hartsiintua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

hartsiintua

  1. (intransitive) Alternative form of hartsaantua

Conjugation[edit]

Inflection of hartsiintua (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hartsiinnun en hartsiinnu 1st sing. olen hartsiintunut en ole hartsiintunut
2nd sing. hartsiinnut et hartsiinnu 2nd sing. olet hartsiintunut et ole hartsiintunut
3rd sing. hartsiintuu ei hartsiinnu 3rd sing. on hartsiintunut ei ole hartsiintunut
1st plur. hartsiinnumme emme hartsiinnu 1st plur. olemme hartsiintuneet emme ole hartsiintuneet
2nd plur. hartsiinnutte ette hartsiinnu 2nd plur. olette hartsiintuneet ette ole hartsiintuneet
3rd plur. hartsiintuvat eivät hartsiinnu 3rd plur. ovat hartsiintuneet eivät ole hartsiintuneet
passive hartsiinnutaan ei hartsiinnuta passive on hartsiinnuttu ei ole hartsiinnuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hartsiinnuin en hartsiintunut 1st sing. olin hartsiintunut en ollut hartsiintunut
2nd sing. hartsiinnuit et hartsiintunut 2nd sing. olit hartsiintunut et ollut hartsiintunut
3rd sing. hartsiintui ei hartsiintunut 3rd sing. oli hartsiintunut ei ollut hartsiintunut
1st plur. hartsiinnuimme emme hartsiintuneet 1st plur. olimme hartsiintuneet emme olleet hartsiintuneet
2nd plur. hartsiinnuitte ette hartsiintuneet 2nd plur. olitte hartsiintuneet ette olleet hartsiintuneet
3rd plur. hartsiintuivat eivät hartsiintuneet 3rd plur. olivat hartsiintuneet eivät olleet hartsiintuneet
passive hartsiinnuttiin ei hartsiinnuttu passive oli hartsiinnuttu ei ollut hartsiinnuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hartsiintuisin en hartsiintuisi 1st sing. olisin hartsiintunut en olisi hartsiintunut
2nd sing. hartsiintuisit et hartsiintuisi 2nd sing. olisit hartsiintunut et olisi hartsiintunut
3rd sing. hartsiintuisi ei hartsiintuisi 3rd sing. olisi hartsiintunut ei olisi hartsiintunut
1st plur. hartsiintuisimme emme hartsiintuisi 1st plur. olisimme hartsiintuneet emme olisi hartsiintuneet
2nd plur. hartsiintuisitte ette hartsiintuisi 2nd plur. olisitte hartsiintuneet ette olisi hartsiintuneet
3rd plur. hartsiintuisivat eivät hartsiintuisi 3rd plur. olisivat hartsiintuneet eivät olisi hartsiintuneet
passive hartsiinnuttaisiin ei hartsiinnuttaisi passive olisi hartsiinnuttu ei olisi hartsiinnuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. hartsiinnu älä hartsiinnu 2nd sing. ole hartsiintunut älä ole hartsiintunut
3rd sing. hartsiintukoon älköön hartsiintuko 3rd sing. olkoon hartsiintunut älköön olko hartsiintunut
1st plur. hartsiintukaamme älkäämme hartsiintuko 1st plur. olkaamme hartsiintuneet älkäämme olko hartsiintuneet
2nd plur. hartsiintukaa älkää hartsiintuko 2nd plur. olkaa hartsiintuneet älkää olko hartsiintuneet
3rd plur. hartsiintukoot älkööt hartsiintuko 3rd plur. olkoot hartsiintuneet älkööt olko hartsiintuneet
passive hartsiinnuttakoon älköön hartsiinnuttako passive olkoon hartsiinnuttu älköön olko hartsiinnuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hartsiintunen en hartsiintune 1st sing. lienen hartsiintunut en liene hartsiintunut
2nd sing. hartsiintunet et hartsiintune 2nd sing. lienet hartsiintunut et liene hartsiintunut
3rd sing. hartsiintunee ei hartsiintune 3rd sing. lienee hartsiintunut ei liene hartsiintunut
1st plur. hartsiintunemme emme hartsiintune 1st plur. lienemme hartsiintuneet emme liene hartsiintuneet
2nd plur. hartsiintunette ette hartsiintune 2nd plur. lienette hartsiintuneet ette liene hartsiintuneet
3rd plur. hartsiintunevat eivät hartsiintune 3rd plur. lienevät hartsiintuneet eivät liene hartsiintuneet
passive hartsiinnuttaneen ei hartsiinnuttane passive lienee hartsiinnuttu ei liene hartsiinnuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st hartsiintua present hartsiintuva hartsiinnuttava
long 1st2 hartsiintuakseen past hartsiintunut hartsiinnuttu
2nd inessive1 hartsiintuessa hartsiinnuttaessa agent1, 3 hartsiintuma
instructive hartsiintuen negative hartsiintumaton
3rd inessive hartsiintumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative hartsiintumasta
illative hartsiintumaan
adessive hartsiintumalla
abessive hartsiintumatta
instructive hartsiintuman hartsiinnuttaman
4th nominative hartsiintuminen
partitive hartsiintumista
5th2 hartsiintumaisillaan