nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Polish[edit]

Etymology[edit]

Literally “Overzealousness is worse than fascism.”

Pronunciation[edit]

 • IPA(key): /nad.ɡɔrˈlʲi.vɔɕt͡ɕ jɛst ˈɡɔr.ʂa ɔt faˈʂɨz.mu/

Proverb[edit]

nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu

 1. Doing too much is worse than doing just enough; one should be careful not to overdo things.
  • 2012, Paweł Zelwan, Jezus poszukiwany, →ISBN, page 36
   Zgadzam się odrobinę z powszechnym, choć zawsze nazbyt skwapliwym i wulgarnym sądem, iż nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Jeszcze bardziej zgubna jest jednak faryzejska obłuda. I to jej mamy się wystrzegać.
  • 2014, Paweł Kowalski, Zjedz konkurencję. Jak maksymalizować zyski i pisać skuteczne teksty sprzedażowe, e-bookowo →ISBN, page 25
   Jeśli masz okazję używać neologizmów, które są zrozumiałe przez Twoich potencjalnych klientów, to proszę bardzo - twórz je! Jednak pamiętaj, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.
 2. Busybodies and overcommiters cause far more problems than slackers.
  • 2009, Igor Zalewski, Robert Mazurek, "Z życia koalicji", Wprost 39/2009 (1392)
   Robert, chłopie, jak oni mogli ci to zrobić?! A tak się starałeś, oszołoma Skowrońskiego wyrzuciłeś, pisowskich siepaczy pognałeś i co?! Na bruk?! Może jednak cię przywrócą albo jakąś radę nadzorczą znajdą? Przepraszamy państwa za ten osobisty ton, ale przejęliśmy się losem Roberta Wijasa, szefa Polskiego Radia, którego bezceremonialnie wylano z roboty. Morał banalny, ale jakże, zwłaszcza w kontekście Farfała, aktualny: nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.
  • 2013, Andriej Diakow, Za horyzont, Insignis →ISBN, page 109
   Dym postanowił się zrehabilitować i teraz wmontowany w sufit właz nie był zwyczajnie zamknięty, ale, z właściwą mutantowi skrupulatnością, przyspawany na całym obwodzie. — A niech cię — rzucił ze złością Taran. — Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu...