enimmäistää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

enimmäistää

  1. (transitive) To maximize.

Conjugation[edit]

Inflection of enimmäistää (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. enimmäistän en enimmäistäˣ 1st sing. olen enimmäistänyt en oleˣ enimmäistänyt
2nd sing. enimmäistät et enimmäistäˣ 2nd sing. olet enimmäistänyt et oleˣ enimmäistänyt
3rd sing. enimmäistää ei enimmäistäˣ 3rd sing. on enimmäistänyt ei oleˣ enimmäistänyt
1st plur. enimmäistämme emme enimmäistäˣ 1st plur. olemme enimmäistäneet emme oleˣ enimmäistäneet
2nd plur. enimmäistätte ette enimmäistäˣ 2nd plur. olette enimmäistäneet ette oleˣ enimmäistäneet
3rd plur. enimmäistävät eivät enimmäistäˣ 3rd plur. ovat enimmäistäneet eivät oleˣ enimmäistäneet
passive enimmäistetään ei enimmäistetäˣ passive on enimmäistetty ei oleˣ enimmäistetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. enimmäistin en enimmäistänyt 1st sing. olin enimmäistänyt en ollut enimmäistänyt
2nd sing. enimmäistit et enimmäistänyt 2nd sing. olit enimmäistänyt et ollut enimmäistänyt
3rd sing. enimmäisti ei enimmäistänyt 3rd sing. oli enimmäistänyt ei ollut enimmäistänyt
1st plur. enimmäistimme emme enimmäistäneet 1st plur. olimme enimmäistäneet emme olleet enimmäistäneet
2nd plur. enimmäistitte ette enimmäistäneet 2nd plur. olitte enimmäistäneet ette olleet enimmäistäneet
3rd plur. enimmäistivät eivät enimmäistäneet 3rd plur. olivat enimmäistäneet eivät olleet enimmäistäneet
passive enimmäistettiin ei enimmäistetty passive oli enimmäistetty ei ollut enimmäistetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. enimmäistäisin en enimmäistäisi 1st sing. olisin enimmäistänyt en olisi enimmäistänyt
2nd sing. enimmäistäisit et enimmäistäisi 2nd sing. olisit enimmäistänyt et olisi enimmäistänyt
3rd sing. enimmäistäisi ei enimmäistäisi 3rd sing. olisi enimmäistänyt ei olisi enimmäistänyt
1st plur. enimmäistäisimme emme enimmäistäisi 1st plur. olisimme enimmäistäneet emme olisi enimmäistäneet
2nd plur. enimmäistäisitte ette enimmäistäisi 2nd plur. olisitte enimmäistäneet ette olisi enimmäistäneet
3rd plur. enimmäistäisivät eivät enimmäistäisi 3rd plur. olisivat enimmäistäneet eivät olisi enimmäistäneet
passive enimmäistettäisiin ei enimmäistettäisi passive olisi enimmäistetty ei olisi enimmäistetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. enimmäistäˣ älä enimmäistäˣ 2nd sing. oleˣ enimmäistänyt älä oleˣ enimmäistänyt
3rd sing. enimmäistäköön älköön enimmäistäköˣ 3rd sing. olkoon enimmäistänyt älköön olkoˣ enimmäistänyt
1st plur. enimmäistäkäämme älkäämme enimmäistäköˣ 1st plur. olkaamme enimmäistäneet älkäämme olkoˣ enimmäistäneet
2nd plur. enimmäistäkää älkää enimmäistäköˣ 2nd plur. olkaa enimmäistäneet älkää olkoˣ enimmäistäneet
3rd plur. enimmäistäkööt älkööt enimmäistäköˣ 3rd plur. olkoot enimmäistäneet älkööt olkoˣ enimmäistäneet
passive enimmäistettäköön älköön enimmäistettäköˣ passive olkoon enimmäistetty älköön olkoˣ enimmäistetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. enimmäistänen en enimmäistäneˣ 1st sing. lienen enimmäistänyt en lieneˣ enimmäistänyt
2nd sing. enimmäistänet et enimmäistäneˣ 2nd sing. lienet enimmäistänyt et lieneˣ enimmäistänyt
3rd sing. enimmäistänee ei enimmäistäneˣ 3rd sing. lienee enimmäistänyt ei lieneˣ enimmäistänyt
1st plur. enimmäistänemme emme enimmäistäneˣ 1st plur. lienemme enimmäistäneet emme lieneˣ enimmäistäneet
2nd plur. enimmäistänette ette enimmäistäneˣ 2nd plur. lienette enimmäistäneet ette lieneˣ enimmäistäneet
3rd plur. enimmäistänevät eivät enimmäistäneˣ 3rd plur. lienevät enimmäistäneet eivät lieneˣ enimmäistäneet
passive enimmäistettäneen ei enimmäistettäneˣ passive lienee enimmäistetty ei lieneˣ enimmäistetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st enimmäistääˣ present enimmäistävä enimmäistettävä
long 1st2 enimmäistääkseen past enimmäistänyt enimmäistetty
2nd inessive1 enimmäistäessä enimmäistettäessä agent1, 3 enimmäistämä
instructive enimmäistäen negative enimmäistämätön
3rd inessive enimmäistämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative enimmäistämästä
illative enimmäistämään
adessive enimmäistämällä
abessive enimmäistämättä
instructive enimmäistämän enimmäistettämän
4th nominative enimmäistäminen
partitive enimmäistämistä
5th2 enimmäistämäisillään