käyttää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index kä)

Etymology[edit]

Causative aspect of the verb käydä; käy- +‎ -ttää.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

käyttää (transitive)

  1. to use, make use of‚ employ, apply, utilize, exploit, take advantage of, exert
    Kumpaa kättä käytät kirjoittaessasi?
    Which hand do you use when you write?
  2. to use, consume
    Kuinka paljon käytät alkoholia kuukaudessa?
    How much alcohol do you use per month?
  3. (chemistry) to ferment
    Älä käytä olutta liian pitkään.
    Don't ferment the beer too long.
  4. (colloquial) to take sb/sth somewhere temporarily, to have sb/sth visit
    Käytin lapsiani ulkona kaksi tuntia.
    I took my kids out for two hours.
    Olen käyttänyt häntä ehdottamallasi psykiatrilla.
    I have had her visit the shrink you suggested.

Conjugation[edit]

Inflection of käyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käytän en käytä 1st sing. olen käyttänyt en ole käyttänyt
2nd sing. käytät et käytä 2nd sing. olet käyttänyt et ole käyttänyt
3rd sing. käyttää ei käytä 3rd sing. on käyttänyt ei ole käyttänyt
1st plur. käytämme emme käytä 1st plur. olemme käyttäneet emme ole käyttäneet
2nd plur. käytätte ette käytä 2nd plur. olette käyttäneet ette ole käyttäneet
3rd plur. käyttävät eivät käytä 3rd plur. ovat käyttäneet eivät ole käyttäneet
passive käytetään ei käytetä passive on käytetty ei ole käytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käytin en käyttänyt 1st sing. olin käyttänyt en ollut käyttänyt
2nd sing. käytit et käyttänyt 2nd sing. olit käyttänyt et ollut käyttänyt
3rd sing. käytti ei käyttänyt 3rd sing. oli käyttänyt ei ollut käyttänyt
1st plur. käytimme emme käyttäneet 1st plur. olimme käyttäneet emme olleet käyttäneet
2nd plur. käytitte ette käyttäneet 2nd plur. olitte käyttäneet ette olleet käyttäneet
3rd plur. käyttivät eivät käyttäneet 3rd plur. olivat käyttäneet eivät olleet käyttäneet
passive käytettiin ei käytetty passive oli käytetty ei ollut käytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käyttäisin en käyttäisi 1st sing. olisin käyttänyt en olisi käyttänyt
2nd sing. käyttäisit et käyttäisi 2nd sing. olisit käyttänyt et olisi käyttänyt
3rd sing. käyttäisi ei käyttäisi 3rd sing. olisi käyttänyt ei olisi käyttänyt
1st plur. käyttäisimme emme käyttäisi 1st plur. olisimme käyttäneet emme olisi käyttäneet
2nd plur. käyttäisitte ette käyttäisi 2nd plur. olisitte käyttäneet ette olisi käyttäneet
3rd plur. käyttäisivät eivät käyttäisi 3rd plur. olisivat käyttäneet eivät olisi käyttäneet
passive käytettäisiin ei käytettäisi passive olisi käytetty ei olisi käytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. käytä älä käytä 2nd sing. ole käyttänyt älä ole käyttänyt
3rd sing. käyttäköön älköön käyttäkö 3rd sing. olkoon käyttänyt älköön olko käyttänyt
1st plur. käyttäkäämme älkäämme käyttäkö 1st plur. olkaamme käyttäneet älkäämme olko käyttäneet
2nd plur. käyttäkää älkää käyttäkö 2nd plur. olkaa käyttäneet älkää olko käyttäneet
3rd plur. käyttäkööt älkööt käyttäkö 3rd plur. olkoot käyttäneet älkööt olko käyttäneet
passive käytettäköön älköön käytettäkö passive olkoon käytetty älköön olko käytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käyttänen en käyttäne 1st sing. lienen käyttänyt en liene käyttänyt
2nd sing. käyttänet et käyttäne 2nd sing. lienet käyttänyt et liene käyttänyt
3rd sing. käyttänee ei käyttäne 3rd sing. lienee käyttänyt ei liene käyttänyt
1st plur. käyttänemme emme käyttäne 1st plur. lienemme käyttäneet emme liene käyttäneet
2nd plur. käyttänette ette käyttäne 2nd plur. lienette käyttäneet ette liene käyttäneet
3rd plur. käyttänevät eivät käyttäne 3rd plur. lienevät käyttäneet eivät liene käyttäneet
passive käytettäneen ei käytettäne passive lienee käytetty ei liene käytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st käyttää present käyttävä käytettävä
long 1st2 käyttääkseen past käyttänyt käytetty
2nd inessive1 käyttäessä käytettäessä agent1, 3 käyttämä
instructive käyttäen negative käyttämätön
3rd inessive käyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative käyttämästä
illative käyttämään
adessive käyttämällä
abessive käyttämättä
instructive käyttämän käytettämän
4th nominative käyttäminen
partitive käyttämistä
5th2 käyttämäisillään

Derived terms[edit]