materiaalistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Verb[edit]

materiaalistaa

  1. (transitive) To materialize.

Conjugation[edit]

Inflection of materiaalistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. materiaalistan en materiaalista 1st sing. olen materiaalistanut en ole materiaalistanut
2nd sing. materiaalistat et materiaalista 2nd sing. olet materiaalistanut et ole materiaalistanut
3rd sing. materiaalistaa ei materiaalista 3rd sing. on materiaalistanut ei ole materiaalistanut
1st plur. materiaalistamme emme materiaalista 1st plur. olemme materiaalistaneet emme ole materiaalistaneet
2nd plur. materiaalistatte ette materiaalista 2nd plur. olette materiaalistaneet ette ole materiaalistaneet
3rd plur. materiaalistavat eivät materiaalista 3rd plur. ovat materiaalistaneet eivät ole materiaalistaneet
passive materiaalistetaan ei materiaalisteta passive on materiaalistettu ei ole materiaalistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. materiaalistin en materiaalistanut 1st sing. olin materiaalistanut en ollut materiaalistanut
2nd sing. materiaalistit et materiaalistanut 2nd sing. olit materiaalistanut et ollut materiaalistanut
3rd sing. materiaalisti ei materiaalistanut 3rd sing. oli materiaalistanut ei ollut materiaalistanut
1st plur. materiaalistimme emme materiaalistaneet 1st plur. olimme materiaalistaneet emme olleet materiaalistaneet
2nd plur. materiaalistitte ette materiaalistaneet 2nd plur. olitte materiaalistaneet ette olleet materiaalistaneet
3rd plur. materiaalistivat eivät materiaalistaneet 3rd plur. olivat materiaalistaneet eivät olleet materiaalistaneet
passive materiaalistettiin ei materiaalistettu passive oli materiaalistettu ei ollut materiaalistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. materiaalistaisin en materiaalistaisi 1st sing. olisin materiaalistanut en olisi materiaalistanut
2nd sing. materiaalistaisit et materiaalistaisi 2nd sing. olisit materiaalistanut et olisi materiaalistanut
3rd sing. materiaalistaisi ei materiaalistaisi 3rd sing. olisi materiaalistanut ei olisi materiaalistanut
1st plur. materiaalistaisimme emme materiaalistaisi 1st plur. olisimme materiaalistaneet emme olisi materiaalistaneet
2nd plur. materiaalistaisitte ette materiaalistaisi 2nd plur. olisitte materiaalistaneet ette olisi materiaalistaneet
3rd plur. materiaalistaisivat eivät materiaalistaisi 3rd plur. olisivat materiaalistaneet eivät olisi materiaalistaneet
passive materiaalistettaisiin ei materiaalistettaisi passive olisi materiaalistettu ei olisi materiaalistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. materiaalista älä materiaalista 2nd sing. ole materiaalistanut älä ole materiaalistanut
3rd sing. materiaalistakoon älköön materiaalistako 3rd sing. olkoon materiaalistanut älköön olko materiaalistanut
1st plur. materiaalistakaamme älkäämme materiaalistako 1st plur. olkaamme materiaalistaneet älkäämme olko materiaalistaneet
2nd plur. materiaalistakaa älkää materiaalistako 2nd plur. olkaa materiaalistaneet älkää olko materiaalistaneet
3rd plur. materiaalistakoot älkööt materiaalistako 3rd plur. olkoot materiaalistaneet älkööt olko materiaalistaneet
passive materiaalistettakoon älköön materiaalistettako passive olkoon materiaalistettu älköön olko materiaalistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. materiaalistanen en materiaalistane 1st sing. lienen materiaalistanut en liene materiaalistanut
2nd sing. materiaalistanet et materiaalistane 2nd sing. lienet materiaalistanut et liene materiaalistanut
3rd sing. materiaalistanee ei materiaalistane 3rd sing. lienee materiaalistanut ei liene materiaalistanut
1st plur. materiaalistanemme emme materiaalistane 1st plur. lienemme materiaalistaneet emme liene materiaalistaneet
2nd plur. materiaalistanette ette materiaalistane 2nd plur. lienette materiaalistaneet ette liene materiaalistaneet
3rd plur. materiaalistanevat eivät materiaalistane 3rd plur. lienevät materiaalistaneet eivät liene materiaalistaneet
passive materiaalistettaneen ei materiaalistettane passive lienee materiaalistettu ei liene materiaalistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st materiaalistaa present materiaalistava materiaalistettava
long 1st2 materiaalistaakseen past materiaalistanut materiaalistettu
2nd inessive1 materiaalistaessa materiaalistettaessa agent1, 3 materiaalistama
instructive materiaalistaen negative materiaalistamaton
3rd inessive materiaalistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative materiaalistamasta
illative materiaalistamaan
adessive materiaalistamalla
abessive materiaalistamatta
instructive materiaalistaman materiaalistettaman
4th nominative materiaalistaminen
partitive materiaalistamista
5th2 materiaalistamaisillaan