kaksikielistyä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

kaksikielistyä

  1. (intransitive) To become bilingual.

Conjugation[edit]

Inflection of kaksikielistyä (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaksikielistyn en kaksikielistyˣ 1st sing. olen kaksikielistynyt en oleˣ kaksikielistynyt
2nd sing. kaksikielistyt et kaksikielistyˣ 2nd sing. olet kaksikielistynyt et oleˣ kaksikielistynyt
3rd sing. kaksikielistyy ei kaksikielistyˣ 3rd sing. on kaksikielistynyt ei oleˣ kaksikielistynyt
1st plur. kaksikielistymme emme kaksikielistyˣ 1st plur. olemme kaksikielistyneet emme oleˣ kaksikielistyneet
2nd plur. kaksikielistytte ette kaksikielistyˣ 2nd plur. olette kaksikielistyneet ette oleˣ kaksikielistyneet
3rd plur. kaksikielistyvät eivät kaksikielistyˣ 3rd plur. ovat kaksikielistyneet eivät oleˣ kaksikielistyneet
passive kaksikielistytään ei kaksikielistytäˣ passive on kaksikielistytty ei oleˣ kaksikielistytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaksikielistyin en kaksikielistynyt 1st sing. olin kaksikielistynyt en ollut kaksikielistynyt
2nd sing. kaksikielistyit et kaksikielistynyt 2nd sing. olit kaksikielistynyt et ollut kaksikielistynyt
3rd sing. kaksikielistyi ei kaksikielistynyt 3rd sing. oli kaksikielistynyt ei ollut kaksikielistynyt
1st plur. kaksikielistyimme emme kaksikielistyneet 1st plur. olimme kaksikielistyneet emme olleet kaksikielistyneet
2nd plur. kaksikielistyitte ette kaksikielistyneet 2nd plur. olitte kaksikielistyneet ette olleet kaksikielistyneet
3rd plur. kaksikielistyivät eivät kaksikielistyneet 3rd plur. olivat kaksikielistyneet eivät olleet kaksikielistyneet
passive kaksikielistyttiin ei kaksikielistytty passive oli kaksikielistytty ei ollut kaksikielistytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaksikielistyisin en kaksikielistyisi 1st sing. olisin kaksikielistynyt en olisi kaksikielistynyt
2nd sing. kaksikielistyisit et kaksikielistyisi 2nd sing. olisit kaksikielistynyt et olisi kaksikielistynyt
3rd sing. kaksikielistyisi ei kaksikielistyisi 3rd sing. olisi kaksikielistynyt ei olisi kaksikielistynyt
1st plur. kaksikielistyisimme emme kaksikielistyisi 1st plur. olisimme kaksikielistyneet emme olisi kaksikielistyneet
2nd plur. kaksikielistyisitte ette kaksikielistyisi 2nd plur. olisitte kaksikielistyneet ette olisi kaksikielistyneet
3rd plur. kaksikielistyisivät eivät kaksikielistyisi 3rd plur. olisivat kaksikielistyneet eivät olisi kaksikielistyneet
passive kaksikielistyttäisiin ei kaksikielistyttäisi passive olisi kaksikielistytty ei olisi kaksikielistytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kaksikielistyˣ älä kaksikielistyˣ 2nd sing. oleˣ kaksikielistynyt älä oleˣ kaksikielistynyt
3rd sing. kaksikielistyköön älköön kaksikielistyköˣ 3rd sing. olkoon kaksikielistynyt älköön olkoˣ kaksikielistynyt
1st plur. kaksikielistykäämme älkäämme kaksikielistyköˣ 1st plur. olkaamme kaksikielistyneet älkäämme olkoˣ kaksikielistyneet
2nd plur. kaksikielistykää älkää kaksikielistyköˣ 2nd plur. olkaa kaksikielistyneet älkää olkoˣ kaksikielistyneet
3rd plur. kaksikielistykööt älkööt kaksikielistyköˣ 3rd plur. olkoot kaksikielistyneet älkööt olkoˣ kaksikielistyneet
passive kaksikielistyttäköön älköön kaksikielistyttäköˣ passive olkoon kaksikielistytty älköön olkoˣ kaksikielistytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaksikielistynen en kaksikielistyneˣ 1st sing. lienen kaksikielistynyt en lieneˣ kaksikielistynyt
2nd sing. kaksikielistynet et kaksikielistyneˣ 2nd sing. lienet kaksikielistynyt et lieneˣ kaksikielistynyt
3rd sing. kaksikielistynee ei kaksikielistyneˣ 3rd sing. lienee kaksikielistynyt ei lieneˣ kaksikielistynyt
1st plur. kaksikielistynemme emme kaksikielistyneˣ 1st plur. lienemme kaksikielistyneet emme lieneˣ kaksikielistyneet
2nd plur. kaksikielistynette ette kaksikielistyneˣ 2nd plur. lienette kaksikielistyneet ette lieneˣ kaksikielistyneet
3rd plur. kaksikielistynevät eivät kaksikielistyneˣ 3rd plur. lienevät kaksikielistyneet eivät lieneˣ kaksikielistyneet
passive kaksikielistyttäneen ei kaksikielistyttäneˣ passive lienee kaksikielistytty ei lieneˣ kaksikielistytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kaksikielistyäˣ present kaksikielistyvä kaksikielistyttävä
long 1st2 kaksikielistyäkseen past kaksikielistynyt kaksikielistytty
2nd inessive1 kaksikielistyessä kaksikielistyttäessä agent1, 3 kaksikielistymä
instructive kaksikielistyen negative kaksikielistymätön
3rd inessive kaksikielistymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kaksikielistymästä
illative kaksikielistymään
adessive kaksikielistymällä
abessive kaksikielistymättä
instructive kaksikielistymän kaksikielistyttämän
4th nominative kaksikielistyminen
partitive kaksikielistymistä
5th2 kaksikielistymäisillään