solidaryca

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Polish[edit]

Alternative forms[edit]

Etymology[edit]

Solidarność +‎ -yca, by analogy with cyrylica.

Pronunciation[edit]

 • IPA(key): /sɔ.lʲi.daˈrɨ.t͡sa/

Noun[edit]

solidaryca

solidaryca f

 1. A characteristic "crowded" lettering style, usually found in red, which was used for the logo of the Solidarity trade union.
  • 1988, Alfred Znamierowski, Zaciskanie pięści: rzecz o "Solidarności Walczącej"
   Zanim wyszedł pierwszy numer biuletynu, grafik Jerzy Janiszewski napisał słowo „Solidarność" tak jak pisane jest do tej pory (później ten styl pisma nazwano solidarycą) i wydrukowano plakaty, na których czerwieniła się „Solidarność” na białym tle.
  • 1991, Odra #9 (360), Wrocławskie Wydawnictwo Prasowe RSW "Prasa", page 75
   W czasie styczniowej demonstracji w Waszyngtonie przeciwko wojnie nad Zatoką Perską bardzo aktywna była „Akcja Socjalistyczna”, powiewająca czerwonymi sztandarami i podpisująca się solidarycą (!).
  • 1993, Janusz Majcherek, "Próba czytana", Teatr, RSW "Prasa-Ksiąźka-Ruch", page 23
   Zabrania się zabraniać. / Księża na Księżyc. / Nie ufaj rodzicom, zrób się sam. / Wypaczenia tak, socjalizm nie. / Miss Polonia prezydentem. / Seksualność (pisane solidarycą, z obowiązkową biało-czerwoną chorągiewką nad "l").
  • 2001, Adam Bezwiński, Marzec 1981: perspektywa "społeczeństwa obywatelskiego" : materiały z sesji naukowej i uroczystości odsłonięcia kamienia memorialnego
   Pierwsza z nich, dotyczyła społeczności miasta, bydgoszczan, ale później okazało się, że i wsi, i innych miast - to była po prostu próba budowania przyzwoitej, zwykłej „Solidarności”, chociaż pisanej solidarycą gdańską, to jednak budowanej ...
  • 2006, Piotr Paweł Gach, Marcin Dąbrowski, Stąd ruszyła lawina--: Region Środkowowschodni NSZZ "Solidarność" 1980-1989
   Przemawiali: Ryszard Bender, Wojciech Bogaczyk, Adam Stanowski, Dariusz Wójcik, Zygmunt Łupina. Na maszt została wciągnięta flaga z napisem „Niepodległość” pisanym „gdańskim gotykiem” (inaczej „solidarycą”)
  • 2006, "Jesień obywateli: Kronika pomarańczowej rewolucji", Res publica nowa, Batory Press spółka z o.o., page 139
   [] pojawiły się plakaty nawołujące do zasilania konta bankowego Polskiej Misji Obserwacyjnej, nawiązujące do tego słynnego z czerwca 1989 roku, z kowbojem, obok którego widniał napis „Ukraina” charakterystyczną „solidarycą[]
  • 2008, Mirosław Pęczak, "Reklamowy chwyt za serce", Polityka
   Równie dobrze można stosować dosadność albo niedopowiedzenie. Trzy lata temu pojawiły się billboardy z fotografią bramy Stoczni Gdańskiej, przed którą siedzi zamyślona dziewczyna, zaś obok widnieje napisany czerwoną „solidarycą” napis „Koniec”.
  • 2010, Jacek Moskwa, Droga Karola Wojtyły: Zwiastun wyzwolenia, 1978-1989 ISBN 9788324719013, page 322
   Nazwa związku pisana była rzecz jasna „solidarycą” - charakterystycznym rodzajem pisma, obrazującym wspierających się wzajemnie ludzi. Słychać skandowanie: „Jesteśmy z Tobą. Tylko z Tobą”, jakby chciano podkreślić, że ich zaufanie obejmuje wyłącznie papieża.

Declension[edit]