pyörtyä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Pronunciation[edit]

  • Hyphenation: pyör‧ty‧ä
  • IPA(key): [ˈpyørtyæ]

Verb[edit]

pyörtyä

  1. (intransitive) To faint, pass out, swoon, black out.

Conjugation[edit]

Inflection of pyörtyä (Kotus type 52/sanoa, rt-rr gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pyörryn en pyörryˣ 1st sing. olen pyörtynyt en oleˣ pyörtynyt
2nd sing. pyörryt et pyörryˣ 2nd sing. olet pyörtynyt et oleˣ pyörtynyt
3rd sing. pyörtyy ei pyörryˣ 3rd sing. on pyörtynyt ei oleˣ pyörtynyt
1st plur. pyörrymme emme pyörryˣ 1st plur. olemme pyörtyneet emme oleˣ pyörtyneet
2nd plur. pyörrytte ette pyörryˣ 2nd plur. olette pyörtyneet ette oleˣ pyörtyneet
3rd plur. pyörtyvät eivät pyörryˣ 3rd plur. ovat pyörtyneet eivät oleˣ pyörtyneet
passive pyörrytään ei pyörrytäˣ passive on pyörrytty ei oleˣ pyörrytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pyörryin en pyörtynyt 1st sing. olin pyörtynyt en ollut pyörtynyt
2nd sing. pyörryit et pyörtynyt 2nd sing. olit pyörtynyt et ollut pyörtynyt
3rd sing. pyörtyi ei pyörtynyt 3rd sing. oli pyörtynyt ei ollut pyörtynyt
1st plur. pyörryimme emme pyörtyneet 1st plur. olimme pyörtyneet emme olleet pyörtyneet
2nd plur. pyörryitte ette pyörtyneet 2nd plur. olitte pyörtyneet ette olleet pyörtyneet
3rd plur. pyörtyivät eivät pyörtyneet 3rd plur. olivat pyörtyneet eivät olleet pyörtyneet
passive pyörryttiin ei pyörrytty passive oli pyörrytty ei ollut pyörrytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pyörtyisin en pyörtyisi 1st sing. olisin pyörtynyt en olisi pyörtynyt
2nd sing. pyörtyisit et pyörtyisi 2nd sing. olisit pyörtynyt et olisi pyörtynyt
3rd sing. pyörtyisi ei pyörtyisi 3rd sing. olisi pyörtynyt ei olisi pyörtynyt
1st plur. pyörtyisimme emme pyörtyisi 1st plur. olisimme pyörtyneet emme olisi pyörtyneet
2nd plur. pyörtyisitte ette pyörtyisi 2nd plur. olisitte pyörtyneet ette olisi pyörtyneet
3rd plur. pyörtyisivät eivät pyörtyisi 3rd plur. olisivat pyörtyneet eivät olisi pyörtyneet
passive pyörryttäisiin ei pyörryttäisi passive olisi pyörrytty ei olisi pyörrytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pyörryˣ älä pyörryˣ 2nd sing. oleˣ pyörtynyt älä oleˣ pyörtynyt
3rd sing. pyörtyköön älköön pyörtyköˣ 3rd sing. olkoon pyörtynyt älköön olkoˣ pyörtynyt
1st plur. pyörtykäämme älkäämme pyörtyköˣ 1st plur. olkaamme pyörtyneet älkäämme olkoˣ pyörtyneet
2nd plur. pyörtykää älkää pyörtyköˣ 2nd plur. olkaa pyörtyneet älkää olkoˣ pyörtyneet
3rd plur. pyörtykööt älkööt pyörtyköˣ 3rd plur. olkoot pyörtyneet älkööt olkoˣ pyörtyneet
passive pyörryttäköön älköön pyörryttäköˣ passive olkoon pyörrytty älköön olkoˣ pyörrytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pyörtynen en pyörtyneˣ 1st sing. lienen pyörtynyt en lieneˣ pyörtynyt
2nd sing. pyörtynet et pyörtyneˣ 2nd sing. lienet pyörtynyt et lieneˣ pyörtynyt
3rd sing. pyörtynee ei pyörtyneˣ 3rd sing. lienee pyörtynyt ei lieneˣ pyörtynyt
1st plur. pyörtynemme emme pyörtyneˣ 1st plur. lienemme pyörtyneet emme lieneˣ pyörtyneet
2nd plur. pyörtynette ette pyörtyneˣ 2nd plur. lienette pyörtyneet ette lieneˣ pyörtyneet
3rd plur. pyörtynevät eivät pyörtyneˣ 3rd plur. lienevät pyörtyneet eivät lieneˣ pyörtyneet
passive pyörryttäneen ei pyörryttäneˣ passive lienee pyörrytty ei lieneˣ pyörrytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st pyörtyäˣ present pyörtyvä pyörryttävä
long 1st2 pyörtyäkseen past pyörtynyt pyörrytty
2nd inessive1 pyörtyessä pyörryttäessä agent1, 3 pyörtymä
instructive pyörtyen negative pyörtymätön
3rd inessive pyörtymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative pyörtymästä
illative pyörtymään
adessive pyörtymällä
abessive pyörtymättä
instructive pyörtymän pyörryttämän
4th nominative pyörtyminen
partitive pyörtymistä
5th2 pyörtymäisillään

Anagrams[edit]