Noun and adjectival phrase template

Jump to navigation Jump to search

Noun and adjectival phrase template

I made {{pl-decl-phrase}}. Let me know whether the input format is acceptable.

Tweenk (talk)19:53, 3 February 2015

Dobre na początek, choć mnie przyszło do głowy co innego. Raz, w tabelce dobrze byłoby linkować całe odmienione formy, a nie tylko pojedyncze wyrazy. Dwa, formy odchylające się od wzorca można podawać jako parametry całego szablonu przecież, a nie samej odmieniarki (|vocs=Słodka Aniu, nie f!A!ni!vocs=Aniu).

Zastanawiam się też, czy nie dałoby się zrobić, żeby wzorzec deklinacji rzeczownika był wyznaczany przez moduł automatycznie. Pełnego automatu, jak z przymiotnikami, raczej się nie zrobi, i oczywiście wyjątki się będą trafiać wcale nierzadko, ale wydaje mi się, że rzeczownik w mianowniku wraz z rodzajem-ożywionością (m-pr, m-an, m-in, f, n, i osobny znacznik dla przymiotników, bo w końcu sarnasarny, ale ciężarnaciężarnej) powinien w większości przypadków wyznaczać jednoznacznie wzorzec odmiany. Wtedy można by zrobić jeden szablon, który może odmienić wszystko, i któremu podawałoby się całe wyrazy. Wtedy wszystko byłoby prostsze i bardziej czytelne.

Keφr16:49, 9 February 2015

Wyszukiwarka jest w stanie znaleźć formy występujące w tabelce z odmianą, np. po wpisaniu "elektrycznych zespołów trakcyjnych" w wynikach pojawia się "elektryczny zespół trakcyjny", więc nie wiem, czy tworzenie stron dla tych form jest sensowne.

Jeśli chodzi o formy oboczne, to można całość napisać tak, żeby parametry typu |vocs= były obsługiwane zarówno dla poszczególnych składowych jak i dla całego wyrażenia. Często jest tak, że np. w wyrażeniu przymiotnik-rzeczownik tylko rzeczownik ma formy oboczne - wtedy używając form obocznych dla składowych można zaoszczędzić sobie pisania.

Kwestia 'bardziej automatycznej' deklinacji rzeczowników jest niezależna od samego pl-decl-phrase. Pierwszy parametr to jest po prostu nazwa wzorca deklinacji (elementu tablicy patterns) w Module:pl-noun, więc jeśli wymyślimy jakiś bardziej ogólny wzorzec, to od razu będzie można go użyć w pl-decl-phrase. Natomiast można zrobić coś w tym rodzaju:

{{pl-decl-phrase|f!kiełba!s|adj!wyborcza}}

Dla takich parametrów szablon mógłby sam zgadywać, że przymiotnik powinien mieć żeńską odmianę, bo w wyrażeniu występuje rzeczownik rodzaju żeńskiego.

Tweenk (talk)20:15, 11 February 2015