Appendix:Finnish conjugation/sallia

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
KOTUS type 61 (sallia) NSK type 17 (sallia) Common type I

Verbs ending with -ia/-iä; consonant gradation possible.

Conjugation is largely as per sanoa. The -i- of the past and conditional tenses replaces the final -i- of the stem, meaning that the positive past and present personal forms are not distinct, with the exception of the third-person singular.

Basic conjugation without consonant gradation[edit]

ends with -ia
Inflection of Finnish conjugation/sallia (Kotus type 61/sallia, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sallin en salli 1st sing. olen sallinut en ole sallinut
2nd sing. sallit et salli 2nd sing. olet sallinut et ole sallinut
3rd sing. sallii ei salli 3rd sing. on sallinut ei ole sallinut
1st plur. sallimme emme salli 1st plur. olemme sallineet emme ole sallineet
2nd plur. sallitte ette salli 2nd plur. olette sallineet ette ole sallineet
3rd plur. sallivat eivät salli 3rd plur. ovat sallineet eivät ole sallineet
passive sallitaan ei sallita passive on sallittu ei ole sallittu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sallin en sallinut 1st sing. olin sallinut en ollut sallinut
2nd sing. sallit et sallinut 2nd sing. olit sallinut et ollut sallinut
3rd sing. salli ei sallinut 3rd sing. oli sallinut ei ollut sallinut
1st plur. sallimme emme sallineet 1st plur. olimme sallineet emme olleet sallineet
2nd plur. sallitte ette sallineet 2nd plur. olitte sallineet ette olleet sallineet
3rd plur. sallivat eivät sallineet 3rd plur. olivat sallineet eivät olleet sallineet
passive sallittiin ei sallittu passive oli sallittu ei ollut sallittu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sallisin en sallisi 1st sing. olisin sallinut en olisi sallinut
2nd sing. sallisit et sallisi 2nd sing. olisit sallinut et olisi sallinut
3rd sing. sallisi ei sallisi 3rd sing. olisi sallinut ei olisi sallinut
1st plur. sallisimme emme sallisi 1st plur. olisimme sallineet emme olisi sallineet
2nd plur. sallisitte ette sallisi 2nd plur. olisitte sallineet ette olisi sallineet
3rd plur. sallisivat eivät sallisi 3rd plur. olisivat sallineet eivät olisi sallineet
passive sallittaisiin ei sallittaisi passive olisi sallittu ei olisi sallittu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. salli älä salli 2nd sing. ole sallinut älä ole sallinut
3rd sing. sallikoon älköön salliko 3rd sing. olkoon sallinut älköön olko sallinut
1st plur. sallikaamme älkäämme salliko 1st plur. olkaamme sallineet älkäämme olko sallineet
2nd plur. sallikaa älkää salliko 2nd plur. olkaa sallineet älkää olko sallineet
3rd plur. sallikoot älkööt salliko 3rd plur. olkoot sallineet älkööt olko sallineet
passive sallittakoon älköön sallittako passive olkoon sallittu älköön olko sallittu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sallinen en salline 1st sing. lienen sallinut en liene sallinut
2nd sing. sallinet et salline 2nd sing. lienet sallinut et liene sallinut
3rd sing. sallinee ei salline 3rd sing. lienee sallinut ei liene sallinut
1st plur. sallinemme emme salline 1st plur. lienemme sallineet emme liene sallineet
2nd plur. sallinette ette salline 2nd plur. lienette sallineet ette liene sallineet
3rd plur. sallinevat eivät salline 3rd plur. lienevät sallineet eivät liene sallineet
passive sallittaneen ei sallittane passive lienee sallittu ei liene sallittu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st sallia present salliva sallittava
long 1st2 salliakseen past sallinut sallittu
2nd inessive1 salliessa sallittaessa agent1, 3 sallima
instructive sallien negative sallimaton
3rd inessive sallimassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative sallimasta
illative sallimaan
adessive sallimalla
abessive sallimatta
instructive salliman sallittaman
4th nominative salliminen
partitive sallimista
5th2 sallimaisillaan
ends with -iä
Inflection of Finnish conjugation/sallia (Kotus type 61/sallia, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etsin en etsi 1st sing. olen etsinyt en ole etsinyt
2nd sing. etsit et etsi 2nd sing. olet etsinyt et ole etsinyt
3rd sing. etsii ei etsi 3rd sing. on etsinyt ei ole etsinyt
1st plur. etsimme emme etsi 1st plur. olemme etsineet emme ole etsineet
2nd plur. etsitte ette etsi 2nd plur. olette etsineet ette ole etsineet
3rd plur. etsivät eivät etsi 3rd plur. ovat etsineet eivät ole etsineet
passive etsitään ei etsitä passive on etsitty ei ole etsitty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etsin en etsinyt 1st sing. olin etsinyt en ollut etsinyt
2nd sing. etsit et etsinyt 2nd sing. olit etsinyt et ollut etsinyt
3rd sing. etsi ei etsinyt 3rd sing. oli etsinyt ei ollut etsinyt
1st plur. etsimme emme etsineet 1st plur. olimme etsineet emme olleet etsineet
2nd plur. etsitte ette etsineet 2nd plur. olitte etsineet ette olleet etsineet
3rd plur. etsivät eivät etsineet 3rd plur. olivat etsineet eivät olleet etsineet
passive etsittiin ei etsitty passive oli etsitty ei ollut etsitty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etsisin en etsisi 1st sing. olisin etsinyt en olisi etsinyt
2nd sing. etsisit et etsisi 2nd sing. olisit etsinyt et olisi etsinyt
3rd sing. etsisi ei etsisi 3rd sing. olisi etsinyt ei olisi etsinyt
1st plur. etsisimme emme etsisi 1st plur. olisimme etsineet emme olisi etsineet
2nd plur. etsisitte ette etsisi 2nd plur. olisitte etsineet ette olisi etsineet
3rd plur. etsisivät eivät etsisi 3rd plur. olisivat etsineet eivät olisi etsineet
passive etsittäisiin ei etsittäisi passive olisi etsitty ei olisi etsitty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. etsi älä etsi 2nd sing. ole etsinyt älä ole etsinyt
3rd sing. etsiköön älköön etsikö 3rd sing. olkoon etsinyt älköön olko etsinyt
1st plur. etsikäämme älkäämme etsikö 1st plur. olkaamme etsineet älkäämme olko etsineet
2nd plur. etsikää älkää etsikö 2nd plur. olkaa etsineet älkää olko etsineet
3rd plur. etsikööt älkööt etsikö 3rd plur. olkoot etsineet älkööt olko etsineet
passive etsittäköön älköön etsittäkö passive olkoon etsitty älköön olko etsitty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etsinen en etsine 1st sing. lienen etsinyt en liene etsinyt
2nd sing. etsinet et etsine 2nd sing. lienet etsinyt et liene etsinyt
3rd sing. etsinee ei etsine 3rd sing. lienee etsinyt ei liene etsinyt
1st plur. etsinemme emme etsine 1st plur. lienemme etsineet emme liene etsineet
2nd plur. etsinette ette etsine 2nd plur. lienette etsineet ette liene etsineet
3rd plur. etsinevät eivät etsine 3rd plur. lienevät etsineet eivät liene etsineet
passive etsittäneen ei etsittäne passive lienee etsitty ei liene etsitty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st etsiä present etsivä etsittävä
long 1st2 etsiäkseen past etsinyt etsitty
2nd inessive1 etsiessä etsittäessä agent1, 3 etsimä
instructive etsien negative etsimätön
3rd inessive etsimässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative etsimästä
illative etsimään
adessive etsimällä
abessive etsimättä
instructive etsimän etsittämän
4th nominative etsiminen
partitive etsimistä
5th2 etsimäisillään

Consonant gradation[edit]

Summary[edit]

grade kk → k pp → p tt → t k → ∅ p → v t → d nk → ng mp → mm nt → nn k → j
infinitive I strong ronkkia oppia miett pyyhk sopia pohtia onkia emp suintia hylk
1.sg present weak ronkin opin mietin pyyhin sovin pohdin ongin emmin suinnin hyljin
3.sg past strong ronkki oppi mietti pyyhki sopi pohti onki empi suinti hylki
3.sg conditional strong ronkkisi oppisi miettisi pyyhkisi sopisi pohtisi onkisi empisi suintisi hylkisi
3.sg potential strong ronkkinee oppinee miettinee pyyhkinee sopinee pohtinee onkinee empinee suintinee hylkinee
3.sg imperative strong ronkkikoon oppikoon miettiköön pyyhkiköön sopikoon pohtikoon onkikoon empiköön suintikoon hylkiköön
past participle strong ronkkinut oppinut miettinyt pyyhkinyt sopinut pohtinut onkinut empinyt suintinut hylkinyt
passive past weak ronkittiin opittiin mietittiin pyyhittiin sovittiin pohdittiin ongittiin emmittiin suinnittiin hyljittiin

Complete conjugation example with consonant gradation (t → d)[edit]

Inflection of Finnish conjugation/sallia (Kotus type 61/sallia, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pohdin en pohdi 1st sing. olen pohtinut en ole pohtinut
2nd sing. pohdit et pohdi 2nd sing. olet pohtinut et ole pohtinut
3rd sing. pohtii ei pohdi 3rd sing. on pohtinut ei ole pohtinut
1st plur. pohdimme emme pohdi 1st plur. olemme pohtineet emme ole pohtineet
2nd plur. pohditte ette pohdi 2nd plur. olette pohtineet ette ole pohtineet
3rd plur. pohtivat eivät pohdi 3rd plur. ovat pohtineet eivät ole pohtineet
passive pohditaan ei pohdita passive on pohdittu ei ole pohdittu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pohdin en pohtinut 1st sing. olin pohtinut en ollut pohtinut
2nd sing. pohdit et pohtinut 2nd sing. olit pohtinut et ollut pohtinut
3rd sing. pohti ei pohtinut 3rd sing. oli pohtinut ei ollut pohtinut
1st plur. pohdimme emme pohtineet 1st plur. olimme pohtineet emme olleet pohtineet
2nd plur. pohditte ette pohtineet 2nd plur. olitte pohtineet ette olleet pohtineet
3rd plur. pohtivat eivät pohtineet 3rd plur. olivat pohtineet eivät olleet pohtineet
passive pohdittiin ei pohdittu passive oli pohdittu ei ollut pohdittu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pohtisin en pohtisi 1st sing. olisin pohtinut en olisi pohtinut
2nd sing. pohtisit et pohtisi 2nd sing. olisit pohtinut et olisi pohtinut
3rd sing. pohtisi ei pohtisi 3rd sing. olisi pohtinut ei olisi pohtinut
1st plur. pohtisimme emme pohtisi 1st plur. olisimme pohtineet emme olisi pohtineet
2nd plur. pohtisitte ette pohtisi 2nd plur. olisitte pohtineet ette olisi pohtineet
3rd plur. pohtisivat eivät pohtisi 3rd plur. olisivat pohtineet eivät olisi pohtineet
passive pohdittaisiin ei pohdittaisi passive olisi pohdittu ei olisi pohdittu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pohdi älä pohdi 2nd sing. ole pohtinut älä ole pohtinut
3rd sing. pohtikoon älköön pohtiko 3rd sing. olkoon pohtinut älköön olko pohtinut
1st plur. pohtikaamme älkäämme pohtiko 1st plur. olkaamme pohtineet älkäämme olko pohtineet
2nd plur. pohtikaa älkää pohtiko 2nd plur. olkaa pohtineet älkää olko pohtineet
3rd plur. pohtikoot älkööt pohtiko 3rd plur. olkoot pohtineet älkööt olko pohtineet
passive pohdittakoon älköön pohdittako passive olkoon pohdittu älköön olko pohdittu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pohtinen en pohtine 1st sing. lienen pohtinut en liene pohtinut
2nd sing. pohtinet et pohtine 2nd sing. lienet pohtinut et liene pohtinut
3rd sing. pohtinee ei pohtine 3rd sing. lienee pohtinut ei liene pohtinut
1st plur. pohtinemme emme pohtine 1st plur. lienemme pohtineet emme liene pohtineet
2nd plur. pohtinette ette pohtine 2nd plur. lienette pohtineet ette liene pohtineet
3rd plur. pohtinevat eivät pohtine 3rd plur. lienevät pohtineet eivät liene pohtineet
passive pohdittaneen ei pohdittane passive lienee pohdittu ei liene pohdittu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st pohtia present pohtiva pohdittava
long 1st2 pohtiakseen past pohtinut pohdittu
2nd inessive1 pohtiessa pohdittaessa agent1, 3 pohtima
instructive pohtien negative pohtimaton
3rd inessive pohtimassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative pohtimasta
illative pohtimaan
adessive pohtimalla
abessive pohtimatta
instructive pohtiman pohdittaman
4th nominative pohtiminen
partitive pohtimista
5th2 pohtimaisillaan