Appendix:Finnish conjugation/juoda

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
KOTUS type 64 (juoda) NSK types 21 (juoda) and 22 (viedä) Common type III

Verbs ending with -uoda/-iedä/-yödä; no consonant gradation.

The stem is found by removing the -da/-dä. The first vowel of the diphthong is dropped before the -i- of the past and conditional tenses.

Conjugation[edit]

ends with -uoda
Inflection of Finnish conjugation/juoda (Kotus type 64/juoda, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. juon en juo 1st sing. olen juonut en ole juonut
2nd sing. juot et juo 2nd sing. olet juonut et ole juonut
3rd sing. juo ei juo 3rd sing. on juonut ei ole juonut
1st plur. juomme emme juo 1st plur. olemme juoneet emme ole juoneet
2nd plur. juotte ette juo 2nd plur. olette juoneet ette ole juoneet
3rd plur. juovat eivät juo 3rd plur. ovat juoneet eivät ole juoneet
passive juodaan ei juoda passive on juotu ei ole juotu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. join en juonut 1st sing. olin juonut en ollut juonut
2nd sing. joit et juonut 2nd sing. olit juonut et ollut juonut
3rd sing. joi ei juonut 3rd sing. oli juonut ei ollut juonut
1st plur. joimme emme juoneet 1st plur. olimme juoneet emme olleet juoneet
2nd plur. joitte ette juoneet 2nd plur. olitte juoneet ette olleet juoneet
3rd plur. joivat eivät juoneet 3rd plur. olivat juoneet eivät olleet juoneet
passive juotiin ei juotu passive oli juotu ei ollut juotu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. joisin en joisi 1st sing. olisin juonut en olisi juonut
2nd sing. joisit et joisi 2nd sing. olisit juonut et olisi juonut
3rd sing. joisi ei joisi 3rd sing. olisi juonut ei olisi juonut
1st plur. joisimme emme joisi 1st plur. olisimme juoneet emme olisi juoneet
2nd plur. joisitte ette joisi 2nd plur. olisitte juoneet ette olisi juoneet
3rd plur. joisivat eivät joisi 3rd plur. olisivat juoneet eivät olisi juoneet
passive juotaisiin ei juotaisi passive olisi juotu ei olisi juotu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. juo älä juo 2nd sing. ole juonut älä ole juonut
3rd sing. juokoon älköön juoko 3rd sing. olkoon juonut älköön olko juonut
1st plur. juokaamme älkäämme juoko 1st plur. olkaamme juoneet älkäämme olko juoneet
2nd plur. juokaa älkää juoko 2nd plur. olkaa juoneet älkää olko juoneet
3rd plur. juokoot älkööt juoko 3rd plur. olkoot juoneet älkööt olko juoneet
passive juotakoon älköön juotako passive olkoon juotu älköön olko juotu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. juonen en juone 1st sing. lienen juonut en liene juonut
2nd sing. juonet et juone 2nd sing. lienet juonut et liene juonut
3rd sing. juonee ei juone 3rd sing. lienee juonut ei liene juonut
1st plur. juonemme emme juone 1st plur. lienemme juoneet emme liene juoneet
2nd plur. juonette ette juone 2nd plur. lienette juoneet ette liene juoneet
3rd plur. juonevat eivät juone 3rd plur. lienevät juoneet eivät liene juoneet
passive juotaneen ei juotane passive lienee juotu ei liene juotu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st juoda present juova juotava
long 1st2 juodakseen past juonut juotu
2nd inessive1 juodessa juotaessa agent1, 3 juoma
instructive juoden negative juomaton
3rd inessive juomassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative juomasta
illative juomaan
adessive juomalla
abessive juomatta
instructive juoman juotaman
4th nominative juominen
partitive juomista
5th2 juomaisillaan
ends with -iedä
Inflection of Finnish conjugation/juoda (Kotus type 64/juoda, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vien en vie 1st sing. olen vienyt en ole vienyt
2nd sing. viet et vie 2nd sing. olet vienyt et ole vienyt
3rd sing. vie ei vie 3rd sing. on vienyt ei ole vienyt
1st plur. viemme emme vie 1st plur. olemme vieneet emme ole vieneet
2nd plur. viette ette vie 2nd plur. olette vieneet ette ole vieneet
3rd plur. vievät eivät vie 3rd plur. ovat vieneet eivät ole vieneet
passive viedään ei viedä passive on viety ei ole viety
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vein en vienyt 1st sing. olin vienyt en ollut vienyt
2nd sing. veit et vienyt 2nd sing. olit vienyt et ollut vienyt
3rd sing. vei ei vienyt 3rd sing. oli vienyt ei ollut vienyt
1st plur. veimme emme vieneet 1st plur. olimme vieneet emme olleet vieneet
2nd plur. veitte ette vieneet 2nd plur. olitte vieneet ette olleet vieneet
3rd plur. veivät eivät vieneet 3rd plur. olivat vieneet eivät olleet vieneet
passive vietiin ei viety passive oli viety ei ollut viety
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. veisin en veisi 1st sing. olisin vienyt en olisi vienyt
2nd sing. veisit et veisi 2nd sing. olisit vienyt et olisi vienyt
3rd sing. veisi ei veisi 3rd sing. olisi vienyt ei olisi vienyt
1st plur. veisimme emme veisi 1st plur. olisimme vieneet emme olisi vieneet
2nd plur. veisitte ette veisi 2nd plur. olisitte vieneet ette olisi vieneet
3rd plur. veisivät eivät veisi 3rd plur. olisivat vieneet eivät olisi vieneet
passive vietäisiin ei vietäisi passive olisi viety ei olisi viety
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vie älä vie 2nd sing. ole vienyt älä ole vienyt
3rd sing. vieköön älköön viekö 3rd sing. olkoon vienyt älköön olko vienyt
1st plur. viekäämme älkäämme viekö 1st plur. olkaamme vieneet älkäämme olko vieneet
2nd plur. viekää älkää viekö 2nd plur. olkaa vieneet älkää olko vieneet
3rd plur. viekööt älkööt viekö 3rd plur. olkoot vieneet älkööt olko vieneet
passive vietäköön älköön vietäkö passive olkoon viety älköön olko viety
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vienen en viene 1st sing. lienen vienyt en liene vienyt
2nd sing. vienet et viene 2nd sing. lienet vienyt et liene vienyt
3rd sing. vienee ei viene 3rd sing. lienee vienyt ei liene vienyt
1st plur. vienemme emme viene 1st plur. lienemme vieneet emme liene vieneet
2nd plur. vienette ette viene 2nd plur. lienette vieneet ette liene vieneet
3rd plur. vienevät eivät viene 3rd plur. lienevät vieneet eivät liene vieneet
passive vietäneen ei vietäne passive lienee viety ei liene viety
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st viedä present vievä vietävä
long 1st2 viedäkseen past vienyt viety
2nd inessive1 viedessä vietäessä agent1, 3 viemä
instructive vieden negative viemätön
3rd inessive viemässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative viemästä
illative viemään
adessive viemällä
abessive viemättä
instructive viemän vietämän
4th nominative vieminen
partitive viemistä
5th2 viemäisillään
ends with -yödä
Inflection of Finnish conjugation/juoda (Kotus type 64/juoda, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. syön en syö 1st sing. olen syönyt en ole syönyt
2nd sing. syöt et syö 2nd sing. olet syönyt et ole syönyt
3rd sing. syö ei syö 3rd sing. on syönyt ei ole syönyt
1st plur. syömme emme syö 1st plur. olemme syöneet emme ole syöneet
2nd plur. syötte ette syö 2nd plur. olette syöneet ette ole syöneet
3rd plur. syövät eivät syö 3rd plur. ovat syöneet eivät ole syöneet
passive syödään ei syödä passive on syöty ei ole syöty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. söin en syönyt 1st sing. olin syönyt en ollut syönyt
2nd sing. söit et syönyt 2nd sing. olit syönyt et ollut syönyt
3rd sing. söi ei syönyt 3rd sing. oli syönyt ei ollut syönyt
1st plur. söimme emme syöneet 1st plur. olimme syöneet emme olleet syöneet
2nd plur. söitte ette syöneet 2nd plur. olitte syöneet ette olleet syöneet
3rd plur. söivät eivät syöneet 3rd plur. olivat syöneet eivät olleet syöneet
passive syötiin ei syöty passive oli syöty ei ollut syöty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. söisin en söisi 1st sing. olisin syönyt en olisi syönyt
2nd sing. söisit et söisi 2nd sing. olisit syönyt et olisi syönyt
3rd sing. söisi ei söisi 3rd sing. olisi syönyt ei olisi syönyt
1st plur. söisimme emme söisi 1st plur. olisimme syöneet emme olisi syöneet
2nd plur. söisitte ette söisi 2nd plur. olisitte syöneet ette olisi syöneet
3rd plur. söisivät eivät söisi 3rd plur. olisivat syöneet eivät olisi syöneet
passive syötäisiin ei syötäisi passive olisi syöty ei olisi syöty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. syö älä syö 2nd sing. ole syönyt älä ole syönyt
3rd sing. syököön älköön syökö 3rd sing. olkoon syönyt älköön olko syönyt
1st plur. syökäämme älkäämme syökö 1st plur. olkaamme syöneet älkäämme olko syöneet
2nd plur. syökää älkää syökö 2nd plur. olkaa syöneet älkää olko syöneet
3rd plur. syökööt älkööt syökö 3rd plur. olkoot syöneet älkööt olko syöneet
passive syötäköön älköön syötäkö passive olkoon syöty älköön olko syöty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. syönen en syöne 1st sing. lienen syönyt en liene syönyt
2nd sing. syönet et syöne 2nd sing. lienet syönyt et liene syönyt
3rd sing. syönee ei syöne 3rd sing. lienee syönyt ei liene syönyt
1st plur. syönemme emme syöne 1st plur. lienemme syöneet emme liene syöneet
2nd plur. syönette ette syöne 2nd plur. lienette syöneet ette liene syöneet
3rd plur. syönevät eivät syöne 3rd plur. lienevät syöneet eivät liene syöneet
passive syötäneen ei syötäne passive lienee syöty ei liene syöty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st syödä present syövä syötävä
long 1st2 syödäkseen past syönyt syöty
2nd inessive1 syödessä syötäessä agent1, 3 syömä
instructive syöden negative syömätön
3rd inessive syömässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative syömästä
illative syömään
adessive syömällä
abessive syömättä
instructive syömän syötämän
4th nominative syöminen
partitive syömistä
5th2 syömäisillään