käyttäytyä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index kä)

Etymology[edit]

From käyttää +‎ -utua.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

käyttäytyä

  1. (intransitive, of a person) To behave, conduct oneself, act; (of a machine or tool) to handle.

Conjugation[edit]

Inflection of käyttäytyä (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käyttäydyn en käyttäydy 1st sing. olen käyttäytynyt en ole käyttäytynyt
2nd sing. käyttäydyt et käyttäydy 2nd sing. olet käyttäytynyt et ole käyttäytynyt
3rd sing. käyttäytyy ei käyttäydy 3rd sing. on käyttäytynyt ei ole käyttäytynyt
1st plur. käyttäydymme emme käyttäydy 1st plur. olemme käyttäytyneet emme ole käyttäytyneet
2nd plur. käyttäydytte ette käyttäydy 2nd plur. olette käyttäytyneet ette ole käyttäytyneet
3rd plur. käyttäytyvät eivät käyttäydy 3rd plur. ovat käyttäytyneet eivät ole käyttäytyneet
passive käyttäydytään ei käyttäydytä passive on käyttäydytty ei ole käyttäydytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käyttäydyin en käyttäytynyt 1st sing. olin käyttäytynyt en ollut käyttäytynyt
2nd sing. käyttäydyit et käyttäytynyt 2nd sing. olit käyttäytynyt et ollut käyttäytynyt
3rd sing. käyttäytyi ei käyttäytynyt 3rd sing. oli käyttäytynyt ei ollut käyttäytynyt
1st plur. käyttäydyimme emme käyttäytyneet 1st plur. olimme käyttäytyneet emme olleet käyttäytyneet
2nd plur. käyttäydyitte ette käyttäytyneet 2nd plur. olitte käyttäytyneet ette olleet käyttäytyneet
3rd plur. käyttäytyivät eivät käyttäytyneet 3rd plur. olivat käyttäytyneet eivät olleet käyttäytyneet
passive käyttäydyttiin ei käyttäydytty passive oli käyttäydytty ei ollut käyttäydytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käyttäytyisin en käyttäytyisi 1st sing. olisin käyttäytynyt en olisi käyttäytynyt
2nd sing. käyttäytyisit et käyttäytyisi 2nd sing. olisit käyttäytynyt et olisi käyttäytynyt
3rd sing. käyttäytyisi ei käyttäytyisi 3rd sing. olisi käyttäytynyt ei olisi käyttäytynyt
1st plur. käyttäytyisimme emme käyttäytyisi 1st plur. olisimme käyttäytyneet emme olisi käyttäytyneet
2nd plur. käyttäytyisitte ette käyttäytyisi 2nd plur. olisitte käyttäytyneet ette olisi käyttäytyneet
3rd plur. käyttäytyisivät eivät käyttäytyisi 3rd plur. olisivat käyttäytyneet eivät olisi käyttäytyneet
passive käyttäydyttäisiin ei käyttäydyttäisi passive olisi käyttäydytty ei olisi käyttäydytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. käyttäydy älä käyttäydy 2nd sing. ole käyttäytynyt älä ole käyttäytynyt
3rd sing. käyttäytyköön älköön käyttäytykö 3rd sing. olkoon käyttäytynyt älköön olko käyttäytynyt
1st plur. käyttäytykäämme älkäämme käyttäytykö 1st plur. olkaamme käyttäytyneet älkäämme olko käyttäytyneet
2nd plur. käyttäytykää älkää käyttäytykö 2nd plur. olkaa käyttäytyneet älkää olko käyttäytyneet
3rd plur. käyttäytykööt älkööt käyttäytykö 3rd plur. olkoot käyttäytyneet älkööt olko käyttäytyneet
passive käyttäydyttäköön älköön käyttäydyttäkö passive olkoon käyttäydytty älköön olko käyttäydytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käyttäytynen en käyttäytyne 1st sing. lienen käyttäytynyt en liene käyttäytynyt
2nd sing. käyttäytynet et käyttäytyne 2nd sing. lienet käyttäytynyt et liene käyttäytynyt
3rd sing. käyttäytynee ei käyttäytyne 3rd sing. lienee käyttäytynyt ei liene käyttäytynyt
1st plur. käyttäytynemme emme käyttäytyne 1st plur. lienemme käyttäytyneet emme liene käyttäytyneet
2nd plur. käyttäytynette ette käyttäytyne 2nd plur. lienette käyttäytyneet ette liene käyttäytyneet
3rd plur. käyttäytynevät eivät käyttäytyne 3rd plur. lienevät käyttäytyneet eivät liene käyttäytyneet
passive käyttäydyttäneen ei käyttäydyttäne passive lienee käyttäydytty ei liene käyttäydytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st käyttäytyä present käyttäytyvä käyttäydyttävä
long 1st2 käyttäytyäkseen past käyttäytynyt käyttäydytty
2nd inessive1 käyttäytyessä käyttäydyttäessä agent1, 3 käyttäytymä
instructive käyttäytyen negative käyttäytymätön
3rd inessive käyttäytymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative käyttäytymästä
illative käyttäytymään
adessive käyttäytymällä
abessive käyttäytymättä
instructive käyttäytymän käyttäydyttämän
4th nominative käyttäytyminen
partitive käyttäytymistä
5th2 käyttäytymäisillään

See also[edit]