kipenöidä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

kipenöidä

  1. Alternative form of kipinöidä

Conjugation[edit]

Inflection of kipenöidä (Kotus type 68/tupakoida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kipenöin
kipenöitsen
en kipenöi
en kipenöitse
1st sing. olen kipenöinyt en ole kipenöinyt
2nd sing. kipenöit
kipenöitset
et kipenöi
et kipenöitse
2nd sing. olet kipenöinyt et ole kipenöinyt
3rd sing. kipenöi
kipenöitsee
ei kipenöi
ei kipenöitse
3rd sing. on kipenöinyt ei ole kipenöinyt
1st plur. kipenöimme
kipenöitsemme
emme kipenöi
emme kipenöitse
1st plur. olemme kipenöineet emme ole kipenöineet
2nd plur. kipenöitte
kipenöitsette
ette kipenöi
ette kipenöitse
2nd plur. olette kipenöineet ette ole kipenöineet
3rd plur. kipenöivät
kipenöitsevät
eivät kipenöi
eivät kipenöitse
3rd plur. ovat kipenöineet eivät ole kipenöineet
passive kipenöidään ei kipenöidä passive on kipenöity ei ole kipenöity
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kipenöin
kipenöitsin
en kipenöinyt 1st sing. olin kipenöinyt en ollut kipenöinyt
2nd sing. kipenöit
kipenöitsit
et kipenöinyt 2nd sing. olit kipenöinyt et ollut kipenöinyt
3rd sing. kipenöi
kipenöitsi
ei kipenöinyt 3rd sing. oli kipenöinyt ei ollut kipenöinyt
1st plur. kipenöimme
kipenöitsimme
emme kipenöineet 1st plur. olimme kipenöineet emme olleet kipenöineet
2nd plur. kipenöitte
kipenöitsitte
ette kipenöineet 2nd plur. olitte kipenöineet ette olleet kipenöineet
3rd plur. kipenöivät
kipenöitsivät
eivät kipenöineet 3rd plur. olivat kipenöineet eivät olleet kipenöineet
passive kipenöitiin ei kipenöity passive oli kipenöity ei ollut kipenöity
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kipenöisin
kipenöitsisin
en kipenöisi
en kipenöitsisi
1st sing. olisin kipenöinyt en olisi kipenöinyt
2nd sing. kipenöisit
kipenöitsisit
et kipenöisi
et kipenöitsisi
2nd sing. olisit kipenöinyt et olisi kipenöinyt
3rd sing. kipenöisi
kipenöitsisi
ei kipenöisi
ei kipenöitsisi
3rd sing. olisi kipenöinyt ei olisi kipenöinyt
1st plur. kipenöisimme
kipenöitsisimme
emme kipenöisi
emme kipenöitsisi
1st plur. olisimme kipenöineet emme olisi kipenöineet
2nd plur. kipenöisitte
kipenöitsisitte
ette kipenöisi
ette kipenöitsisi
2nd plur. olisitte kipenöineet ette olisi kipenöineet
3rd plur. kipenöisivät
kipenöitsisivät
eivät kipenöisi
eivät kipenöitsisi
3rd plur. olisivat kipenöineet eivät olisi kipenöineet
passive kipenöitäisiin ei kipenöitäisi passive olisi kipenöity ei olisi kipenöity
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kipenöi
kipenöitse
älä kipenöi
älä kipenöitse
2nd sing. ole kipenöinyt älä ole kipenöinyt
3rd sing. kipenöiköön älköön kipenöikö 3rd sing. olkoon kipenöinyt älköön olko kipenöinyt
1st plur. kipenöikäämme älkäämme kipenöikö 1st plur. olkaamme kipenöineet älkäämme olko kipenöineet
2nd plur. kipenöikää älkää kipenöikö 2nd plur. olkaa kipenöineet älkää olko kipenöineet
3rd plur. kipenöikööt älkööt kipenöikö 3rd plur. olkoot kipenöineet älkööt olko kipenöineet
passive kipenöitäköön älköön kipenöitäkö passive olkoon kipenöity älköön olko kipenöity
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kipenöinen en kipenöine 1st sing. lienen kipenöinyt en liene kipenöinyt
2nd sing. kipenöinet et kipenöine 2nd sing. lienet kipenöinyt et liene kipenöinyt
3rd sing. kipenöinee ei kipenöine 3rd sing. lienee kipenöinyt ei liene kipenöinyt
1st plur. kipenöinemme emme kipenöine 1st plur. lienemme kipenöineet emme liene kipenöineet
2nd plur. kipenöinette ette kipenöine 2nd plur. lienette kipenöineet ette liene kipenöineet
3rd plur. kipenöinevät eivät kipenöine 3rd plur. lienevät kipenöineet eivät liene kipenöineet
passive kipenöitäneen ei kipenöitäne passive lienee kipenöity ei liene kipenöity
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kipenöidä present kipenöivä
kipenöitsevä
kipenöitävä
long 1st2 kipenöidäkseen past kipenöinyt kipenöity
2nd inessive1 kipenöidessä kipenöitäessä agent1, 3 kipenöimä
kipenöitsemä
instructive kipenöiden negative kipenöimätön
kipenöitsemätön
3rd inessive kipenöimässä
kipenöitsemässä
1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kipenöimästä
kipenöitsemästä
illative kipenöimään
kipenöitsemään
adessive kipenöimällä
kipenöitsemällä
abessive kipenöimättä
kipenöitsemättä
instructive kipenöimän
kipenöitsemän
kipenöitämän
4th nominative kipenöiminen
kipenöitseminen
partitive kipenöimistä
kipenöitsemistä
5th2 kipenöimäisillään
kipenöitsemäisillään