australialaistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

australialaistaa

  1. (transitive) To Australianize/Australianise.

Conjugation[edit]

Inflection of australialaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. australialaistan en australialaista 1st sing. olen australialaistanut en ole australialaistanut
2nd sing. australialaistat et australialaista 2nd sing. olet australialaistanut et ole australialaistanut
3rd sing. australialaistaa ei australialaista 3rd sing. on australialaistanut ei ole australialaistanut
1st plur. australialaistamme emme australialaista 1st plur. olemme australialaistaneet emme ole australialaistaneet
2nd plur. australialaistatte ette australialaista 2nd plur. olette australialaistaneet ette ole australialaistaneet
3rd plur. australialaistavat eivät australialaista 3rd plur. ovat australialaistaneet eivät ole australialaistaneet
passive australialaistetaan ei australialaisteta passive on australialaistettu ei ole australialaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. australialaistin en australialaistanut 1st sing. olin australialaistanut en ollut australialaistanut
2nd sing. australialaistit et australialaistanut 2nd sing. olit australialaistanut et ollut australialaistanut
3rd sing. australialaisti ei australialaistanut 3rd sing. oli australialaistanut ei ollut australialaistanut
1st plur. australialaistimme emme australialaistaneet 1st plur. olimme australialaistaneet emme olleet australialaistaneet
2nd plur. australialaistitte ette australialaistaneet 2nd plur. olitte australialaistaneet ette olleet australialaistaneet
3rd plur. australialaistivat eivät australialaistaneet 3rd plur. olivat australialaistaneet eivät olleet australialaistaneet
passive australialaistettiin ei australialaistettu passive oli australialaistettu ei ollut australialaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. australialaistaisin en australialaistaisi 1st sing. olisin australialaistanut en olisi australialaistanut
2nd sing. australialaistaisit et australialaistaisi 2nd sing. olisit australialaistanut et olisi australialaistanut
3rd sing. australialaistaisi ei australialaistaisi 3rd sing. olisi australialaistanut ei olisi australialaistanut
1st plur. australialaistaisimme emme australialaistaisi 1st plur. olisimme australialaistaneet emme olisi australialaistaneet
2nd plur. australialaistaisitte ette australialaistaisi 2nd plur. olisitte australialaistaneet ette olisi australialaistaneet
3rd plur. australialaistaisivat eivät australialaistaisi 3rd plur. olisivat australialaistaneet eivät olisi australialaistaneet
passive australialaistettaisiin ei australialaistettaisi passive olisi australialaistettu ei olisi australialaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. australialaista älä australialaista 2nd sing. ole australialaistanut älä ole australialaistanut
3rd sing. australialaistakoon älköön australialaistako 3rd sing. olkoon australialaistanut älköön olko australialaistanut
1st plur. australialaistakaamme älkäämme australialaistako 1st plur. olkaamme australialaistaneet älkäämme olko australialaistaneet
2nd plur. australialaistakaa älkää australialaistako 2nd plur. olkaa australialaistaneet älkää olko australialaistaneet
3rd plur. australialaistakoot älkööt australialaistako 3rd plur. olkoot australialaistaneet älkööt olko australialaistaneet
passive australialaistettakoon älköön australialaistettako passive olkoon australialaistettu älköön olko australialaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. australialaistanen en australialaistane 1st sing. lienen australialaistanut en liene australialaistanut
2nd sing. australialaistanet et australialaistane 2nd sing. lienet australialaistanut et liene australialaistanut
3rd sing. australialaistanee ei australialaistane 3rd sing. lienee australialaistanut ei liene australialaistanut
1st plur. australialaistanemme emme australialaistane 1st plur. lienemme australialaistaneet emme liene australialaistaneet
2nd plur. australialaistanette ette australialaistane 2nd plur. lienette australialaistaneet ette liene australialaistaneet
3rd plur. australialaistanevat eivät australialaistane 3rd plur. lienevät australialaistaneet eivät liene australialaistaneet
passive australialaistettaneen ei australialaistettane passive lienee australialaistettu ei liene australialaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st australialaistaa present australialaistava australialaistettava
long 1st2 australialaistaakseen past australialaistanut australialaistettu
2nd inessive1 australialaistaessa australialaistettaessa agent1, 3 australialaistama
instructive australialaistaen negative australialaistamaton
3rd inessive australialaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative australialaistamasta
illative australialaistamaan
adessive australialaistamalla
abessive australialaistamatta
instructive australialaistaman australialaistettaman
4th nominative australialaistaminen
partitive australialaistamista
5th2 australialaistamaisillaan