshapotea tumeshapotea umeshapotea mmeshapotea ameshapotea wameshapotea umeshapotea imeshapotea limeshapotea yameshapotea kimeshapotea vimeshapotea imeshapotea zimeshapotea umeshapotea kumeshapotea pameshapotea mumeshapotea
"Not yet"
Negative sijapotea hatujapotea hujapotea hamjapotea hajapotea hawajapotea haujapotea haijapotea halijapotea hayajapotea hakijapotea havijapotea haijapotea hazijapotea haujapotea hakujapotea hapajapotea hamujapotea
"If/When"
Positive nikipotea tukipotea ukipotea mkipotea akipotea wakipotea ukipotea ikipotea likipotea yakipotea kikipotea vikipotea ikipotea zikipotea ukipotea kukipotea pakipotea mukipotea
"If not"
Negative nisipopotea tusipopotea usipopotea msipopotea asipopotea wasipopotea usipopotea isipopotea lisipopotea yasipopotea kisipopotea visipopotea isipopotea zisipopotea usipopotea kusipopotea pasipopotea musipopotea
Consecutive
Positive nikapotea tukapotea ukapotea mkapotea akapotea wakapotea ukapotea ikapotea likapotea yakapotea kikapotea vikapotea ikapotea zikapotea ukapotea kukapotea pakapotea mukapotea
Not all possible forms are listed in the table. Transitive verbs can take object concords, relative concords can agree with all noun classes, and many other forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.