järkevöityä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

järkevöityä

  1. (intransitive) To become more sensible, rational.

Conjugation[edit]

Inflection of järkevöityä (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järkevöidyn en järkevöidy 1st sing. olen järkevöitynyt en ole järkevöitynyt
2nd sing. järkevöidyt et järkevöidy 2nd sing. olet järkevöitynyt et ole järkevöitynyt
3rd sing. järkevöityy ei järkevöidy 3rd sing. on järkevöitynyt ei ole järkevöitynyt
1st plur. järkevöidymme emme järkevöidy 1st plur. olemme järkevöityneet emme ole järkevöityneet
2nd plur. järkevöidytte ette järkevöidy 2nd plur. olette järkevöityneet ette ole järkevöityneet
3rd plur. järkevöityvät eivät järkevöidy 3rd plur. ovat järkevöityneet eivät ole järkevöityneet
passive järkevöidytään ei järkevöidytä passive on järkevöidytty ei ole järkevöidytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järkevöidyin en järkevöitynyt 1st sing. olin järkevöitynyt en ollut järkevöitynyt
2nd sing. järkevöidyit et järkevöitynyt 2nd sing. olit järkevöitynyt et ollut järkevöitynyt
3rd sing. järkevöityi ei järkevöitynyt 3rd sing. oli järkevöitynyt ei ollut järkevöitynyt
1st plur. järkevöidyimme emme järkevöityneet 1st plur. olimme järkevöityneet emme olleet järkevöityneet
2nd plur. järkevöidyitte ette järkevöityneet 2nd plur. olitte järkevöityneet ette olleet järkevöityneet
3rd plur. järkevöityivät eivät järkevöityneet 3rd plur. olivat järkevöityneet eivät olleet järkevöityneet
passive järkevöidyttiin ei järkevöidytty passive oli järkevöidytty ei ollut järkevöidytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järkevöityisin en järkevöityisi 1st sing. olisin järkevöitynyt en olisi järkevöitynyt
2nd sing. järkevöityisit et järkevöityisi 2nd sing. olisit järkevöitynyt et olisi järkevöitynyt
3rd sing. järkevöityisi ei järkevöityisi 3rd sing. olisi järkevöitynyt ei olisi järkevöitynyt
1st plur. järkevöityisimme emme järkevöityisi 1st plur. olisimme järkevöityneet emme olisi järkevöityneet
2nd plur. järkevöityisitte ette järkevöityisi 2nd plur. olisitte järkevöityneet ette olisi järkevöityneet
3rd plur. järkevöityisivät eivät järkevöityisi 3rd plur. olisivat järkevöityneet eivät olisi järkevöityneet
passive järkevöidyttäisiin ei järkevöidyttäisi passive olisi järkevöidytty ei olisi järkevöidytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. järkevöidy älä järkevöidy 2nd sing. ole järkevöitynyt älä ole järkevöitynyt
3rd sing. järkevöityköön älköön järkevöitykö 3rd sing. olkoon järkevöitynyt älköön olko järkevöitynyt
1st plur. järkevöitykäämme älkäämme järkevöitykö 1st plur. olkaamme järkevöityneet älkäämme olko järkevöityneet
2nd plur. järkevöitykää älkää järkevöitykö 2nd plur. olkaa järkevöityneet älkää olko järkevöityneet
3rd plur. järkevöitykööt älkööt järkevöitykö 3rd plur. olkoot järkevöityneet älkööt olko järkevöityneet
passive järkevöidyttäköön älköön järkevöidyttäkö passive olkoon järkevöidytty älköön olko järkevöidytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järkevöitynen en järkevöityne 1st sing. lienen järkevöitynyt en liene järkevöitynyt
2nd sing. järkevöitynet et järkevöityne 2nd sing. lienet järkevöitynyt et liene järkevöitynyt
3rd sing. järkevöitynee ei järkevöityne 3rd sing. lienee järkevöitynyt ei liene järkevöitynyt
1st plur. järkevöitynemme emme järkevöityne 1st plur. lienemme järkevöityneet emme liene järkevöityneet
2nd plur. järkevöitynette ette järkevöityne 2nd plur. lienette järkevöityneet ette liene järkevöityneet
3rd plur. järkevöitynevät eivät järkevöityne 3rd plur. lienevät järkevöityneet eivät liene järkevöityneet
passive järkevöidyttäneen ei järkevöidyttäne passive lienee järkevöidytty ei liene järkevöidytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st järkevöityä present järkevöityvä järkevöidyttävä
long 1st2 järkevöityäkseen past järkevöitynyt järkevöidytty
2nd inessive1 järkevöityessä järkevöidyttäessä agent1, 3 järkevöitymä
instructive järkevöityen negative järkevöitymätön
3rd inessive järkevöitymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative järkevöitymästä
illative järkevöitymään
adessive järkevöitymällä
abessive järkevöitymättä
instructive järkevöitymän järkevöidyttämän
4th nominative järkevöityminen
partitive järkevöitymistä
5th2 järkevöitymäisillään