Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



länsimais- +‎ -taa



  1. (transitive) To westernize.


Inflection of länsimaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. länsimaistan en länsimaista 1st sing. olen länsimaistanut en ole länsimaistanut
2nd sing. länsimaistat et länsimaista 2nd sing. olet länsimaistanut et ole länsimaistanut
3rd sing. länsimaistaa ei länsimaista 3rd sing. on länsimaistanut ei ole länsimaistanut
1st plur. länsimaistamme emme länsimaista 1st plur. olemme länsimaistaneet emme ole länsimaistaneet
2nd plur. länsimaistatte ette länsimaista 2nd plur. olette länsimaistaneet ette ole länsimaistaneet
3rd plur. länsimaistavat eivät länsimaista 3rd plur. ovat länsimaistaneet eivät ole länsimaistaneet
passive länsimaistetaan ei länsimaisteta passive on länsimaistettu ei ole länsimaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. länsimaistin en länsimaistanut 1st sing. olin länsimaistanut en ollut länsimaistanut
2nd sing. länsimaistit et länsimaistanut 2nd sing. olit länsimaistanut et ollut länsimaistanut
3rd sing. länsimaisti ei länsimaistanut 3rd sing. oli länsimaistanut ei ollut länsimaistanut
1st plur. länsimaistimme emme länsimaistaneet 1st plur. olimme länsimaistaneet emme olleet länsimaistaneet
2nd plur. länsimaistitte ette länsimaistaneet 2nd plur. olitte länsimaistaneet ette olleet länsimaistaneet
3rd plur. länsimaistivat eivät länsimaistaneet 3rd plur. olivat länsimaistaneet eivät olleet länsimaistaneet
passive länsimaistettiin ei länsimaistettu passive oli länsimaistettu ei ollut länsimaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. länsimaistaisin en länsimaistaisi 1st sing. olisin länsimaistanut en olisi länsimaistanut
2nd sing. länsimaistaisit et länsimaistaisi 2nd sing. olisit länsimaistanut et olisi länsimaistanut
3rd sing. länsimaistaisi ei länsimaistaisi 3rd sing. olisi länsimaistanut ei olisi länsimaistanut
1st plur. länsimaistaisimme emme länsimaistaisi 1st plur. olisimme länsimaistaneet emme olisi länsimaistaneet
2nd plur. länsimaistaisitte ette länsimaistaisi 2nd plur. olisitte länsimaistaneet ette olisi länsimaistaneet
3rd plur. länsimaistaisivat eivät länsimaistaisi 3rd plur. olisivat länsimaistaneet eivät olisi länsimaistaneet
passive länsimaistettaisiin ei länsimaistettaisi passive olisi länsimaistettu ei olisi länsimaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. länsimaista älä länsimaista 2nd sing. ole länsimaistanut älä ole länsimaistanut
3rd sing. länsimaistakoon älköön länsimaistako 3rd sing. olkoon länsimaistanut älköön olko länsimaistanut
1st plur. länsimaistakaamme älkäämme länsimaistako 1st plur. olkaamme länsimaistaneet älkäämme olko länsimaistaneet
2nd plur. länsimaistakaa älkää länsimaistako 2nd plur. olkaa länsimaistaneet älkää olko länsimaistaneet
3rd plur. länsimaistakoot älkööt länsimaistako 3rd plur. olkoot länsimaistaneet älkööt olko länsimaistaneet
passive länsimaistettakoon älköön länsimaistettako passive olkoon länsimaistettu älköön olko länsimaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. länsimaistanen en länsimaistane 1st sing. lienen länsimaistanut en liene länsimaistanut
2nd sing. länsimaistanet et länsimaistane 2nd sing. lienet länsimaistanut et liene länsimaistanut
3rd sing. länsimaistanee ei länsimaistane 3rd sing. lienee länsimaistanut ei liene länsimaistanut
1st plur. länsimaistanemme emme länsimaistane 1st plur. lienemme länsimaistaneet emme liene länsimaistaneet
2nd plur. länsimaistanette ette länsimaistane 2nd plur. lienette länsimaistaneet ette liene länsimaistaneet
3rd plur. länsimaistanevat eivät länsimaistane 3rd plur. lienevät länsimaistaneet eivät liene länsimaistaneet
passive länsimaistettaneen ei länsimaistettane passive lienee länsimaistettu ei liene länsimaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st länsimaistaa present länsimaistava länsimaistettava
long 1st2 länsimaistaakseen past länsimaistanut länsimaistettu
2nd inessive1 länsimaistaessa länsimaistettaessa agent1, 3 länsimaistama
instructive länsimaistaen negative länsimaistamaton
3rd inessive länsimaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative länsimaistamasta
illative länsimaistamaan
adessive länsimaistamalla
abessive länsimaistamatta
instructive länsimaistaman länsimaistettaman
4th nominative länsimaistaminen
partitive länsimaistamista
5th2 länsimaistamaisillaan

Related terms[edit]