suomalaistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

suomalainen (Finnish) >

Verb[edit]

suomalaistaa

  1. (transitive) to make Finnish

Conjugation[edit]

Inflection of suomalaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suomalaistan en suomalaista 1st sing. olen suomalaistanut en ole suomalaistanut
2nd sing. suomalaistat et suomalaista 2nd sing. olet suomalaistanut et ole suomalaistanut
3rd sing. suomalaistaa ei suomalaista 3rd sing. on suomalaistanut ei ole suomalaistanut
1st plur. suomalaistamme emme suomalaista 1st plur. olemme suomalaistaneet emme ole suomalaistaneet
2nd plur. suomalaistatte ette suomalaista 2nd plur. olette suomalaistaneet ette ole suomalaistaneet
3rd plur. suomalaistavat eivät suomalaista 3rd plur. ovat suomalaistaneet eivät ole suomalaistaneet
passive suomalaistetaan ei suomalaisteta passive on suomalaistettu ei ole suomalaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suomalaistin en suomalaistanut 1st sing. olin suomalaistanut en ollut suomalaistanut
2nd sing. suomalaistit et suomalaistanut 2nd sing. olit suomalaistanut et ollut suomalaistanut
3rd sing. suomalaisti ei suomalaistanut 3rd sing. oli suomalaistanut ei ollut suomalaistanut
1st plur. suomalaistimme emme suomalaistaneet 1st plur. olimme suomalaistaneet emme olleet suomalaistaneet
2nd plur. suomalaistitte ette suomalaistaneet 2nd plur. olitte suomalaistaneet ette olleet suomalaistaneet
3rd plur. suomalaistivat eivät suomalaistaneet 3rd plur. olivat suomalaistaneet eivät olleet suomalaistaneet
passive suomalaistettiin ei suomalaistettu passive oli suomalaistettu ei ollut suomalaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suomalaistaisin en suomalaistaisi 1st sing. olisin suomalaistanut en olisi suomalaistanut
2nd sing. suomalaistaisit et suomalaistaisi 2nd sing. olisit suomalaistanut et olisi suomalaistanut
3rd sing. suomalaistaisi ei suomalaistaisi 3rd sing. olisi suomalaistanut ei olisi suomalaistanut
1st plur. suomalaistaisimme emme suomalaistaisi 1st plur. olisimme suomalaistaneet emme olisi suomalaistaneet
2nd plur. suomalaistaisitte ette suomalaistaisi 2nd plur. olisitte suomalaistaneet ette olisi suomalaistaneet
3rd plur. suomalaistaisivat eivät suomalaistaisi 3rd plur. olisivat suomalaistaneet eivät olisi suomalaistaneet
passive suomalaistettaisiin ei suomalaistettaisi passive olisi suomalaistettu ei olisi suomalaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. suomalaista älä suomalaista 2nd sing. ole suomalaistanut älä ole suomalaistanut
3rd sing. suomalaistakoon älköön suomalaistako 3rd sing. olkoon suomalaistanut älköön olko suomalaistanut
1st plur. suomalaistakaamme älkäämme suomalaistako 1st plur. olkaamme suomalaistaneet älkäämme olko suomalaistaneet
2nd plur. suomalaistakaa älkää suomalaistako 2nd plur. olkaa suomalaistaneet älkää olko suomalaistaneet
3rd plur. suomalaistakoot älkööt suomalaistako 3rd plur. olkoot suomalaistaneet älkööt olko suomalaistaneet
passive suomalaistettakoon älköön suomalaistettako passive olkoon suomalaistettu älköön olko suomalaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suomalaistanen en suomalaistane 1st sing. lienen suomalaistanut en liene suomalaistanut
2nd sing. suomalaistanet et suomalaistane 2nd sing. lienet suomalaistanut et liene suomalaistanut
3rd sing. suomalaistanee ei suomalaistane 3rd sing. lienee suomalaistanut ei liene suomalaistanut
1st plur. suomalaistanemme emme suomalaistane 1st plur. lienemme suomalaistaneet emme liene suomalaistaneet
2nd plur. suomalaistanette ette suomalaistane 2nd plur. lienette suomalaistaneet ette liene suomalaistaneet
3rd plur. suomalaistanevat eivät suomalaistane 3rd plur. lienevät suomalaistaneet eivät liene suomalaistaneet
passive suomalaistettaneen ei suomalaistettane passive lienee suomalaistettu ei liene suomalaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st suomalaistaa present suomalaistava suomalaistettava
long 1st2 suomalaistaakseen past suomalaistanut suomalaistettu
2nd inessive1 suomalaistaessa suomalaistettaessa agent1, 3 suomalaistama
instructive suomalaistaen negative suomalaistamaton
3rd inessive suomalaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative suomalaistamasta
illative suomalaistamaan
adessive suomalaistamalla
abessive suomalaistamatta
instructive suomalaistaman suomalaistettaman
4th nominative suomalaistaminen
partitive suomalaistamista
5th2 suomalaistamaisillaan