käyttää hyväksi

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

käyttää ‎(to use, exploit) hyväksi ‎(for advantage, literally: for good)

Verb[edit]

käyttää hyväksi

  1. to take advantage of, make use of, utilize, exploit
  2. to abuse, molest

Conjugation[edit]

Inflection of käyttää hyväksi (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käytän hyväksi en käytä hyväksi 1st sing. olen käyttänyt hyväksi en ole käyttänyt hyväksi
2nd sing. käytät hyväksi et käytä hyväksi 2nd sing. olet käyttänyt hyväksi et ole käyttänyt hyväksi
3rd sing. käyttää hyväksi ei käytä hyväksi 3rd sing. on käyttänyt hyväksi ei ole käyttänyt hyväksi
1st plur. käytämme hyväksi emme käytä hyväksi 1st plur. olemme käyttäneet hyväksi emme ole käyttäneet hyväksi
2nd plur. käytätte hyväksi ette käytä hyväksi 2nd plur. olette käyttäneet hyväksi ette ole käyttäneet hyväksi
3rd plur. käyttävät hyväksi eivät käytä hyväksi 3rd plur. ovat käyttäneet hyväksi eivät ole käyttäneet hyväksi
passive käytetään hyväksi ei käytetä hyväksi passive on käytetty hyväksi ei ole käytetty hyväksi
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käytin hyväksi en käyttänyt hyväksi 1st sing. olin käyttänyt hyväksi en ollut käyttänyt hyväksi
2nd sing. käytit hyväksi et käyttänyt hyväksi 2nd sing. olit käyttänyt hyväksi et ollut käyttänyt hyväksi
3rd sing. käytti hyväksi ei käyttänyt hyväksi 3rd sing. oli käyttänyt hyväksi ei ollut käyttänyt hyväksi
1st plur. käytimme hyväksi emme käyttäneet hyväksi 1st plur. olimme käyttäneet hyväksi emme olleet käyttäneet hyväksi
2nd plur. käytitte hyväksi ette käyttäneet hyväksi 2nd plur. olitte käyttäneet hyväksi ette olleet käyttäneet hyväksi
3rd plur. käyttivät hyväksi eivät käyttäneet hyväksi 3rd plur. olivat käyttäneet hyväksi eivät olleet käyttäneet hyväksi
passive käytettiin hyväksi ei käytetty hyväksi passive oli käytetty hyväksi ei ollut käytetty hyväksi
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käyttäisin hyväksi en käyttäisi hyväksi 1st sing. olisin käyttänyt hyväksi en olisi käyttänyt hyväksi
2nd sing. käyttäisit hyväksi et käyttäisi hyväksi 2nd sing. olisit käyttänyt hyväksi et olisi käyttänyt hyväksi
3rd sing. käyttäisi hyväksi ei käyttäisi hyväksi 3rd sing. olisi käyttänyt hyväksi ei olisi käyttänyt hyväksi
1st plur. käyttäisimme hyväksi emme käyttäisi hyväksi 1st plur. olisimme käyttäneet hyväksi emme olisi käyttäneet hyväksi
2nd plur. käyttäisitte hyväksi ette käyttäisi hyväksi 2nd plur. olisitte käyttäneet hyväksi ette olisi käyttäneet hyväksi
3rd plur. käyttäisivät hyväksi eivät käyttäisi hyväksi 3rd plur. olisivat käyttäneet hyväksi eivät olisi käyttäneet hyväksi
passive käytettäisiin hyväksi ei käytettäisi hyväksi passive olisi käytetty hyväksi ei olisi käytetty hyväksi
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. käytä hyväksi älä käytä hyväksi 2nd sing. ole käyttänyt hyväksi älä ole käyttänyt hyväksi
3rd sing. käyttäköön hyväksi älköön käyttäkö hyväksi 3rd sing. olkoon käyttänyt hyväksi älköön olko käyttänyt hyväksi
1st plur. käyttäkäämme hyväksi älkäämme käyttäkö hyväksi 1st plur. olkaamme käyttäneet hyväksi älkäämme olko käyttäneet hyväksi
2nd plur. käyttäkää hyväksi älkää käyttäkö hyväksi 2nd plur. olkaa käyttäneet hyväksi älkää olko käyttäneet hyväksi
3rd plur. käyttäkööt hyväksi älkööt käyttäkö hyväksi 3rd plur. olkoot käyttäneet hyväksi älkööt olko käyttäneet hyväksi
passive käytettäköön hyväksi älköön käytettäkö hyväksi passive olkoon käytetty hyväksi älköön olko käytetty hyväksi
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käyttänen hyväksi en käyttäne hyväksi 1st sing. lienen käyttänyt hyväksi en liene käyttänyt hyväksi
2nd sing. käyttänet hyväksi et käyttäne hyväksi 2nd sing. lienet käyttänyt hyväksi et liene käyttänyt hyväksi
3rd sing. käyttänee hyväksi ei käyttäne hyväksi 3rd sing. lienee käyttänyt hyväksi ei liene käyttänyt hyväksi
1st plur. käyttänemme hyväksi emme käyttäne hyväksi 1st plur. lienemme käyttäneet hyväksi emme liene käyttäneet hyväksi
2nd plur. käyttänette hyväksi ette käyttäne hyväksi 2nd plur. lienette käyttäneet hyväksi ette liene käyttäneet hyväksi
3rd plur. käyttänevät hyväksi eivät käyttäne hyväksi 3rd plur. lienevät käyttäneet hyväksi eivät liene käyttäneet hyväksi
passive käytettäneen hyväksi ei käytettäne hyväksi passive lienee käytetty hyväksi ei liene käytetty hyväksi
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st käyttää hyväksi present käyttävä hyväksi käytettävä hyväksi
long 1st2 käyttääkseen hyväksi past käyttänyt hyväksi käytetty hyväksi
2nd inessive1 käyttäessä hyväksi käytettäessä hyväksi agent1, 3 käyttämä hyväksi
instructive käyttäen hyväksi negative käyttämätön hyväksi
3rd inessive käyttämässä hyväksi 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative käyttämästä hyväksi
illative käyttämään hyväksi
adessive käyttämällä hyväksi
abessive käyttämättä hyväksi
instructive käyttämän hyväksi käytettämän hyväksi
4th nominative käyttäminen hyväksi
partitive käyttämistä hyväksi
5th2 käyttämäisillään hyväksi

With possessive suffix:

Inflection of käyttää hyväksi (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käytän en käytä 1st sing. olen käyttänyt en ole käyttänyt
2nd sing. käytät et käytä 2nd sing. olet käyttänyt et ole käyttänyt
3rd sing. käyttää ei käytä 3rd sing. on käyttänyt ei ole käyttänyt
1st plur. käytämme emme käytä 1st plur. olemme käyttäneet emme ole käyttäneet
2nd plur. käytätte ette käytä 2nd plur. olette käyttäneet ette ole käyttäneet
3rd plur. käyttävät eivät käytä 3rd plur. ovat käyttäneet eivät ole käyttäneet
passive käytetään ei käytetä passive on käytetty ei ole käytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käytin en käyttänyt 1st sing. olin käyttänyt en ollut käyttänyt
2nd sing. käytit et käyttänyt 2nd sing. olit käyttänyt et ollut käyttänyt
3rd sing. käytti ei käyttänyt 3rd sing. oli käyttänyt ei ollut käyttänyt
1st plur. käytimme emme käyttäneet 1st plur. olimme käyttäneet emme olleet käyttäneet
2nd plur. käytitte ette käyttäneet 2nd plur. olitte käyttäneet ette olleet käyttäneet
3rd plur. käyttivät eivät käyttäneet 3rd plur. olivat käyttäneet eivät olleet käyttäneet
passive käytettiin ei käytetty passive oli käytetty ei ollut käytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käyttäisin en käyttäisi 1st sing. olisin käyttänyt en olisi käyttänyt
2nd sing. käyttäisit et käyttäisi 2nd sing. olisit käyttänyt et olisi käyttänyt
3rd sing. käyttäisi ei käyttäisi 3rd sing. olisi käyttänyt ei olisi käyttänyt
1st plur. käyttäisimme emme käyttäisi 1st plur. olisimme käyttäneet emme olisi käyttäneet
2nd plur. käyttäisitte ette käyttäisi 2nd plur. olisitte käyttäneet ette olisi käyttäneet
3rd plur. käyttäisivät eivät käyttäisi 3rd plur. olisivat käyttäneet eivät olisi käyttäneet
passive käytettäisiin ei käytettäisi passive olisi käytetty ei olisi käytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. käytä älä käytä 2nd sing. ole käyttänyt älä ole käyttänyt
3rd sing. käyttäköön älköön käyttäkö 3rd sing. olkoon käyttänyt älköön olko käyttänyt
1st plur. käyttäkäämme älkäämme käyttäkö 1st plur. olkaamme käyttäneet älkäämme olko käyttäneet
2nd plur. käyttäkää älkää käyttäkö 2nd plur. olkaa käyttäneet älkää olko käyttäneet
3rd plur. käyttäkööt älkööt käyttäkö 3rd plur. olkoot käyttäneet älkööt olko käyttäneet
passive käytettäköön älköön käytettäkö passive olkoon käytetty älköön olko käytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käyttänen en käyttäne 1st sing. lienen käyttänyt en liene käyttänyt
2nd sing. käyttänet et käyttäne 2nd sing. lienet käyttänyt et liene käyttänyt
3rd sing. käyttänee ei käyttäne 3rd sing. lienee käyttänyt ei liene käyttänyt
1st plur. käyttänemme emme käyttäne 1st plur. lienemme käyttäneet emme liene käyttäneet
2nd plur. käyttänette ette käyttäne 2nd plur. lienette käyttäneet ette liene käyttäneet
3rd plur. käyttänevät eivät käyttäne 3rd plur. lienevät käyttäneet eivät liene käyttäneet
passive käytettäneen ei käytettäne passive lienee käytetty ei liene käytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st käyttää present käyttävä käytettävä
long 1st2 käyttääkseen past käyttänyt käytetty
2nd inessive1 käyttäessä käytettäessä agent1, 3 käyttämä
instructive käyttäen negative käyttämätön
3rd inessive käyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative käyttämästä
illative käyttämään
adessive käyttämällä
abessive käyttämättä
instructive käyttämän käytettämän
4th nominative käyttäminen
partitive käyttämistä
5th2 käyttämäisillään

Usage notes[edit]

Often used with possessive suffix, see alternative conjugation table above.

Derived terms[edit]