hlwa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Swazi[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni *-hlwa, from Proto-Bantu *-còa.

Verb[edit]

-hlwa

  1. (intransitive) to become dark

Inflection[edit]

This verb needs an inflection-table template.


Zulu[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni *-hlwa, from Proto-Bantu *-còa.

Verb[edit]

-hlwa

  1. (intransitive) to become dark

Inflection[edit]

Tone L
Infinitive ukuhlwa
Positive Negative
Infinitive ukuhlwa ukungahlwi
Imperative
Simple + object concord
Singular yihlwa -hlwe
Plural yihlwani -hlweni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyahlwa, ngihlwa engihlwayo, engihlwa ngihlwa angihlwi engingahlwi ngingahlwi
2nd singular uyahlwa, uhlwa ohlwayo, ohlwa uhlwa awuhlwi ongahlwi ungahlwi
1st plural siyahlwa, sihlwa esihlwayo, esihlwa sihlwa asihlwi esingahlwi singahlwi
2nd plural niyahlwa, nihlwa enihlwayo, enihlwa nihlwa anihlwi eningahlwi ningahlwi
Class 1 uyahlwa, uhlwa ohlwayo, ohlwa ehlwa akahlwi ongahlwi engahlwi
Class 2 bayahlwa, bahlwa abahlwayo, abahlwa behlwa abahlwi abangahlwi bengahlwi
Class 3 uyahlwa, uhlwa ohlwayo, ohlwa uhlwa awuhlwi ongahlwi ungahlwi
Class 4 iyahlwa, ihlwa ehlwayo, ehlwa ihlwa ayihlwi engahlwi ingahlwi
Class 5 liyahlwa, lihlwa elihlwayo, elihlwa lihlwa alihlwi elingahlwi lingahlwi
Class 6 ayahlwa, ahlwa ahlwayo, ahlwa ehlwa awahlwi angahlwi engahlwi
Class 7 siyahlwa, sihlwa esihlwayo, esihlwa sihlwa asihlwi esingahlwi singahlwi
Class 8 ziyahlwa, zihlwa ezihlwayo, ezihlwa zihlwa azihlwi ezingahlwi zingahlwi
Class 9 iyahlwa, ihlwa ehlwayo, ehlwa ihlwa ayihlwi engahlwi ingahlwi
Class 10 ziyahlwa, zihlwa ezihlwayo, ezihlwa zihlwa azihlwi ezingahlwi zingahlwi
Class 11 luyahlwa, luhlwa oluhlwayo, oluhlwa luhlwa aluhlwi olungahlwi lungahlwi
Class 14 buyahlwa, buhlwa obuhlwayo, obuhlwa buhlwa abuhlwi obungahlwi bungahlwi
Class 15 kuyahlwa, kuhlwa okuhlwayo, okuhlwa kuhlwa akuhlwi okungahlwi kungahlwi
Class 17 kuyahlwa, kuhlwa okuhlwayo, okuhlwa kuhlwa akuhlwi okungahlwi kungahlwi
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngihlwile, ngihlwē engihlwile, engihlwē ngihlwile, ngihlwē angihlwanga engingahlwanga ngingahlwanga
2nd singular uhlwile, uhlwē ohlwile, ohlwē uhlwile, uhlwē awuhlwanga ongahlwanga ungahlwanga
1st plural sihlwile, sihlwē esihlwile, esihlwē sihlwile, sihlwē asihlwanga esingahlwanga singahlwanga
2nd plural nihlwile, nihlwē enihlwile, enihlwē nihlwile, nihlwē anihlwanga eningahlwanga ningahlwanga
Class 1 uhlwile, uhlwē ohlwile, ohlwē ehlwile, ehlwē akahlwanga ongahlwanga engahlwanga
Class 2 bahlwile, bahlwē abahlwile, abahlwē behlwile, behlwē abahlwanga abangahlwanga bengahlwanga
Class 3 uhlwile, uhlwē ohlwile, ohlwē uhlwile, uhlwē awuhlwanga ongahlwanga ungahlwanga
Class 4 ihlwile, ihlwē ehlwile, ehlwē ihlwile, ihlwē ayihlwanga engahlwanga ingahlwanga
Class 5 lihlwile, lihlwē elihlwile, elihlwē lihlwile, lihlwē alihlwanga elingahlwanga lingahlwanga
Class 6 ahlwile, ahlwē ahlwile, ahlwē ehlwile, ehlwē awahlwanga angahlwanga engahlwanga
Class 7 sihlwile, sihlwē esihlwile, esihlwē sihlwile, sihlwē asihlwanga esingahlwanga singahlwanga
Class 8 zihlwile, zihlwē ezihlwile, ezihlwē zihlwile, zihlwē azihlwanga ezingahlwanga zingahlwanga
Class 9 ihlwile, ihlwē ehlwile, ehlwē ihlwile, ihlwē ayihlwanga engahlwanga ingahlwanga
Class 10 zihlwile, zihlwē ezihlwile, ezihlwē zihlwile, zihlwē azihlwanga ezingahlwanga zingahlwanga
Class 11 luhlwile, luhlwē oluhlwile, oluhlwē luhlwile, luhlwē aluhlwanga olungahlwanga lungahlwanga
Class 14 buhlwile, buhlwē obuhlwile, obuhlwē buhlwile, buhlwē abuhlwanga obungahlwanga bungahlwanga
Class 15 kuhlwile, kuhlwē okuhlwile, okuhlwē kuhlwile, kuhlwē akuhlwanga okungahlwanga kungahlwanga
Class 17 kuhlwile, kuhlwē okuhlwile, okuhlwē kuhlwile, kuhlwē akuhlwanga okungahlwanga kungahlwanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngāhlwa engāhlwa ngāhlwa angihlwanga engingahlwanga ngingahlwanga
2nd singular wāhlwa owāhlwa wāhlwa awuhlwanga ongahlwanga ungahlwanga
1st plural sāhlwa esāhlwa sāhlwa asihlwanga esingahlwanga singahlwanga
2nd plural nāhlwa enāhlwa nāhlwa anihlwanga eningahlwanga ningahlwanga
Class 1 wāhlwa owāhlwa āhlwa akahlwanga ongahlwanga engahlwanga
Class 2 bāhlwa abāhlwa bāhlwa abahlwanga abangahlwanga bengahlwanga
Class 3 wāhlwa owāhlwa wāhlwa awuhlwanga ongahlwanga ungahlwanga
Class 4 yāhlwa eyāhlwa yāhlwa ayihlwanga engahlwanga ingahlwanga
Class 5 lāhlwa elāhlwa lāhlwa alihlwanga elingahlwanga lingahlwanga
Class 6 āhlwa āhlwa āhlwa awahlwanga angahlwanga engahlwanga
Class 7 sāhlwa esāhlwa sāhlwa asihlwanga esingahlwanga singahlwanga
Class 8 zāhlwa ezāhlwa zāhlwa azihlwanga ezingahlwanga zingahlwanga
Class 9 yāhlwa eyāhlwa yāhlwa ayihlwanga engahlwanga ingahlwanga
Class 10 zāhlwa ezāhlwa zāhlwa azihlwanga ezingahlwanga zingahlwanga
Class 11 lwāhlwa olwāhlwa lwāhlwa aluhlwanga olungahlwanga lungahlwanga
Class 14 bāhlwa obāhlwa bāhlwa abuhlwanga obungahlwanga bungahlwanga
Class 15 kwāhlwa okwāhlwa kwāhlwa akuhlwanga okungahlwanga kungahlwanga
Class 17 kwāhlwa okwāhlwa kwāhlwa akuhlwanga okungahlwanga kungahlwanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingahlwa ngingahlwa ngingehlwe ngingehlwe
2nd singular ungahlwa ungahlwa ungehlwe ungehlwe
1st plural singahlwa singahlwa singehlwe singehlwe
2nd plural ningahlwa ningahlwa ningehlwe ningehlwe
Class 1 angahlwa engahlwa angehlwe engehlwe
Class 2 bangahlwa bengahlwa bangehlwe bengehlwe
Class 3 ungahlwa ungahlwa ungehlwe ungehlwe
Class 4 ingahlwa ingahlwa ingehlwe ingehlwe
Class 5 lingahlwa lingahlwa lingehlwe lingehlwe
Class 6 angahlwa engahlwa angehlwe engehlwe
Class 7 singahlwa singahlwa singehlwe singehlwe
Class 8 zingahlwa zingahlwa zingehlwe zingehlwe
Class 9 ingahlwa ingahlwa ingehlwe ingehlwe
Class 10 zingahlwa zingahlwa zingehlwe zingehlwe
Class 11 lungahlwa lungahlwa lungehlwe lungehlwe
Class 14 bungahlwa bungahlwa bungehlwe bungehlwe
Class 15 kungahlwa kungahlwa kungehlwe kungehlwe
Class 17 kungahlwa kungahlwa kungehlwe kungehlwe
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizokuhlwa engizokuhlwa ngizokuhlwa angizukuhlwa engingezukuhlwa ngingezukuhlwa
2nd singular uzokuhlwa ozokuhlwa uzokuhlwa awuzukuhlwa ongezukuhlwa ungezukuhlwa
1st plural sizokuhlwa esizokuhlwa sizokuhlwa asizukuhlwa esingezukuhlwa singezukuhlwa
2nd plural nizokuhlwa enizokuhlwa nizokuhlwa anizukuhlwa eningezukuhlwa ningezukuhlwa
Class 1 uzokuhlwa ozokuhlwa ezokuhlwa akazukuhlwa ongezukuhlwa engezukuhlwa
Class 2 bazokuhlwa abazokuhlwa bezokuhlwa abazukuhlwa abangezukuhlwa bengezukuhlwa
Class 3 uzokuhlwa ozokuhlwa uzokuhlwa awuzukuhlwa ongezukuhlwa ungezukuhlwa
Class 4 izokuhlwa ezokuhlwa izokuhlwa ayizukuhlwa engezukuhlwa ingezukuhlwa
Class 5 lizokuhlwa elizokuhlwa lizokuhlwa alizukuhlwa elingezukuhlwa lingezukuhlwa
Class 6 azokuhlwa azokuhlwa ezokuhlwa awazukuhlwa angezukuhlwa engezukuhlwa
Class 7 sizokuhlwa esizokuhlwa sizokuhlwa asizukuhlwa esingezukuhlwa singezukuhlwa
Class 8 zizokuhlwa ezizokuhlwa zizokuhlwa azizukuhlwa ezingezukuhlwa zingezukuhlwa
Class 9 izokuhlwa ezokuhlwa izokuhlwa ayizukuhlwa engezukuhlwa ingezukuhlwa
Class 10 zizokuhlwa ezizokuhlwa zizokuhlwa azizukuhlwa ezingezukuhlwa zingezukuhlwa
Class 11 luzokuhlwa oluzokuhlwa luzokuhlwa aluzukuhlwa olungezukuhlwa lungezukuhlwa
Class 14 buzokuhlwa obuzokuhlwa buzokuhlwa abuzukuhlwa obungezukuhlwa bungezukuhlwa
Class 15 kuzokuhlwa okuzokuhlwa kuzokuhlwa akuzukuhlwa okungezukuhlwa kungezukuhlwa
Class 17 kuzokuhlwa okuzokuhlwa kuzokuhlwa akuzukuhlwa okungezukuhlwa kungezukuhlwa
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyokuhlwa engiyokuhlwa ngiyokuhlwa angiyukuhlwa engingeyukuhlwa ngingeyukuhlwa
2nd singular uyokuhlwa oyokuhlwa uyokuhlwa awuyukuhlwa ongeyukuhlwa ungeyukuhlwa
1st plural siyokuhlwa esiyokuhlwa siyokuhlwa asiyukuhlwa esingeyukuhlwa singeyukuhlwa
2nd plural niyokuhlwa eniyokuhlwa niyokuhlwa aniyukuhlwa eningeyukuhlwa ningeyukuhlwa
Class 1 uyokuhlwa oyokuhlwa eyokuhlwa akayukuhlwa ongeyukuhlwa engeyukuhlwa
Class 2 bayokuhlwa abayokuhlwa beyokuhlwa abayukuhlwa abangeyukuhlwa bengeyukuhlwa
Class 3 uyokuhlwa oyokuhlwa uyokuhlwa awuyukuhlwa ongeyukuhlwa ungeyukuhlwa
Class 4 iyokuhlwa eyokuhlwa iyokuhlwa ayiyukuhlwa engeyukuhlwa ingeyukuhlwa
Class 5 liyokuhlwa eliyokuhlwa liyokuhlwa aliyukuhlwa elingeyukuhlwa lingeyukuhlwa
Class 6 ayokuhlwa ayokuhlwa eyokuhlwa awayukuhlwa angeyukuhlwa engeyukuhlwa
Class 7 siyokuhlwa esiyokuhlwa siyokuhlwa asiyukuhlwa esingeyukuhlwa singeyukuhlwa
Class 8 ziyokuhlwa eziyokuhlwa ziyokuhlwa aziyukuhlwa ezingeyukuhlwa zingeyukuhlwa
Class 9 iyokuhlwa eyokuhlwa iyokuhlwa ayiyukuhlwa engeyukuhlwa ingeyukuhlwa
Class 10 ziyokuhlwa eziyokuhlwa ziyokuhlwa aziyukuhlwa ezingeyukuhlwa zingeyukuhlwa
Class 11 luyokuhlwa oluyokuhlwa luyokuhlwa aluyukuhlwa olungeyukuhlwa lungeyukuhlwa
Class 14 buyokuhlwa obuyokuhlwa buyokuhlwa abuyukuhlwa obungeyukuhlwa bungeyukuhlwa
Class 15 kuyokuhlwa okuyokuhlwa kuyokuhlwa akuyukuhlwa okungeyukuhlwa kungeyukuhlwa
Class 17 kuyokuhlwa okuyokuhlwa kuyokuhlwa akuyukuhlwa okungeyukuhlwa kungeyukuhlwa
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngihlwe ngingahlwi
2nd singular uhlwe ungahlwi
1st plural sihlwe singahlwi
2nd plural nihlwe ningahlwi
Class 1 ahlwe angahlwi
Class 2 bahlwe bangahlwi
Class 3 uhlwe ungahlwi
Class 4 ihlwe ingahlwi
Class 5 lihlwe lingahlwi
Class 6 ahlwe angahlwi
Class 7 sihlwe singahlwi
Class 8 zihlwe zingahlwi
Class 9 ihlwe ingahlwi
Class 10 zihlwe zingahlwi
Class 11 luhlwe lungahlwi
Class 14 buhlwe bungahlwi
Class 15 kuhlwe kungahlwi
Class 17 kuhlwe kungahlwi
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngahlwa ngangahlwa, angahlwa, angangahlwa
2nd singular wahlwa wangahlwa, awahlwa, awangahlwa
1st plural sahlwa sangahlwa, asahlwa, asangahlwa
2nd plural nahlwa nangahlwa, anahlwa, anangahlwa
Class 1 wahlwa wangahlwa, akahlwa, akangahlwa
Class 2 bahlwa bangahlwa, abahlwa, abangahlwa
Class 3 wahlwa wangahlwa, awahlwa, awangahlwa
Class 4 yahlwa yangahlwa, ayahlwa, ayangahlwa
Class 5 lahlwa langahlwa, alahlwa, alangahlwa
Class 6 ahlwa angahlwa, awahlwa, awangahlwa
Class 7 sahlwa sangahlwa, asahlwa, asangahlwa
Class 8 zahlwa zangahlwa, azahlwa, azangahlwa
Class 9 yahlwa yangahlwa, ayahlwa, ayangahlwa
Class 10 zahlwa zangahlwa, azahlwa, azangahlwa
Class 11 lwahlwa lwangahlwa, alwahlwa, alwangahlwa
Class 14 bahlwa bangahlwa, abahlwa, abangahlwa
Class 15 kwahlwa kwangahlwa, akwahlwa, akwangahlwa
Class 17 kwahlwa kwangahlwa, akwahlwa, akwangahlwa

References[edit]