eriarvoistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

eriarvoistaa

  1. (transitive) To make more unequal; increase inequality.

Conjugation[edit]

Inflection of eriarvoistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. eriarvoistan en eriarvoista 1st sing. olen eriarvoistanut en ole eriarvoistanut
2nd sing. eriarvoistat et eriarvoista 2nd sing. olet eriarvoistanut et ole eriarvoistanut
3rd sing. eriarvoistaa ei eriarvoista 3rd sing. on eriarvoistanut ei ole eriarvoistanut
1st plur. eriarvoistamme emme eriarvoista 1st plur. olemme eriarvoistaneet emme ole eriarvoistaneet
2nd plur. eriarvoistatte ette eriarvoista 2nd plur. olette eriarvoistaneet ette ole eriarvoistaneet
3rd plur. eriarvoistavat eivät eriarvoista 3rd plur. ovat eriarvoistaneet eivät ole eriarvoistaneet
passive eriarvoistetaan ei eriarvoisteta passive on eriarvoistettu ei ole eriarvoistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. eriarvoistin en eriarvoistanut 1st sing. olin eriarvoistanut en ollut eriarvoistanut
2nd sing. eriarvoistit et eriarvoistanut 2nd sing. olit eriarvoistanut et ollut eriarvoistanut
3rd sing. eriarvoisti ei eriarvoistanut 3rd sing. oli eriarvoistanut ei ollut eriarvoistanut
1st plur. eriarvoistimme emme eriarvoistaneet 1st plur. olimme eriarvoistaneet emme olleet eriarvoistaneet
2nd plur. eriarvoistitte ette eriarvoistaneet 2nd plur. olitte eriarvoistaneet ette olleet eriarvoistaneet
3rd plur. eriarvoistivat eivät eriarvoistaneet 3rd plur. olivat eriarvoistaneet eivät olleet eriarvoistaneet
passive eriarvoistettiin ei eriarvoistettu passive oli eriarvoistettu ei ollut eriarvoistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. eriarvoistaisin en eriarvoistaisi 1st sing. olisin eriarvoistanut en olisi eriarvoistanut
2nd sing. eriarvoistaisit et eriarvoistaisi 2nd sing. olisit eriarvoistanut et olisi eriarvoistanut
3rd sing. eriarvoistaisi ei eriarvoistaisi 3rd sing. olisi eriarvoistanut ei olisi eriarvoistanut
1st plur. eriarvoistaisimme emme eriarvoistaisi 1st plur. olisimme eriarvoistaneet emme olisi eriarvoistaneet
2nd plur. eriarvoistaisitte ette eriarvoistaisi 2nd plur. olisitte eriarvoistaneet ette olisi eriarvoistaneet
3rd plur. eriarvoistaisivat eivät eriarvoistaisi 3rd plur. olisivat eriarvoistaneet eivät olisi eriarvoistaneet
passive eriarvoistettaisiin ei eriarvoistettaisi passive olisi eriarvoistettu ei olisi eriarvoistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. eriarvoista älä eriarvoista 2nd sing. ole eriarvoistanut älä ole eriarvoistanut
3rd sing. eriarvoistakoon älköön eriarvoistako 3rd sing. olkoon eriarvoistanut älköön olko eriarvoistanut
1st plur. eriarvoistakaamme älkäämme eriarvoistako 1st plur. olkaamme eriarvoistaneet älkäämme olko eriarvoistaneet
2nd plur. eriarvoistakaa älkää eriarvoistako 2nd plur. olkaa eriarvoistaneet älkää olko eriarvoistaneet
3rd plur. eriarvoistakoot älkööt eriarvoistako 3rd plur. olkoot eriarvoistaneet älkööt olko eriarvoistaneet
passive eriarvoistettakoon älköön eriarvoistettako passive olkoon eriarvoistettu älköön olko eriarvoistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. eriarvoistanen en eriarvoistane 1st sing. lienen eriarvoistanut en liene eriarvoistanut
2nd sing. eriarvoistanet et eriarvoistane 2nd sing. lienet eriarvoistanut et liene eriarvoistanut
3rd sing. eriarvoistanee ei eriarvoistane 3rd sing. lienee eriarvoistanut ei liene eriarvoistanut
1st plur. eriarvoistanemme emme eriarvoistane 1st plur. lienemme eriarvoistaneet emme liene eriarvoistaneet
2nd plur. eriarvoistanette ette eriarvoistane 2nd plur. lienette eriarvoistaneet ette liene eriarvoistaneet
3rd plur. eriarvoistanevat eivät eriarvoistane 3rd plur. lienevät eriarvoistaneet eivät liene eriarvoistaneet
passive eriarvoistettaneen ei eriarvoistettane passive lienee eriarvoistettu ei liene eriarvoistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st eriarvoistaa present eriarvoistava eriarvoistettava
long 1st2 eriarvoistaakseen past eriarvoistanut eriarvoistettu
2nd inessive1 eriarvoistaessa eriarvoistettaessa agent1, 3 eriarvoistama
instructive eriarvoistaen negative eriarvoistamaton
3rd inessive eriarvoistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative eriarvoistamasta
illative eriarvoistamaan
adessive eriarvoistamalla
abessive eriarvoistamatta
instructive eriarvoistaman eriarvoistettaman
4th nominative eriarvoistaminen
partitive eriarvoistamista
5th2 eriarvoistamaisillaan