esikypsentää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

esi- ‎(pre-) +‎ kypsentää ‎(cook)

Verb[edit]

esikypsentää

  1. (transitive) to precook

Conjugation[edit]

Inflection of esikypsentää (Kotus type 54/huutaa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. esikypsennän en esikypsennä 1st sing. olen esikypsentänyt en ole esikypsentänyt
2nd sing. esikypsennät et esikypsennä 2nd sing. olet esikypsentänyt et ole esikypsentänyt
3rd sing. esikypsentää ei esikypsennä 3rd sing. on esikypsentänyt ei ole esikypsentänyt
1st plur. esikypsennämme emme esikypsennä 1st plur. olemme esikypsentäneet emme ole esikypsentäneet
2nd plur. esikypsennätte ette esikypsennä 2nd plur. olette esikypsentäneet ette ole esikypsentäneet
3rd plur. esikypsentävät eivät esikypsennä 3rd plur. ovat esikypsentäneet eivät ole esikypsentäneet
passive esikypsennetään ei esikypsennetä passive on esikypsennetty ei ole esikypsennetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. esikypsensin en esikypsentänyt 1st sing. olin esikypsentänyt en ollut esikypsentänyt
2nd sing. esikypsensit et esikypsentänyt 2nd sing. olit esikypsentänyt et ollut esikypsentänyt
3rd sing. esikypsensi ei esikypsentänyt 3rd sing. oli esikypsentänyt ei ollut esikypsentänyt
1st plur. esikypsensimme emme esikypsentäneet 1st plur. olimme esikypsentäneet emme olleet esikypsentäneet
2nd plur. esikypsensitte ette esikypsentäneet 2nd plur. olitte esikypsentäneet ette olleet esikypsentäneet
3rd plur. esikypsensivät eivät esikypsentäneet 3rd plur. olivat esikypsentäneet eivät olleet esikypsentäneet
passive esikypsennettiin ei esikypsennetty passive oli esikypsennetty ei ollut esikypsennetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. esikypsentäisin en esikypsentäisi 1st sing. olisin esikypsentänyt en olisi esikypsentänyt
2nd sing. esikypsentäisit et esikypsentäisi 2nd sing. olisit esikypsentänyt et olisi esikypsentänyt
3rd sing. esikypsentäisi ei esikypsentäisi 3rd sing. olisi esikypsentänyt ei olisi esikypsentänyt
1st plur. esikypsentäisimme emme esikypsentäisi 1st plur. olisimme esikypsentäneet emme olisi esikypsentäneet
2nd plur. esikypsentäisitte ette esikypsentäisi 2nd plur. olisitte esikypsentäneet ette olisi esikypsentäneet
3rd plur. esikypsentäisivät eivät esikypsentäisi 3rd plur. olisivat esikypsentäneet eivät olisi esikypsentäneet
passive esikypsennettäisiin ei esikypsennettäisi passive olisi esikypsennetty ei olisi esikypsennetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. esikypsennä älä esikypsennä 2nd sing. ole esikypsentänyt älä ole esikypsentänyt
3rd sing. esikypsentäköön älköön esikypsentäkö 3rd sing. olkoon esikypsentänyt älköön olko esikypsentänyt
1st plur. esikypsentäkäämme älkäämme esikypsentäkö 1st plur. olkaamme esikypsentäneet älkäämme olko esikypsentäneet
2nd plur. esikypsentäkää älkää esikypsentäkö 2nd plur. olkaa esikypsentäneet älkää olko esikypsentäneet
3rd plur. esikypsentäkööt älkööt esikypsentäkö 3rd plur. olkoot esikypsentäneet älkööt olko esikypsentäneet
passive esikypsennettäköön älköön esikypsennettäkö passive olkoon esikypsennetty älköön olko esikypsennetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. esikypsentänen en esikypsentäne 1st sing. lienen esikypsentänyt en liene esikypsentänyt
2nd sing. esikypsentänet et esikypsentäne 2nd sing. lienet esikypsentänyt et liene esikypsentänyt
3rd sing. esikypsentänee ei esikypsentäne 3rd sing. lienee esikypsentänyt ei liene esikypsentänyt
1st plur. esikypsentänemme emme esikypsentäne 1st plur. lienemme esikypsentäneet emme liene esikypsentäneet
2nd plur. esikypsentänette ette esikypsentäne 2nd plur. lienette esikypsentäneet ette liene esikypsentäneet
3rd plur. esikypsentänevät eivät esikypsentäne 3rd plur. lienevät esikypsentäneet eivät liene esikypsentäneet
passive esikypsennettäneen ei esikypsennettäne passive lienee esikypsennetty ei liene esikypsennetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st esikypsentää present esikypsentävä esikypsennettävä
long 1st2 esikypsentääkseen past esikypsentänyt esikypsennetty
2nd inessive1 esikypsentäessä esikypsennettäessä agent1, 3 esikypsentämä
instructive esikypsentäen negative esikypsentämätön
3rd inessive esikypsentämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative esikypsentämästä
illative esikypsentämään
adessive esikypsentämällä
abessive esikypsentämättä
instructive esikypsentämän esikypsennettämän
4th nominative esikypsentäminen
partitive esikypsentämistä
5th2 esikypsentämäisillään