haarottaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

haarottaa

  1. (transitive, dialectal) haaroittaa (to branch)

Conjugation[edit]

Inflection of haarottaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haarotan en haarotaˣ 1st sing. olen haarottanut en oleˣ haarottanut
2nd sing. haarotat et haarotaˣ 2nd sing. olet haarottanut et oleˣ haarottanut
3rd sing. haarottaa ei haarotaˣ 3rd sing. on haarottanut ei oleˣ haarottanut
1st plur. haarotamme emme haarotaˣ 1st plur. olemme haarottaneet emme oleˣ haarottaneet
2nd plur. haarotatte ette haarotaˣ 2nd plur. olette haarottaneet ette oleˣ haarottaneet
3rd plur. haarottavat eivät haarotaˣ 3rd plur. ovat haarottaneet eivät oleˣ haarottaneet
passive haarotetaan ei haarotetaˣ passive on haarotettu ei oleˣ haarotettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haarotin en haarottanut 1st sing. olin haarottanut en ollut haarottanut
2nd sing. haarotit et haarottanut 2nd sing. olit haarottanut et ollut haarottanut
3rd sing. haarotti ei haarottanut 3rd sing. oli haarottanut ei ollut haarottanut
1st plur. haarotimme emme haarottaneet 1st plur. olimme haarottaneet emme olleet haarottaneet
2nd plur. haarotitte ette haarottaneet 2nd plur. olitte haarottaneet ette olleet haarottaneet
3rd plur. haarottivat eivät haarottaneet 3rd plur. olivat haarottaneet eivät olleet haarottaneet
passive haarotettiin ei haarotettu passive oli haarotettu ei ollut haarotettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haarottaisin en haarottaisi 1st sing. olisin haarottanut en olisi haarottanut
2nd sing. haarottaisit et haarottaisi 2nd sing. olisit haarottanut et olisi haarottanut
3rd sing. haarottaisi ei haarottaisi 3rd sing. olisi haarottanut ei olisi haarottanut
1st plur. haarottaisimme emme haarottaisi 1st plur. olisimme haarottaneet emme olisi haarottaneet
2nd plur. haarottaisitte ette haarottaisi 2nd plur. olisitte haarottaneet ette olisi haarottaneet
3rd plur. haarottaisivat eivät haarottaisi 3rd plur. olisivat haarottaneet eivät olisi haarottaneet
passive haarotettaisiin ei haarotettaisi passive olisi haarotettu ei olisi haarotettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. haarotaˣ älä haarotaˣ 2nd sing. oleˣ haarottanut älä oleˣ haarottanut
3rd sing. haarottakoon älköön haarottakoˣ 3rd sing. olkoon haarottanut älköön olkoˣ haarottanut
1st plur. haarottakaamme älkäämme haarottakoˣ 1st plur. olkaamme haarottaneet älkäämme olkoˣ haarottaneet
2nd plur. haarottakaa älkää haarottakoˣ 2nd plur. olkaa haarottaneet älkää olkoˣ haarottaneet
3rd plur. haarottakoot älkööt haarottakoˣ 3rd plur. olkoot haarottaneet älkööt olkoˣ haarottaneet
passive haarotettakoon älköön haarotettakoˣ passive olkoon haarotettu älköön olkoˣ haarotettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haarottanen en haarottaneˣ 1st sing. lienen haarottanut en lieneˣ haarottanut
2nd sing. haarottanet et haarottaneˣ 2nd sing. lienet haarottanut et lieneˣ haarottanut
3rd sing. haarottanee ei haarottaneˣ 3rd sing. lienee haarottanut ei lieneˣ haarottanut
1st plur. haarottanemme emme haarottaneˣ 1st plur. lienemme haarottaneet emme lieneˣ haarottaneet
2nd plur. haarottanette ette haarottaneˣ 2nd plur. lienette haarottaneet ette lieneˣ haarottaneet
3rd plur. haarottanevat eivät haarottaneˣ 3rd plur. lienevät haarottaneet eivät lieneˣ haarottaneet
passive haarotettaneen ei haarotettaneˣ passive lienee haarotettu ei lieneˣ haarotettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st haarottaaˣ present haarottava haarotettava
long 1st2 haarottaakseen past haarottanut haarotettu
2nd inessive1 haarottaessa haarotettaessa agent1, 3 haarottama
instructive haarottaen negative haarottamaton
3rd inessive haarottamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative haarottamasta
illative haarottamaan
adessive haarottamalla
abessive haarottamatta
instructive haarottaman haarotettaman
4th nominative haarottaminen
partitive haarottamista
5th2 haarottamaisillaan