mökeltää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

mökeltää

  1. (intransitive) This entry needs a definition. Please add one, then remove {{defn}}.

Conjugation[edit]

Inflection of mökeltää (Kotus type 54/huutaa, lt-ll gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mökellän en mökellä 1st sing. olen mökeltänyt en ole mökeltänyt
2nd sing. mökellät et mökellä 2nd sing. olet mökeltänyt et ole mökeltänyt
3rd sing. mökeltää ei mökellä 3rd sing. on mökeltänyt ei ole mökeltänyt
1st plur. mökellämme emme mökellä 1st plur. olemme mökeltäneet emme ole mökeltäneet
2nd plur. mökellätte ette mökellä 2nd plur. olette mökeltäneet ette ole mökeltäneet
3rd plur. mökeltävät eivät mökellä 3rd plur. ovat mökeltäneet eivät ole mökeltäneet
passive mökelletään ei mökelletä passive on mökelletty ei ole mökelletty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mökelsin en mökeltänyt 1st sing. olin mökeltänyt en ollut mökeltänyt
2nd sing. mökelsit et mökeltänyt 2nd sing. olit mökeltänyt et ollut mökeltänyt
3rd sing. mökelsi ei mökeltänyt 3rd sing. oli mökeltänyt ei ollut mökeltänyt
1st plur. mökelsimme emme mökeltäneet 1st plur. olimme mökeltäneet emme olleet mökeltäneet
2nd plur. mökelsitte ette mökeltäneet 2nd plur. olitte mökeltäneet ette olleet mökeltäneet
3rd plur. mökelsivät eivät mökeltäneet 3rd plur. olivat mökeltäneet eivät olleet mökeltäneet
passive mökellettiin ei mökelletty passive oli mökelletty ei ollut mökelletty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mökeltäisin en mökeltäisi 1st sing. olisin mökeltänyt en olisi mökeltänyt
2nd sing. mökeltäisit et mökeltäisi 2nd sing. olisit mökeltänyt et olisi mökeltänyt
3rd sing. mökeltäisi ei mökeltäisi 3rd sing. olisi mökeltänyt ei olisi mökeltänyt
1st plur. mökeltäisimme emme mökeltäisi 1st plur. olisimme mökeltäneet emme olisi mökeltäneet
2nd plur. mökeltäisitte ette mökeltäisi 2nd plur. olisitte mökeltäneet ette olisi mökeltäneet
3rd plur. mökeltäisivät eivät mökeltäisi 3rd plur. olisivat mökeltäneet eivät olisi mökeltäneet
passive mökellettäisiin ei mökellettäisi passive olisi mökelletty ei olisi mökelletty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. mökellä älä mökellä 2nd sing. ole mökeltänyt älä ole mökeltänyt
3rd sing. mökeltäköön älköön mökeltäkö 3rd sing. olkoon mökeltänyt älköön olko mökeltänyt
1st plur. mökeltäkäämme älkäämme mökeltäkö 1st plur. olkaamme mökeltäneet älkäämme olko mökeltäneet
2nd plur. mökeltäkää älkää mökeltäkö 2nd plur. olkaa mökeltäneet älkää olko mökeltäneet
3rd plur. mökeltäkööt älkööt mökeltäkö 3rd plur. olkoot mökeltäneet älkööt olko mökeltäneet
passive mökellettäköön älköön mökellettäkö passive olkoon mökelletty älköön olko mökelletty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mökeltänen en mökeltäne 1st sing. lienen mökeltänyt en liene mökeltänyt
2nd sing. mökeltänet et mökeltäne 2nd sing. lienet mökeltänyt et liene mökeltänyt
3rd sing. mökeltänee ei mökeltäne 3rd sing. lienee mökeltänyt ei liene mökeltänyt
1st plur. mökeltänemme emme mökeltäne 1st plur. lienemme mökeltäneet emme liene mökeltäneet
2nd plur. mökeltänette ette mökeltäne 2nd plur. lienette mökeltäneet ette liene mökeltäneet
3rd plur. mökeltänevät eivät mökeltäne 3rd plur. lienevät mökeltäneet eivät liene mökeltäneet
passive mökellettäneen ei mökellettäne passive lienee mökelletty ei liene mökelletty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st mökeltää present mökeltävä mökellettävä
long 1st2 mökeltääkseen past mökeltänyt mökelletty
2nd inessive1 mökeltäessä mökellettäessä agent1, 3 mökeltämä
instructive mökeltäen negative mökeltämätön
3rd inessive mökeltämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative mökeltämästä
illative mökeltämään
adessive mökeltämällä
abessive mökeltämättä
instructive mökeltämän mökellettämän
4th nominative mökeltäminen
partitive mökeltämistä
5th2 mökeltämäisillään

Verb[edit]

mökeltää

  1. Third-person singular indicative present form of mökeltää.