paakkuuntua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index pa)

Verb[edit]

paakkuuntua

  1. to cake, stick together, get lumpy
    • Tärkkelyksen vuoksi riisi paakkuuntuu, ja kun tärkkelystä on vähemmän, riisistä tulee irtonaisempaa.
      • Because of the starch, the rice sticks together, and when there is less starch, the rice gets loose.

Conjugation[edit]

Inflection of paakkuuntua (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. paakkuunnun en paakkuunnuˣ 1st sing. olen paakkuuntunut en oleˣ paakkuuntunut
2nd sing. paakkuunnut et paakkuunnuˣ 2nd sing. olet paakkuuntunut et oleˣ paakkuuntunut
3rd sing. paakkuuntuu ei paakkuunnuˣ 3rd sing. on paakkuuntunut ei oleˣ paakkuuntunut
1st plur. paakkuunnumme emme paakkuunnuˣ 1st plur. olemme paakkuuntuneet emme oleˣ paakkuuntuneet
2nd plur. paakkuunnutte ette paakkuunnuˣ 2nd plur. olette paakkuuntuneet ette oleˣ paakkuuntuneet
3rd plur. paakkuuntuvat eivät paakkuunnuˣ 3rd plur. ovat paakkuuntuneet eivät oleˣ paakkuuntuneet
passive paakkuunnutaan ei paakkuunnutaˣ passive on paakkuunnuttu ei oleˣ paakkuunnuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. paakkuunnuin en paakkuuntunut 1st sing. olin paakkuuntunut en ollut paakkuuntunut
2nd sing. paakkuunnuit et paakkuuntunut 2nd sing. olit paakkuuntunut et ollut paakkuuntunut
3rd sing. paakkuuntui ei paakkuuntunut 3rd sing. oli paakkuuntunut ei ollut paakkuuntunut
1st plur. paakkuunnuimme emme paakkuuntuneet 1st plur. olimme paakkuuntuneet emme olleet paakkuuntuneet
2nd plur. paakkuunnuitte ette paakkuuntuneet 2nd plur. olitte paakkuuntuneet ette olleet paakkuuntuneet
3rd plur. paakkuuntuivat eivät paakkuuntuneet 3rd plur. olivat paakkuuntuneet eivät olleet paakkuuntuneet
passive paakkuunnuttiin ei paakkuunnuttu passive oli paakkuunnuttu ei ollut paakkuunnuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. paakkuuntuisin en paakkuuntuisi 1st sing. olisin paakkuuntunut en olisi paakkuuntunut
2nd sing. paakkuuntuisit et paakkuuntuisi 2nd sing. olisit paakkuuntunut et olisi paakkuuntunut
3rd sing. paakkuuntuisi ei paakkuuntuisi 3rd sing. olisi paakkuuntunut ei olisi paakkuuntunut
1st plur. paakkuuntuisimme emme paakkuuntuisi 1st plur. olisimme paakkuuntuneet emme olisi paakkuuntuneet
2nd plur. paakkuuntuisitte ette paakkuuntuisi 2nd plur. olisitte paakkuuntuneet ette olisi paakkuuntuneet
3rd plur. paakkuuntuisivat eivät paakkuuntuisi 3rd plur. olisivat paakkuuntuneet eivät olisi paakkuuntuneet
passive paakkuunnuttaisiin ei paakkuunnuttaisi passive olisi paakkuunnuttu ei olisi paakkuunnuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. paakkuunnuˣ älä paakkuunnuˣ 2nd sing. oleˣ paakkuuntunut älä oleˣ paakkuuntunut
3rd sing. paakkuuntukoon älköön paakkuuntukoˣ 3rd sing. olkoon paakkuuntunut älköön olkoˣ paakkuuntunut
1st plur. paakkuuntukaamme älkäämme paakkuuntukoˣ 1st plur. olkaamme paakkuuntuneet älkäämme olkoˣ paakkuuntuneet
2nd plur. paakkuuntukaa älkää paakkuuntukoˣ 2nd plur. olkaa paakkuuntuneet älkää olkoˣ paakkuuntuneet
3rd plur. paakkuuntukoot älkööt paakkuuntukoˣ 3rd plur. olkoot paakkuuntuneet älkööt olkoˣ paakkuuntuneet
passive paakkuunnuttakoon älköön paakkuunnuttakoˣ passive olkoon paakkuunnuttu älköön olkoˣ paakkuunnuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. paakkuuntunen en paakkuuntuneˣ 1st sing. lienen paakkuuntunut en lieneˣ paakkuuntunut
2nd sing. paakkuuntunet et paakkuuntuneˣ 2nd sing. lienet paakkuuntunut et lieneˣ paakkuuntunut
3rd sing. paakkuuntunee ei paakkuuntuneˣ 3rd sing. lienee paakkuuntunut ei lieneˣ paakkuuntunut
1st plur. paakkuuntunemme emme paakkuuntuneˣ 1st plur. lienemme paakkuuntuneet emme lieneˣ paakkuuntuneet
2nd plur. paakkuuntunette ette paakkuuntuneˣ 2nd plur. lienette paakkuuntuneet ette lieneˣ paakkuuntuneet
3rd plur. paakkuuntunevat eivät paakkuuntuneˣ 3rd plur. lienevät paakkuuntuneet eivät lieneˣ paakkuuntuneet
passive paakkuunnuttaneen ei paakkuunnuttaneˣ passive lienee paakkuunnuttu ei lieneˣ paakkuunnuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st paakkuuntuaˣ present paakkuuntuva paakkuunnuttava
long 1st2 paakkuuntuakseen past paakkuuntunut paakkuunnuttu
2nd inessive1 paakkuuntuessa paakkuunnuttaessa agent1, 3 paakkuuntuma
instructive paakkuuntuen negative paakkuuntumaton
3rd inessive paakkuuntumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative paakkuuntumasta
illative paakkuuntumaan
adessive paakkuuntumalla
abessive paakkuuntumatta
instructive paakkuuntuman paakkuunnuttaman
4th nominative paakkuuntuminen
partitive paakkuuntumista
5th2 paakkuuntumaisillaan

Related terms[edit]