kaksikielistyä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

kaksikielistyä

  1. (intransitive) To become bilingual.

Conjugation[edit]

Inflection of kaksikielistyä (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaksikielistyn en kaksikielisty 1st sing. olen kaksikielistynyt en ole kaksikielistynyt
2nd sing. kaksikielistyt et kaksikielisty 2nd sing. olet kaksikielistynyt et ole kaksikielistynyt
3rd sing. kaksikielistyy ei kaksikielisty 3rd sing. on kaksikielistynyt ei ole kaksikielistynyt
1st plur. kaksikielistymme emme kaksikielisty 1st plur. olemme kaksikielistyneet emme ole kaksikielistyneet
2nd plur. kaksikielistytte ette kaksikielisty 2nd plur. olette kaksikielistyneet ette ole kaksikielistyneet
3rd plur. kaksikielistyvät eivät kaksikielisty 3rd plur. ovat kaksikielistyneet eivät ole kaksikielistyneet
passive kaksikielistytään ei kaksikielistytä passive on kaksikielistytty ei ole kaksikielistytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaksikielistyin en kaksikielistynyt 1st sing. olin kaksikielistynyt en ollut kaksikielistynyt
2nd sing. kaksikielistyit et kaksikielistynyt 2nd sing. olit kaksikielistynyt et ollut kaksikielistynyt
3rd sing. kaksikielistyi ei kaksikielistynyt 3rd sing. oli kaksikielistynyt ei ollut kaksikielistynyt
1st plur. kaksikielistyimme emme kaksikielistyneet 1st plur. olimme kaksikielistyneet emme olleet kaksikielistyneet
2nd plur. kaksikielistyitte ette kaksikielistyneet 2nd plur. olitte kaksikielistyneet ette olleet kaksikielistyneet
3rd plur. kaksikielistyivät eivät kaksikielistyneet 3rd plur. olivat kaksikielistyneet eivät olleet kaksikielistyneet
passive kaksikielistyttiin ei kaksikielistytty passive oli kaksikielistytty ei ollut kaksikielistytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaksikielistyisin en kaksikielistyisi 1st sing. olisin kaksikielistynyt en olisi kaksikielistynyt
2nd sing. kaksikielistyisit et kaksikielistyisi 2nd sing. olisit kaksikielistynyt et olisi kaksikielistynyt
3rd sing. kaksikielistyisi ei kaksikielistyisi 3rd sing. olisi kaksikielistynyt ei olisi kaksikielistynyt
1st plur. kaksikielistyisimme emme kaksikielistyisi 1st plur. olisimme kaksikielistyneet emme olisi kaksikielistyneet
2nd plur. kaksikielistyisitte ette kaksikielistyisi 2nd plur. olisitte kaksikielistyneet ette olisi kaksikielistyneet
3rd plur. kaksikielistyisivät eivät kaksikielistyisi 3rd plur. olisivat kaksikielistyneet eivät olisi kaksikielistyneet
passive kaksikielistyttäisiin ei kaksikielistyttäisi passive olisi kaksikielistytty ei olisi kaksikielistytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kaksikielisty älä kaksikielisty 2nd sing. ole kaksikielistynyt älä ole kaksikielistynyt
3rd sing. kaksikielistyköön älköön kaksikielistykö 3rd sing. olkoon kaksikielistynyt älköön olko kaksikielistynyt
1st plur. kaksikielistykäämme älkäämme kaksikielistykö 1st plur. olkaamme kaksikielistyneet älkäämme olko kaksikielistyneet
2nd plur. kaksikielistykää älkää kaksikielistykö 2nd plur. olkaa kaksikielistyneet älkää olko kaksikielistyneet
3rd plur. kaksikielistykööt älkööt kaksikielistykö 3rd plur. olkoot kaksikielistyneet älkööt olko kaksikielistyneet
passive kaksikielistyttäköön älköön kaksikielistyttäkö passive olkoon kaksikielistytty älköön olko kaksikielistytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaksikielistynen en kaksikielistyne 1st sing. lienen kaksikielistynyt en liene kaksikielistynyt
2nd sing. kaksikielistynet et kaksikielistyne 2nd sing. lienet kaksikielistynyt et liene kaksikielistynyt
3rd sing. kaksikielistynee ei kaksikielistyne 3rd sing. lienee kaksikielistynyt ei liene kaksikielistynyt
1st plur. kaksikielistynemme emme kaksikielistyne 1st plur. lienemme kaksikielistyneet emme liene kaksikielistyneet
2nd plur. kaksikielistynette ette kaksikielistyne 2nd plur. lienette kaksikielistyneet ette liene kaksikielistyneet
3rd plur. kaksikielistynevät eivät kaksikielistyne 3rd plur. lienevät kaksikielistyneet eivät liene kaksikielistyneet
passive kaksikielistyttäneen ei kaksikielistyttäne passive lienee kaksikielistytty ei liene kaksikielistytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kaksikielistyä present kaksikielistyvä kaksikielistyttävä
long 1st2 kaksikielistyäkseen past kaksikielistynyt kaksikielistytty
2nd inessive1 kaksikielistyessä kaksikielistyttäessä agent1, 3 kaksikielistymä
instructive kaksikielistyen negative kaksikielistymätön
3rd inessive kaksikielistymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kaksikielistymästä
illative kaksikielistymään
adessive kaksikielistymällä
abessive kaksikielistymättä
instructive kaksikielistymän kaksikielistyttämän
4th nominative kaksikielistyminen
partitive kaksikielistymistä
5th2 kaksikielistymäisillään