maailmallistua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

maailmallistua

  1. (intransitive) To become worldly.

Conjugation[edit]

Inflection of maailmallistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maailmallistun en maailmallistu 1st sing. olen maailmallistunut en ole maailmallistunut
2nd sing. maailmallistut et maailmallistu 2nd sing. olet maailmallistunut et ole maailmallistunut
3rd sing. maailmallistuu ei maailmallistu 3rd sing. on maailmallistunut ei ole maailmallistunut
1st plur. maailmallistumme emme maailmallistu 1st plur. olemme maailmallistuneet emme ole maailmallistuneet
2nd plur. maailmallistutte ette maailmallistu 2nd plur. olette maailmallistuneet ette ole maailmallistuneet
3rd plur. maailmallistuvat eivät maailmallistu 3rd plur. ovat maailmallistuneet eivät ole maailmallistuneet
passive maailmallistutaan ei maailmallistuta passive on maailmallistuttu ei ole maailmallistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maailmallistuin en maailmallistunut 1st sing. olin maailmallistunut en ollut maailmallistunut
2nd sing. maailmallistuit et maailmallistunut 2nd sing. olit maailmallistunut et ollut maailmallistunut
3rd sing. maailmallistui ei maailmallistunut 3rd sing. oli maailmallistunut ei ollut maailmallistunut
1st plur. maailmallistuimme emme maailmallistuneet 1st plur. olimme maailmallistuneet emme olleet maailmallistuneet
2nd plur. maailmallistuitte ette maailmallistuneet 2nd plur. olitte maailmallistuneet ette olleet maailmallistuneet
3rd plur. maailmallistuivat eivät maailmallistuneet 3rd plur. olivat maailmallistuneet eivät olleet maailmallistuneet
passive maailmallistuttiin ei maailmallistuttu passive oli maailmallistuttu ei ollut maailmallistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maailmallistuisin en maailmallistuisi 1st sing. olisin maailmallistunut en olisi maailmallistunut
2nd sing. maailmallistuisit et maailmallistuisi 2nd sing. olisit maailmallistunut et olisi maailmallistunut
3rd sing. maailmallistuisi ei maailmallistuisi 3rd sing. olisi maailmallistunut ei olisi maailmallistunut
1st plur. maailmallistuisimme emme maailmallistuisi 1st plur. olisimme maailmallistuneet emme olisi maailmallistuneet
2nd plur. maailmallistuisitte ette maailmallistuisi 2nd plur. olisitte maailmallistuneet ette olisi maailmallistuneet
3rd plur. maailmallistuisivat eivät maailmallistuisi 3rd plur. olisivat maailmallistuneet eivät olisi maailmallistuneet
passive maailmallistuttaisiin ei maailmallistuttaisi passive olisi maailmallistuttu ei olisi maailmallistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. maailmallistu älä maailmallistu 2nd sing. ole maailmallistunut älä ole maailmallistunut
3rd sing. maailmallistukoon älköön maailmallistuko 3rd sing. olkoon maailmallistunut älköön olko maailmallistunut
1st plur. maailmallistukaamme älkäämme maailmallistuko 1st plur. olkaamme maailmallistuneet älkäämme olko maailmallistuneet
2nd plur. maailmallistukaa älkää maailmallistuko 2nd plur. olkaa maailmallistuneet älkää olko maailmallistuneet
3rd plur. maailmallistukoot älkööt maailmallistuko 3rd plur. olkoot maailmallistuneet älkööt olko maailmallistuneet
passive maailmallistuttakoon älköön maailmallistuttako passive olkoon maailmallistuttu älköön olko maailmallistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maailmallistunen en maailmallistune 1st sing. lienen maailmallistunut en liene maailmallistunut
2nd sing. maailmallistunet et maailmallistune 2nd sing. lienet maailmallistunut et liene maailmallistunut
3rd sing. maailmallistunee ei maailmallistune 3rd sing. lienee maailmallistunut ei liene maailmallistunut
1st plur. maailmallistunemme emme maailmallistune 1st plur. lienemme maailmallistuneet emme liene maailmallistuneet
2nd plur. maailmallistunette ette maailmallistune 2nd plur. lienette maailmallistuneet ette liene maailmallistuneet
3rd plur. maailmallistunevat eivät maailmallistune 3rd plur. lienevät maailmallistuneet eivät liene maailmallistuneet
passive maailmallistuttaneen ei maailmallistuttane passive lienee maailmallistuttu ei liene maailmallistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st maailmallistua present maailmallistuva maailmallistuttava
long 1st2 maailmallistuakseen past maailmallistunut maailmallistuttu
2nd inessive1 maailmallistuessa maailmallistuttaessa agent1, 3 maailmallistuma
instructive maailmallistuen negative maailmallistumaton
3rd inessive maailmallistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative maailmallistumasta
illative maailmallistumaan
adessive maailmallistumalla
abessive maailmallistumatta
instructive maailmallistuman maailmallistuttaman
4th nominative maailmallistuminen
partitive maailmallistumista
5th2 maailmallistumaisillaan

Related terms[edit]