rakeistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From rae

Verb[edit]

rakeistaa

  1. to granulate

Conjugation[edit]

Inflection of rakeistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rakeistan en rakeistaˣ 1st sing. olen rakeistanut en oleˣ rakeistanut
2nd sing. rakeistat et rakeistaˣ 2nd sing. olet rakeistanut et oleˣ rakeistanut
3rd sing. rakeistaa ei rakeistaˣ 3rd sing. on rakeistanut ei oleˣ rakeistanut
1st plur. rakeistamme emme rakeistaˣ 1st plur. olemme rakeistaneet emme oleˣ rakeistaneet
2nd plur. rakeistatte ette rakeistaˣ 2nd plur. olette rakeistaneet ette oleˣ rakeistaneet
3rd plur. rakeistavat eivät rakeistaˣ 3rd plur. ovat rakeistaneet eivät oleˣ rakeistaneet
passive rakeistetaan ei rakeistetaˣ passive on rakeistettu ei oleˣ rakeistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rakeistin en rakeistanut 1st sing. olin rakeistanut en ollut rakeistanut
2nd sing. rakeistit et rakeistanut 2nd sing. olit rakeistanut et ollut rakeistanut
3rd sing. rakeisti ei rakeistanut 3rd sing. oli rakeistanut ei ollut rakeistanut
1st plur. rakeistimme emme rakeistaneet 1st plur. olimme rakeistaneet emme olleet rakeistaneet
2nd plur. rakeistitte ette rakeistaneet 2nd plur. olitte rakeistaneet ette olleet rakeistaneet
3rd plur. rakeistivat eivät rakeistaneet 3rd plur. olivat rakeistaneet eivät olleet rakeistaneet
passive rakeistettiin ei rakeistettu passive oli rakeistettu ei ollut rakeistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rakeistaisin en rakeistaisi 1st sing. olisin rakeistanut en olisi rakeistanut
2nd sing. rakeistaisit et rakeistaisi 2nd sing. olisit rakeistanut et olisi rakeistanut
3rd sing. rakeistaisi ei rakeistaisi 3rd sing. olisi rakeistanut ei olisi rakeistanut
1st plur. rakeistaisimme emme rakeistaisi 1st plur. olisimme rakeistaneet emme olisi rakeistaneet
2nd plur. rakeistaisitte ette rakeistaisi 2nd plur. olisitte rakeistaneet ette olisi rakeistaneet
3rd plur. rakeistaisivat eivät rakeistaisi 3rd plur. olisivat rakeistaneet eivät olisi rakeistaneet
passive rakeistettaisiin ei rakeistettaisi passive olisi rakeistettu ei olisi rakeistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. rakeistaˣ älä rakeistaˣ 2nd sing. oleˣ rakeistanut älä oleˣ rakeistanut
3rd sing. rakeistakoon älköön rakeistakoˣ 3rd sing. olkoon rakeistanut älköön olkoˣ rakeistanut
1st plur. rakeistakaamme älkäämme rakeistakoˣ 1st plur. olkaamme rakeistaneet älkäämme olkoˣ rakeistaneet
2nd plur. rakeistakaa älkää rakeistakoˣ 2nd plur. olkaa rakeistaneet älkää olkoˣ rakeistaneet
3rd plur. rakeistakoot älkööt rakeistakoˣ 3rd plur. olkoot rakeistaneet älkööt olkoˣ rakeistaneet
passive rakeistettakoon älköön rakeistettakoˣ passive olkoon rakeistettu älköön olkoˣ rakeistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rakeistanen en rakeistaneˣ 1st sing. lienen rakeistanut en lieneˣ rakeistanut
2nd sing. rakeistanet et rakeistaneˣ 2nd sing. lienet rakeistanut et lieneˣ rakeistanut
3rd sing. rakeistanee ei rakeistaneˣ 3rd sing. lienee rakeistanut ei lieneˣ rakeistanut
1st plur. rakeistanemme emme rakeistaneˣ 1st plur. lienemme rakeistaneet emme lieneˣ rakeistaneet
2nd plur. rakeistanette ette rakeistaneˣ 2nd plur. lienette rakeistaneet ette lieneˣ rakeistaneet
3rd plur. rakeistanevat eivät rakeistaneˣ 3rd plur. lienevät rakeistaneet eivät lieneˣ rakeistaneet
passive rakeistettaneen ei rakeistettaneˣ passive lienee rakeistettu ei lieneˣ rakeistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st rakeistaaˣ present rakeistava rakeistettava
long 1st2 rakeistaakseen past rakeistanut rakeistettu
2nd inessive1 rakeistaessa rakeistettaessa agent1, 3 rakeistama
instructive rakeistaen negative rakeistamaton
3rd inessive rakeistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative rakeistamasta
illative rakeistamaan
adessive rakeistamalla
abessive rakeistamatta
instructive rakeistaman rakeistettaman
4th nominative rakeistaminen
partitive rakeistamista
5th2 rakeistamaisillaan

Anagrams[edit]