loskaantua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

loskaantua

  1. This term needs a translation to English. Please help out and add a translation, then remove the text {{rfdef}}.

Conjugation[edit]

Inflection of loskaantua (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. loskaannun en loskaannu 1st sing. olen loskaantunut en ole loskaantunut
2nd sing. loskaannut et loskaannu 2nd sing. olet loskaantunut et ole loskaantunut
3rd sing. loskaantuu ei loskaannu 3rd sing. on loskaantunut ei ole loskaantunut
1st plur. loskaannumme emme loskaannu 1st plur. olemme loskaantuneet emme ole loskaantuneet
2nd plur. loskaannutte ette loskaannu 2nd plur. olette loskaantuneet ette ole loskaantuneet
3rd plur. loskaantuvat eivät loskaannu 3rd plur. ovat loskaantuneet eivät ole loskaantuneet
passive loskaannutaan ei loskaannuta passive on loskaannuttu ei ole loskaannuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. loskaannuin en loskaantunut 1st sing. olin loskaantunut en ollut loskaantunut
2nd sing. loskaannuit et loskaantunut 2nd sing. olit loskaantunut et ollut loskaantunut
3rd sing. loskaantui ei loskaantunut 3rd sing. oli loskaantunut ei ollut loskaantunut
1st plur. loskaannuimme emme loskaantuneet 1st plur. olimme loskaantuneet emme olleet loskaantuneet
2nd plur. loskaannuitte ette loskaantuneet 2nd plur. olitte loskaantuneet ette olleet loskaantuneet
3rd plur. loskaantuivat eivät loskaantuneet 3rd plur. olivat loskaantuneet eivät olleet loskaantuneet
passive loskaannuttiin ei loskaannuttu passive oli loskaannuttu ei ollut loskaannuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. loskaantuisin en loskaantuisi 1st sing. olisin loskaantunut en olisi loskaantunut
2nd sing. loskaantuisit et loskaantuisi 2nd sing. olisit loskaantunut et olisi loskaantunut
3rd sing. loskaantuisi ei loskaantuisi 3rd sing. olisi loskaantunut ei olisi loskaantunut
1st plur. loskaantuisimme emme loskaantuisi 1st plur. olisimme loskaantuneet emme olisi loskaantuneet
2nd plur. loskaantuisitte ette loskaantuisi 2nd plur. olisitte loskaantuneet ette olisi loskaantuneet
3rd plur. loskaantuisivat eivät loskaantuisi 3rd plur. olisivat loskaantuneet eivät olisi loskaantuneet
passive loskaannuttaisiin ei loskaannuttaisi passive olisi loskaannuttu ei olisi loskaannuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. loskaannu älä loskaannu 2nd sing. ole loskaantunut älä ole loskaantunut
3rd sing. loskaantukoon älköön loskaantuko 3rd sing. olkoon loskaantunut älköön olko loskaantunut
1st plur. loskaantukaamme älkäämme loskaantuko 1st plur. olkaamme loskaantuneet älkäämme olko loskaantuneet
2nd plur. loskaantukaa älkää loskaantuko 2nd plur. olkaa loskaantuneet älkää olko loskaantuneet
3rd plur. loskaantukoot älkööt loskaantuko 3rd plur. olkoot loskaantuneet älkööt olko loskaantuneet
passive loskaannuttakoon älköön loskaannuttako passive olkoon loskaannuttu älköön olko loskaannuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. loskaantunen en loskaantune 1st sing. lienen loskaantunut en liene loskaantunut
2nd sing. loskaantunet et loskaantune 2nd sing. lienet loskaantunut et liene loskaantunut
3rd sing. loskaantunee ei loskaantune 3rd sing. lienee loskaantunut ei liene loskaantunut
1st plur. loskaantunemme emme loskaantune 1st plur. lienemme loskaantuneet emme liene loskaantuneet
2nd plur. loskaantunette ette loskaantune 2nd plur. lienette loskaantuneet ette liene loskaantuneet
3rd plur. loskaantunevat eivät loskaantune 3rd plur. lienevät loskaantuneet eivät liene loskaantuneet
passive loskaannuttaneen ei loskaannuttane passive lienee loskaannuttu ei liene loskaannuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st loskaantua present loskaantuva loskaannuttava
long 1st2 loskaantuakseen past loskaantunut loskaannuttu
2nd inessive1 loskaantuessa loskaannuttaessa agent1, 3 loskaantuma
instructive loskaantuen negative loskaantumaton
3rd inessive loskaantumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative loskaantumasta
illative loskaantumaan
adessive loskaantumalla
abessive loskaantumatta
instructive loskaantuman loskaannuttaman
4th nominative loskaantuminen
partitive loskaantumista
5th2 loskaantumaisillaan

Related terms[edit]