puolittaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

puoli (half)

Verb[edit]

puolittaa

  1. (transitive) To halve (to reduce to half the original amount).
  2. (transitive) To halve (to divide into two halves).

Conjugation[edit]

Inflection of puolittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. puolitan en puolitaˣ 1st sing. olen puolittanut en oleˣ puolittanut
2nd sing. puolitat et puolitaˣ 2nd sing. olet puolittanut et oleˣ puolittanut
3rd sing. puolittaa ei puolitaˣ 3rd sing. on puolittanut ei oleˣ puolittanut
1st plur. puolitamme emme puolitaˣ 1st plur. olemme puolittaneet emme oleˣ puolittaneet
2nd plur. puolitatte ette puolitaˣ 2nd plur. olette puolittaneet ette oleˣ puolittaneet
3rd plur. puolittavat eivät puolitaˣ 3rd plur. ovat puolittaneet eivät oleˣ puolittaneet
passive puolitetaan ei puolitetaˣ passive on puolitettu ei oleˣ puolitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. puolitin en puolittanut 1st sing. olin puolittanut en ollut puolittanut
2nd sing. puolitit et puolittanut 2nd sing. olit puolittanut et ollut puolittanut
3rd sing. puolitti ei puolittanut 3rd sing. oli puolittanut ei ollut puolittanut
1st plur. puolitimme emme puolittaneet 1st plur. olimme puolittaneet emme olleet puolittaneet
2nd plur. puolititte ette puolittaneet 2nd plur. olitte puolittaneet ette olleet puolittaneet
3rd plur. puolittivat eivät puolittaneet 3rd plur. olivat puolittaneet eivät olleet puolittaneet
passive puolitettiin ei puolitettu passive oli puolitettu ei ollut puolitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. puolittaisin en puolittaisi 1st sing. olisin puolittanut en olisi puolittanut
2nd sing. puolittaisit et puolittaisi 2nd sing. olisit puolittanut et olisi puolittanut
3rd sing. puolittaisi ei puolittaisi 3rd sing. olisi puolittanut ei olisi puolittanut
1st plur. puolittaisimme emme puolittaisi 1st plur. olisimme puolittaneet emme olisi puolittaneet
2nd plur. puolittaisitte ette puolittaisi 2nd plur. olisitte puolittaneet ette olisi puolittaneet
3rd plur. puolittaisivat eivät puolittaisi 3rd plur. olisivat puolittaneet eivät olisi puolittaneet
passive puolitettaisiin ei puolitettaisi passive olisi puolitettu ei olisi puolitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. puolitaˣ älä puolitaˣ 2nd sing. oleˣ puolittanut älä oleˣ puolittanut
3rd sing. puolittakoon älköön puolittakoˣ 3rd sing. olkoon puolittanut älköön olkoˣ puolittanut
1st plur. puolittakaamme älkäämme puolittakoˣ 1st plur. olkaamme puolittaneet älkäämme olkoˣ puolittaneet
2nd plur. puolittakaa älkää puolittakoˣ 2nd plur. olkaa puolittaneet älkää olkoˣ puolittaneet
3rd plur. puolittakoot älkööt puolittakoˣ 3rd plur. olkoot puolittaneet älkööt olkoˣ puolittaneet
passive puolitettakoon älköön puolitettakoˣ passive olkoon puolitettu älköön olkoˣ puolitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. puolittanen en puolittaneˣ 1st sing. lienen puolittanut en lieneˣ puolittanut
2nd sing. puolittanet et puolittaneˣ 2nd sing. lienet puolittanut et lieneˣ puolittanut
3rd sing. puolittanee ei puolittaneˣ 3rd sing. lienee puolittanut ei lieneˣ puolittanut
1st plur. puolittanemme emme puolittaneˣ 1st plur. lienemme puolittaneet emme lieneˣ puolittaneet
2nd plur. puolittanette ette puolittaneˣ 2nd plur. lienette puolittaneet ette lieneˣ puolittaneet
3rd plur. puolittanevat eivät puolittaneˣ 3rd plur. lienevät puolittaneet eivät lieneˣ puolittaneet
passive puolitettaneen ei puolitettaneˣ passive lienee puolitettu ei lieneˣ puolitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st puolittaaˣ present puolittava puolitettava
long 1st2 puolittaakseen past puolittanut puolitettu
2nd inessive1 puolittaessa puolitettaessa agent1, 3 puolittama
instructive puolittaen negative puolittamaton
3rd inessive puolittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative puolittamasta
illative puolittamaan
adessive puolittamalla
abessive puolittamatta
instructive puolittaman puolitettaman
4th nominative puolittaminen
partitive puolittamista
5th2 puolittamaisillaan

Derived terms[edit]