Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (transitive, dialectal) haaroittaa (to branch)


Inflection of haarottaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haarotan en haarota 1st sing. olen haarottanut en ole haarottanut
2nd sing. haarotat et haarota 2nd sing. olet haarottanut et ole haarottanut
3rd sing. haarottaa ei haarota 3rd sing. on haarottanut ei ole haarottanut
1st plur. haarotamme emme haarota 1st plur. olemme haarottaneet emme ole haarottaneet
2nd plur. haarotatte ette haarota 2nd plur. olette haarottaneet ette ole haarottaneet
3rd plur. haarottavat eivät haarota 3rd plur. ovat haarottaneet eivät ole haarottaneet
passive haarotetaan ei haaroteta passive on haarotettu ei ole haarotettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haarotin en haarottanut 1st sing. olin haarottanut en ollut haarottanut
2nd sing. haarotit et haarottanut 2nd sing. olit haarottanut et ollut haarottanut
3rd sing. haarotti ei haarottanut 3rd sing. oli haarottanut ei ollut haarottanut
1st plur. haarotimme emme haarottaneet 1st plur. olimme haarottaneet emme olleet haarottaneet
2nd plur. haarotitte ette haarottaneet 2nd plur. olitte haarottaneet ette olleet haarottaneet
3rd plur. haarottivat eivät haarottaneet 3rd plur. olivat haarottaneet eivät olleet haarottaneet
passive haarotettiin ei haarotettu passive oli haarotettu ei ollut haarotettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haarottaisin en haarottaisi 1st sing. olisin haarottanut en olisi haarottanut
2nd sing. haarottaisit et haarottaisi 2nd sing. olisit haarottanut et olisi haarottanut
3rd sing. haarottaisi ei haarottaisi 3rd sing. olisi haarottanut ei olisi haarottanut
1st plur. haarottaisimme emme haarottaisi 1st plur. olisimme haarottaneet emme olisi haarottaneet
2nd plur. haarottaisitte ette haarottaisi 2nd plur. olisitte haarottaneet ette olisi haarottaneet
3rd plur. haarottaisivat eivät haarottaisi 3rd plur. olisivat haarottaneet eivät olisi haarottaneet
passive haarotettaisiin ei haarotettaisi passive olisi haarotettu ei olisi haarotettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. haarota älä haarota 2nd sing. ole haarottanut älä ole haarottanut
3rd sing. haarottakoon älköön haarottako 3rd sing. olkoon haarottanut älköön olko haarottanut
1st plur. haarottakaamme älkäämme haarottako 1st plur. olkaamme haarottaneet älkäämme olko haarottaneet
2nd plur. haarottakaa älkää haarottako 2nd plur. olkaa haarottaneet älkää olko haarottaneet
3rd plur. haarottakoot älkööt haarottako 3rd plur. olkoot haarottaneet älkööt olko haarottaneet
passive haarotettakoon älköön haarotettako passive olkoon haarotettu älköön olko haarotettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haarottanen en haarottane 1st sing. lienen haarottanut en liene haarottanut
2nd sing. haarottanet et haarottane 2nd sing. lienet haarottanut et liene haarottanut
3rd sing. haarottanee ei haarottane 3rd sing. lienee haarottanut ei liene haarottanut
1st plur. haarottanemme emme haarottane 1st plur. lienemme haarottaneet emme liene haarottaneet
2nd plur. haarottanette ette haarottane 2nd plur. lienette haarottaneet ette liene haarottaneet
3rd plur. haarottanevat eivät haarottane 3rd plur. lienevät haarottaneet eivät liene haarottaneet
passive haarotettaneen ei haarotettane passive lienee haarotettu ei liene haarotettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st haarottaa present haarottava haarotettava
long 1st2 haarottaakseen past haarottanut haarotettu
2nd inessive1 haarottaessa haarotettaessa agent1, 3 haarottama
instructive haarottaen negative haarottamaton
3rd inessive haarottamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative haarottamasta
illative haarottamaan
adessive haarottamalla
abessive haarottamatta
instructive haarottaman haarotettaman
4th nominative haarottaminen
partitive haarottamista
5th2 haarottamaisillaan