kyhnyttää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

kyhnyttää

  1. (intransitive) to rub oneself (against something)

Conjugation[edit]

Inflection of kyhnyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyhnytän en kyhnytä 1st sing. olen kyhnyttänyt en ole kyhnyttänyt
2nd sing. kyhnytät et kyhnytä 2nd sing. olet kyhnyttänyt et ole kyhnyttänyt
3rd sing. kyhnyttää ei kyhnytä 3rd sing. on kyhnyttänyt ei ole kyhnyttänyt
1st plur. kyhnytämme emme kyhnytä 1st plur. olemme kyhnyttäneet emme ole kyhnyttäneet
2nd plur. kyhnytätte ette kyhnytä 2nd plur. olette kyhnyttäneet ette ole kyhnyttäneet
3rd plur. kyhnyttävät eivät kyhnytä 3rd plur. ovat kyhnyttäneet eivät ole kyhnyttäneet
passive kyhnytetään ei kyhnytetä passive on kyhnytetty ei ole kyhnytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyhnytin en kyhnyttänyt 1st sing. olin kyhnyttänyt en ollut kyhnyttänyt
2nd sing. kyhnytit et kyhnyttänyt 2nd sing. olit kyhnyttänyt et ollut kyhnyttänyt
3rd sing. kyhnytti ei kyhnyttänyt 3rd sing. oli kyhnyttänyt ei ollut kyhnyttänyt
1st plur. kyhnytimme emme kyhnyttäneet 1st plur. olimme kyhnyttäneet emme olleet kyhnyttäneet
2nd plur. kyhnytitte ette kyhnyttäneet 2nd plur. olitte kyhnyttäneet ette olleet kyhnyttäneet
3rd plur. kyhnyttivät eivät kyhnyttäneet 3rd plur. olivat kyhnyttäneet eivät olleet kyhnyttäneet
passive kyhnytettiin ei kyhnytetty passive oli kyhnytetty ei ollut kyhnytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyhnyttäisin en kyhnyttäisi 1st sing. olisin kyhnyttänyt en olisi kyhnyttänyt
2nd sing. kyhnyttäisit et kyhnyttäisi 2nd sing. olisit kyhnyttänyt et olisi kyhnyttänyt
3rd sing. kyhnyttäisi ei kyhnyttäisi 3rd sing. olisi kyhnyttänyt ei olisi kyhnyttänyt
1st plur. kyhnyttäisimme emme kyhnyttäisi 1st plur. olisimme kyhnyttäneet emme olisi kyhnyttäneet
2nd plur. kyhnyttäisitte ette kyhnyttäisi 2nd plur. olisitte kyhnyttäneet ette olisi kyhnyttäneet
3rd plur. kyhnyttäisivät eivät kyhnyttäisi 3rd plur. olisivat kyhnyttäneet eivät olisi kyhnyttäneet
passive kyhnytettäisiin ei kyhnytettäisi passive olisi kyhnytetty ei olisi kyhnytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kyhnytä älä kyhnytä 2nd sing. ole kyhnyttänyt älä ole kyhnyttänyt
3rd sing. kyhnyttäköön älköön kyhnyttäkö 3rd sing. olkoon kyhnyttänyt älköön olko kyhnyttänyt
1st plur. kyhnyttäkäämme älkäämme kyhnyttäkö 1st plur. olkaamme kyhnyttäneet älkäämme olko kyhnyttäneet
2nd plur. kyhnyttäkää älkää kyhnyttäkö 2nd plur. olkaa kyhnyttäneet älkää olko kyhnyttäneet
3rd plur. kyhnyttäkööt älkööt kyhnyttäkö 3rd plur. olkoot kyhnyttäneet älkööt olko kyhnyttäneet
passive kyhnytettäköön älköön kyhnytettäkö passive olkoon kyhnytetty älköön olko kyhnytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kyhnyttänen en kyhnyttäne 1st sing. lienen kyhnyttänyt en liene kyhnyttänyt
2nd sing. kyhnyttänet et kyhnyttäne 2nd sing. lienet kyhnyttänyt et liene kyhnyttänyt
3rd sing. kyhnyttänee ei kyhnyttäne 3rd sing. lienee kyhnyttänyt ei liene kyhnyttänyt
1st plur. kyhnyttänemme emme kyhnyttäne 1st plur. lienemme kyhnyttäneet emme liene kyhnyttäneet
2nd plur. kyhnyttänette ette kyhnyttäne 2nd plur. lienette kyhnyttäneet ette liene kyhnyttäneet
3rd plur. kyhnyttänevät eivät kyhnyttäne 3rd plur. lienevät kyhnyttäneet eivät liene kyhnyttäneet
passive kyhnytettäneen ei kyhnytettäne passive lienee kyhnytetty ei liene kyhnytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kyhnyttää present kyhnyttävä kyhnytettävä
long 1st2 kyhnyttääkseen past kyhnyttänyt kyhnytetty
2nd inessive1 kyhnyttäessä kyhnytettäessä agent1, 3 kyhnyttämä
instructive kyhnyttäen negative kyhnyttämätön
3rd inessive kyhnyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kyhnyttämästä
illative kyhnyttämään
adessive kyhnyttämällä
abessive kyhnyttämättä
instructive kyhnyttämän kyhnytettämän
4th nominative kyhnyttäminen
partitive kyhnyttämistä
5th2 kyhnyttämäisillään