πŒ»πŒ°πŒΉπƒπŒ΄πŒΉπŒ½πƒ

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Gothic[edit]

Etymology[edit]

From πŒ»πŒ°πŒΉπƒπŒΎπŒ°πŒ½ (laisjan, β€œto teach”) +β€Ž -πŒ΄πŒΉπŒ½πƒ (-eins).

Noun[edit]

πŒ»πŒ°πŒΉπƒπŒ΄πŒΉπŒ½πƒ β€’ (laiseinsf

  1. the teaching, doctrine

Declension[edit]

Feminine i/ō-stem
Singular Plural
Nominative πŒ»πŒ°πŒΉπƒπŒ΄πŒΉπŒ½πƒ
laiseins
πŒ»πŒ°πŒΉπƒπŒ΄πŒΉπŒ½π‰πƒ
laiseinōs
Vocative πŒ»πŒ°πŒΉπƒπŒ΄πŒΉπŒ½
laisein
πŒ»πŒ°πŒΉπƒπŒ΄πŒΉπŒ½π‰πƒ
laiseinōs
Accusative πŒ»πŒ°πŒΉπƒπŒ΄πŒΉπŒ½
laisein
πŒ»πŒ°πŒΉπƒπŒ΄πŒΉπŒ½πŒΉπŒ½πƒ
laiseinins
Genitive πŒ»πŒ°πŒΉπƒπŒ΄πŒΉπŒ½πŒ°πŒΉπƒ
laiseinais
πŒ»πŒ°πŒΉπƒπŒ΄πŒΉπŒ½π‰
laiseinō
Dative πŒ»πŒ°πŒΉπƒπŒ΄πŒΉπŒ½πŒ°πŒΉ
laiseinai
πŒ»πŒ°πŒΉπƒπŒ΄πŒΉπŒ½πŒΉπŒΌ
laiseinim