testamentata

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

testamentti +‎ -ta

Verb[edit]

testamentata

  1. (transitive) to bequeath, devise, will

Conjugation[edit]

Inflection of testamentata (Kotus type 73/salata, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. testamenttaan en testamenttaa 1st sing. olen testamentannut en ole testamentannut
2nd sing. testamenttaat et testamenttaa 2nd sing. olet testamentannut et ole testamentannut
3rd sing. testamenttaa ei testamenttaa 3rd sing. on testamentannut ei ole testamentannut
1st plur. testamenttaamme emme testamenttaa 1st plur. olemme testamentanneet emme ole testamentanneet
2nd plur. testamenttaatte ette testamenttaa 2nd plur. olette testamentanneet ette ole testamentanneet
3rd plur. testamenttaavat eivät testamenttaa 3rd plur. ovat testamentanneet eivät ole testamentanneet
passive testamentataan ei testamentata passive on testamentattu ei ole testamentattu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. testamenttasin en testamentannut 1st sing. olin testamentannut en ollut testamentannut
2nd sing. testamenttasit et testamentannut 2nd sing. olit testamentannut et ollut testamentannut
3rd sing. testamenttasi ei testamentannut 3rd sing. oli testamentannut ei ollut testamentannut
1st plur. testamenttasimme emme testamentanneet 1st plur. olimme testamentanneet emme olleet testamentanneet
2nd plur. testamenttasitte ette testamentanneet 2nd plur. olitte testamentanneet ette olleet testamentanneet
3rd plur. testamenttasivat eivät testamentanneet 3rd plur. olivat testamentanneet eivät olleet testamentanneet
passive testamentattiin ei testamentattu passive oli testamentattu ei ollut testamentattu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. testamenttaisin en testamenttaisi 1st sing. olisin testamentannut en olisi testamentannut
2nd sing. testamenttaisit et testamenttaisi 2nd sing. olisit testamentannut et olisi testamentannut
3rd sing. testamenttaisi ei testamenttaisi 3rd sing. olisi testamentannut ei olisi testamentannut
1st plur. testamenttaisimme emme testamenttaisi 1st plur. olisimme testamentanneet emme olisi testamentanneet
2nd plur. testamenttaisitte ette testamenttaisi 2nd plur. olisitte testamentanneet ette olisi testamentanneet
3rd plur. testamenttaisivat eivät testamenttaisi 3rd plur. olisivat testamentanneet eivät olisi testamentanneet
passive testamentattaisiin ei testamentattaisi passive olisi testamentattu ei olisi testamentattu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. testamenttaa älä testamenttaa 2nd sing. ole testamentannut älä ole testamentannut
3rd sing. testamentatkoon älköön testamentatko 3rd sing. olkoon testamentannut älköön olko testamentannut
1st plur. testamentatkaamme älkäämme testamentatko 1st plur. olkaamme testamentanneet älkäämme olko testamentanneet
2nd plur. testamentatkaa älkää testamentatko 2nd plur. olkaa testamentanneet älkää olko testamentanneet
3rd plur. testamentatkoot älkööt testamentatko 3rd plur. olkoot testamentanneet älkööt olko testamentanneet
passive testamentattakoon älköön testamentattako passive olkoon testamentattu älköön olko testamentattu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. testamentannen en testamentanne 1st sing. lienen testamentannut en liene testamentannut
2nd sing. testamentannet et testamentanne 2nd sing. lienet testamentannut et liene testamentannut
3rd sing. testamentannee ei testamentanne 3rd sing. lienee testamentannut ei liene testamentannut
1st plur. testamentannemme emme testamentanne 1st plur. lienemme testamentanneet emme liene testamentanneet
2nd plur. testamentannette ette testamentanne 2nd plur. lienette testamentanneet ette liene testamentanneet
3rd plur. testamentannevat eivät testamentanne 3rd plur. lienevät testamentanneet eivät liene testamentanneet
passive testamentattaneen ei testamentattane passive lienee testamentattu ei liene testamentattu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st testamentata present testamenttaava testamentattava
long 1st2 testamentatakseen past testamentannut testamentattu
2nd inessive1 testamentatessa testamentattaessa agent1, 3 testamenttaama
instructive testamentaten negative testamenttaamaton
3rd inessive testamenttaamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative testamenttaamasta
illative testamenttaamaan
adessive testamenttaamalla
abessive testamenttaamatta
instructive testamenttaaman testamentattaman
4th nominative testamenttaaminen
partitive testamenttaamista
5th2 testamenttaamaisillaan