koketeerata

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

koketeerata

  1. To coquet.

Conjugation[edit]

Inflection of koketeerata (Kotus type 73/salata, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. koketeeraan en koketeeraa 1st sing. olen koketeerannut en ole koketeerannut
2nd sing. koketeeraat et koketeeraa 2nd sing. olet koketeerannut et ole koketeerannut
3rd sing. koketeeraa ei koketeeraa 3rd sing. on koketeerannut ei ole koketeerannut
1st plur. koketeeraamme emme koketeeraa 1st plur. olemme koketeeranneet emme ole koketeeranneet
2nd plur. koketeeraatte ette koketeeraa 2nd plur. olette koketeeranneet ette ole koketeeranneet
3rd plur. koketeeraavat eivät koketeeraa 3rd plur. ovat koketeeranneet eivät ole koketeeranneet
passive koketeerataan ei koketeerata passive on koketeerattu ei ole koketeerattu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. koketeerasin en koketeerannut 1st sing. olin koketeerannut en ollut koketeerannut
2nd sing. koketeerasit et koketeerannut 2nd sing. olit koketeerannut et ollut koketeerannut
3rd sing. koketeerasi ei koketeerannut 3rd sing. oli koketeerannut ei ollut koketeerannut
1st plur. koketeerasimme emme koketeeranneet 1st plur. olimme koketeeranneet emme olleet koketeeranneet
2nd plur. koketeerasitte ette koketeeranneet 2nd plur. olitte koketeeranneet ette olleet koketeeranneet
3rd plur. koketeerasivat eivät koketeeranneet 3rd plur. olivat koketeeranneet eivät olleet koketeeranneet
passive koketeerattiin ei koketeerattu passive oli koketeerattu ei ollut koketeerattu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. koketeeraisin en koketeeraisi 1st sing. olisin koketeerannut en olisi koketeerannut
2nd sing. koketeeraisit et koketeeraisi 2nd sing. olisit koketeerannut et olisi koketeerannut
3rd sing. koketeeraisi ei koketeeraisi 3rd sing. olisi koketeerannut ei olisi koketeerannut
1st plur. koketeeraisimme emme koketeeraisi 1st plur. olisimme koketeeranneet emme olisi koketeeranneet
2nd plur. koketeeraisitte ette koketeeraisi 2nd plur. olisitte koketeeranneet ette olisi koketeeranneet
3rd plur. koketeeraisivat eivät koketeeraisi 3rd plur. olisivat koketeeranneet eivät olisi koketeeranneet
passive koketeerattaisiin ei koketeerattaisi passive olisi koketeerattu ei olisi koketeerattu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. koketeeraa älä koketeeraa 2nd sing. ole koketeerannut älä ole koketeerannut
3rd sing. koketeeratkoon älköön koketeeratko 3rd sing. olkoon koketeerannut älköön olko koketeerannut
1st plur. koketeeratkaamme älkäämme koketeeratko 1st plur. olkaamme koketeeranneet älkäämme olko koketeeranneet
2nd plur. koketeeratkaa älkää koketeeratko 2nd plur. olkaa koketeeranneet älkää olko koketeeranneet
3rd plur. koketeeratkoot älkööt koketeeratko 3rd plur. olkoot koketeeranneet älkööt olko koketeeranneet
passive koketeerattakoon älköön koketeerattako passive olkoon koketeerattu älköön olko koketeerattu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. koketeerannen en koketeeranne 1st sing. lienen koketeerannut en liene koketeerannut
2nd sing. koketeerannet et koketeeranne 2nd sing. lienet koketeerannut et liene koketeerannut
3rd sing. koketeerannee ei koketeeranne 3rd sing. lienee koketeerannut ei liene koketeerannut
1st plur. koketeerannemme emme koketeeranne 1st plur. lienemme koketeeranneet emme liene koketeeranneet
2nd plur. koketeerannette ette koketeeranne 2nd plur. lienette koketeeranneet ette liene koketeeranneet
3rd plur. koketeerannevat eivät koketeeranne 3rd plur. lienevät koketeeranneet eivät liene koketeeranneet
passive koketeerattaneen ei koketeerattane passive lienee koketeerattu ei liene koketeerattu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st koketeerata present koketeeraava koketeerattava
long 1st2 koketeeratakseen past koketeerannut koketeerattu
2nd inessive1 koketeeratessa koketeerattaessa agent1, 3 koketeeraama
instructive koketeeraten negative koketeeraamaton
3rd inessive koketeeraamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative koketeeraamasta
illative koketeeraamaan
adessive koketeeraamalla
abessive koketeeraamatta
instructive koketeeraaman koketeerattaman
4th nominative koketeeraaminen
partitive koketeeraamista
5th2 koketeeraamaisillaan