roomalaistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

roomalais- +‎ -taa

Verb[edit]

roomalaistaa

  1. (transitive) To make Roman.

Conjugation[edit]

Inflection of roomalaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. roomalaistan en roomalaista 1st sing. olen roomalaistanut en ole roomalaistanut
2nd sing. roomalaistat et roomalaista 2nd sing. olet roomalaistanut et ole roomalaistanut
3rd sing. roomalaistaa ei roomalaista 3rd sing. on roomalaistanut ei ole roomalaistanut
1st plur. roomalaistamme emme roomalaista 1st plur. olemme roomalaistaneet emme ole roomalaistaneet
2nd plur. roomalaistatte ette roomalaista 2nd plur. olette roomalaistaneet ette ole roomalaistaneet
3rd plur. roomalaistavat eivät roomalaista 3rd plur. ovat roomalaistaneet eivät ole roomalaistaneet
passive roomalaistetaan ei roomalaisteta passive on roomalaistettu ei ole roomalaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. roomalaistin en roomalaistanut 1st sing. olin roomalaistanut en ollut roomalaistanut
2nd sing. roomalaistit et roomalaistanut 2nd sing. olit roomalaistanut et ollut roomalaistanut
3rd sing. roomalaisti ei roomalaistanut 3rd sing. oli roomalaistanut ei ollut roomalaistanut
1st plur. roomalaistimme emme roomalaistaneet 1st plur. olimme roomalaistaneet emme olleet roomalaistaneet
2nd plur. roomalaistitte ette roomalaistaneet 2nd plur. olitte roomalaistaneet ette olleet roomalaistaneet
3rd plur. roomalaistivat eivät roomalaistaneet 3rd plur. olivat roomalaistaneet eivät olleet roomalaistaneet
passive roomalaistettiin ei roomalaistettu passive oli roomalaistettu ei ollut roomalaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. roomalaistaisin en roomalaistaisi 1st sing. olisin roomalaistanut en olisi roomalaistanut
2nd sing. roomalaistaisit et roomalaistaisi 2nd sing. olisit roomalaistanut et olisi roomalaistanut
3rd sing. roomalaistaisi ei roomalaistaisi 3rd sing. olisi roomalaistanut ei olisi roomalaistanut
1st plur. roomalaistaisimme emme roomalaistaisi 1st plur. olisimme roomalaistaneet emme olisi roomalaistaneet
2nd plur. roomalaistaisitte ette roomalaistaisi 2nd plur. olisitte roomalaistaneet ette olisi roomalaistaneet
3rd plur. roomalaistaisivat eivät roomalaistaisi 3rd plur. olisivat roomalaistaneet eivät olisi roomalaistaneet
passive roomalaistettaisiin ei roomalaistettaisi passive olisi roomalaistettu ei olisi roomalaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. roomalaista älä roomalaista 2nd sing. ole roomalaistanut älä ole roomalaistanut
3rd sing. roomalaistakoon älköön roomalaistako 3rd sing. olkoon roomalaistanut älköön olko roomalaistanut
1st plur. roomalaistakaamme älkäämme roomalaistako 1st plur. olkaamme roomalaistaneet älkäämme olko roomalaistaneet
2nd plur. roomalaistakaa älkää roomalaistako 2nd plur. olkaa roomalaistaneet älkää olko roomalaistaneet
3rd plur. roomalaistakoot älkööt roomalaistako 3rd plur. olkoot roomalaistaneet älkööt olko roomalaistaneet
passive roomalaistettakoon älköön roomalaistettako passive olkoon roomalaistettu älköön olko roomalaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. roomalaistanen en roomalaistane 1st sing. lienen roomalaistanut en liene roomalaistanut
2nd sing. roomalaistanet et roomalaistane 2nd sing. lienet roomalaistanut et liene roomalaistanut
3rd sing. roomalaistanee ei roomalaistane 3rd sing. lienee roomalaistanut ei liene roomalaistanut
1st plur. roomalaistanemme emme roomalaistane 1st plur. lienemme roomalaistaneet emme liene roomalaistaneet
2nd plur. roomalaistanette ette roomalaistane 2nd plur. lienette roomalaistaneet ette liene roomalaistaneet
3rd plur. roomalaistanevat eivät roomalaistane 3rd plur. lienevät roomalaistaneet eivät liene roomalaistaneet
passive roomalaistettaneen ei roomalaistettane passive lienee roomalaistettu ei liene roomalaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st roomalaistaa present roomalaistava roomalaistettava
long 1st2 roomalaistaakseen past roomalaistanut roomalaistettu
2nd inessive1 roomalaistaessa roomalaistettaessa agent1, 3 roomalaistama
instructive roomalaistaen negative roomalaistamaton
3rd inessive roomalaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative roomalaistamasta
illative roomalaistamaan
adessive roomalaistamalla
abessive roomalaistamatta
instructive roomalaistaman roomalaistettaman
4th nominative roomalaistaminen
partitive roomalaistamista
5th2 roomalaistamaisillaan