keskiluokkaistua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

keskiluokkaistua

  1. (intransitive) To become middle class.

Conjugation[edit]

Inflection of keskiluokkaistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. keskiluokkaistun en keskiluokkaistu 1st sing. olen keskiluokkaistunut en ole keskiluokkaistunut
2nd sing. keskiluokkaistut et keskiluokkaistu 2nd sing. olet keskiluokkaistunut et ole keskiluokkaistunut
3rd sing. keskiluokkaistuu ei keskiluokkaistu 3rd sing. on keskiluokkaistunut ei ole keskiluokkaistunut
1st plur. keskiluokkaistumme emme keskiluokkaistu 1st plur. olemme keskiluokkaistuneet emme ole keskiluokkaistuneet
2nd plur. keskiluokkaistutte ette keskiluokkaistu 2nd plur. olette keskiluokkaistuneet ette ole keskiluokkaistuneet
3rd plur. keskiluokkaistuvat eivät keskiluokkaistu 3rd plur. ovat keskiluokkaistuneet eivät ole keskiluokkaistuneet
passive keskiluokkaistutaan ei keskiluokkaistuta passive on keskiluokkaistuttu ei ole keskiluokkaistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. keskiluokkaistuin en keskiluokkaistunut 1st sing. olin keskiluokkaistunut en ollut keskiluokkaistunut
2nd sing. keskiluokkaistuit et keskiluokkaistunut 2nd sing. olit keskiluokkaistunut et ollut keskiluokkaistunut
3rd sing. keskiluokkaistui ei keskiluokkaistunut 3rd sing. oli keskiluokkaistunut ei ollut keskiluokkaistunut
1st plur. keskiluokkaistuimme emme keskiluokkaistuneet 1st plur. olimme keskiluokkaistuneet emme olleet keskiluokkaistuneet
2nd plur. keskiluokkaistuitte ette keskiluokkaistuneet 2nd plur. olitte keskiluokkaistuneet ette olleet keskiluokkaistuneet
3rd plur. keskiluokkaistuivat eivät keskiluokkaistuneet 3rd plur. olivat keskiluokkaistuneet eivät olleet keskiluokkaistuneet
passive keskiluokkaistuttiin ei keskiluokkaistuttu passive oli keskiluokkaistuttu ei ollut keskiluokkaistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. keskiluokkaistuisin en keskiluokkaistuisi 1st sing. olisin keskiluokkaistunut en olisi keskiluokkaistunut
2nd sing. keskiluokkaistuisit et keskiluokkaistuisi 2nd sing. olisit keskiluokkaistunut et olisi keskiluokkaistunut
3rd sing. keskiluokkaistuisi ei keskiluokkaistuisi 3rd sing. olisi keskiluokkaistunut ei olisi keskiluokkaistunut
1st plur. keskiluokkaistuisimme emme keskiluokkaistuisi 1st plur. olisimme keskiluokkaistuneet emme olisi keskiluokkaistuneet
2nd plur. keskiluokkaistuisitte ette keskiluokkaistuisi 2nd plur. olisitte keskiluokkaistuneet ette olisi keskiluokkaistuneet
3rd plur. keskiluokkaistuisivat eivät keskiluokkaistuisi 3rd plur. olisivat keskiluokkaistuneet eivät olisi keskiluokkaistuneet
passive keskiluokkaistuttaisiin ei keskiluokkaistuttaisi passive olisi keskiluokkaistuttu ei olisi keskiluokkaistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. keskiluokkaistu älä keskiluokkaistu 2nd sing. ole keskiluokkaistunut älä ole keskiluokkaistunut
3rd sing. keskiluokkaistukoon älköön keskiluokkaistuko 3rd sing. olkoon keskiluokkaistunut älköön olko keskiluokkaistunut
1st plur. keskiluokkaistukaamme älkäämme keskiluokkaistuko 1st plur. olkaamme keskiluokkaistuneet älkäämme olko keskiluokkaistuneet
2nd plur. keskiluokkaistukaa älkää keskiluokkaistuko 2nd plur. olkaa keskiluokkaistuneet älkää olko keskiluokkaistuneet
3rd plur. keskiluokkaistukoot älkööt keskiluokkaistuko 3rd plur. olkoot keskiluokkaistuneet älkööt olko keskiluokkaistuneet
passive keskiluokkaistuttakoon älköön keskiluokkaistuttako passive olkoon keskiluokkaistuttu älköön olko keskiluokkaistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. keskiluokkaistunen en keskiluokkaistune 1st sing. lienen keskiluokkaistunut en liene keskiluokkaistunut
2nd sing. keskiluokkaistunet et keskiluokkaistune 2nd sing. lienet keskiluokkaistunut et liene keskiluokkaistunut
3rd sing. keskiluokkaistunee ei keskiluokkaistune 3rd sing. lienee keskiluokkaistunut ei liene keskiluokkaistunut
1st plur. keskiluokkaistunemme emme keskiluokkaistune 1st plur. lienemme keskiluokkaistuneet emme liene keskiluokkaistuneet
2nd plur. keskiluokkaistunette ette keskiluokkaistune 2nd plur. lienette keskiluokkaistuneet ette liene keskiluokkaistuneet
3rd plur. keskiluokkaistunevat eivät keskiluokkaistune 3rd plur. lienevät keskiluokkaistuneet eivät liene keskiluokkaistuneet
passive keskiluokkaistuttaneen ei keskiluokkaistuttane passive lienee keskiluokkaistuttu ei liene keskiluokkaistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st keskiluokkaistua present keskiluokkaistuva keskiluokkaistuttava
long 1st2 keskiluokkaistuakseen past keskiluokkaistunut keskiluokkaistuttu
2nd inessive1 keskiluokkaistuessa keskiluokkaistuttaessa agent1, 3 keskiluokkaistuma
instructive keskiluokkaistuen negative keskiluokkaistumaton
3rd inessive keskiluokkaistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative keskiluokkaistumasta
illative keskiluokkaistumaan
adessive keskiluokkaistumalla
abessive keskiluokkaistumatta
instructive keskiluokkaistuman keskiluokkaistuttaman
4th nominative keskiluokkaistuminen
partitive keskiluokkaistumista
5th2 keskiluokkaistumaisillaan